пʼятниця, 18 серпня 2017 р.

ОЛЕКСАНДР УРБАНСЬКИЙ: "НАМ ТРЕБА ВІДНОВИТИ ТРАНЗИТНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ"

Як повідомляв ЦензорНЕТ , проблемні питання Чорноморського басейну піднімалися в ході закритої міжнародної конференції "Гібридні рішення безпеки в Чорноморському регіоні", що проходила в Одесі. Про рівень і важливість заходу можна судити за складом її учасників: перед присутніми виступили Посол США Джеффрі Пайетт, Посол Турецької Республіки Йонет Джан Тезель, серед запрошених - представники дипломатичної спільноти, політики, представники ділових кіл, вчені. Традиційно конференція проходила за підтримки Програми безпеки Чорного моря Гарвардського інституту державного управління імені Джона Ф. Кеннеді, високих гостей приймав Одеська обласна рада.
Один зі спікерів конференції - народний депутат України, член фракції "Блок Петра Порошенко", член транспортного комітету ВР, глава підкомітету ВР Олександр Урбанський розповів більш детально про захід.

- Олександр Ігорович, що означає проведення конференції такого рівня для нашої країни?

- Заходи в рамках "Black sea security conference" Гарвардського інституту державного управління імені Джона Ф. Кеннеді проводяться щорічно в країнах Чорноморського басейну. Я двічі брав участь в подібних конференціях - в Румунії і Туреччини. Організатори були зацікавлені провести захід і в Україні - як в одній з чорноморських країн, і звернулися до мене за сприянням. Із задоволенням підтримав цю ідею і порекомендував організувати конференцію саме в Одесі - нашій Чорноморської столиці. Звичайно ж, і як народний депутат, і як одесит взяв безпосередню участь в питаннях організації. Захід дуже відповідальний, але вже можна видихнути - все пройшло на висоті.

Те, що в Україні проходять такого роду заходи, говорить, на мій погляд, про довіру. Говорить про те, що наші закордонні сусіди по Чорномор'ю бачать в нашій країні повноцінного партнера, з яким можна і потрібно будувати довгострокові бізнес-відносини, з яким можна спільно вирішувати серйозні питання, що хвилюють сьогодні всю світову громадськість.

- Ви були одним із спікерів конференції. У чому суть Вашої доповіді?
- Тема мого виступу - "Основні аспекти розвитку внутрішнього водного транспорту в Україні. Відкриття" торгових воріт "з України в Європу в найближчому майбутньому" - була присвячена річковому маршруту Е-40 на відрізку Дніпро-Вісла. У найближчому майбутньому ми все сподіваємося на його відновлення і очікуємо, що це дозволить транспортувати близько 4 мільйонів тонн вантажу щорічно з України в Європу - через Білорусію в Польщу. Основна тема конференції - безпека, це ж не тільки військова безпека, це і економічна безпека держави, в тому числі. У цьому аспекті я розповідав про законопроект "Про внутрішній водний транспорт" (№2475а) Козиря-Кононенко, співавтором якого також є і я. Зрозуміло, що для відродження в Україні судноплавства внутрішніми водними шляхами, підвищення ефективності використання потенціалу річкового транспорту як альтернативного екологічного виду перевезень, впровадження європейських норм і стандартів функціонування і розвитку річкового транспорту необхідно створити правову основу. Зараз документ знаходиться на розгляді у Верховній Раді, і ми покладаємо великі надії, що доля розвитку українського морського і річкового транспорту вирішиться вже в недалекому майбутньому. Нам необхідно відновити транзитний потенціал України, і для цього потрібно якомога швидше збудувати власну стратегію розвитку національної транспортної мережі, будівництва найважливіших об'єктів інфраструктури і залучення нових транзитних вантажопотоків. Адже що таке транзит? Транзит - це гроші в казну нашої держави. Це дохід в бюджет, це гідний рівень життя його співгромадян. Для багатьох країн транзитні перевезення є важливим джерелом експорту послуг, валютних надходжень, створення додаткових робочих місць і багато чого іншого. Україна гідна мати все це - наше географічне положення сприяє не тільки розвитку транспортного потенціалу, а й інтеграції України в світову транспортну систему, перш за все як держави, яке має можливість забезпечити транзитні перевезення вантажів через центр Європи найкоротшим шляхом. Україна має всі об'єктивні передумови до того, щоб посилити свою роль як надійної транзитної держави і розвитку морського транспорту.

- Які нововведення були розроблені?
- Перша пропозиція - відкрити річки для невійськових суден під іноземним прапором, для того щоб залучити більше вільного тоннажу для перевезень наших вантажів, які ми можемо спускати з верхніх точок Дніпра на українські гирлові порти або морські порти Великої Одеси. Це дозволить створити додаткові робочі місця, завантажити українські суднобудівні і судоремонтностроітельние заводи додатковою роботою, а також розвивати річкову інфраструктуру в плані річкових терміналів - або модернізувати існуючі, або будувати нові. також середі новацій законопроекту - спрощення процедур контролю при виході суден з внутрішніх водних шляхів, пов'язаних з дотриманням безпеки судноплавства, митними та прикордонними формальностями; введення цільового річкового збору. На сьогодні, як відомо, в Україні діють високі ставки тарифікації на річці Дніпро, які вимагають перегляду. Також необхідно відкрити і спростити правила навігації по цій річці. Існуючі нині норми не дозволяють організувати ефективний вантажопотік і, отже, збільшити прибуток від нього. Адже річковий і морський транспорт - це найдешевший транспорт, і тому дуже затребуваний, він найбільш економічно вигодний.- Ви говорили також про "торгові ворота" з Європою ... - Так, мова йде про міжнародний річковий коридор Е-40, який дозволить від гирла річки Дніпро через територію Білорусі вийти в порт Гданськ і тим самим зв'язати Україну з Польщею. Водний шлях Е-40 існував ще за Радянського Союзу, і зараз мова йде про його "реанімування" на відрізку Дніпро-Вісла, що відкриє для Європи додаткові можливості з перевезення своїх імпортних вантажів - для початку до 4 мільйонів тонн на рік. Безумовно, у відновленні цього коридору зацікавлені і Європейський Союз, і Україна, і Білорусь. Але без законодавчої бази ми поки не можемо "відчинити" ці "ворота" - тільки з прийняттям закону "Про внутрішній водний транспорт" зможемо розвивати річку Дніпро, поглиблювати і відновлювати навігаційні канали, відповідно зацікавимо наших європейських партнерів - вони теж зі свого боку почнуть робити подібні дії. Таким чином, Україна, завдяки транспортній інфраструктурі, буде інтегруватися в європейське бізнес-співтовариство, надаючи Європі нові транзитні коридори. Цим законопроектом ми показали присутнім високим гостям, що Україна йде по шляху європейського розвитку, що парламент не на словах, а на ділі проводить реформи. Ми готові впроваджувати європейські юридичні практики та економічні стандарти розвитку, готові і здатні змінювати життя в країні на краще.

В. Масик

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі