середа, 13 січня 2016 р.

У Донецькій і Луганській областях школярі вибирають українську мову

   Чи популярні в Донецькій і Луганській областях школи з українською мовою навчання?
   У Донецькій і Луганській областях необхідне збільшення кількості шкіл, де ведеться викладання українською, і кількість школярів, які добровільно вибирають його має зростати. Це зростання уже спостерігається, насамперед, серед учнів початкової школи. Тут головний принцип - бажання батьків. Українська мова так досить популярна і серед батьків, і серед дітей, серед громадськості Донецької і Луганської областей. Популяризація повинна відбувається завдяки вчителям. Вчителі, які викладають українською і українську мову - це, як правило, сильні викладачі. Популяризація української мови відбувається і через різні форми активізації позакласної роботи. У різних конкурсах з української мови та літератури виявлять бажання брати участь багато школярів. Діти із задоволенням будуть брати участь у кількох конкурсах. Це і міжнародний конкурс ім. Петра Яцика, і міжнародний молодіжний конкурс ім. Тараса Шевченка, і конкурси з українознавства ... В олімпіадах з української мови та літератури візьмуть участь тисячі учнів Донецької та Луганської областей. Українській мові в Україні повинен бути наданий пріоритет у визначенні подальшої долі учнів - через вступну кампанію, через отримання вищої освіти. Наприклад, за даними статистики, на кінець 2012 року близько 70% учнів з Донецької та Луганської областей володіли українською на достатньому та високому рівнях. Потрібно працювати над поліпшенням цих результатів. Як часто в школах стикаються з проблемою браку підручників? Є запитання по мові, яка вживається під час навчання - викладач під час уроку говорить російською, а викладає українську мову.
   Всі питання пов'язані з тим, що щорічно збільшується кількість учнів, які бажають отримувати освіту українською, а замовлення на поставки підручників за державними програмами - раз на 5-7 років. Це не проблема на рівні області, питання знаходиться в площині планування, виділення коштів на випуск навчальної літератури або зміни порядку отримання підручників. Потрібно державні гроші направити на здешевлення підручників для продажу, таким чином питання про наявність літератури відпаде. Крім того збільшити кількість підручників українською мовою в електронному вигляді і в Інтернеті. Треба вдосконалювати програми загальноосвітньої школи - кількість годин, які відведені на вивчення української мови має неухильно зростати.
   Діти з Донецької області люблять їздити на захід України на зимові канікули, а львівські школярі частіше приїжджають в Донецьку і Луганську область влітку й особливо навесні. Діти живуть в сім'ях, батьки з радістю приймають гостей. Цей процес ніхто не стримує. Потрібно розвивати міцні зв'язки за програмами обміну Донецької та Луганської областей зі Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та іншими західними областями. Потрібно вирішити проблему черг у дошкільних закладах з українською мовою ведення занять- це потрібно вирішити, в тому числі, шляхом ефективного використання вільних приміщень в школах - створенням навчально-виховних комплексів.
   Як часто люди говорять українською на роботі, в побуті? Вони бояться неправільно сказати слова українською щоб не перекручувати через погане знання української. Потрібно змусити людей подолати страх перед неправильним вживання українських слів. Не бійтеся розмовляти українською, це корисно і стає почесним. Краще вирішувати проблеми створення умов для вживання в побуті української мови.
   
Георгій Павленко


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі