неділя, 24 листопада 2019 р.

Розвиток торгово-економічного співробітництва України з країнами Близького Сходу

Як повідомляє сайт Посольства України в Королівстві Саудівська Аравія

торговельно-економічне співробітництво між Україною та Єменом на сьогодні не відзначається високим рівнем активності та стабільною позитивною динамікою.
Товарообіг товарами між Україною та Єменською Республікою у 2018 році склав 115,29 млн. дол. США. При цьому, на український експорт припало 114,15 млн. дол. США (359,1% від показників аналогічного періоду 2017 року), імпорт – 1,14 млн. дол. США (514,7%). Позитивне для України сальдо становило 113,01 млн. дол. США.
Український експорт складався, головним чином, з таких товарних позицій як зернові культури (84,6%), овочі (7,3%). Основу імпорту з Ємену в Україну склали пластмаси, полімерні матеріали (99,7%).
Перспективною могла б стати участь українських підприємств у проектах військово-технічного співробітництва, будівництва, реконструкції та модернізації об’єктів нафтогазової галузі, постачання високотехнологічного енергетичного устаткування та обладнання, надання транспортно-будівельних послуг, спорудження портових об’єктів, надання послуг з навчання єменських громадян у вищих навчальних закладах України. Водночас, успішне вирішення цих задач можливе лише після стабілізації внутрішньополітичної ситуації в Ємені.


Двосторонні торгово-економічні відносини
Товарообіг товарами між Україною та Королівством Саудівська Аравія у 2018 року склав 935,88 млн. дол. США. При цьому, на український експорт припало 749,08 млн. дол. США (144,8% від показників аналогічного періоду 2017 року), імпорт – 186,80 млн. дол. США (102,1%). Позитивне для України сальдо становило 562,29 млн. дол. США.
Український експорт продовжував складатися, головним чином, з таких товарних позицій як зернові культури (60,0%), чорні метали (11,6%), м’ясо та їстівні субпродукти (7,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (5,5%). Основу імпорту з КСА в Україну склали пластмаси, полімерні матеріали (86,8%), палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки (9,4%).
Слід очікувати, що подібна структура товарообігу буде зберігатися в найближчій перспективі, передусім, у зв’язку із збереженням зацікавленості саудівської сторони до імпорту з України сільськогосподарської продукції (ячменю та пшениці), а також виробів з чорного металу.
Перспективними сферами двосторонньої співпраці є енергетика (відновлювані джерела енергії та їх розвиток), будівництво (інфраструктурні проекти), транспорт (повітряний, морський, міський), водне господарство (ЖКГ), машинобудування.
Саудівські підприємці та компанії продовжують достатньо активно діяти на напрямі виходу на український аграрний ринок. Так, у вересні 2018 року провідна саудівська компанія «Saudi Agricultural and Livestock Investment Co.» (SALIC), засновником якої є суверенний Публічний інвестиційний фонд КСА, через свою дочірню британську структуру уклала угоду про придбання вітчизняного агрохолдингу «Мрія», що стало найбільшим контрактом в аграрному секторі за всю історію незалежності України.
При цьому, діяльність SALIC (у консорціумі «United Farmers Holdings», спільно створеному разом з іншими компаніями «Almarai daily company» та «Saudi Grains and Fodder Holding») розпочалася в Україні в 2013 році шляхом придбання британської компанії «Continental Farmers Group». Консорціум взяв в оренду до 45 тис. угідь на території Львівської та Тернопільської областей, вирощуючи пшеницю, ячмінь, картоплю, зернові олійні культури, цукровий буряк. У 2018 році після купівлі акцій своїх партнерів по консорціуму «United Farmers Holdings» та поглинання агрохолдингу «Мрія» загальний земельний банк компанії SALIC в Україні зріс до 200 тис. га угідь.
Перспективною сферою двостороннього співробітництва залишається літакобудування. В останні роки ДП «Антонов» разом із Науково-технічним містечком ім. Короля Абдулазіза (KACST) та компанією «TAQNIA Aeronautics» розроблено багатоцільовий транспортний літак-демонстратор АН-132D. До цього проекту залучені підприємства авіаційної галузі України та провідні компанії-постачальники авіаційної промисловості світу. 20 грудня 2016 року в Україні пройшла урочиста церемонія викочування літака АН-132D за участі Президента України П.Порошенка та великої делегації саудівських фахівців на чолі з головою Науково-технічного містечка ім. Короля Абдулазіза принцом Туркі бін Саудом, а 31 березня 2017 року – перше підняття літака в повітря. Подальша демонстрація літака відбулася у рамках міжнародних авіашоу в Франції та ОАЕ.
У листопаді 2018 року (на полях 6-го спільного засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва) в м. Київ за участі представників бізнесового середовища двох держав окремо відбулися розширене спільне засідання Українсько-саудівської ділової ради та Перший українсько-саудівський інвестиційний форум в аграрній сфері.
Важливим питанням подальших двосторонніх торговельно-економічних відносин є залучення українських технологій до Саудівської Аравії, а також поєднання можливостей України та КСА з метою реалізації спільних проектів на території двох держав, а також третіх країн.

 Торговельно-економічне співробітництво між Україною та ОАЕ

Як повідомляє сайт mfa.gov.ua впродовж 2018 року між Україною та ОАЕ спостерігалася стала тенденція до пожвавлення торговельно-економічного співробітництва. Загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та ОАЕ за дванадцять місяців 2018 р. зріс на 24% та склав майже 960 млн. дол. США.

Зовнішня торгівля товарами між Україною та ОАЕ, млн дол. США

Показники                  2018
Товарообіг                  565.3
Експорт                      486.1
Імпорт                          79.2

Сальдо          406.9

Обсяг експорту українських товарів до ОАЕ у 2018 році зріс на 26,4% та склав 486,1 млн. дол. США. Основними статтями українського експорту до ОАЕ стали чорні метали (185,1 млн. дол. США, збільшення на 36,8%), жири та олії тваринного або рослинного походження (68,4 млн. дол. США, збільшення на 18,1%), насіння і плоди олійних рослин (41 млн. дол. США, збільшення на 42,8%).

Імпорт товарів з ОАЕ до України у 2018 році склав 79,2 млн. дол. США. Найбільше Україна імпортувала з ОАЕ пластмаси та полімерні матеріали (22,7 млн. дол. США).

Позитивне для України сальдо становить 406,9 млн. дол. США.

Зовнішня торгівля послугами між Україною та ОАЕ, млн. дол. США

Показники

Рік                     2018
Обсяг торгівлі 394.3
Експорт            255
Імпорт              139.3

Сальдо             115.7

Обсяг експорту послуг з України до ОАЕ у 2018 році становив 255 млн. дол. США (збільшення на 14%). У структурі експорту переважають транспортні послуги (218 млн. дол. США).

Впродовж 2018 року Україна імпортувала з ОАЕ послуг на суму 139,3 млн. дол. США. На першому місці – ділові послуги (53,6 млн. дол. США), на другому - послуги пов’язані з подорожами (47,2 млн. дол. США).

Обсяг прямих інвестицій в економіку України з ОАЕ станом на 1 жовтня 2018 року становить 40,6 млн. дол. США. Найбільша частка еміратських інвестицій вкладена у промисловість (22,4 млн. дол. США) та транспортну сферу (11,8 млн. дол. США). Інформація щодо обсягу інвестицій з України в економіку ОАЕ є конфіденційною згідно із законом України «Про державну статистику».

У галузевому розрізі найбільшу частку співробітництва між Україною та ОАЕ у економічному вимірі займає торгівля товарами та послугами, зокрема агропромисловою та металургійною продукцією. Окрім цього, перспективним вважається співробітництво в інфраструктурі, енергетиці, медицині, а також у військово-технічній сфері.


Торговельно-економічне співробітництво
між Україною та Державою Катар

Як повідомляє сайт Посольства України в Державі Катар, динаміка розвитку українсько-катарських стосунків свідчить, що на даному етапі закладено необхідні передумови для розвитку ефективного співробітництва між Україною та Катаром у торговельно-економічній, промисловій та інвестиційній сферах.

Поточний стан зовнішньої торгівлі товарами
2018 р. відзначився суттєвим зростанням динаміки українсько-катарського товарообігу, було досягнуто найвищого показника обсягів двосторонньої торгівлі за всю історію дипломатичних відносин між країнами. Згідно з інформацією Державної служби статистики України, за результатами 2018 р. загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами між Україною і Катаром значно перевищив показники 2017 р. та становив 68 млн. 301 тис. дол. США. При цьому збережено тенденцію до зростання обсягів українського експорту до Катару, котрий на 41,6% перевищив показники аналогічного періоду 2017 р. і склав 59 млн. 931 тис. доларів США. Зростання експорту з України відбулося за рахунок суттєвого збільшення продажу в Катар продукції українського агропромислового сектору.
Водночас, спостерігається продовження процесу зменшення імпортних операцій з Катаром, обсяг яких у 2018 р. склав 8,37 млн. доларів США, що на 25,3% менше, ніж за такий період у 2017 р. (11,2 млн. дол. США). Позитивне сальдо становить 51 млн. 563 тис. дол. США.
Згідно з даними Державної служби статистики України, за результатами І кв. 2019 р. позитивна тенденція до зростання двосторонньої торгівлі збережена, обсяг торговельних операцій збільшився на 35,6% та становив 18,3 млн.дол.США. При цьому обсяги вітчизняного товарного експорту до Катару перевищили минулорічні показники на 37,0% і склали 15,77 млн. доларів, а обсяг імпорту катарських товарів зріс на 25,8% та досяг 2,487 млн. доларів США. Позитивне сальдо за цей період - 13,283 млн. млн. доларів США).
Номенклатура українського експорту:
Структура українського товарного експорту до Катару протягом 2018 р. була переважно представлена наступними групами товарів: зернові культури - 30,7%, молоко та молочні продукти, яйця птиці - 21,4%, чорні метали - 19,4%, , вироби з чорних металів - 7,5%, жири та олії - 9,1%, м’ясо та субпродукти - 6,3%, меблі - 1,0%.
Номенклатура імпорту до України:
Протягом 2018 р. структура українського імпорту з Катару також була переважно представлена згаданою продукцією - пластмаси, полімерні матеріали - 76,0% та продукти неорганічної хімії - 16,0%. До України з Катару протягом звітного періоду також постачались алюміній та вироби з нього, обсяг яких становив 3,9% від катарського експорту до нашої держави, а також текстильні матеріали – 2,0% та нитки синтетичні  – 1,7 %.
Торгівля послугами між Україною та Катаром порівняно незначна, за результатами 2018 р. її обсяг 5,390 млн. доларів США. При цьому експорт послуг збільшився на 414,4% (головним чином за рахунок транспортних послуг) і становив 4,394 млн. дол. США. Обсяг імпорту послуг до України за цей же період склав 0,995 млн. дол. США (144,6% зростання, насамперед за рахунок послуг, пов’язаних з подорожами). Позитивне сальдо України у торгівлі послугами з Катаром дорівнює 3,399 млн. дол. США.
Важливим елементом, що на даному етапі сприяє активізації двосторонніх торговельно-економічних відносин, є наявність прямого авіасполучення між Україною та Катаром. У серпні 2017 р. компанія “Qatar Airways” відкрила щоденний рейс за маршрутом Доха-Київ-Доха, а з 14 грудня 2017 р. здійснює польоти за цим маршрутом двічі на добу. Опрацьовується питання запровадження у перспективі регулярних вантажних перевезень між Україною та Катаром, а також розширення географії польотів катарських пасажирських літаків усередині України (Львів).
20 березня 2018 року в м.Доха під час офіційного візиту Президента України було підписано Угоду між Урядом України та Урядом Держави Катар про створення Спільної комісії з економічного, торговельного і технічного співробітництва.
14-15 листопада 2018 року у м.Доха відбулося Перше (інавгураційне) засідання Спільної українсько-катарської міжурядової Комісії під головуванням Першого Віце-прем'єр-міністра, Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва та Міністра торгівлі та промисловості Катару Алі бін Ахмеда Аль Куварі.
За результатами першого засідання Спільної міжурядової Комісії підписано Протокол, в якому визначено ключові домовленості щодо подальшої співпраці у сферах, що становлять взаємний інтерес.

Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво між Україною та державою Кувейт

Товарообіг за 2018 р. складає 20,45 млн. дол. США (зменшився на 7,2 % у порівнянні з 2017 роком).
Експорт товарів складає 15,21 млн. дол. США (зменшився на 25,1 %). Структура: жири та олії тваринного або рослинного походження – 36,8 %; молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед – 18,7 %; м’ясо та їстівні субпродукти – 10,7 %; чорні метали – 7,6 %; прилади та апарати оптичні, фотографічні – 4,7%; деревина і вироби з деревини – 4,4 %; готові продукти з зерна – 2,3 %; їстівні плоди та горіхи – 2,1%; вироби з чорних металів – 2,0 %.
Імпорт товарів складає 5,24 млн. дол. США (зріс у 3 рази). Структура: руди, шлаки і зола – 98,4 %; реактори ядерні, котли, машини – 1,3 %.
Сальдо торгівлі товарами за 2018 р. позитивне і складає 9,97 млн. дол. США.
Зовнішня торгівля послугами за 2018 р. складає 1,26 млн. дол. США (показник зменшився на 28,6 % у порівнянні з 2017 роком).
Експорт послуг складає 793,7 тис. дол. США (зменшився на 26,1 %). Структура: послуги, пов’язані з подорожами – 65,9 %; ділові послуги – 28,9 %; транспортні послуги – 2,7 %.
Імпорт послуг складає 464,3 тис. дол. США (зменшився на 32,5 %). Структура: державні та урядові послуги – 76,8 %; ділові послуги – 15,6 %; послуги, пов’язані з подорожами – 7,0 %.
Сальдо торгівлі послугами за 2018 р. позитивне і складає 329,4 тис. дол. США.
Інформація щодо обсягів інвестицій з Кувейту до України станом на 01.10.2018 є конфіденційною згідно із законом України «Про державну статистику».
Кувейтські інвестиції надходили до сфери оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів.
Інвестиції з України до Кувейту станом на 01.10.2018 не зафіксовані. 

Поточний стан зовнішньої торгівлі товарами України з Кувейтом
За І квартал 2019 року товарообіг між Україною та Кувейтом склав 5,68 млн. дол. Експорт українських товарів становить 4,5 млн. дол. (155,4% у порівнянні з цим періодом 2018 р.). Імпорт товарів в Україну склав 1,17 млн. дол. (79,1% від аналогічного періоду 2018року). Позитивне для України сальдо торгівлі товарами становить 3,33 млн. дол. США.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі