неділя, 11 лютого 2024 р.

Рада ЄС та Європейський Парламент домовилися про новий механізм підтримки України (Ukraine Facility)

Рада ЄС та Європейський Парламент домовилися про новий механізм підтримки України (Ukraine Facility), повідомлялось на сайті Представництва ЄС в Україні.

 06.02.2024 Press and information team of the Delegation to UKRAINE

...Рада ЄС та Європейський Парламент досягли попередньої домовленості про створення нового спеціалізованого інструменту для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України, а також для підтримки її зусиль у проведенні реформ на шляху до Євросоюзу. Загальний бюджет Механізму підтримки України становитиме 50 мільярдів євро.

Механізм підтримки України об'єднає бюджетну підтримку ЄС для країни в єдиний механізм, який забезпечить послідовну, передбачувану та гнучку підтримку України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів, пов'язаних з підтримкою країни у стані війни.

"ЄС готовий підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Механізм підтримки України дозволить нам спрямовувати послідовну та передбачувану допомогу Україні, щоб підтримати її народ у відновленні країни в умовах безпрецедентних викликів, спричинених загарбницькою війною Росії. Водночас ця допомога сприятиме здійсненню реформи та модернізації, які необхідні для досягнення успіху на шляху до майбутнього членства в ЄС."

- Вінсент Ван Петегем, Міністр фінансів Бельгії.

Структура із трьох стовпів

Механізм допомоги Україні спиратиметься на три стовпи:

Стовп I: Уряд України підготує "План Україна". В ньому він викладе свої наміри щодо відновлення, відбудови та модернізації країни, а також реформи, які він планує здійснити в рамках процесу вступу до ЄС. Фінансова підтримка у формі грантів та позик Україні надаватиметься на основі виконання "Плану Україна", який буде підкріплений переліком умов та графіком виплат.

Стовп II: У рамках Інвестиційної рамкової програми для України, ЄС надаватиме підтримку у формі бюджетних гарантій та поєднання грантів і позик від державних і приватних установ. Гарантії для України покриватимуть ризики за кредитами, гарантіями, ринковими інструментами та іншими формами фінансування, що сприятимуть досягненню цілей Механізму.

Стовп ІІІ: Допомога у вступі до ЄС та інші засоби підтримки, які допоможуть Україні відповідати законодавству Євросоюзу та здійснювати структурні реформи на шляху до майбутнього членства в ЄС.

Аспекти фінансування

Загальний бюджет Механізму підтримки України у розмірі 50 мільярдів євро буде складатися з 33 мільярдів євро у вигляді кредитів та 17 мільярдів євро у вигляді грантів.

Гранти будуть надаватися через новий спеціальний інструмент, запропонований в рамках середньострокового перегляду багаторічної фінансової рамкової програми (MFF). Кредити гарантуватимуться за рахунок резервів власних ресурсів, подібно до поточного фінансування в рамках макрофінансової допомоги "Плюс" (MFA+).

У рамках Плану, Україна може подати запит на отримання попереднього фінансування у розмірі до 7% від суми Механізму.

Значна частка інвестиційної частини "Плану Україна" та Інвестиційної рамкової програми буде призначена для "зелених" інвестицій, а частина Інвестиційної рамкової програми буде виділена для малих та середніх підприємств. План також буде спрямований на підтримку державних органів влади.

Документ передбачає можливе проміжне фінансування, щоб забезпечити якнайшвидше надходження коштів до України.

Також передбачена певна гнучкість в управлінні бюджетом, зважаючи на те, що Україна є країною у стані війни.

Передумовою підтримки України в рамках цього Механізму буде те, що Україна продовжує дотримуватися та поважати ефективні  демократичні механізми, включаючи багатопартійну парламентську систему та верховенство права, а також гарантує дотримання прав людини, у тому числі прав осіб, які представляють національні меншини.

Окрім того, постанова передбачає належне інформування Верховної Ради та організацій громадянського суспільства в Україні, а також проведення консультацій з ними щодо розробки та імплементації "Плану Україна".

Діалог з Україною в рамках Механізму дасть можливість Європейському Парламенту запрошувати Європейську Комісію обговорювати перебіг виконання Плану щонайменше кожні чотири місяці.

Щоб оцінити виконання плану, в постанові буде передбачено таблицю показників, яка допоможе легко відстежувати прогрес у виконанні різних якісних і кількісних кроків, включаючи огляд соціальних, економічних та екологічних елементів "Плану Україна".

Наступні кроки

Враховуючи успіх попередньої угоди та з метою якнайшвидшого досягнення домовленості, учасники переговорів продовжать роботу над більш розширеним переглядом багаторічної фінансової рамкової програми (MFF) на 2021-2027 роки, частиною якої є Механізм допомоги Україні та Платформа Стратегічні технології для Європи (STEP).

Тимчасова угода підлягає затвердженню Радою ЄС та Європейським Парламентом до того, як текст пройде формальну процедуру ухвалення. Після ухвалення вона буде опублікована в Офіційному віснику ЄС і набуде чинності наступного дня. Постанова буде діяти одразу після набуття нею чинності.

Контекст

20 червня 2023 року Комісія ухвалила пропозицію щодо перегляду багаторічної фінансової програми (MFF) на 2021-2027 роки, а також дві пропозиції щодо регламентів про створення Механізму підтримки України та Платформи Стратегічні технології для Європи (STEP).

• Частковий переговорний мандат Ради ЄС щодо Механізму підтримки України

• Довгостроковий бюджет ЄС (довідкова інформація)

• Солідарність ЄС з Україною (довідкова інформація)
Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі