вівторок, 3 січня 2017 р.

Захист від танкових ударів

Протитанкова оборона

Безперечно, танки є найефективнішим протитанковим засобом. Однак виникає питання: чи є вони найкращим засобом у всіх випадках?
При наступі на противника, що має значну перевагу в танках, танк є єдино можливим засобом досягнення успіху. Але армія, яка вимушена перейти до стратегічної оборони, гірко розплачується, якщо вона поряд з бронетанкововими військами не має потужних засобів протитанкової оборони.
Питання про протитанкову оборону на шляхах вірогідних танкових ударів в тому числі проривів танкових колон противника стає особливо гострим тоді, коли одному танку доводиться вести бій проти десяти і більше танків противника. Але така кількісна невідповідність, хоча вона буде і тимчасовоюм, може виникнути не тільки в період стратегічної оборони, а й на будь-якому етапі сучасних бойових дій. Тому перекладення на бронетанкові війська всіх завдань по протитанковій обороні означало б розпорошення сил найціннішого роду військ. Було б великою помилкою витрачати для боротьби з танками противника такий дороге бойовий засіб, як танк. Армія, яка не має достатньої кількості протитанкових засобів, а тому вимушена для захисту піхоти від танків противника використовувати свої танки, неминуче постане перед необхідністю розпилення танкових сил. Отже, подібне рішення проблеми протитанкової оборони поклало б важкий тягар на рід військ, покликаний забезпечувати перемогу.
Рівнини Європи є ідеальною місцевістю для дій танкових армій в таких масштабах, яких не знала Друга світова війна.
Цей незаперечний факт наполегливо вимагає прийняття серйозних заходів щодо забезпечення надійної протитанкової оборони військ.

Тактика бронетанкових військ

Зазвичай танки використовувалися для виконання самостійних завдань оперативного значення в складі танкових корпусів або бригад в якості танків безпосередньої підтримки піхоти, як засіб, що становить основу протитанкових рубежів, а також в якості самохідної артилерії.
Зазвичай армії не розпорошували свої танки. Війська навчилися вести спільні бойові дії танків з піхотою, посадженої на бронетранспортери. Вони проводили спільний наступ танків і піхоти п'ятьма послідовними ешелонами: двома танковими і трьома піхотними. Залежно від обстановки піхота йшла попереду танків або ж позаду їх. Тим самим вони знайшли виключно вдалий шлях до досягнення успіху в сучасному наступі, що полягає в нарощуванні сили удару з глибини і в тісній взаємодії танків з супроводжуючою їх піхотою.
Особливо цікавим в діях танків було їх найтісніша взаємодія з піхотою. При цьому потрібно підкреслити, що війська завжди (за винятком наступу в лісі або на сильно пересіченій місцевості) прагнули в першому ешелоні пустити танки. В ході переслідування приданная піхота сідала на танки. Переслідування, як правило, велося безперервно і не припинялося вночі.
Особливо неприємними є дії танків, використовуваних як самохідної артилерії. У цьому випадку вони діють раптово і знищують прямою наводкою одну вогневу точку за одною, часто ведучи вогонь з великої відстані і вміло використовуючи природні укриття.

Протитанкова оборона військ

Тактичні принципи протитанкової оборони військ в дуже великій мірі залежать від рівня розвитку техніки. Тому спочатку необхідно ознайомитися в загальних рисах з досвідом використання протитанкових засобів як перед війною, так і в ході її.


Авіація
Авіація також здатна вести боротьбу з танками. Використання авіації для боротьби з танками пред'являє надзвичайно високі вимоги до людини і літаку, гелікоптеру і можливо, як правило, лише при наявності переваги в повітрі та інших сприятливих умовах.
Бойові дії ясно показали, що в умовах переваги в повітрі авіація ОСОБЛИВО ГЕЛІКОПТЕРИ З протитанковими керованими ракетами здатна скувати дії танкових з'єднань, не допустити проведення ними тактичного і оперативного маневру в денний час, а також порушити постачання. Ці дії авіації мають істотне значення для протитанкової оборони.
Авіація в боротьбі з танками є «довгою рукою» і при відповідних умовах стає важливою ланкою в системі протитанкової оборони.

Протитанкові перешкоди

Протитанкові загородження всіх видів, як-то: протитанкові рови, ескарпи і контрескарпи, затоплені ділянки місцевості, завали на дорогах і мінні поля.

Протитанкові загородження всіх видів слід розглядати як засіб посилення і полегшення протитанкової оборони. Якщо в результаті цих заходів противник поведе свій танковий наступ у вигідному нам напрямку або принаймні змушений буде обмежитися більш повільними і обережними діями, то можна вже вважати, що досягнуто дуже багато, а витрачені зусилля не були марними.

Тактико-технічні вимоги

Вирішальною вимогою до протитанкових засобів є їх тактична придатність. Якщо буде мати місце недооцінка протитанкових засобів, то навіть і дуже вдале технічне рішення на практиці може виявитися непридатним. Бажати від одного певного виду зброї задоволення всіх вимог безглуздо. При визначенні необхідної кількості протитанкових засобів необхідно виходити з ширини нормального фронту оборони підрозділу або частини і з кількості танків, яке противник може застосувати на даному участке.На основі досвіду останніх двох років війни необхідно вважати «великим наступом» - наступ при тактичної щільності 200 танків на 1 км фронту, а «нормальним наступом» - наступ трьох піхотних дивізій, що мають приблизно 200 - 250 танків, при загальній ширині фронту наступу в 10 км. 200-250 танків противника в цьому випадку протистояло б 200 протитанкових ракетних комплексів і близько 70-80 танків. Таке співвідношення між атакуючими танками і протитанковими засобами виявлялося достатнім у всіх успішних оборонних боях. 

Протитанкові засоби піхоти
РУЧНИЙ ПРОТИТАНКОВИЙ ГРАНАТОМЕТ, ПЕРЕНОСНИЙ РАКЕТНИЙ КОМПЛЕКС, ПРОТИТАНКОВІ РАКЕТНІ КОМПЛЕКСИ З ПРОТИТАНКОВИМИ КЕРОВАНИМИ РАКЕТАМИ.

Уроки тактичного досвіду протитанкової оборони
Бойовий досвід війн показав, що завдання протитанкової оборони повинна полягати не тільки у відбитті атаки танків, а й у захисті своїх військ. Завдання сучасної оборони насамперед полягає в тому, щоб вогнем всіх видів зброї відбити атаки противника. Це може бути досягнуто лише в тому випадку, коли вогневі засоби будуть своєчасно зосереджені і буде забезпечена раптовість вогневого удару по противнику. Бойовий досвід показав, що недостатньо обмежитися одним відсіканням танків противника від супроводжуючої їх піхоти. В сучасних умовах необхідно зажадати одночасного знищення зосередженим вогнем всіх вогневих засобів як танків, так і піхоти на одному і тому ж рубежі. Будь-яке інше рішення буде означати розпорошення вогню, а разом з цим і ослаблення оборони. Якщо не виконати цю умову, то доведеться вражати противника різними вогневими засобами, в різних районах. Піхотні вогневі засоби будуть зосереджувати вогонь безпосередньо перед переднім краєм і по передньому краю, а протитанкові засоби - в глибині своєї оборони. Задача протитанкової оборони щодо забезпечення бою піхоти складається, по-перше, в недопущенні прориву танків противника через позиції піхоти і танківі, по-друге, в недопущенні ведення вогню з танків по опорних пунктах і опорних вузлах, розташованих на передньому краї і в глибині оборони в 300-500 м від переднього краю. Обидві ці завдання нерозривно пов'язані між собою, так як атакуючі танки, два ешелони яких взаємно підтримують один одного вогнем і супроводжуються ешелонами піхоти, своїми діями прагнуть розосередити вогонь протитанкових засобів і порушити загальну систему оборони. У виконанні двох зазначених завдань полягає вирішальна проблема будь-якої сучасної протитанкової оборони. Організовуючи протитанкову оборону, необхідно враховувати певну послідовність наступу ударної групи танків противника, яка, якщо не враховувати підготовчий період (заняття вихідних позицій, планування і ведення вогню на руйнування і т. п .), може бути розділена на три фази.
Перша фаза - ракетно-артилерійська підготовка атаки.
Друга фаза - початок руху першого ешелону танків і його підхід на максимальній швидкості до переднього краю оборони; вогнева підтримка, здійснювана другим ешелоном танків шляхом знищення прицільним вогнем окремих опорних пунктів; вогонь на знищення протитанкових засобів, що ведеться усією артилерією наступаючого.
Третя фаза - розвиток удару в глибину силами першого ешелону танків; розширення прориву в сторону флангів і знищення передових оборонних споруд другим ешелоном; атака першого ешелону піхоти з метою надання підтримки другого ешелону танків при знищенні опорних пунктів. Якщо при такому наступіі протитанкова оборона не буде побудована за принципом ведення активного захисту піхоти, то наступаючий знищить порізно спочатку живу силу, а потім і вогневі засоби тих, хто обороняється. Першою жертвою буде беззахисна піхота. Потім виявиться розгромлена протитанкова оборона. «Протитанкова оборона всіх родів військ» є тому не гаслом, а безумовною обов'язком. Всі війська зобов'язані шляхом тісної взаємодії об'єднувати свої сили з тим, щоб не бути розгромленими поодинці. Танкіиє зброєю, яка об'єднує в собі основні ознаки трьох родів військ. Цей висновок випливає з аналізу бойових властивостей танка. Танк в порівнянні з піхотинцем здатний наступати швидше і з більшим ефектом, залишаючись при цьому «рухомою польовою фортецею». Однак танк виявляється беззахисним, якщо він, діючи без підтримки піхоти, зустрічається з сучасними протитанковими засобами піхоти.Танк може знищувати піхотні цілі і протитанкові засоби тих хто обороняється. Однак він має вельми обмежену кількість боєприпасів, поповнення яких при швидкому просуванні в глибину оборони противника затруднено. Нарешті, танк здатний, подібно до протитанкового засобу, знищувати танки і самохідні артилерійські і ракетні установки, але він являє собою велику ціль, привертає увагу всіх своїх супротивників, в тому числі і ворожу авіації і ракетні засоби. На основі врахування зазначених вище слабких сторін танка, а також сильних сторін кожного з трьох головних його супротивників, т. е. піхоти, ракетних військ і артилерії і протитанкових засобів, можна виробити такі методи ведення оборонних дій, які перевершували б сучасні методи ведення танкового наступу. «Протитанкова оборона всіх родів військ» є, таким чином, найважливішою проблемою управління військами і завданням не одного, а кількох родів військ. Які ж вимоги повинно пред'являти командування до військ, які беруть участь в протитанкової обороні? 
Протитанкова оборона піхоти.
Піхота повинна розглядати своє протитанкову зброю ближнього бою не тільки як засіб, що застосовується у випадках крайньої необхідності для самооборони, але і бачити в ПТУР І гранатометі активний бойовий засіб. Вогонь з протитанкового гранатомета і переносних ракетних комплексів по танках слід вести з прихованих, розташованих на флангах позицій. На сильно пересіченій місцевості більш пізнє відкриття вогню може бути найбільш ефективним, а при використанні численних позицій на зворотних схилах це буде звичайним явищем. Загальні правила ведення бою можуть бути сформульовані наступним чином. Основна частина піхоти, перебуваючи в укритті в готовності до відбиття атаки в будь-який момент, очікує підходу противника на близьку дистанцію. Виняток становлять окремі кулемети, які, починаючи вогневий бій завчасно, змушують противника відійти в укриття і вводять його в оману щодо розташування і справжніх розмірів опорних пунктів або вузлів опору. 

Атаки танків - це «удари молота», спрямовані проти певних ділянок переднього краю. Тому по танках слід наносити удари у там, де вони намагаються досягти вирішального успіху. Напрямок головного удару атакуючих танків в більшості випадків виявляється лише тоді, коли окремі передові групи танків вже ведуть ближній бій. Тому в глибині оборони в будь-якому випадку повинні бути сильні резерви протитанкових засобів. 
План протитанкової оборони
План протитанкової оборони передбачає зосередження зусиль і організацію бойових дій всіх видів зброї і засобів з метою недопущення вклинения танків противника в оборонну смугу і прориву їх в глибину оборони. План протитанкової оборони повинні мати кожен підрозділ і кожна частина. В плані протитанкової оборони має бути приділена особлива увага оцінці місцевості і вибору позицій для протитанкових засобів, обладнанню місцевості, ведення протитанкової оборони, використання даних розвідки і рекогносцировки місцевості та організації служби попередження про танкову небезпеку.План протитанкової оборони повинен бути простим, конкретним і відповідати здоровому глузду. Він повинен бути планом дії, а не прекрасним «планом на папері» .Розглянемо докладніше основні питання плану протитанкової оборони.
Вибір місцевості.
Як зазначалося, при розвідці і виборі оборонних позицій необхідно віддавати перевагу вимогам протитанкової оборони. План протитанкової оборони повинен бути складений ще до того, як буде визначено розташування оборонних позицій у всіх деталях. Інакше цей план не принесе користі, так як в ньому не буде найважливішого - своєчасного і правильного вибору позицій протитанкових засобів. Вибору позицій передує оцінка місцевості. Заходи з інженерного обладнання місцевості за важливістю займають наступне місце після вибору позицій для протитанкових засобів. Проведення оборонних робіт набуває особливої ​​важливості в тих випадках, коли місцевість знижує ефективність протитанкових засобів, наприклад на занадто відкритій місцевості або при наявності лощин. Найважливішими протитанковими загородженнями є протитанкові рови, мінні поля і особливо ескарпи і контрескарпи. Велику небезпеку для танків представляють міни. Зустрівши широке мінне поле, танкові з'єднання будуть змушені проробляти проходи, дробити свої сили на частини і втрачати багато часу. 
Використання протитанкових вогневих засобів.
Протитанкові вогневі засоби повинні по можливості зупинити атаку танків противника перед переднім краєм оборонної смуги або в крайньому випадку в глибині її. Величезне значення для будь-якого протитанкового засобу має момент відкриття вогню. Перед кожним танком є ​​зона, в якій він може знищити всіх, хто там знаходиться, залишаючись сам практично невразливим. Це означає, що танк може знищити будь-якого неброньованого або слабо броньованого противника на такій відстані, на якому останній в кращому випадку може лише потрапити в нього, але не знищити. Тому танк завжди буде прагнути вести вогневий бій з протитанковими засобами на великих відстанях, які забезпечують йому цю перевагу. Той хто обороняється повинен прагнути позбавити танк цієї переваги. Звідси випливає основне правило: ідеальна дальність стрільби не перевищує дальності дійсного огня. Прі занадто ранньому відкритті вогню протитанковий засіб (якщо він раніше навіть і не був виявлений) після першого ж пострілу кидається в очі у всіх танків, які очікують його появи. Це відноситься до всіх протитанкових засобів, тобто до протитанкових гранатометів, переносних ракетних комплексів, ракетних комплексів на бронемашинах. Якщо основне правило відкриття вогню буде витримуватися усіма протитанковими засобами, то глибина протитанкової оборони утворюється сама по собі, за рахунок ешелонування протитанкових позицій.Поодинці танки ніколи не наступають, а зараз особливо є тенденція швидкого просування великих колон автомобільними шляхвми. Отже, і протитанкові засоби ніколи не повинні застосовуватися порізно. Виправдало себе зведення протитанкових засобів в протитанкові опорні пункти або в протитанкові бойові групи в складі не менше 3 - 5 засобів. Вирішальне значення має централізоване управління всіма протитанковими засобами. Як показав бойовий досвід, на найбільш відповідальні ділянки оборони стягувалися різні протитанкові засоби. Крім того, на цих ділянках в протитанковій обороні використовуються протитанкові ракетні комплекси з керованими ракетами та інші вогневі засоби. В рамках загального плану протитанкової оборони командир протитанкового підрозділу повинен відповідати за зосередження всіх протитанкових вогневих засобів, використання всіх видів зброї відповідно до їх особливостей, можливостей, характеру місцевості та обстановки, а також за організацію взаємодії всіх видів протитанкової зброї, спрямовану на зосередження головних зусиль на найважливіших напрямках. Особливо важливо забезпечити взаємне перекриття секторів обстрілу протитанкових засобів. Тільки таким чином можна створити суцільний протитанковий вогонь і виключити будь-які проміжки, які не перебувають під впливом вогню протитанкової зброї Використання даних розвідки і рекогносцировки місцевості
План протитанкової оборони повинен постійно доповнюватися і уточнюватися. Для цього необхідно постійно використовувати результати розвідки противника і місцевості, в тому числі дані повітряної розвідки, здобуті розвідувальними групами, а також дані служби підслуховування, зокрема результати пеленгації танкових радіостанцій. 
Організація служби попередження танкової небезпеки
Заходи щодо організації попередження про танкову небезпеку також включаються в план протитанкової оборони. 
Висновки.
Організація протитанкової оборони є складною і багатогранною проблемою. Вона в значній мірі залежить від бойових якостей танків і засобів боротьби з ними. .Для вдосконалення засобів і методів боротьби з танками не може бути одного незмінного шляху. Для цього є дуже багато можливостей. Вони закладені не в одному роді військ і не в одних створених і оснащених спеціально для виконання цього завдання частинах. Для надійної протитанкової оборони необхідна взаємодія всіх скільки-небудь придатних для цього кзасобів. Це необхідно враховувати як при веденні бойових дій і організації управління військами, так і у визначенні напрямку технічного розвитку зброї. Це також повинно знайти своє відображення в організації, озброєнні та оснащенні сучасної армії, включаючи бойові частини і органи спостачання..Якщо всі засоби протитанкової оборони будуть використовуватися розумно і в тісній взаємодії, то можна буде звільнити танки для виконання їх основних задач. Як би не мінялися методи протитанкової оборони, вона завжди буде переслідувати єдину мету «Виведення з ладу танків противника як засобу боротьби, що вирішує результат бою».


Підготував О. Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі