четвер, 29 липня 2021 р.

Як це було: воєнспеци і червоні командири громадянської війни в Росії в 1918 році

В умовах Громадянської війни в 1918 році в Росії, що розгорілась, створення регулярної армії стає актуальним завданням.  Важливого значення набувають питання підготовки командних кадрів.

 Війна була вкрай політизованою, її основне гасло «хто - кого» містив прямий заклик до фізичного усунення протиборчої сторони.  Звідси крайнє озлоблення, кровопролиття, лінія фронту нерідко проходила через сім'ю, поділивши рідних і близьких на своїх і ворогів.  Тотальне насильство і терор охопили країну.  Воювали всі проти всіх.  Фронти були тільки на картах і в уяві.  Не було якоїсь - то суцільний лінії оборони з колючим дротом, укріпленнями, мінними полями і т.д.  Війна йшла навколо великих адміністративно - політичних і економічних центрів, уздовж залізничних колій і водних артерій.  Вона була рухливий і маневреною.  Звідси необхідність створення великих кавалерійських з'єднань, бронепоїздів, знаменитих тачанок і т.д.

 Соціальна база контрреволюції була незначна, вона посилилася за рахунок участі в громадянській війні експедиційних корпусів 14 держав, в т.ч.  таких великих держав, як Англія, Франція, США, Японія та ін., загальною чисельністю 202,5 ​​тис. осіб (травень 1919р.).  Ці війська були зосереджені в основному в портах і в активних бойових діях, як правило, участі не брали, але їх ставлення до подій було далеко не неупередженим.  До цього слід додати величезну міжнародну моральну, фінансово - матеріальну допомогу, що надавалася білому руху, численним урядам, який виникав у різних куточках колишньої імперії: Денікіну, Колчаку, Врангелю, Дутову, Семенову і ін. 

 На початок літа 1918 р.  РРФСР виявилася в «вогняному кільці».  Більшовики з тією ж легкістю втратили владу, з якою прийшли до неї.  Відразу ж були втрачені околиці, особливо національні.  Вплив і контроль нової влади поширювалася лише на кілька губерній в центрі.  Протистояти реальній військовій загрозі без армії було неможливо.  А це в свою чергу вимагало невідкладного вирішення такого важливого питання як підготовка командних кадрів.

 Організовуються численні короткострокові курси і школи з підготовки середньої командної ланки з числа хто відзначився червоноармійців.  Протягом 1917 - 1919гг.  були знову відкриті вищі військові навчальні заклади: Академія Генерального штабу РККА, Артилерійська, Військово - медична, Військово - морська, Військово - інженерна, Військово - господарська академії.  Але командних кадрів не вистачало катастрофічно.  Проблему можна було вирішити тільки за рахунок залучення офіцерів і генералів імператорської армії.  Таких поглядів дотримувався В. Ленін.  Л. Троцький в числі небагатьох не тільки підтримував В. Леніна, а й активно здійснював цю лінію на практиці.

 Які офіцерські кадри мала країна?  До Жовтневої революції в Російській імперії було всього 25 військових училищ, в т.ч.  13 піхотних, 3 кавалерійських, 2 козачих, 1 топографічне, морський кадетський корпус, спеціальне інженерне училище.  За роки I Світової війни було підготовлено понад 210 тис. офіцерів.  На 1.01.1917г.  втрати командного складу налічували в сухопутних військах - 62.847 чоловік, на флоті - 245 осіб.  Значні втрати привели до серйозних змін соціального складу офіцерського корпусу.  Серед них потомствені дворяни становили всього 9%, міщани - 20%, селяни - 30%, інші - 41%.  Понад 22 тис. Прапорщиків - вихідці з солдатів.  У стройових полках кадрових офіцерів можна було перерахувати на пальцях однієї руки.  У своїй переважній більшості офіцери були вже не дворянами, а різночинцями.  А це означало, що відбулися серйозні зміни в традиціях, освіті, взаєминах, менталітеті.  Офіцерство з вузько станово - дворянської касти перетворилося в безмежне, різноголосе, ​​багатовекторне, аморфне співтовариство.  На відміну від «кіношно» - літературно - пісенного уявлення про благородство, піднесено - лощеного образа офіцера, котрий музикує, співає або декламує вірші, насправді більш 70% - це були напівписьменні, далеко не виховані сини трудового народу.

 У зв'язку з цим, нічого спільного з дійсністю не мають твердження про те, що російські офіцери, всі без винятку, зустріли Жовтневу революцію вороже.  Історія свідчить як раз про інше.  Переважна частина офіцерів займала насторожено - вичікувальну позицію.  Відразу ж після Жовтневої революції проти більшовиків відкрито виступило всього 2 - 3% офіцерів.  Навіть в першому поході Добровольчої армії на початку 1918р.  брало участь всього 2.341 офіцер, або менше 10% загальної чисельності.  Причому чисельність кадрових офіцерів склала всього близько 500 чоловік, а вся Добровольча армія налічувала всього 3.377 чоловік.  Нечисленність пояснювалася загальної втомою від війни, але не це було головною причиною пасивної позиції офіцерів.  Була інша, більш прозаїчна - розвал старої армії вмить перетворив майже чверть мільйонів офіцерів в безробітних, викинутих на узбіччя без засобів існування.  Треба було виживати.  Вони по - просту чекали, хто їх першим найме і дасть роботу.

 Війна була їхньою професією, а військова служба - єдиним джерелом існування.  І багато потягнулися на Південь до Корнілова не тому, що ненавиділи більшовиків і радянську владу, а головним чином, тому, що там обіцяли службу і гроші.  

Більшовики втратили час в марних дискусіях: треба чи не треба залучати офіцерів царської армії в РККА.  Перелом у вирішенні проблеми стався лише до літа 1918р.  Л. Троцький з притаманною йому енергією і рішучістю взявся за справу.  Він скасовує виборність командирів і одночасно оголошує мобілізацію офіцерів в РККА.  Їх сім'ї беруться в заручники, в ряді випадків члени сімей штаб - офіцерів і генералів поміщаються в в'язниці.  Міра жорстка, нелюдська, але: вона давала відомі гарантії від можливої ​​зради.  Така безкомпромісність і жорстокість цілком в дусі Л. Троцького.  Він планує до кінця 1918 сформувати 60 дивізій.  А для цього було потрібно мати близько 55 тис. командирів всіх ступенів.  Різні короткострокові командирські курси могли випустити всього близько 2000 червоних командирів.  І тих можна було використовувати тільки на первинних командирських посадах.

 Мобілізація офіцерів в РККА прийняла організований і впорядкований характер.  Вона проходила в основному через військкомати на місцях.  В цілому завдання було успішно вирішене.  З 250 тис. офіцерів 75 тис. (30%) служили в Червоній армії, близько 100 тис. (40%) - в Білій та інших арміях.  Решта 75 тис. (30%) не захотіли воювати ні за тих, ні за інших.

 75 тис. офіцерів і генералів імператорської армії, яких називали «воєнспецами», склали основу - кістяк командних кадрів РККА, без них ні створити боєздатну армію, ні тим більше домогтися перемоги у війні було неможливо.  Так, з 20 командувачів фронтами - 17 були воєнспецами, в т.ч.  10 офіцерів Генштабу і генералів.  З 100 командуючих арміями - 82 офіцери старої армії.  Посади начальників штабу фронту на 100% були укомплектовані воєнспецами.  Головкому збройних сил Республіки були полковники Генерального штабу І.І.  Вацетіс і С.С.  Каменєв.

 У РККА офіцери йшли, звичайно ж, не тому, що свято вірили в ідеали соціалізму.  Проза життя змушувала.  І якби більшовики почали мобілізацію офіцерів не влітку, а навесні 1918 р., То, безсумнівно, результати були б приголомшливі.  Білі і інші армії могли зовсім виявитися без офіцерів, не рахуючи потомствених дворян.  У цієї проблеми є й інша сторона.  На наш погляд, досліджуючи мотивацію участі офіцерів на тій, чи іншій стороні в Громадянській війні, потрібно уникати вульгарного т.зв.  «класового підходу»: з бідних, з багатих, з дворян і т.д.  Якби насправді все було так просто і однозначно, то син бідняка Л.Г.  Корнілов, сини солдат генерали М.В.  Алексєєв і А.І.  Денікін і ін. Повинні були служити в РККА, а аристократи Брусилов, Данилов, Тухачевський та ін. воювати на стороні Білої армії.  Але життя розпорядилося інакше.  Нерідко однокашники, однополчани, друзі виявлялися по різні боки лінії фронту.  Вирішальне значення відіграло і гідне грошове забезпечення.  Л. Троцький зумів вирішити і цю проблему: він готовий був піти на будь-які жертви заради ідеї.  Революція дотла розорила його батька - великого виробника і постачальника хліба, мільйонера.  Коли червоні вигнали старого батька з дому, той пішки прийшов в Москву шукати захисту у сина.  Син влаштував батька працювати на млині, не виказавши ніякого жалю з приводу втраченого багатства.  Старий встиг тільки сказати: «Батьки працюють, заробляють на старість, а діти роблять революції і залишають їх ні з чим».

 Військові фахівці в різні роки Громадянської війни становили: в 1918р.  - 75% командирів РККА, в 1918р.  - 53%, в 1919р.  - 53%, 1920р.  - 42%, в 1921р.  - 34%.  Загальна тенденція скорочення питомої ваги військових спеців пов'язана з їх природним спадом, а також стій атмосферою загальної підозрілості і недовіри до них, яке підігрівалося Й. Сталіним, К. Ворошиловим, С. Будьонним і їх оточенням.  Пізніше багато воєнспеців

 потрапили в жорна репресій кінця 30х - років.  Їх посади все частіше заміняли випускники військових училищ, академій та різних короткострокових курсів, т.зв.  краскомів.


 Примусова мобілізація всіх придатних у віці від 18 - 40 років, широке залучення військових у РККА, на думку наркомвійськмора Л. Троцького, - крок абсолютно необхідний, але зовсім не достатній.  Цю величезну масу потрібно було сплатити, виховати, навчити і повести за собою.  Для цього потрібні політичні організатори і натхненники військових частин - комісари.  Л. Троцький активно реалізує створення цього інституту в армії.  За його ініціативи на початку червня 1918р.  скликається Всеросійський з'їзд військових комісарів.  Виступаючи на ньому, Л. Троцький гранично ясно і відверто виклав дві основні функції комісарів в армії: політичне виховання бійців і контроль за діями командного складу.  Далі він категорично заявив: «комісар є безпосереднім представником Радянської влади в армії, захисником інтересів робітничого класу.

 У кожній військовій частині накази командира в обов'язковому порядку підписувалися політкомісарами.  Вони мали величезні права, але була і відповідна висока відповідальність.  Так, в разі зради воєнспецами відповідальний за нього комісар підлягав розстрілу.  Хоча слід зазначити, що випадки зради офіцерів були вкрай рідкісні, як і рідкісні вироки щодо військових комісарів.


 Сьогодні - ворог, завтра - военспец?


  Завдяки кому червоні змогли перемогти в Громадянській війні.

 Відповідь - не тільки в чисельності червоноармійців, а й в тому, хто ними командував.  У Робітничо-селянської Червоної армії в 1918 - середині 1919 року генералів і штаб-офіцерів, які закінчили Миколаївську військову академію, було в 1,7 разів більше, ніж тих, які служили в Білій армії у Колчака і Денікіна.  «Перемога Червоної армії була досягнута не тільки залізною волею і революційним ентузіазмом партії більшовиків, не тільки масовими мобілізаціями і нещадним каральним апаратом.  Сьогодні очевидно, що її досягнення були б неможливі без досвіду і знань колишніх офіцерів, що пішли в нову армію в якості військових фахівців (військспеців).  Серед десятків тисяч колишніх офіцерів, які опинилися у червоних, найбільшу цінність для будівництва збройних сил представляла порівняно невелика група колишніх офіцерів Генерального штабу, що уособлювали інтелектуальну еліту старої армії, її «мозок» ... Однак партійні тріумфатори практично відразу після Громадянської війни забули про тих,  кому зобов'язані перемогою.  А незабаром викреслена з історії виявилася навіть людина, яка керувала політикою залучення колишніх офіцерів, вождь Червоної армії, один з партійних лідерів того часу Лев Троцький.

 Обороною Росії від німців фактично керували генштабісти, які зіграли важливу роль і в формуванні військ завіси.  Після 3 березня 1918 року Брестського мирного договору і виходу Росії з Першої світової війни були ліквідовані штаби Північного і Західного фронтів.  Виданий Раднаркомом декрет передбачав створення нового центрального органу військового управління - ВВР (Вищої військової ради), до якого переходило керівництво операціями на фронтах, а також формування Червоної армії.  У керівництві ВВР стали служити і деякі керівники Ставки.  З метою зміцнення Червоної армії і використання в ній колишніх офіцерів царської армії ВВР 21 березня 1918 року прийняла наказ, який скасував виборне начало.  Але революційної армії були потрібні бійці і командири, і тому став необхідний перехід від добровольчого принципу комплектування до загальної військової повинності.  Саме для цього навесні 1918 почав створюватися військово-адміністративний апарат.  При цьому більшовики не упустили можливість використовувати досвід і фахівців апарату управління царської армії, фронтові і армійські штаби.  У квітні 1918 року під керівництвом ВВР розгорнулося формування органів місцевого військового управління військових округів і окружних, губернських, повітових і волосних комісаріатів з військових справ.

 Одночасно йшло формування та інструменту контролю - політичного апарату Червоної армії.  У березні 1918 року в армії з'явився інститут комісарів - по два комісара у всіх штабах і військових установах.  При ВВР було створено Всеросійське бюро військових комісарів на чолі з Костянтином Юреневим, що контролювала роботу комісарів в РККА.  Ставлення до колишніХ офіцерҐів, що служать у Червоній армії, з боку комісарів і червоноармійців - часто з недовірою, як до замаскованих ворогів і контрреволюціонерів.

 Яка ж була роль саме генштабістів в ході Громадянської війни?  Не можна заперечувати, що боротьба з білими проходила під загальним керівництвом більшовицьких вождів, які внесли в неї значний внесок.  Однак цивільні Ленін, Сталін, Троцький і колишній доброволець Фрунзе не володіли технологією підготовки і організації бойових операцій.  Грунтуючись на знанні соціальної природи Громадянської війни, більшовицькі лідери могли запропонувати якусь генеральну ідею, але вироблення способів її реалізації, безумовно, лягала на плечі генштабістів.

 Аналізуючи склад командувачів фронтами в Червоній армії в Громадянську війну, можна відзначити, що з 21 командувача менше половини - 10 - не мало відношення до Академії Генерального штабу.  Серед цих 10 були Фрунзе, Тухачевський, Антонов-Овсієнко, Єгоров, Гіттіс, Шорін.  З них Михайло Фрунзе, Олександр Єгоров (член партії більшовиків з липня 1918 року) і Володимир Гіттіс (в лютому 1918 року вступив в Червону армію) командували декількома фронтами, що знижувало відсоток генштабістів, які займали керівні посади.


Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі