вівторок, 10 жовтня 2017 р.

«Орієнтири для інвестора. План дій для ефективної роботи видобувної галузі» 6.10.17


Чи вдасться Україні додати видобувній галузі нових сил

Які «слабкі» місця досі існують у видобувному ринку, що було зроблено і що планують зробити ключові держоргани для усунення цих проблем – саме це обговорювали учасники круглого столу «Орієнтири для інвестора. План дій для ефективної роботи видобувної галузі», який відбувся 6 жовтня  у Верховній Раді України.

Деякі кроки потрібні для вирішення багатьох питань, які наразі стримують надходження інвестицій у видобувну галузь. Серед них виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Роман Опімах, зокрема, виділяє наступні: «За нашими оцінками, на жаль, урядовий план з розвитку газовидобутку виконаний на 20% з затримкою у півроку. Значною мірою це пояснюється супротивом з боку адептів подвійних стандартів, які проти прозорості, бо для них невизначеність − це поле для зловживань. Яскравим прикладом такої "державної" політики є непублічне надання надр у користування поза аукціонами, збереження максимально обмеженого доступу до геологічної інформації, а також суб'єктивне нарахування зборів, яке відбувається в умовах погроз надрокористувачам щодо непродовження спецдозволів".
У свою чергу, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань ПЕК Ольга Бєлькова зазначила, що саме уряд має бути рушієм змін у видобувній галузі, а узгоджена політика та послідовне виконання кроків для усунення «слабких» місць є запорукою успішної роботи видобувної галузі: «Вважаю, що відповідальність за зниження темпів реалізації планів з нарощування обсягів видобутку нафти та газу, зокрема, і з реалізації Концепції розвитку газовидобувної галузі, лежить на Кабінеті Міністрів України. Саме уряд повинен бути рушійною силою змін, оскільки на нього покладено основне завдання з впровадження конкретних реформ, зокрема, і з ініціювання профільних законодавчих ініціатив, в той час як парламент повинен формувати загальний вектор проведення реформ та голосуванням висловлювати підтримку чи не підтримку ініціатив Уряду. Незважаючи на те, що з моменту затвердження Концепції пройшов вже майже рік, ми й досі не бачимо вагомих успіхів та достатньої єдності у напрямку її реалізації. Яскравим прикладом відсутності узгодженої політики є законопроект № 3096-д щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі. Прийняття законопроекту є одним із першочергових заходів для реалізації Концепції. Наразі законопроект перебуває на розгляді Парламенту і до Верховної Ради України надійшла низка висновків центральних органів виконавчої влади щодо законопроекту. Маю зазначити, в той час, як профільні міністерства висловили свою підтримку законопроекту, деякі інші – надали висновок щодо недоцільності його прийняття. Впевнена, що тільки послідовні, виважені та активні дії уряду в напрямку реалізації реформ у газовидобутку дозволять досягти задекларованих показників видобутку в майбутньому».
Голова «Укргазвидобування» Олег Прохоренко погодився із Ольгою Бєльковою і також наголосив на тому, що державні органи не зацікавлені впідвищенні обсягів газовидобутку: «Компанія вже цього року вийшла на найбільший по добовий рівень видобутку за останні 5 років, за 9 місяців видобули більше 11 млрд кубометрів газу. Але для досягнення енергонезалежності України потрібно вирішити багато проблемних питань, особливо питання видачі ліцензій.. Одні із проблем − це затягування видачі спецдозволів, плата за продовження ліцензій, земельні питання… Вкрай низька відповідальність та нульова зацікавленість держорганів − ніхто і ні за що не відповідає. Все, що стосується державних органів − це жах! Більше того, Україна сама «наказує» інвесторів:  кожні 5 років влада вимагає переоформлення ліцензій. Якщо ми рухатимемось так як зараз, то нічого не зміниться. Якщо ми не робитимемо революційних речей, не буде революційних стрибків в обсягах видобутку», підсумував Олег Прохоренко.
На фоні цього Олег Кирилюк, т. в. о. голови Держгеонадр, зазначив: «Якщо говорити про Програму 20/20, то ми не зможемо виконати її тільки за рахунок переоформлення спецдозволів – цього можна досягти тільки за рахунок відкриття нових родовищ».
Водночас, однією з головних новин заходу, про яку повідомив Олександр Лісніченко, директор департаменту нафтогазового комплексу Міненерговугілля, стала інформація про те, що міністр енергетики І. Насалик підписав лист-звернення до Прем'єр-міністра України В. Гройсмана підтримати ініціативу газовидобувної галузі щодо впровадження стимулюючої 12% ренти на нові свердловини з 2018 року та привести ставку ренти на газоконденсат у відповідність до ставки на нафту.
Наприкінці заходу експерти підсумували, що попри всі проблеми, Україна все ж має змогу вже за 1-1,5 роки досягти більшості з тих завдань, які дозволять подолати «слабкі місця», які наразі заважають розвитку видобувної галузі.
Анна КОРОТКОВА

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі