понеділок, 22 лютого 2016 р.

На шляху до функціонуючого конкурентоспроможного ринку електроенергії в Україні

19 лютого у готелі «Київ» відбулась Друга дискусія з питань енергетичної політики, в ході якої члени українського уряду і Верховної Ради спілкувались з провідними експертами у галузі енергетики з усієї Європи. Цю Дискусію з питань енергетичної політики було присвячено переходу до нового ринку електроенергії, відкритого силам конкуренції, який водночас має сильну систему захисту та надійності енергопостачання.

Дискусія розглянула, зокрема, наступні питання:

Умови, необхідні для структурування ринку з метою реалізації функціональної ринкової моделі для конкурентного оптового ринку електроенергії. На які переваги та проблеми слід очікувати від нової моделі ринку ел! ектроенергії?
Заходи на законодавчому, політичному, нормативному та інших рівнях, які уряду слід вжити протягом наступних півтора років для максимального збільшення можливостей успішного переходу електроенергетичної галузі до нової ринкової моделі. Як швидко це може відбутися?
Майбутня структура генеруючих потужностей. Якою буде роль відновлюваних джерел енергії? Теплоелектростанцій? Які переваги принесе українським та іншим споживачам реформування електроенергетичного сектору, що наразі триває? Яким чином розвиватимуться ціни? Як буде організовано фінансування уразливих споживачів?

За участю:

Ян Томбінський, Посол, Голова Представництва ЄС
Володимир Демчишин, Міністр енергетики і вугільної промисловості
Олександр Домбровський, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
Януш Копач, Директор секретаріату Енергетичного співтовариства
Модератор: Дмитро Васильєв, заступник Генерального директора Центру енергетичних досліджень.


Друга Дискусія з питань енергетичної політики була зосереджена на обговоренні можливого впливу цього законодавства і шляхів його застосування в Україні. Існує кілька питань, які необхідно вирішити, наприклад: очікувані переваги та проблеми нової моделі ринку електроенергії; правові, політичні та регуляторні заходи, які необхідно здійснити Уряду протягом наступних 18 місяців, щоб забезпечити успішний перехід електроенергетичної галузі на нову модель ринку; роль відновлюваних джерел енергії; можливий вплив поточних реформ ринку електроенергії на українських споживачів та способи підтримки вразливих споживачів. 

У заході взяли участь представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, а також Секретаріату Енергетичного співтовариства (Відень), щоб обговорити питання конкурентного ринку електроенергії в Україні. «Реформа сектору електроенергетики є одним з ключових невирішених питань реформування всієї енергетичної галузі. Україна потребує цього нового закону про ринок електроенергії тому, що тільки чітка, сумісна з законами ЄС, законодавча база дозволить залучити іноземних стратегічних інвесторів, які необхідні, щоб започаткувати справжню конкуренцію на українському ринку електроенергії», - заявив Посол ЄС Ян Томбінський

Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин підкреслив важливість нового закону про ринок електроенергії у контексті реформування енергетичного ринку. 

Директор Секретаріату Енергетичного співтовариства Януш Копач закликав до швидкого прийняття та впровадження нового закону про ринок електроенергії. Він також нагадав про необхідність прийняття закону про регулятора у галузі енергетики, який є ключовою частиною законодавства, необхідного для просування реформи енергетичного ринку у правильному напрямку. 

Народний депутат України Олександр Домбровський підтвердив готовність Верховної Ради України розглядати закони про регулятора енергетики та ринок електроенергії у першочерговому порядку. 

Україна зобов'язалась прийняти Електроенергетичну Директиву ЄС 2009/72/EC, яка є частиною так званого 3-го Енергетичного пакету ЄС, через Договір про заснування Енергетичного співтовариства та Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Третій енергетичний пакет ЄС був прийнятий в ЄС з метою поліпшення функціонування енергетичного ринку і вирішення структурних проблем. Він передбачає відокремлення постачальників енергоносіїв від мережевих операторів, зміцнення незалежності органів регулювання енергетики та підвищення прозорості на роздрібних ринках в інтересах споживачів.

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі