вівторок, 10 жовтня 2017 р.

ЕНЕРГІЯ ТВОГО ДОМУ

  27 вересня 2017 р. у м. Житомирі відбувся інформаційний тур на тему: «Досвід міської громади Житомира на шляху підвищення енергоефективності у  житловому секторі».
  Приємно вразили журналістів велика кількість енергозберігаючих світлодіодних  ламп для освітлення вулиць, навіть у приватному житловому секторі.
У Житомирській міській раді відбувся прес-брифінг за участю міського голови, експертів і спеціалістів у сфері енергоефективності.  Вони відповіли на численні запитання журналістів, пов’язані  із термомодернізацією багатоповерхових житлових будівель і ролі ОСББ в цьому напрямку. Зокрема, Кшиштов Герульські, експерт Групи підтримки України  Європейської Комісії, зазначив, що «Потенціал економії енергії  лежить у свідомості людей. ОСББ змінює менталітет мешканців ближче до Європи і є основним клієнтом Фонду енергоефективності».
    Після цього у Регіональному центрі розвитку місцевого самоврядування відбулась дискусія: « Енергоефективне житло – запорука сталого розвитку міської громади». На ній обговорювались  наступні питання:
Переваги  й можливості  ОСББ: формування  спільної відповідальності та важливість колективних дій;
Технічна підтримка і доступні фінансові інструменти (державні, місцеві, донорські);
Успішний досвід ОСББ: досягнення, перешкоди, рекомендації;
Презентація досвіду та планів м. Житомир у сфері підвищення енергоефективності (зокрема, створення енергоефективного кварталу). 
  Міський голова Сергій  Сухомлин  поділився досвідом м. Житомира у
енергомодернізації  будівель. Він доповів, що міська рада має амбіційну мету вийти на нульовий рівень використання  енергії. Два роки тому, при підтримці Німеччини, була проведена програма по енергомоніторингу  у  бюджетній сфері. Зараз утеплено 27 дитсадків і шкіл із  63 бюджетних установ міста.  По утепленню лікарень, дитсадків і шкіл Житомир виходить на перше місце по Україні.  Міська рада проводить велику просвітню роботу  і  навчання на шляху створення і ефективності ОСББ.  Широко втілюється програма «теплих кредитів».  Пріоритет у виділені коштів мають ОСББ.  На капремонт аварійних  будинків виділяється 6 млн. грн., а на ОСББ – 30 млн. грн.  У 2016 р. тільки 17 % житлових будинків мали
теплові лічильники, а у 2017 р. їх мають вже 75 %. При проведенні комплексної енергоефективної  термомодернізації  субсидії можуть бути зменшені у два рази.
  Менеджер проектів сектору енергетики, Представництво ЄС в Україні, Ольга Бороданкова відмітила, що держава не може витрачатися на субсидії. Важливо, щоб  мешканці зрозуміли необхідність енергозбереження, бо  споживання енергії в Україні втричі більше, ніж у Європі. ЄС дає кредити, експертів, допомагає у прийнятті законів з енергомодернізації.  Реформи  в енергоефективності  житлового сектора допоможуть Україні вибратися з економічної кризи, що дасть нові робочі місця за рахунок економії енергії.
  Андрій Шиян, начальник відділу державних програм та планів розвитку Департаменту стратегічних планувань, проінформував, що прийнято проект постанови, погоджений із Мінфіном, про щорічне виділення 400 млн. грн. на програми енергозбереження.
  Спеціаліст з комунікацій проекту  IQ Energy  Олексій Хорош  доповів, що програма з фінансування житлового фонду  (фізичні особи і ОСББ) IQ Energy допомагає у взаємодії з банками. 6000 домогосподарств отримали кредити  на купівлю вікон і т. п. Серед перших у використанні цієї програми  буде м. Житомир. 


  Олексій Тихонов, заступник голови всеукраїнської платформи «Ефективний власник», розповів, що на термомодернізацію житлового фонду  треба, окрім державного і місцевого фінансування, залучення власних коштів мешканців ОСББ. Допомогу в цьому надають консультанти, які приходять до будинку і рахують вартість модернізації. Визначається, яка ефективність, де взяти кошти, як всі  дієві програми впливають на енергоефективність і скільки треба вкласти власникам будівель. 
Змістовними і цікавими були також доповіді виконавчого директора Асоціації енергоефективних міст України Андрія Кирчєва та спеціаліста з комунікацій проекту  IFC «Енергоефективність в житловому секторі України» Юлії Пушко. Голова ГС «Запорізький регіональний центр просвіти з термомодернізації  та створення і діяльності ОСББ» «КРУГ» Любов Карпенко  поділилась успішним досвідом роботи  ОСББ з енергозбереження в м. Запоріжжі.
   Після дискусії журналісти мали змогу побувати на модернізованих об’єктах, які продемонстрували досвід комплексної термоефективності  та впровадження енергоефективних заходів із залученням фінансових  інструментів підтримки державних і місцевих програм.
 Це житловий багатоквартирний будинок  (вул. Малікова 16) з ОСББ, що впровадило успішні заходи з підвищення енергоефективності.  Було встановлено ІТП, лічильники, заміна системи опалення, терморемонт даху.
   Голова ОСББ «Київська, 52» Людмила Галліна продемонструвала досвід їхнього житлового багатоквартирного будинку. Спочатку взяли один невеликий кредит на заміну вікон. Зуміли погасити його за 4 місяці. Це додало більшої впевненості мешканцям будинку. Другий кредит взяли на термомодернізацію  будинку. Місто допомагає встановити будинковий лічильник. Зараз будинок утеплений за державною програмою «теплих» кредитів  та за підтримки міської програми компенсації відсотків.
   Прикладом передового досвіду м. Житомира є те, що вперше в Україні  на даху одного із багатоквартирних  будинків  з ОСББ  встановлено приватну  сонячну батарею, власник якої повністю забезпечує себе і продає залишки енергії місту. Це лише перша ластівка. Сподіваємось, що за нею прийдуть інші!

Пєскова Тетяна  

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі