вівторок, 17 листопада 2020 р.

Як заробляти $ 35 млрд на рік на туризмі. Досвід Туреччини

 

Як пише "Ліга Бізнес", турецька влада, зважившись на експеримент з приморської землею і інвестувавши в інфраструктуру, отримали нову динамічну галузь економіки

 Двісті років тому про існування курортної Антальї не знали не тільки іноземні туристи, а й більшість жителів Туреччини.  Навколо простягалися болота і піски, 2000. місцевих жителів заробляли сільським господарством і рибальством.  Турецька влада зважилися на експеримент.

 У 80-х роках минулого століття безгоспну територію почали масово засаджувати лісами і облагороджувати.  Схожі проекти розгорнули і в інших областях.  За якихось двадцять років на південному і західному узбережжі Туреччини з нуля виросли нові курорти.  Зараз Анталья, Бодрум, Мармарис відомі далеко за межами Туреччини.  Країна приймає 35 млн мандрівників на рік, які приносять їй не менше $ 35 млрд.

 Чи може Україна наслідувати її приклад і стати новою туристичною Меккою?

 Необжита місцевість: земля в обмін на інвестиції

 Самі турки пов'язують бурхливий розвиток туризму з фігурою лідера Партії вітчизни Тургута Озала, який керував країною з 1983 по 1991 рік.  Поглянувши на турецькі красоти, він зрозумів, що країна може непогано заробляти на туризмі.  Протяжність берегової лінії одного лише регіону Анталії на Середземному морі - близько 650 км, купатися в морі можна з травня по жовтень.  "Територію Белека і інших міст засаджували евкаліптами і соснами, щоб осушити болота і запобігти ерозії землі", - згадує гід-екскурсовод Кайхан Дінчмен.

 Першим почав розвиватися Кемер, де побудували готель для італійців - Turban Italia.  Вона існує до цих пір, але носить іншу назву - Club Med.  Спеціально для зручного проїзду до готелю створили тунель.  На споруджуваний курорт провели водопровід.

 Щоб зробити туризм масовим, влада вклалася в зручні дороги і аеропорти.  У тій же Анталії в 1980-х роках на весь регіон був лише один скромний аеродром.  Збільшення туристичного потоку вимагало нагальної реконструкції "повітряних воріт".  У квітні 1998 року німецька Fraport AG (займається управлінням аеропорту у Франкфурті) і турецька інвестхолдинг IC відкрили перший термінал оновленого аеропорту, а в 2005-му - термінал 2.

 Проект виявився надприбутковим.  Вже на початку 2000-х головний аеропорт обслуговував не менше 4 млн пасажирів на рік, в 2015-му - близько 27 млн ​​чоловік.  Для порівняння, київський Бориспіль в 2016 році обслужив 8,6 млн чоловік.

 З 2016-му турпотік скоротився приблизно на 45% через заборону російської влади місцевим компаніям літати на турецькі курорти.  Восени минулого року обмеження зняли.  Чиновники сподіваються, що це дозволить відновити рекордні показники.

 Аеропорти та дороги - лише півсправи.  Як залучити готельних операторів?  В кінці 1980-х уряд Туреччини представив держпрограму - за умови будівництва готелів великі компанії отримували землю на узбережжі безкоштовно.  Інвестор міг розраховувати і на пільгові кредити.  Першими в новий проект повірили німецькі компанії.  Отримавши землю, вони тут же зайнялися будівництвом п'ятизіркових готелів для своїх співвітчизників, розповідає Дінчмен.

 Поспішали не всі.  Частина інвесторів спочатку хотіли побачити перші результати експерименту.  Власники п'ятизіркового готелю Cornelia Diamond Golf Resort & Spa отримали ділянку під будівництво в кінці 1980-х.  Але готель відкрив свої двері лише в 2008 році, розповідає директор відділу продажів на ринку СНД Ельдар Ізмаїлов.  "У будівництво інвестували близько $ 100 млн, ще близько $ 10 млн направили на відкриття гольф-поля", - розповідає він.  Інвестиції вже практично повернуті, але вести справи стало важче.  У 2005 році рентабельність готельного бізнесу в Туреччині досягала 35%, зараз знизилася до 15%.  Саме гольф-поля, яких багато побудували в найдорожчому регіоні Анталії - Белеку, дозволяють готелям залучати туристів в несезон.  "У зимовий період наш готель завантажений на 50%", - говорить Ізмайлов.

 "Німецьких та ізраїльських інвесторів це не лякає, - запевняє глава компанії по просуванню регіону Antalya Destination Атакан Бозоглан. - Вони готові купувати готелю і проводити їх реновацію. Тим більше що вільних ділянок на першій лінії практично не залишилося. Друга і третя менш привабливі для інвесторів  .

 КОРИСНІ ДАНІ

 У Туреччині зареєстровано близько 14 000 готелів, які розраховані більш ніж на 1,3 млн місць.  Готелями управляють близько 170 готельних мереж, понад 80% яких належить місцевим операторам.  Зараз на стадії реалізації більше 280 нових готелів, після відкриття яких номерний фонд виросте практично на 75 000 спальних місць.  Понад 30% іноземних туристів відвідують Анталію і прилеглий регіон, включаючи прилеглі Белек, Сіде, Кемер, Аланію.

 Туристичні інновації

 Чим Анталья так приваблює інвесторів?  Зараз Туреччина посідає шосте місце серед найпопулярніших курортів в світі.  Інвестори знають, що їх готелі гарантовано будуть завантажені, каже Атакан Бозоглан.  Їх впевненість підігрівають амбітні плани щодо розвитку туристичної галузі в країні.  До 2023 року уряд планує збільшити туристичний потік до 50 млн осіб на рік, які принесуть не менше $ 50 млрд, говориться в повідомленні державного агентства Invest in Turkey.

 Велику ставку міністерство туризму Туреччини робить на Україну.  "За шість місяців цього року в наш регіон приїхало близько 283 000 українців, що приблизно на 40-44% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року", - розповідає губернатор провінції Анталья Мюнір Каралоглу.  Чиновник визнає, що цей рік став для туристичної галузі своєрідною компенсацією за провальний минулий рік.  Тоді через конфлікт між Росією і Туреччиною польоти з російських міст на курорти цієї країни були заборонені.  "Добро" уряд видав у вересні, а вже в січні багато російських мандрівники масово бронювали турецькі готелі на літо.  "Запитів було дуже багато", - згадує Ельдар Ізмаїлов.

 Але хороших готелів і доріг мало, щоб залучити натовпи відпочиваючих.  Близько 15 років тому в Туреччині придумали і адаптували систему all inclusive, що призвело до зростання кількості туристів, розповідає керуючий директор готелю Concorde de luxe resort Еркан Ягсі.  "Ми навчилися правильно прораховувати роботу системи, і вона приносить прибуток", - говорить він.  Першими в Туреччині цю систему використовувала компанія Magic Life, яка орендувала готелі у німецьких власників, згадує гід-історик Кайхан Дінчмен.  Саме ця система дозволила залучити більше туристів і збільшити населення Анталії зі 150 000-180 000 чоловік до 1,2 млн.

 Друга важлива проблема, яку довелося вирішувати туроператорам, - вимоги до якості.  Міністерство туризму Туреччини при оцінці зірковості нового готелю підходить до питання формально і вважає кількість басейнів, ресторанів, обладнання номерів тощо. Підвищувати якість послуг вигідно самим готелям.  "Нас перевіряють аудитори на вимогу туроператорів, з кожним гостем спілкуються після його повернення додому і згодом надають нам інформацію про допущені помилки", - розповідає Ельдар Ізмаїлов.  Така ретельна перевірка пов'язана з тим, що незадоволені відпочинком іноземні туристи після повернення на батьківщину подають позови на туроператорів, страхові компанії та готелі.

 Тенденція стає небезпечною.  Наприклад, в лютому Асоціація власників готелів Кіпру виявила схему отримання компенсації: юридичні компанії запрошують в офіс тих. хто недавно повернувся з відпочинку туристів, заповнюють за них документи на оформлення скарги і потім ділять між собою компенсацію, мінімальний розмір якої становить 5000 євро.  За даними Daily Mail, суд в Пальма-де-Майорці відкрив кримінальну справу за фактом помилкових заяв британських туристів про отруєння в готелях Club Mac і Paradiso Garden Hotel.  Мандрівники намагалися отримати компенсацію не менше 3000 фунтів стерлінгів на людину.  "Ми кілька разів за час відпочинку просимо гостя заповнити анкету і виявляємо проблему на ранньому етапі. Важливо вирішити конфлікт в той момент, коли гість ще знаходиться в готелі. Тоді він порекомендує наш готель більшій кількості друзів і знайомих", - пояснює Ельдар Ізмаїлов.

 Державна підтримка

 Туризм для Туреччини залишається одним з пріоритетних напрямків.  Ми працюємо над тим, щоб Анталья стала цілорічним курортом, розповідає Мюнір Каралоглу.  Наприклад, для любителів дайвінгу в несезон просувають місто Кекаба, де можна пірнати до затонулих кораблів.  "Протяжність лікійських стежок становить 540 кілометрів, будуються футбольні поля, тенісні корти, в жовтні проводимо міжнародний турнір з гольфу", - перераховує переваги губернатор Анталії.  Мюнір Каралоглу додає, що Туреччина не припиняє рекламувати свої курорти.  Наприклад, в цьому році в Києві пройде фестиваль Туреччини.  Чиновник сподівається, що це приверне більше українських мандрівників.

 "За перші півроку продажі турів до Туреччини для українців виросли на 32% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року", - відзначає генеральний директор туроператора Coral Travel Тетяна Прокопенко.  За її словами, в цю країну тури вибирає 76% від загальної кількості мандрівників, тоді як, наприклад, в Іспанії та Греції - 3-5%.  У цьому році середня ціна на відпочинок, за даними Тетяни Прокопенко, становить $ 1300 за двох, що можна порівняти з минулим роком.

 У цьому році продажі турів раннього бронювання, які продаються зі знижками, виросли в середньому на 30% в порівнянні з минулим роком.  "У серпні ціни на відпочинок в Туреччині в середньому на 15-20% вище, ніж в липні", - підкреслює Тетяна Прокопенко.

 Окремий напрямок роботи влади - підтримка бізнесу.  Наприклад, в минулому році уряд Туреччини ввів компенсацію для туристичних операторів в розмірі $ 6300 за кожен прибулий на курорти рейс більше ніж зі 100 пасажирами на борту.  Цю ініціативу продовжили і на цей рік.  У минулому році велика частина готелів, магазинів, ресторанів в курортних зонах могли отримати відстрочку на оплату відсотків по позиках.  Якщо ж готель працював протягом 10 місяців, то його власники звільнялися від сплати медичної страховки для своїх працівників.  Гроші за них платив уряд.

 Чому турецький досвід не працює в Україні?  "Рівень багатьох невеликих готелів на заході країни, в Миргороді і на півдні високий. Але розвиток туристичного регіону має починатися з інфраструктури", - говорить Тетяна Прокопенко.  Наприклад, після реконструкції траси Одеса - Рені кількість туристів в Одеській області зросла в кілька разів.  Але масштабної програми розвитку галузі в Україні немає.  Окрема проблема - небажання готелів працювати з великими українськими та іноземними туроператорами.  "Вони відмовляються надавати знижки і продавати їх готелі протягом року. Співпрацювати можуть тільки в несезон, коли заповнюваність готелів мінімальна, але такі умови нас не влаштовують", - розповідає керівник великого туристичного оператора, який побажав залишитися неназваним.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі