пʼятниця, 14 лютого 2020 р.

Створення стійких умов для залучення і захисту інвестицій в Україні. Досвід Сінгапуру

В Україні йде процес створення умов для захисту прав інвесторів.

Необхідно здійснити судову реформу щоб створити дуже важливий законодавчий базис для того, щоб у нас створилася сучасна система вирішення спорів в порядку комерційного арбітражу. Потрібні прийняття і реалізація на практиці положень, викладених в поданих законопроектах щодо реформування правової системи і створення всіх умов, щоб в Україні арбітражні інвестиційні суперечки могли вирішуватися якісно і відповідно з найкращими міжнародними стандартами.

Головна конкурентна перевага українських судів у порівнянні з більшістю в іноземних юрисдикціях - повинна бути швидкість розгляду справи. Український суд повинен укладатися в максимально короткі терміни, причому мова йде відразу про три інстанціях.

Проблеми

Недосконалість правової системи.

Бар'єр перед інвестором зараз, можна сказати, створює недосконале правове поле. Виділяється два обмеження. Недостатня ефективність судової системи і тривалі терміни розгляду справ господарськими судами, що, по суті, на деякий час зупиняє діяльність підприємств від здійснення операційної діяльності, і вони займаються, відповідно, не зовсім тим, чим повинні були б.

Недостатня стабільність інвестиційних умов.

З точки зору захисту інвестицій і підтримки довіри інвестора дуже важливим є незмінність правил гри, незмінність тих інвестиційних умов, в яких інвестор ухвалював рішення по реалізації свого проекту. Якщо вони змінюються, то поширюватися на ті правовідносини, які виникли до цих внесень змін, вони не повинні, тому що це нечесно по відношенню до інвестора, який витрачає свої гроші і приймає рішення безпосередньо в тих умовах, в яких був.

Повинно бути використання в Україні передового зарубіжного досвіду в сфері захисту прав інвесторів.

В Україні доцільно було б створити окремий підрозділ в рамках судів. Вибрати доброчесних суддів, які б займалися тільки міжнародними спорами, що виходять за рамки меж однієї держави. Тоді б у іноземних інвесторів була б упевненість, що будуть єдині стандарти розгляду справи в українських судах. Україні дуже важливо замислитися над тим, щоб скористатися міжнародним досвідом. Є Конвенція ІКСІД, в яку Україна увійшла. На сьогоднішній день Україна бере участь в угодах двостороннього характеру,
підписала Вашингтонську конвенцію так звану Конвенцію ІКСіД (ICSID) досить давно, і ратифікувала її. Україна підписала документ 3 квітня 1998 року, а ратифікувала його 16 березня 2000 року.
Вже 154 країни в світі ратифікували Конвенцію ІКСІД. Україна, безумовно, дотримується міжнародних норм, але ось такі дрібниці теж є цеглинкою в мосту довіри міжнародних інвесторів.

Як приклад забезпечення прав інвесторів візьмемо Сінгапур.

Фактично Сінгапур показує, в тому числі і Україні як можна за рахунок правильної організації правового поля в створенні таких правових умов залучати інвестиції і створювати абсолютно хороший інвестиційний клімат. Тому що для інвестора важливо, що, коли він йде на нові ринки, він отримує не тільки в моменті гарантії і захист своїх інвестицій, але він ще отримує чіткі правила гри на довгі роки, знає, що держава бере на себе зобов'язання не створювати жодних додаткових бар'єри і не змінювати істотно той стабільний клімат, який є.

Чому іноземні компанії переїжджають в Сінгапур?

Сінгапур зарекомендував себе як краща юрисдикція для компаній будь-яких розмірів для розташування тут своїх штаб-квартир для ведення операцій в Азії.

Договори про подвійне оподаткування

Сінгапур уклав величезна кількість угод про подвійне оподаткування (УПО) з більш ніж 70 країнами з усього світу. Основні переваги УПО включають:

a) з метою уникнення подвійного оподаткування,

b) більш низькі утримувані податки

c) пільговий режим оподаткування.

Все це грає важливу роль в мінімізації податкового тягаря для холдингової структури компанії. Велика мережа УПО укупі з відсутністю податку на приріст капіталу і дивіденди робить Сінгапур вельми привабливою юрисдикцією для бізнес-інвестицій через холдингову компанію, зареєстровану в Сінгапурі.

Привабливий режим оподаткування

Сінгапурська система оподаткування вважається «простою і сприятливою для інвесторів». Найвищий податок на доходи корпорацій по оподатковуваним доходом становить 17%. Податок на приріст капіталу і дивідендний дохід становить 0%. Ніяких податків не утримується з дивідендів після сплати податків, виплачуваних з Сінгапуру.

Важливо, що будь-який дохід з іноземних джерел звільняється від податків, якщо дохід вже оподатковувався в країні із заявленою податковою ставкою як мінімум 15%. Законодавча база Сінгапуру пропонує рівні можливості для іноземних інвесторів без обмежень на іноземне володіння власністю і будь-якого контролю за обміном валюти.

Стратегічне розташування з чудовим сполученням

Сінгапур має унікальне географічне положення. Країна стратегічно розташована на перетині основних світових торгових і морських шляхів, в тому числі головного морського шляху між Індією і Китаєм. Для подорожі в більшість країн Південно-Східної Азії знадобиться короткий переліт на літаку. Сінгапур відомий як транспортний хаб, місце розташування знаменитого аеропорту Чангі, зі складною портовою інфраструктурою, яка також незмінно визнається «Кращим морським портом в Азії» (Нагорода азіатської мережі вантажних перевезень і поставок) вже протягом 24 років.

Сінгапурська телекомунікаційна інфраструктура також найвищого світового класу. Всесвітній економічний форум оцінює країну в своєму Глобальному звіті з інформаційних технологій як одну з провідних економік з використання інформаційно-комунікаційних технологій для сприяння конкурентоспроможності своєї країни. Дійсно, це єдина азіатська країна, яка включена в першу десятку рейтингу цього Звіту з 142 країн світу.

Наявність кваліфікованої і багатомовної робочої сили

Бізнес-середовище Сінгапуру по праву є досить привабливим для кваліфікованих і цілеспрямованих працівників з усього світу. Таке,  рощо швидко розвивається, інноваційне робоче середовище разом з великим місцевим сінгапурським кадровим потенціалом тільки зміцнюють репутацію країни, яка володіє одним з найбільш ефективних і вмотивованих потенціалів робочої сили в регіоні. Це підтверджує і рейтинг Щорічника світової конкурентоспроможності IMD.

Країна також відома своїм багатонаціональним суспільством, яке настільки ж різноманітне, наскільки і злагоджене.

Продумана імміграційна політика

Сінгапур пропонує різноманітні імміграційні програми для кваліфікованих підприємців і практикуючих фахівців. Уряд завжди намагається залучати іноземні інвестиції і зміцнювати свої місцеві кадри фахівцями високого рівня зі всієї земної кулі, що відповідає ліберальній імміграційній політиці Сінгапуру.

Прекрасне місце для переїзду вищого керівництва і їх сімей. Ще

Сінгапур є однією з найбільш процвітаючих і стабільних країн Азії. Стабільне політичне середовище країни, зручність сервісів і оточення роблять Сінгапур все більш привабливим напрямком для експатріантів і їхніх сімей.

Країна пропонує велику різноманітність ресторанів і розваг, готелі світового класу, високорозвинену інфраструктуру і - що дуже важливо для амбітних сімей - цілий набір всесвітньо визнаних шкіл і університетів.

Дружелюбність і тепла атмосфера разом з енергійним сучасним стилем життя роблять Сінгапур вельми хорошим місцем для життя, роботи і навчання.

Захист інтелектуальної власності

Сінгапур пропонує серйозний режим захисту прав інтелектуальної власності (ІВ), підтримуваний перевіреної законодавчою системою і ІВ-інфраструктурою. ІВ-політика уряду підлаштована під цілі стимулювання інновацій, творчості та зростання промисловості і торгівлі в Сінгапурі. ІВ-режим визнаний Всесвітнім економічним форумом у Глобальному звіті з інформаційних технологій 2015 як кращий режим в Азії для захисту ІВ.

Незважаючи на високі міжнародні рейтинги, уряд планує додаткові ініціативи для подальшого поліпшення ІВ-ландшафту країни і створення ІВ-хаба Азії.

Ефективна правова система.

Правова система Сінгапуру, успадкована від британців, сьогодні перетворилася в окрему юрисдикцію. Система продовжує розвиватися в цілях підтримки своєї актуальності в нинішньому культурному, економічному та комерційному кліматі за допомогою включення норм загального права, а також найкращих практик інших зрілих правових систем.

Сінгапурська правова система отримала всесвітнє визнання завдяки своїй ефективності і чесності, а країна, відповідно до щорічника світової конкурентоспроможності IMD , вважається найменш бюрократизованою в Азії. Бізнес-операції в Сінгапурі не обтяжені канцелярщиною і не змушені сповільнювати свої операції через хабарництво або повільні юридичні процедури.

Уряд розглядає доступ до права як фундаментальну економічну цінність, яку оберігають і вирощують для підвищення репутації країни як першокласного ділового центру і ведучого правого хаба в Азії. Комерційна правова система Сінгапуру відома своєю справедливістю і неупередженістю, що робить природним вибір її в якості місця вирішення спорів в Південно-Східній Азії, особливо через посередництво і арбітраж.

Більш того, Сінгапур має багатий кадровий потенціал в сфері юридичних послуг.

Сінгапур привабливий як місце ведення бізнесу. Протягом останніх десяти років країна посідає перше місце за версією Світового банку як найбільш зручна для ведення бізнесу країна Вона на другому місці в Індексі глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього банку за останні роки.

Варіанти виходу на ринок для іноземних компаній

Іноземні компанії, зацікавлені у своїй присутності в Сінгапурі, мають кілька варіантів - це реєстрація на території Сінгапуру дочірньої компанії, філії, представництва

Сінгапур продовжує залучати рекордні інвестиції, незважаючи на виклики глобального економічного оточення. Його велика мережа двосторонніх угод, стратегічне розташування в центрі всіх великих зростаючих ринків, економічна і політична стабільність, знаменита правова система, велике транспортне сполучення і кадрові ресурси, іноваційне бізнес-середовище і величезні можливості для професійного зростання в рамках регіону Південно-Східної Азії - лише деякі з факторів, що забезпечують успіх Сінгапуру як передового ділового центру сучасної світової економіки.

Сінгапур інвестує гігантські ресурси, фонди, кошти в створення юридичної інфраструктури. І феномен створення цієї юридичної інфраструктури унікальний.

Сінгапур пропонує цілий набір різних варіантів для вирішення спорів інвесторів. Якщо у вас комерційна суперечка, якщо ви хочете звернутися до суду, ви можете піти в Міжнародний сінгапурський центр судової медіації. Кожна транзакція в залежності від її матриці вимагатиме від вас певного стратегічного вибору.

Переваги, про які було сказано вище, вже має і може мати і Україна для максимального залучення інвестицій в країну, особливо варто звернути увагу і реформувати правову систему України в бік максимального гарантування прав інвесторів.

Підготував О. Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі