субота, 27 лютого 2016 р.

Перший національний виноробний форум шукає шляхи покращення виробництва вина в Україні

Від ефективності заходів, які найближчим часом має вжити держава щодо виведення виноробної галузі з кризи, залежить узагалі існування виноробства в Україні. У цьому впевнені організатори Першого національного виноробного форуму, який відбувся 24 лютого 2016 року в Торгово-промисловій палаті України. Захід ініційовано Торгово-промисловою палатою України, медіа-групою «Українська правда» та корпорацією «Укрвинпром» й за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України. Генеральні партнери заходу — компанія «Сингента» та Плосківський завод мінеральних вод. Інформаційні партнери заходу — видавничий дім Companion Group, Kiev Food & Wine Festival, KNK Media, інтернет-агенція «Бізреліз», журнали Landlord, «Діловий вісник», телепрограма «Палата» (5 канал).
Що необхідно для збереження та розвитку виноробної галузі? Чому в нашій країні знищується виноградно-виноробна галузь попри те, що вона є бюджетонаповнюючою, даючи робочі місця тисячам людей? Чи є майбутнє у мікровиробника, які перепони стоять на шляху великих виноробних підприємств і що необхідно терміново зробити для покращення інвестиційної привабливості галузі? Відповіді на ці питання експерти, бізнес й чиновники шукали на Форумі.
«Україна має дуже великий потенціал у розвитку виноробства. Проте, проблем, які турбують виробників, на сьогодні є багато. Торгово-промислова палата України гарантовано є і буде тим майданчиком, де ми будемо шукати компроміси та ефективні рішення. Одна з найболючіших проблем, яка хвилює галузь - це скасування для виробників ліцензії на гуртову та роздрібну торгівлю. Сьогодні державні ліцензії на виробництво мають 128 підприємств, а на оптову торгівлю із них лише 88 підприємств. Ця цифра вражає, адже, наприклад, у Франції працює понад 40 тис. виноробень. На жаль, на державному рівні наразі не створені умови для підтримки малого і мікробізнесу у цій сфері, а навпаки, їх діяльності створюються тільки перешкоди. Саме тому ТПП України вже давно взяла це питання під свій контроль, ініціювавши проведення Першого національного виноробного форуму», - прокоментував ситуацію Геннадій Чижиков, президент ТПП України та почесний консул Франції.
Учасники обговорили конкурентоспроможність виноградно-виноробної галузі України в нових економічних умовах, стан, перешкоди та перспективи у мікровиноробстві та на великих виноробних підприємствах галузі, експортний потенціал та конкурентоспроможність вітчизняної виноробної продукції на світовому ринку.
«Виноградно-виноробна галузь є показником цивілізованості країни, ідентифікатором розвитку та складовою її іміджу. В Україні виноградарство та виноробство перебувають у катастрофічному стані через небажання та неспроможність держави розвивати ці галузі. Попри те, що Україна має виробничий та ресурний потенціал для розвитку виноградарства, ця галузь зависла над прірвою і тільки від наших узгоджених дій залежить її майбутнє. Кажуть: «Якщо ти хочеш жити в країні, яка щось виробляє - потрібно купувати те, що виробляє твоя країна». Тільки так повинен виявлятись патріотизм та лояльність до українських виробників виноградно-виноробної продукції», - зазначив генеральний директор Української корпорації по виноградарству і виноробній промисловості «Укрвинпром» Володимир Кучеренко.
Національний виноробний форум проводиться в нашій країні вперше. Передумовою для його проведення стало загострення проблем, які щодня перешкоджають виробникам виноградно- виноробної продукції, причини яких криються у відсутності державної підтримки та неврегульованості проблем галузі на законодавчому рівні. Це істотно впливає на зниження інвестиційної привабливості держави.
За підсумками Форуму прийнято Звернення до органів державної влади з пропозиціями, спрямованими на стабілізацію ситуації в цій галузі.
Президенту України
Голові Верховної Ради України
Прем’єр - міністру України

ЗВЕРНЕННЯ
учасників Першого Національного виноробного форуму

Виноробство і культура споживання вина є візитівкою кожної цивілізованої країни світу, складовою її позитивного іміджу, свідченням високої інтелігентності нації та рівня розвитку суспільства. Показово, що Україна у цій когорті.
Виноградарство і виноробство – національна галузь з великими потенційними можливостями виробництва якісних українських вин, із історичними традиціями, що сягають сивої давнини, потужним кадровим та науковим потенціалом, завжди була однією із провідних соціально орієнтованих галузей економіки нашої держави, забезпечуючи левову частину надходжень до державного бюджету України.
Однак, в останні роки через наявність серйозних проблем галузь зазнала істотного економічного спаду. Зросли ціни на енергоресурси, сільськогосподарську техніку, добрива, посадковий матеріал, недоступними стали кредити, господарства без обігових коштів опинилися на фінансовій мілині, втрачена державна підтримка... Площі під виноградниками стрімко скорочуються та складають на сьогодні 41 тисячу гектарів, що у чотири рази менше, порівняно з 1990 роком.
Виробництво вина в Україні та його споживання постійно скорочуються.
Так, за даними міжнародних досліджень, Україна за рівнем споживання на душу населення посідає 88 місце (або 4,6 л на душу населення, що у 10-20 разів менше, ніж у розвинених країнах світу).
В умовах фінансово - економічної кризи, тимчасової втрати виноробного Криму, девальвації гривні, падіння купівельної спроможності громадян, втрати традиційних ринків збуту, позбавлення державної підтримки (скасування з 2013 року 1,5 відсоткового збору на розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства), безсистемної акцизної політики, запровадження непомірної у 500 тисяч гривень ліцензії на оптову торгівлю виноробною продукцією, збільшення ставок земельного податку під багаторічними насадженнями у 33 рази, лібералізації імпорту Україна може втратити національне виноробство.
Виноградарсько-виноробна галузь переживає найскладніший період за
всю свою історію та потребує, як ніколи, виваженої та системної державної політики управління та підтримки.
Для збереження галузі виноградарства та виноробства в Україні, створення сприятливого конкурентного середовища на ринку продукції виноробства, підтримки розвитку малого і середнього бізнесу, МИ, виноградарі та винороби України, вимагаємо від органів державної влади вирішення таких питань:
- Протягом шести місяців провести повну лібералізацію мікровиноробства.
- Скасувати ліцензію на оптову торгівлю винопродукцією виробникам, які використовують власно вирощену сировину, максимально спростити процедури отримання дозволу на виробництво, атестацію та доступ до ринку.
- Скасувати невмотивовану, економічно необґрунтовану індексацію земель сільськогосподарського призначення, переглянути ставки земельного податку під багаторічними насадженнями (у тому числі виноградом) шляхом їх зменшення та застосовування пільгових ставок до періоду плодоношення.
- Розробити та прийняти державну цільову програму підтримки та мікрокредитування підприємств з невеликими потужностями й обсягами виробництва та фермерських виноробних господарств.
- Для формування ефективної системи контролю якості та безпечності виноробної продукції привести національне законодавство у відповідність до вимог ЄС, забезпечити створення та функціонування незалежних регіональних лабораторій для контролю за якістю вин.
- Запровадити мораторій терміном п’ять років на підвищення акцизного податку на виноробну продукцію до стабілізації ситуації в галузі та збереження виноробної промисловості. Згідно з європейською практикою та враховуючи, що вино є харчовим продуктом, виключити сухе вино з переліку підакцизної продукції.
- Внести зміни до Податкового кодексу України для скасування авансової попередньої оплати податку на прибуток та запровадження автоматичного відшкодування ПДВ експортерам виноробної продукції.
- Внести зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», передбачивши використання визначеної частки вітчизняних коньячних спиртів.
- Запровадити максимальний термін розрахунку за поставлену виноробними підприємствами виноробну продукцію мережевій торгівлі - 60 діб, що відповідає європейській практиці, зокрема Директиві 2011/7/ЄС Європарламенту та Ради ЄС «Про протидію затримкам платежів в комерційних угодах».
- Міністерству аграрної політики та продовольства удосконалити систему управління виноградно-виноробною галуззю, налагодити ефективну взаємодію із галузевими асоціаціями виробників, сприяти посиленню ролі об’єднань виробників.
- Забезпечити виконання Угоди про ЗВТ України з ЄС у частині надання виноробній галузі України технічної допомоги для модернізації та виведення на ринок нових торгових марок виноробної продукції.
- Провести заходи щодо диверсифікації ринків збуту виноробної продукції (країни Азії, зокрема Китай, Близького Сходу, африканського континенту тощо).
Забезпечити дієву підтримку експорту виноробної продукції, що, без сумніву, сприятиме як вирішенню внутрішніх проблем, так і популяризації у світі бренду «Українське вино».
- Забезпечити бюджетне фінансування діяльності галузевих наукових установ, гармонізувати національне законодавство у сфері виноградарства та виноробства до вимог ЄС, зокрема і за рахунок грантів, іноземної донорської допомоги та міжнародних програм.
- Запровадити свято «День вина», пропагувати та поширювати досвід святкування закінчення збору урожаю та молодого вина у виноградарсько- виноробних регіонах України.
- Приєднатися до Світової винної торгівельної групи та відновити членство України у Міжнародній Організації Винограду та Вина, яка є головною міжурядовою організацією з виноградарства і виноробства, та налічує 46 учасників, що продукують 85% світового виробництва вина.
Ми, виноградарі та винороби, усвідомлюючи, які надскладні часи переживає Україна, звертаємося до керівництва держави з вимогою: дайте нам змогу нормально працювати і розбудовувати економіку незалежної України!

О. Майстренко
В. КалініченкоНемає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі