субота, 23 квітня 2016 р.

E-residency - електронне «громадянство» Естонії

Естонія давно відома своїми передовими електронними технологіями. Тут уже кілька років можна проголосувати на виборах до парламенту або місцевих органів самоврядування, не виходячи з дому - достатньо авторизуватися на спеціальному сайті через інтернет за допомогою особистої ID-карти. Те ж саме, маючи при собі посвідчення особи з чіпом можна використовувати для входу в інтернет-банк і проведення будь-яких фінансових операцій, онлайн можна зареєструвати фірму. подати податкову декларацію, відправити в державні установи різні заяви, завірені цифровим підписом. Успіхи маленької Естонії в побудові «цифрової держави» визнані в усьому світі, причому найбільше захоплення викликає те, що естонцям вдається досягати вражаючих результатів, не володіючи такими гігантськими фінансовими можливостями, які є, наприклад, у США, Росії чи Великобританії, де інвестиції в побудову інформаційного суспільства обчислюються сотнями мільйонів і навіть мільярдами доларів, а віддача далека від бажаної. Не так давно «IT-міністр» Естонії Тааві Котка жартома заявив, що витрати уряду Великобританії на інформаційні технології в рік перевищують весь ВВП Естонії. Латинська літера «e», що сигналізує про присутність електронних технологій, зустрічається в Естонії всюди, і здається не випадковим, що вона в подвоєному варіанті міститься як в самій назві естонської держави (Еesti), так і в її національному домені (.ee). Естонія свідомо і наполегливо позиціонує себе як «e-держава».

Черговим кроком на даному шляху стало рішення Естонії надати можливість користуватися перевагами цифрового суспільства не тільки своїм жителям, але і іноземцям. У 2014 році Естонія ввела інститут цифрового, або віртуального резидентства (E-residency), яке швидко охрестили «електронним громадянством». Звичайно, про громадянство в даному випадку ніякої мови не йде, проте дана програма дозволяє жителям інших країн отримати дієвий інструмент для ведення фінансової і господарської діяльності на території Естонії, фізично не перебуваючи в цій країні. Після проходження процедури ідентифікації та надання біометричних даних заявник отримує аналог естонської ID-карти з електронним чіпом, що дозволяє йому ставити електронний підпис, визнаний органами державної влади Естонії, естонськими банками і т.д.

Таким чином, уряд Естонії сподівається залучити в країну бізнесменів і іноземний капітал. Зареєструвати компанію на державному онлайн-сервісі можна менш ніж за 20 хвилин. Також можна з будь-якої точки світу платити податки або підписувати документи за допомогою електронного підпису. І з електронним громадянством все це зможуть робити іноземці.

Е-резидент може протягом одного дня зареєструвати компанію по інтернету, управляти нею онлайн з будь-якої точки світу без необхідності мати керуючого в Естонії, користуватися послугами електронного банкінгу, декларувати податки, підписувати документи і укладати контракти по інтернету з використанням цифрового підпису.

E-резидент отримує ідентифікаційну смарт-карту, яка дає йому можливість проходити безпечну цифрову ідентифікацію і ставити цифровий підпис на документах.

Смарт-карта e-резидента Естонії

Цифровий підпис і аутентифікація в Естонії юридично рівносильна підписування свого імені та ідентифікації, виробленої в особистій присутності. Смарт-карта має вбудований мікрочіп з сертифікатами безпеки для PIN1 і PIN2. PIN1 містить як мінімум 4 цифри і використовується для ідентифікації, PIN2 містить як мінімум 5 цифр і використовується для цифрового підпису.

Смарт-карта e-резидента не є фізичною ID-картою або проїзним документом, оскільки на ньому немає фотографії. Крім того, e-резидентство не надає громадянства, статусу податкового резидента, виду на проживання чи права в'їзду в Естонію або Європейський союз.

Отже, подивимося, які ж можливості дає естонське віртуальне громадянство своєму власникові.

"Електронне громадянство" Естонії

Реєстрація фірми в Естонії онлайн
Естонські компанії можуть бути зареєстровані онлайн. У 2009 році був навіть зафіксований світовий рекорд - реєстрація нової юридичної особи зайняла всього 18 хвилин і 3,5 секунди.

Крім того, в Естонії існує абсолютно особливе розуміння оподаткування: нерозподілений і реінвестований прибуток естонської компанії не обкладається податком, податки платяться лише при розподілі прибутку на користь засновників або використанні для невиробничих цілей.

Підприємець або фрілансер, зацікавлений в заснуванніі міжнародної компанії, що не залежить від свого місця розташування, отримує наступні переваги:

реєстрація фірми за один день;
низький рівень витрат для старту і ведення бізнесу;
0% податку на прибуток означає можливість мати більше коштів для реінвестування;
низький рівень бюрократії і прозоре оподаткування;
компанія, що діє в рамках законодавства ЄС;
користується довірою імідж компанії, зареєстрованої в ЄС.

Етапи реєстрації компанії:

Зв'яжіться з провайдером послуг для отримання юридичної адреси в Естонії;
зареєструйте компанію на порталі реєстрації компаній;
знайдіть більше інформації в інструкціях  для інвесторів.
Відкриття банківського рахунку в Естонії
Естонія широко відома своїм доброзичливим до користувачів і безпечним інтернет-банкінгом. За допомогою смарт-карти e-резидента можна відкрити рахунки в наступних банках в Естонії: LHV, Swedbank і SEB.

Кроки, необхідні, щоб відкрити банківського рахунку в Естонії:

Відвідайте відділення банку в Естонії - LHV, Swedbank або SEB;
дочекайтеся схвалення банку і укладення договору;
підпишіть договір цифровим підписом і відправте його в банк по електронній пошті;
після цього ви зможете відкрити аккаунт у провайдера платежів.
Прим. 1. В даний час для відкриття банківського рахунку в Естонії потрібна особиста присутність у відділенні банку. Зараз ведеться робота над тим, щоб спростити цей процес.

Прим.2. В даний час e-резидентство не гарантує відкриття банківського рахунку. Кожен банк самостійно приймає рішення, кому він хоче відкрити рахунок.

Управление компанією онлайн
Управління фірмою по інтернету полегшує життя, дозволяє економити кошти і позбавити від зайвої тяганини. Управління бізнесом онлайн уже багато років є у жителів Естонії, а тепер цією перевагою можуть скористатися також і e-резиденти Естонії.

Управління компанією онлайн можливо з будь-якої точки світу;
немає необхідності наймати керуючого в Естонії, якому ви могли б довіряти;
декларування податків через інтернет економить ваш час і кошти;
держава розробляє програмне забезпечення для онлайн-управління.

Засоби для управління компанією:

Керуйте компанією онлайн за допомогою e-Business Register;
декларуйте податки за допомогою e-Tax Board;
використовуйте розроблене державою програмне забезпечення (в даний час є тільки на естонській мові, але незабаром буде переведено і на інші мови).
Підписуйте документи та договори цифровим підписом
Цифровий підпис повсякденно використовується в Естонії з березня 2000 року. З моменту запуску цієї системи в Естонії було поставлено понад 100 мільйонів цифрових підписів.

Договір може бути підписаний цифровим підписом і відправлений партнерові за кілька хвилин;
немає необхідності платити за пересилку документів дорогим операторам міжнародного поштового зв'язку;
цифровий підпис забезпечує більш високий рівень безпеки в порівнянні зі звичайною підписом.

Як поставити цифровий підпис:

Завантажте програмне забезпечення DigiDoc для цифрових підписів;
підключіть до комп'ютера пристрій для читання ID-карт, що додається до набору, який видається e-резиденту;
підпишіть документ за допомогою DigiDoc;
відправте підписаний документ вашому партнерові по електронній пошті, щоб він також підписав його.

Як подати заяву на естонське електронне громадянство (e-Residency)?
Ось що необхідно зробити, щоб приєднатися до цифрового спільноті і стати e-резидентом:

1. Якщо ви вже знаходитеся в Естонії, знайдіть найближчий пункт обслуговування Департаменту поліції і прикордонної охорони:

Для подачі заяви вам знадобиться наступне:

Проїзний документ або посвідчення особи, видане владою вашої країни;
фотографія, яку можна зробити на місці;
заяву, яке можна заповнити на місці;
письмове пояснення у довільній формі про обставини, в яких ви маєте намір використовувати смарт-карту e-резидента;
біометричні дані (відбитки пальців), які у вас візьмуть при подачі заяви;
оплата держмита в розмірі 50 € (в даний час приймається тільки готівкою на місці).
2. Якщо ви перебуваєте за кордоном, ви можете подати заяву на e-резидентство в більшості зарубіжних представництв Естонії по всьому світу

До кінця квітня вам знадобиться двічі відвідати консульство - спочатку, щоб подати заяву, і потім, щоб отримати карту, якщо все в порядку. Починаючи з травня 2015 року процес стане набагато простіше, оскільки з'явиться можливість подавати заяву онлайн на спеціальному сайті, і в консульство досить буде прийти лише одного разу - для отримання карти e-резидента.

Розмір держмита при подачі заяви на e-резидентство за кордоном становить 80 €.

3. Дочекайтеся результатів перевірки вашої заявки

Треба мати на увазі, що Департамент поліції і прикордонної охорони може при необхідності зажадати додаткову інформацію в ході перевірки вашої заявки, включаючи (але не обмежуючись) ваші попередні зв'язку з Естонією. Документи, представлені в закордонне представництво, пересилаються в Департамент поліції і прикордонної охорони в Естонію.

4. Після отримання повідомлення заберіть вашу карту e-резидента

Після закінчення всіх необхідних перевірок вам на електронну пошту буде надіслано повідомлення про те, чи була ваша заявка задоволена або відхилена. Якщо все в порядку, вам буде запропоновано прийти в пункт обслуговування Департаменту поліції і прикордонної охорони або в закордонне представництво. Зазвичай весь процес повинен зайняти не більше 4 тижнів.

В. Величенко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі