понеділок, 25 квітня 2016 р.

Відбувся національний круглий стіл з питань поінформованості громадськості щодо ядерної і радіаційної безпеки


caption
19 квітня 2016 р., напередодні 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» спільно з Державною інспекцією ядерного регулювання України за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку та співробітництва провела Національний круглий стіл з питань поінформованості громадськості щодо ядерної і радіаційної безпеки (ЯРБ).
У 2015–2016 рр. експерти ВЕГО «МАМА-86» здійснили аналіз міжнародного та українського законодавства стосовно поінформованості населення з питань ЯРБ, а також вивчили поточну ситуацію у цій сфері. Висновки та рекомендації цього дослідження було представлено в рамках круглого столу для обговорення представниками заінтересованих сторін. В обговоренні взяли участь представники регулятора (ДІЯРУ), операторів (АЕС), місцевих органів влади, громадськості, науковці та ЗМІ.
У своєму привітальному слові Сергій Божко, Голова Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) наголосив на важливості забезпечення прозорості у сфері ЯРБ і залучення громадськості до її обговорення.
Анна Голубовська-Онісімова, Голова Координаційної ради ВЕГО «МАМА-86» зазначила, що організація була створена у 1990 р. з метою розкриття інформації про наслідки Чорнобиля. Численні дослідження, проведені у подальші роки, зокрема, зусиллями «МАМА-86», свідчать: якби у 1986 р. інформація про аварію не приховувалася, та на належному рівні проводилось інформування населення про вплив радіаційного забруднення на здоров’я людини та довкілля, а також про те, як діяти під час аварійних ситуацій на АЕС, наслідки Чорнобильської катастрофи не були б настільки трагічні. 
Тарас Козулько, Начальник відділу забезпечення роботи керівника, взаємодії з громадськістю та інформаційної політики ДІЯРУ доповів про нормативно-правову базу з питань інформування громадськості щодо ЯРБ в Україні, діяльність центральних органів виконавчої влади, зокрема інформаційну роботу, яка проводиться на місцевому рівні серед населення, що мешкає в регіонах, розташованих поблизу АЕС та проведення консультацій з громадськістю з питань, що стосуються ЯРБ, насамперед, питання продовження експлуатації енергоблоків українських АЕС.
Наталія Іваненко, Менеджер проекту «Побудова системи інформування громадськості з питань ядерної безпеки», представила результати дослідження, проведеного ВЕГО «МАМА-86». В рамках дослідження, зокрема, було зроблено порівняння законодавства України щодо інформування громадськості з питань ЯРБ з законодавствами країн-членів ЄС. Відповідно до його результатів, в Україні питання інформування громадськості щодо ЯРБ на всіх рівнях все ще потребує інституційного та правового вдосконалення. Одним з ефективних механізмів для поліпшення інформування населення щодо ЯРБ на національному рівні може стати створення національного міжвідомчого інформаційного центру з консолідованим інтернет-ресурсом, де інформація надаватиметься у доступній формі для людей з різним рівнем підготовки. На місцевому рівні утворення інформаційних комісій із делегованих представників заінтересованих сторін сприятиме ефективній взаємодії між місцевою владою, представниками АЕС, регулятором, громадськістю, ЗМІ та населенням.
Учасники заслухали доповіді про діяльність операторів АЕС щодо інформування місцевого населення з питань ЯРБ і поточний стан поінформованості громадян та досвід Франції зі створення місцевих інформаційних осередків у містах-супутниках АЕС, і мали можливість співставити ці дані з результатами опитування з питань ЯРБ в м. Нетішин (ХАЕС) і м. Кузнецовськ (РАЕС), отриманих ВЕГО «МАМА-86» в рамках дослідження.
Ольга Кошарна, Директор з інформаційної підтримки та взаємодії зі ЗМІ та громадськістю Асоціації «Український ядерний форум» доповіла про переваги і недоліки стану інформування громадськості з питань ЯРБ. Зокрема, Ольга Кошарна звернула увагу присутніх на проблему довіри громадян до інформації від державних структур та місцевої влади, енергетичних компаній. На її думку, одне з ключових завдань — пошук нових механізмів інформування громадськості, яка не об'єднана в організації.
Людмила Шестакова, Керівник КМО ВЕГО «МАМА-86», розповіла про стан інформування громадськості з питань ЯРБ в місцях добування і переробки уранових руд на прикладі Кіровоградської області. Внаслідок природного розташування на родовищах урану та розвитку урановидобувної промисловості регіон має високі радіоактивні ризики. За результатами опитування населення, серед найболючіших проблем є відсутність та обмеженість інформації стосовно стану довкілля та впливу на навколишнє середовище урановидобувних підприємств.
В рамках підсумкової сесії учасники висловили свої зауваження та пропозиції стосовно механізмів забезпечення належного інформування і аварійної готовності населення. Зокрема, всі присутні погодились із необхідністю створення інформаційних комісій, які забезпечать взаємодію всіх заінтересованих сторін, довіру населення та профільних фахівців до інформації, та встановлення відповідальності цих комісій за якість і доступність інформації для населення. Було запропоновано створити Робочу групу, яка детально розгляне всі етапи реалізації цих завдань.
За результатами круглого столу, буде підготовлено другий етап необхідних консультацій і розроблено остаточні рекомендації щодо організаційних та правових кроків, які необхідно здійснити в Україні у напрямі поліпшення інформування населення з питань ядерної та радіаційної безпеки.
Джерело: mama-86

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі