неділя, 24 квітня 2016 р.

Зарплата держслужбовців, Сінгапур і європейський вектор України

Впадають в око два унікальних відмінності Сінгапуру від інших країн: освітня політика і політика у сфері зарплати держслужбовців. Висока зарплата чиновників стала найважливішою причиною успіху Сінгапуру, так само як незначна оплата праці держслужбовців в Україні 90-х стала найважливішою причиною деградації державних інститутів і, особливо, правоохоронної системи.

Судді

«При здобутті незалежності Сінгапур страждав від високої корупції. Лі Куан Ю так охарактеризував становище: «Корупція є однією з рис азіатського способу життя. Люди відкрито брали винагороду, це було частиною їхнього життя». Боротьба з корупцією почалася «шляхом спрощення процедур прийняття рішень і видалення будь-якої двозначності в законах в результаті видання ясних і простих правил, аж до скасування дозволів і ліцензування». Були різко підняті зарплати суддів, на суддівські посади були залучені кращі приватні адвокати. Зарплата сінгапурського судді досягла кількох сотень тисяч доларів на рік (в 1990-і роки - понад 1 млн дол.).

Зарплата судді в США не так вже й велика, але вважається гідною. В середньому вона становить 100-170 тисяч доларів на рік в залежності від статусу суду. Голова Верховного Суду отримує 223 тисячі доларів на рік.

Платня англійської судді не залишає бажати кращого. Навіть районний суддя отримує річну платню, практично рівнозначну зарплаті міністра - 102 тисячі 921 фунт стерлінгів (понад 150 тисяч доларів). Суддя у Високому суді - 172 тисячі 753 фунта. Лорд Верховний суддя - 239 тисяч 845 фунтів.

Професія «вершителя» доль в Китаї не дуже популярна. Причина проста: платять мало, а попит великий. Наприклад, працівники нижчих інстанцій отримують не більше 150 доларів на місяць. При цьому часто не забезпечені житлом та іншими соціальними пільгами. Офіційні зарплати суддів у великих містах теж не вражають своїм розмахом: 500-600 доларів в місяць. Правда, злі язики стверджують, що трапляються так звані відкати: суддя отримує 10-20 відсотків від вартості послуг адвоката, який бере участь в засіданні. Але перевірити істинність такої інформації непросто. Всі відомості про суддів, особливо Верховного або вищої інстанції, прирівнюються мало не до державної таємниці.

Зарплата судді в Німеччині: від 4,5 до 10 тисяч євро на місяць і більше.

Іспанія: Зарплата початківця судді в провінції становить 37 800 євро в рік, судді Національної колегії по судових справах отримують в два з половиною рази більше.

Південна Корея: В залежності від рівня суду зарплата служителя Феміди може становити від п'яти до десяти тисяч доларів.

Туреччина: Зарплати більшості звичайних суддів тут невеликі. Так, наприклад, суддя першої інстанції отримує в Туреччині близько 1,5 тисячі доларів. Однак багато суддів рангом вище користуються певними державними благами. Наприклад, службовим комфортабельним житлом на півдні Стамбула на узбережжі Мармурового моря, звідки їх доставляють на роботу в суди спеціальні автобуси.

Міністри

Як в Сінгапурі визначають рівень зарплати міністра? Якщо у міністра в підпорядкуванні десять тисяч чоловік – проводиться аналіз рівня зарплат топ-менеджерів приватних компаній аналогічного розміру, чиновнику призначають не менше 2/3 від середньоринкового рівня. 

Цікава статистика:

1. Singapore Minister: US $ 819,124

2. UK Minister: US $ 146,299

3. US Cabinet Secretary: US $ 157,000

Але це 2000 рік. Зараз зарплата міністра в Сінгапурі близько 2 мільйонів доларів (десь вказується навіть 2,5 мільйона) а зарплата прем'єр міністра - 3 мільйони доларів.

Високопоставлені державні службовці отримують навіть на заході набагато менше ніж аналогічні службовці в приватному секторі? Це ж прямий збиток державі і суспільству! Тут дві відповіді: При демократії виборцю не подобається коли «слуга народу» отримує значно більше за нього самого, тому уряд стає легкою мішенню для опозиції, підвищуючи собі зарплати. При клептократії корумпований диктатор ставиться до своїх підлеглих за принципом «дали пістолет і крутись як хочеш».

Цікаво, що першопричиною вбивства члена міської ради Сан-Франциско Харві Мілка в 1978 році стала не його статева орієнтація чи політична діяльність, а небажання підняти мізерну зарплату членів міської наглядової ради напередодні виборів. Решта членів ради керувалися тією ж логікою. Всі, крім члена ради Дена Уайта, якому ні на що було утримувати сім'ю і який згодом і застрелив Харві Мілка і мера міста.

Але сінгапурські поліцейські отримують не дуже велику зарплату - це рівень зарплат медсестри або початківця програміста після університету, і при цьому сінгапурська поліція одна з найбільш некорумпованих в світі.

На сьогодні патрульна поліція України – це великий колектив, в якому біля дев'яти тисяч співробітників. Головний вимірювач ефективності – рівень довіри громадян до нових поліцейських. Ні про яку ефективну реформу далі не може йти мова, якщо ми не змінимо свого ставлення до зарплат держслужбовців.

У нас працівник Головного слідчого управління Нацполіції отримує 12 тис. грн. Молодий дипломований юрист такого рівня отримує у приватній компанії 40-50 тис. грн.

Якщо патрульні отримують від восьми тисяч, то співробітники деяких департаментів – менше шести. Для того, щоб виправити ситуацію Україні  необхідно 10,5 млрд грн.

Всі міркування про реформу поліції, прокуратури і чого завгодно впираються в гроші. Якщо ми прибираємо тих, хто бере хабарі зараз – новим співробітникам потрібно забезпечити відповідний рівень зарплат.

Голові Нацполіції Хатії Деканоїдзе окремою постановою Кабміну зробили зарплату в 97 тис. грн . Вона керує 150 тисячами людей. Чому ми повинні пропонувати їй оплату меншу, ніж на аналогічній посаді в комерційному секторі?

Нинішній міністр сільського господарства України отримує 7 тис. грн! Керує великою галуззю економіки, а отримує сім тисяч! 

Цей рівень оплати змушує таких людей брати участь у корупційних схемах а не розвивати галузі економіки. Так само і у народних депутатів.

Володимир Гройсман підписав постанову про підняття зарплат депутатів з 6.300 гривень до десь 17 тис. грн. Але це не вирішує проблеми. Достойна і достатня заробітна плата любої людини повинна бути.

Підготували:
Олександр Майстренко
Віктор Орел

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі