неділя, 20 серпня 2017 р.

Програма ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти (COM – DeP)». Реалізація в Україні.

Показовим прикладом реалізації Програми COM – DeP  є м. Жовква Львівської області, де 4-5 липня проходив тематичний семінар «Досвід  Жовкви в реалізації проектів з теплопостачання та термомодернізації будівель».
У роботі семінару прийняли участь: Петро Вихопень, Жовківський міський голова; Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки Програми  COM – DeP.               
Місто Жовква, 13 тисяч мешканців, приєдналась до Угоди мерів в грудні 2012 року. Угода мерів – ініціатива ЄС, котра охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлюваних джерел енергії на своїх територіях. Одним із найважливіших документів, який повинен розробити та впровадити кожен підписант, є План дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР), що визначає основні кроки, які муніципалітет зобов’язаний  виконати. ЄС затверджує загальний бюджет проектів і суму виділених ЄС грантів. Згідно з умовами грантового контракту, всі проекти повинні забезпечити співфінансування на рівні 20% від загального бюджету.  Затвердження ПДСЕР відбулось у лютому 2014 року.
Зважаючи на обмежені можливості малих (місто Жовква) та середніх муніципалітетів щодо фінансового та технічного забезпечення реалізації ПДСЕР, ЄС через Програму COM – DeP           підтримав підписантів Угоди мерів у процесі впровадження ними проектів, включених до ПДСЕР. 
Місто Жовква приймає участь у двох проектах:
1. Модернізація муніципальної котельні. Комплексна термомодернізація будівель дитячого садка.
Він передбачає модернізацію котельні та її тепломереж, встановлення 4-х індивідуальних теплових пунктів у будівлях, комплексну термомодернізацію ДНЗ № 2. Зниження викидів вуглекислого газу досягається шляхом скорочення енергоспоживання та заміни використання традиційних видів палива альтернативними (біомаса та сонячна енергія). Виконавець проекту – Жовківська міська рада. Загальний бюджет становить 860000 євро, сума гранту ЄС – 688000 євро, сума співфінансування – 172000 євро. Зменшення викидів вуглекислого газу очікується на 15%  у 2018 році.
2. Муніципальні партнерства для покращання енергоефективності міст Самбора та Жовкви. Реконструкція вуличного освітлення у Самборі. Модернізація  системи теплопостачання в Жовкві.
Він передбачає реконструкцію системи теплопостачання (заміна 8оо м труб на попередньо ізольовані), переобладнання міської котельні зі встановленням  2-х котлів, що працюють на деревних відходах, та обладнання 4-х індивідуальних теплових пунктів у житлових і громадських будівлях у Жовкві. Виконавець проекту – Фонд «Східна Європа». Загальний бюджет становить 874736 євро, сума гранту ЄС – 699789 євро, сума  співфінансування –   108940 євро з обласного та районних бюджетів, 66007 євро – Фонд «Східна Європа».  Зменшення викидів вуглекислого газу – 10% в рік.
У своїй доповіді мер П. Викопень  зазначив, що місто пройшло перший етап модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється,  і підкреслив важливість реалізації обох проектів для покращання життя мешканців. Він ознайомив слухачів з труднощами, що передували початку проведення робіт по енергоскороченню,  і  поділився цікавим досвідом  Жовкви по їх усуненню.  Мер також повідомив, яка очікується економія місцевого бюджету в зв’язку із скороченням витрат на енергоносії, що дасть можливість  направити ці кошти на покращення інфраструктури історичного і туристичного міста, що ним є Жовква. «В Європі енергоефективність вимірюється людською свідомістю» – наголосив П. Викопень.
Ян Ваандерс у своєму виступі  означив загальні завдання, які ставить Програма COM – DeP            перед мерами в країнах Східного партнерства, результати впровадження проектів, проблеми, які стоять в процесі їх реалізації, і засоби їх подолання. «Енергоефективне місто» – це пілотний проект у місті Жовква. Можна економити на енергоносіях і не сплачувати іншим країнам за газ» – зазначив Ян Ваандерс.
Після доповідей  на брифінгу Я. Ваандерс і П. Викопень відповіли на численні запитання представників ЗМІ.
Потім  журналістам надали змогу відвідати об’єкти демонстраційних проектів. Їм продемонстрували модернізовану котельню, де встановлені 2 котли, що працюють на біомасі – деревних відходах (щепі). Вони побували у школі № 3, де бачили енергоефективний клас, і у дитячому садку № 2, де проведена комплексна термомодернізація утеплення стін. Також було показано установку індивідуальних  теплових пунктів у житлових і громадських будівлях.  Журналісти, поспілкувавшись з мешканцями, школярами і батьками дітей, на власні очі переконались у ефективному впровадженні Демонстраційних проектів в Україні і  їх підтримку населенням нашої країни.

Пєскова Тетяна

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі