вівторок, 31 січня 2017 р.

Яку військову техніку потрібно розробляти для забезпечення успіху

Військова техніка, яка потрібна в зоні АТО

Яка техніка дозволить виграти війну з терористами. Як повідомив сайт AUTO-Consulting української армії в зоні антитерористичної операції (АТО) гостро не вистачає сучасної військової техніки, так званих MRAP-автомобілів (захищених від обстрілів і підривів фугасів). Досвід Іраку і Афганістану показав, що з такою технікою втрати обчислюються одиницями. Але можна і зовсім відучити (або відбити бажання) терористів обстрілювати позиції української армії і техніку. Така техніка теж є.
Нагадаємо, що в останніх військових конфліктах в Іраку і Афганістані, де брали участь сили НАТО, втрати не були такими масштабними, як під час міжнародної корпорації СРСР в Афганістані. І справа тут не в авіації, а в тому, що бойовики не могли завдати такої шкоди військам звичайним озброєнням. Американці масово почали застосовувати новий тип техніки - автомобілі MRAP ((Mine resistant, ambush protected, «захищений від мін і нападу з засідки»). Тільки в армії США таких MRAP-засобів більш 20 тис. одиниць. І вони в змозі докорінно змінити характер війни.

MRAP -бронеавтомобіль для перевезення особового складу, захищений від підриву мін і атак із засідок, що дозволяє переміщатися після підриву, що забезпечує бронезахист від стрілецької і великокаліберної зброї, що дозволяє вести вогонь у відповідь з особистої зброї.

Навіть після попадання гранати, в MRAP залишаються всі живі і продовжують вести бій.

Ось опис однієї атаки на конвой НАТО в Афганістані:

"Коли конвой вантажівок і бензовозів для НАТО під охороною американців увійшов в вузьку ділянку шосе, оточеній крутими скелями з обох сторін приблизно в 15 милях на захід від своєї бази, почалася атака. Таліби обстріляли колону з РПГ зі скелі на півдні, а потім з стрілецької зброї протягом 15 хвилин.
... Два постріли з РПГ вдарили в машину МРАП конвою посередині .. MRAP від важких ушкоджень врятували захисні сітки на зовнішній поверхні. Від РПГ - MRAP хоч і отримав пошкодження, але ніхто не було поранений або вбитий.

До слова, використання такої банальної захисту як прості решітки навколо автомобіля, дозволило убезпечити MRAP навіть від прямого попадання кумулятивного заряду з гранатомета. Заряд вибухає на решітці і не в змозі пробити броню.

Українська армія вже почала самостійно ставити антикумулятивні решітки на старі БТР-80, що напевно врятує не одне життя бійцям. Але поки модернізують техніку самі солдати за допомогою волонтерів. Новітньої техніки MRAP поки в українську армію не надходить. Є тільки поставки БТР-3Е, який при всіх плюсах, не вирішують усіх проблем під час руху колоною і патрулювання вулиць.


Зброя відплати або «Бумеранг»

Але американці в Іраку і Афганістані відучили бойовиків нападати на колони не тільки за допомогою MRAP. Важливим фактором стало і застосування акустичної системи виявлення вогню, так званої «Бумеранг». Бійці в захищеному MRAP не тільки могли відповісти після обстрілу, але і знали точно куди потрібно стріляти. Тому у бойовиків було мало шансів сховатися, адже вогонь вівся з точних координат. А в містах, бойовий модуль з американських MRAP міг точно вистрілити з гранатомета в те вікно багатоповерхівки, звідки був зроблений постріл, не пошкодивши інших мешканців будинку. Фантастика? Ні, такі системи вже випускають давно.

Після безлічі невдалих атак на американські MRAP з системами Бумеранг, бойовики перестали намагатися стріляти по машинам і блок постах (адже бумеранги є і в стаціонарному виконанні), так як знали, що шансів врятуватися буде вкрай мало.

І в містах, де з кожного вікна можуть вистрілити, MRAP спокійно патрулюють вулиці. Зупинити їх можуть тільки міни і фугаси, або «смертники», але бійці все одно залишаться живі.

Як влаштована система визначення пострілу

Якщо вірити окопному фольклору, свою кулю на війні не почуєш, а якщо просвистіла - то, мовляв, не твоя. Але саме по звуку і обчислюють не тільки місце, а й навіть калібр кулі сучасні акустичні системи.

Якщо не особливо вдаватися в технічні тонкощі, то можна сказати, такі системи - це апаратно-програмний комплекс, що складається з чутливих акустичних датчиків і комп'ютера. Основний його компонент - програмний продукт. Фізичний фактор, який неможливо приховати при пострілі - ударна хвиля від кулі, що летить. Виявлення місця розташування стрілка зводиться до обчислення геометрії ударної хвилі, створюваної кулею, і відновленню зворотним рахунком траєкторії її польоту точки пострілу. Ударна хвиля кулі, що летить приходить на мікрофони, після чого комп'ютер обчислює її конус. Ось же конуса вказує напрямок на точку, звідки був зроблений постріл. Як правило, такі системи працюють в круговому секторі в пасивному режимі, не виявляючи
себе. Вони дозволяє вести розвідку на глибину не менше дальності вогневого ураження стрілецької зброї, і володіють деякими «інтелектуальними» якостями, наприклад, визначають калібр і вид зброї, що дає можливість аналізувати бойову ситуацію і встановлювати пріоритетні цілі. Сучасні комплекси здатні виявляти кілька вогневих позицій, з яких одночасно ведеться стрілянина. Крім того до місяця і більше комплекс може функціонувати в необслуговуваному автоматизованому режимі. Відмітимо, що системи виявлення пострілу можуть встановлюватися як навколо таборів, блок-постів і баз, так і на бойову техніку. Є рішення, при яких подібні системи інтегровані з бойовим модулем, який сам наведеться на ціль, а оператору тільки залишиться натиснути на курок. Ось така техніка дозволить українській армії не тільки відучити терористів обстрілювати колони і блок-пости, але і спокійно патрулювати вулиці звільнених від бойовиків міст. Хто випускає і скільки це коштує? Таких систем випускається безліч. Одним з лідерів у виробництві звукометричних засобів виявлення снайперів є французька фірма Metravib, яка, починаючи з 1990-х років, випустила кілька поколінь системи Pilar. Ця система високого класу коштує близько 70 тис. доларів. Вона включає в себе акустичну антенну решітку, а також портативний спеціалізований комп'ютер, що складається з сигнального процесора і ноутбука, який відображає результати і управляє системою. Не так давно виробники доповнили Pilar системою Pivot, яка автоматично наводить камеру на точку, звідки противник веде вогонь, і, якщо потрібно, транслює відеозображення. Незважаючи на те, що система Pivot коштує близько 200 тис. доларів, її вже закупили спецпідрозділи США, Великобританії, ФРН і Бельгії. Найчастіше Pivot приходить на зміну популярній американській системі Boomerang, яка використовується вже кілька років. Свого часу вона набула масового поширення завдяки своїй дешевизні - всього близько 5 тис. доларів. Але є й індивідуальні системи визначення пострілу для бійців, які коштують значно дешевше. Наприклад, великим гравцем в цій області є компанія Raytheon BBN, що продала більше 10000 систем Boomerang в різні країни Пристрій важить менше 6 кг, він набагато легший і менший ніж оригінальна система Boomerang, і складається з сенсора і блоку «живлення / мережа», який дозволяє до системи ситуаційної обізнаності Boomerang приєднувати безліч сенсорів і таким чином покривати 360 °. Система працює на зміцненому лептопі під ОС Windows 7 і забезпечує локалізацію стрілка по азимуту, дальності. За даними компанії BBN, система Warrior XP виявляє понад 90% всіх пострілів. Система для транспортних засобів, PDCue від AAI Textron (скорочення від
Projectile Detection and Cueing - визначення пострілу і сигналізування), базується на чотирьох сенсорах встановлених по кутах даху, що забезпечує повне покриття на 360 °. Поділ сенсорів забезпечує високу точність по азимуту і куту місця, помилка для обох кутів становить близько ± 1 °, помилка по дальності - менше 25%, але зменшується на дальностях понад 350 метрів (максимальна дальність 1,2 км) Система PDCue встановлюється на броньовані M1151 Humvee і інтегрується з бойовим модулем Crows II з метою проведення оперативних оцінок. Використовуючи досвід, отриманий в автомобільній промисловості, голландська компанія Microflown Avisa розробила інноваційні акустичні векторні сенсори AVS (Acoustic Vector Sensor) для виявлення та локалізації пострілів стрілецької зброї, вогню артилерії, повітряних суден і транспортних засобів. Американська компанія Cobham у співпраці з BioMimetic Systems (BMS) розробила нове сімейство акустичних систем виявлення пострілу, що отримало
позначення PinPoint. Було виготовлено два варіанти, один для спішеної піхоти і другий для транспортних засобів або стаціонарних об'єктів. Перший йде в формі плечового блоку датчиків, який забезпечує дальність, напрямок і вертикальний кут. Дані представляються у вигляді звукового повідомлення або виводяться на дисплей у вигляді наручного годинника розміром 45 × 51 мм. Це можуть бути або дальність, напрямок і кут місця, або координатна сітка. Дві батарейки AA для системи з енергоспоживанням 1 Ват дозволяють працювати від 10 до 12 годин. Розміри наплечного сенсора 89x89x26 мм, а загальна маса менше 400 грамм. Компанія Rheinmetall Defence Electronics розробила акустичну систему локалізації стрілка ASLS (Acoustic Shooter Locating System) з метою підвищення рівня захисту екіпажів машин. Вона складається з круглої підставки, що вміщує енергоекономічну систему обробки сигналів і акумулятор, і «антени» що складається з восьми спеціальних мікрофонів, створених для високих рівнів звукового тиску і забезпечують кругове покриття. Є подібні системи і в Росії. Найвідоміший - комплекс «Сова». Спеціально на замовлення розвідувального управління головного штабу Головного командування внутрішніх військ МВС Росії фахівцями ФГУП «Російський федеральний ядерний центр у Сарові» була розроблена модифікація системи «СОВА-М», призначена для використання на авто- і бронетехніці. Відмітна особливість цієї модифікації - наявність одного антенного пристрою моноблочної конструкції. До складу системи входять також обчислювач і табло, що розміщуються всередині транспортного засобу. Військові випробування системи в бойових умовах довели, що з її допомогою можна вести ефективну боротьбу зі стрілками супротивника, і тим самим значно скоротити втрати серед особового состава. 
Подібні акустичні системи визначення пострілу потрібно розробляти в Україні негайно. Притому не тільки індивідуальні для виявлення снайперів, але і для охорони блок-постів, таборів і для установки на бойову техніку. Вони здатні не тільки зберегти сотні життів українських солдатів, а й переломити хід АТО. Так, в кінці кінців, відучити бойовиків стріляти по нашим солдатам. За інформацією AUTO-Consulting, армія нарешті прийняла рішення закупити MRAP-вантажівки Kraz Shrek. Це вже врятує десятки життів. Але не менше, ніж бронежилети і тепловізори армії потрібні системи визначення пострілу, щоб знати куди стріляти.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі