неділя, 10 січня 2016 р.

Чи вели союзники сепаратні переговори з нацистською Німеччиною

Аллен Даллес
19 липня 1940 зал засідань рейхстагу був заповнений вщерть. Перед депутатами мав виступити рейхспрезидент, він же одночасно рейхсканцлер, він же фюрер Німеччини Адольф Гітлер.

До цього часу військова ситуація в Європі виглядала наступним чином. 5 жовтня 1939 Німеччина окупувала Польщу, 26 травня 1940 під тиском німецьких військ Великобританія евакуювала свої війська з району Дюнкерка, 22 червня капітулювала Франція, 16 липня Гітлер підписав директиву № 16 про підготовку операції «Морський лев», що означає розширення повітряної війни і початок морської блокади Англії.

Звичайно, досягнуті німецькою армією успіхи не могли не надихати Гітлера і тому його мова була наповнена особливою енергією. Тим більше несподіваною була її кінцівка:

- У цю годину я відчуваю себе зобов'язаним перед своєю совістю звернутися із закликом до розсудливості Англії. Я не бачу причини, яка змушувала б продовжувати цю війну.

Які були причини такої заяви Гітлера? Чому Гітлер, знаходився в той момент на гребені переможної ейфорії, по суті заговорив про можливість зупинки своєї військової машини? Сьогодні навряд чи знайдеться однозначну відповідь на це питання.

Місія Рудольфа Гесса
10 травня 1941 ППО Великобританії засікло над своєю територією одиночний літак. Пілот цього літака вистрибнув з парашутом поруч з маєтком лорда Гамільтона в Шотландії і здався місцевій владі. Доставлений в госпіталь Глазго, пілот назвав своє ім'я - Рудольф Гесс.

Рудольф Гесс в нацистському табелі про ранги числився «наці №3». Він був найближчою до фюрера людиною, єдиним з ким він був на ти. Тільки Гесс мав право від імені Гітлера підписувати державні документи.

І ця людина опинилася в Англії. Гесса вельми збентежила обставина, що англійські посадові особи довго не могли второпати, для чого здійснений цей ризикований переліт і спочатку відмовлялися з ним розмовляти. Втім, виходу на керівників високого рангу Гесс так і не отримав. Його вислухав чиновник достатньо низького рівня, якому Гесс від імені Гітлера заявив, що Німеччина хотіла б укласти з Великобританією мирний договір і припинити бойові дії. Гесс також пропонував спрямувати спільні зусилля двох країн на боротьбу з більшовицькою Росією. Великобританії надавалася повна свобода дій у рамках Британської імперії. Однак колонії, яких позбулася Німеччина за умовами Версальського договору, повинні бути їй повернуті. Англійські війська повинні бути виведені з Іраку; британський уряд має укласти мир з урядом Муссоліні. Гесс заявив також, що, оскільки фюрер не має наміру вести переговори з Уїнстоном Черчіллем, було б бажано, якщо б Черчілль вийшов у відставку. Загалом, нахабство нацистів перехлюпувало всі межі.

Змова розсерджених генералів
Тим часом час працював проти Німеччини: операція «Морський лев» провалилася; план «Барбаросса» зазнав краху; гітлерівські війська, що наступали на Москву, були відкинуті; не кращим чином складалися справи в Північній Африці. Хмари над головою нацистської верхівки починали згущуватися, що призвело до виникнення в Німеччині правої антинацистської змови.

Змовники на чолі з генерал-полковником Людвігом Беком (колишній начальник генштабу сухопутних сил) і Карлом Герделером (колишній обер-бургомістр Лейпцига) з весни 1942 намагалися встановити контакти з керівництвом Британії та США.

Вони вважали за необхідне припинити війну проти Британії та США, відвести німецькі війська на західні кордони Німецького рейху, однак Австрія, Чехія і Західна Польща повинні були залишитися у складі рейху. Що стосується війни проти СРСР, то її Німеччина припиняти не збиралася, а свій намір продовжувати війну проти СРСР змовники пояснювали необхідністю боротьби проти будь-якого агресивного і гегемонистского режиму в Європі, будь то нацизм або комунізм.

У березні 1944 р Людвіг Бек визнав за необхідне зробити ще одну спробу домовитися з західними державами. Останньою надією німецьких антинацистів став глава американської розвідувальної місії в Швейцарії Ален Даллес. В квітні 1944 р емісар змовників Гізевіус, співробітник абверу в Швейцарії, спробував з'ясувати можливість пом'якшення вимог Заходу.

20 липня 1944 учасники змови зробили спробу замаху на Гітлера. Замах не вдалося, і змовники були викриті і страчені.

Як розвивалися події в дійсності.

8 березня 1945 у Швейцарії, в Цюріху, дійсно відбулася зустріч глави американської розвідмісії Алена Даллеса з командувачем військами СС в Північній Італії Вольфом. А вже 12 березня 1945, тобто через чотири дні, американський посол у Москві А. Гарріман офіційно повідомив наркому закордонних справ СРСР В'ячеславу Молотову про візит обергруппенфюрера Вольфа до Швейцарії до А. Даллеса для обговорення конкретного питання про капітуляцію німецьких військ в Італії. У той же день Молотов відповів Гарріману, що уряд СРСР не заперечує проти переговорів з обергруппенфюрером Вольфом і запропонував, щоб у цих переговорах взяли участь і радянські офіцери.

16 березня посол Гарріман повідомив наркому Молотову, що радянські представники зможуть взяти участь у підписанні капітуляції німецьких військ в Італії, коли ця капітуляція стане реальністю. Участь же радянських офіцерів в попередніх зустрічах американська сторона порахувала недоцільним, оскільки справа стосується виключно американо-британської ділянки фронту. Було також відмічено, що представники західних союзників не брали участь раніше в аналогічних переговорах на німецько-радянському фронті, наприклад, при капітуляції німців у Сталінграді. У той же день нарком Молотов відповів послу Гарріману, що уряд СРСР вважає цю відмову «абсолютно несподіваною і незрозумілою» і «наполягає на тому, щоб вже розпочаті переговори в Берні були припинені».

19 березня 1945 відбулася друга зустріч Вольфа з представниками командування англо-американських сил.

3 квітня 1945 Сталін заявив Рузвельту, що він, на відміну від Сталіна, не володіє всією інформацією. А по його, Сталіна, інформацією, переговори не тільки відбулися, але навіть успішно завершилися. І більше того, Сталін категорично заявив, що переговори стосувалися не тільки Північної Італії.

Сталін фактично звинуватив союзників у змові зі спільним ворогом. 5 квітня 1945 Сталін отримав від Рузвельта дивно ввічливу відповідь на своє обвинувачувальне послання. Рузвельт знову терпляче роз'яснив Сталіну, що ніяких переговорів не було.

Далі Рузвельт припустив, що Сталін отримав дезінформацію з німецьких джерел, що має на меті викликати розлад між союзниками:

- Якщо такою була мета Вольфа, то Ваше послання доводить, що він домігся деякого успіху.

Далі слідувала фраза, яка носила досить різкий характер:

- Відверто кажучи, я не можу не відчувати крайнього обурення відносно Ваших інформаторів, хто б вони не були, у зв'язку з таким мерзенним, неправильним описом моїх дій або дій моїх довірених підлеглих.

7 квітня 1945 Сталін у черговому посланні Рузвельту фактично повторив свої звинувачення на адресу союзників, які нібито змовилися з німцями, і заявив, що його інформатори «дуже чесні і скромні люди».

Нагадаємо, що 29 квітня 1945, після десятиденних боїв, в штабі союзних військ в Італії був підписаний акт про беззастережну капітуляцію всіх німецьких збройних сил в Північній Італії і Південної Австрії. У підписанні цього документа брав участь генерал-майор А.П.Кісленко з ГРУ Генштабу Збройних Сил СРСР.

Про інші спроби організації переговорів між представниками Німеччини та англо-американськими союзниками історикам нічого не відомо. Відзначимо, що спроби організувати такі переговори у всіх випадках виходили від німецької сторони і ніколи - від англо-американців. А це означає, що наші західні союзники по антигітлерівській боротьбі поводилися цілком гідно.

Операція «Санрайз» (англ. Sunrise - схід сонця), або «Кросворд» (англ. Crossword) - таємні переговори представників спецслужб і військового командування США і Великобританії з представниками СС про капітуляцію частини німецьких військ, що відбувалися під час Другої світової війни, в березні і квітні 1945 р, у Швейцарії. Переговори проводилися без участі Радянського Союзу, що викликало різке невдоволення радянського керівництва і дипломатичний конфлікт між союзниками. Найменування «Санрайз» використовувалося американською стороною; британці називали цю операцію «Кросворд».


Перша відома спроба представників еліти Третього рейху прозондувати можливість сепаратного миру із західними державами під час Другої світової війни відноситься до 1942 Ініціатива виходила від колишнього канцлера Німеччини фон Папена. У Лондон з цією метою прибув співробітник німецького посольства в Швеції, а в Стамбулі про мир з Німеччиною заговорив з британським послом генеральний секретар МЗС Туреччини. Німецького посланця англійці просто інтернували, а туркам однозначно дали зрозуміти, що обговорювати умови миру зможуть тільки в тому випадку, якщо аналогічні переговори ведуться і з СРСР. На цьому інцидент був вичерпаний. 

У січні 1943 року в Касабланці відбулася американо-британська конференція на вищому рівні. Її учасники публічно заявили, що домовилися вважати метою війни повну і беззастережну капітуляцію Німеччини, Італії та Японії. Таким чином виключалася ідея будь-якого сепаратного миру між Німеччиною та західними союзниками.

У лютому 1943 р в Берн прибув Аллен Даллес. Тут, у Швейцарії, він очолив європейський центр Управління стратегічних служб США. В якості експертів, джерел та довірених осіб залучалися люди, що мали родинні, ділові або службові зв'язки з впливовими людьми в ділових, політичних і військових колах Німеччини. Так, одним з найближчих співробітників Даллеса був Геро фон Шульце-Геверніц (Gero von Schulze-Gaevernitz), німець за національністю, емігрував у США після приходу нацистів до влади. Його батько, відомий німецький учений, фахівець в галузі міжнародних відносин, був депутатом парламенту за часів Веймарської республіки і брав участь у створенні Веймарської конституції. Геверніц був одружений на дочці рурського вугільного магната Гуго Стінеса. Ще до вступу США у війну Геверніц, часто відвідував Берлін і Берн. Крім того, Геверніц був старим другом Даллеса, вони познайомилися ще в 1916 році, коли Даллес був у Європі на дипломатичній службі. Даллес високо цінував Геверніца, посилав його на важливі зустрічі, в яких не вважав зручним брати участь особисто, і уважно прислухався до його думок і оцінок. 
У Берні Даллес в лютому 1943 р зустрівся з князем Гогенлое, фельдмаршалом Браухичем, генерал-полковником Цейтцлером, що виступали від імені німецьких промисловців і правих соціал-демократів. Обговорювалися питання можливих шляхів завершення війни і післявоєнного устрою Німеччини і Європи в цілому. Мова йшла про те, що Німеччина може погодитися на мир, якщо західні держави не допустять радянської окупації Німеччини. У нотатках німецьких учасників цих зустрічей наголошувалося, що «... американці ... знати не хочуть про більшовизм або панславізм в Центральній Європі і на противагу англійцям ні в якому разі не хочуть бачити росіян на Дарданеллах і в нафтових областях Румунії чи Малої Азії». У серпні того ж року британський агент, родич Ялмара Шахта Ганс Рузер зустрічався у Франції з вищими німецькими офіцерами і заговорював про шляхи виходу Німеччини з війни, посилаючись на якогось «швейцарського друга». 

За свідченням колишнього співробітника VI управління РСХА (СД-Закордон) Хайнца Фельфе (згодом співробітника БНД і агента радянської розвідки), «таємна ворожість західних держав по відношенню до Радянського Союзу не була, звичайно, новиною». Фельфе стверджує, що СД вдалося в 1943 р впровадити в найближче оточення Даллеса свого агента під псевдонімом «Габріель». За повідомленнями «Габріеля», Даллес був упевнений, що наступна світова війна станеться між США і СРСР, а від того, як завершиться війна з Німеччиною, залежатиме, в якому стані вийде з цієї війни Радянський Союз. Переговори з любою хоч трохи серйозною опозицією в Німеччині Даллес розглядав, як засіб встановити в післягітлеровській Німеччині вигідний для США режим. У всякому разі, сам факт таких переговорів, на думку Даллеса у викладі «Габріеля», міг би послужити для цієї опозиції стимулом до активних дій. Домовленість ж між союзниками не вступати в переговори з німцями Даллес вважав швидше заходом психологічного тиску на німецьке керівництво.

У квітні 1944 року з Даллесом в Швейцарії зустрівся представник змовників, що здійснили згодом замах на Гітлера. Цей представник цікавився, чи можна в разі усунення Гітлера розраховувати на які-небудь інші умови миру, крім беззастережної капітуляції. 

З осені 1944 г. апарат Даллеса приступив до практичного пошуку старших командирів вермахту, які погодилися б на локальну капітуляцію підпорядкованих їм сил в обмін на особисту безпеку. Для цього були детально допитані полонені німецькі генерали, а для налагодження контактів пропонувалося інсценувати втечу з полону декількох молодших офіцерів і переправити їх за лінію фронту. Керівництво не схвалило цю ініціативу Даллеса.

Під кінець війни спроби німців вступити в контакт із Заходом ще більш активізувалися, і тепер за ними стояли вищі чини СС, включаючи рейхсфюрера Гіммлера. У листопаді 1944 р Даллес, перебуваючи у Швейцарії, отримав від начальника СД в Італії групенфюрера Харстера пропозицію розпочати сепаратні переговори про умови припинення військових дій в Західній Європі і навіть можливе об'єднання сил для продовження війни проти СРСР. Посередниками при цьому були великі італійські промисловці Марінетті і Оліветті. Німецький консул в Лугано фон Нейрат зустрічався з Геверніцем і пропонував свої послуги: фон Нейрат був особисто знайомий з багатьма німецькими воєначальниками, включаючи головнокомандувача військами на Заході фон Рундштедта, і готовий був передати їм умови капітуляції.

У лютому 1945 р до Даллеса прибули емісари від керівництва РСХА: начальника VI управління Шелленберга і навіть начальника РСХА Кальтенбруннера. До цього не зазначалося ніякої активності Кальтенбруннера в пошуках сепаратного миру. З отриманих послань Даллес зробив висновок, що в керівництві рейху розгорається серйозний конфлікт з приводу продовження війни, і сторонами цього конфлікту є, зокрема, Гіммлер і Мартін Борман. У пропозиціях Шелленберга Даллес, за його твердженням, запідозрив якийсь підступ і не прийняв їх серйозно.

Тоді ж з Мілана до Ватикану пробрався через лінію фронту священик-бенедиктинець з посланням до тата, в якому говорилося, що Німеччина чекає від католицької церкви посередницьких зусиль для припинення війни в Італії.

Даллес в «Таємній капітуляції» відзначає, що з німецької сторони контакту з ним шукали промисловці, дипломати, церковники і есесівці, але не було помітно ніякої ініціативи армійських генералів; всі контакти з вермахтом були досягнуті завдяки зусиллям з боку англо-американців.

У лютому 1945 р Гіммлер зустрівся з віце-президентом шведського відділення Червоного Хреста графом Бернадотом і намагався зробити його посередником у переговорах з англо-американцями.

Швейцарія, зі свого боку, була зацікавлена ​​у якнайшвидшому завершенні війни біля своїх кордонів, і бажано без руйнування інфраструктури Північній Італії, з якою Швейцарія була тісно пов'язана економічно. Крім того, швейцарська влада побоювалися, що недобиті есесівці, рятуючись від наступу союзників в Італії, стануть шукати притулку в Швейцарії. У силу свого нейтралітету Швейцарія не могла чинити офіційну допомогу воюючим сторонам. Проте неофіційно місія Даллеса тісно співпрацювала зі швейцарськими спецслужбами. Безпосередньо Даллесу допомагав високопоставлений співробітник розвідки швейцарського генерального штабу капітан (навесні 1945 року - майор) Макс Вайбель (Max Waibel). Він негласно вирішував багато питань всередині країни. Зокрема, він мав право вказувати прикордонній службі Швейцарії безперешкодно пропускати через кордон будь-якого, хто пред'явить встановлений пароль. Швейцарія, як нейтральна країна, могла офіційно зноситися з німецькими властями, зокрема військовими і розвідувальними органами. Полковник швейцарського генштабу Роже Масон підтримував контакт з Шелленбергом, і Вайбель мав можливість консультуватися з Масоном. Даллес високо оцінив роль Вайбеля і взагалі швейцарських спецслужб у своїх операціях у Швейцарії.

25 лютого 1945 італійський підприємець і камергер Папи Римського барон Луїджі Паріллі (Luigi Parrilli) через швейцарського професора Макса Гусмана (Max Husmann, 1888-1965) і Вайбеля вийшов на контакт з Геверніцем. Паріллі повідомив, що деякі офіцери СС в Італії готові співпрацювати з американцями, щоб не допустити кровопролиття і руйнувань. Він підкреслив, що саме люди СС, а не вермахту, виявляють у цьому зацікавленість і готові на самі серйозні кроки. Прозвучали імена офіцера розвідвідділу штабу СС в Генуї гауптштурмфюрера Гвідо Циммера (Guido Zimmer), штандартенфюрера Ойгена Дольмана (Eugen Dollmann) і, побічно, начальника усіх сил СС в Італії обергруппенфюрера Вольфа. На Геверніца багатослівний і велемовний Паріллі не справив враження серйозного контрагента. Даллес теж спочатку розцінив цей сигнал, як чергову пробну кулю з боку верхівки СС, і не більше. Порадившись, Геверніц і Даллес вирішили, що зможуть мати справу якщо вже не з самим командувачем німецькими військами в Італії фельдмаршалом Кессельрінгом, а з Вольфом і Дольманом.
Карл Вольф

Карл Вольф займав у той час пост «вищого керівника СС і поліції» (нім. Höchster SS- und Polizeiführer) при групі армій «Ц» в Північній Італії, мав в цій якості дуже широкі повноваження, підкорявся особисто Гіммлеру і користувався великою довірою нацистської верхівки. Вольфу благоволив Гітлер. Вольф навіть дозволяв собі іноді звертатися до фюрера через голову Гіммлера. Один з таких випадків викликав сварку між Вольфом і Гіммлером в 1943 році, коли Гітлер дозволив Вольфу розлучитися, всупереч забороні Гіммлера. Саме після цього Вольф, до того начальник особистого штабу рейхсфюрера, й отримав призначення в Італію. Кальтенбруннер і Шелленберг, як стверджує Даллес, заздрили Вольфу і ставилися до нього недружелюбно. Положення Вольфа в ієрархії СС було особливим: за званням він був тільки на щабель нижче рейхсфюрера СС, але при цьому знаходився трохи осторонь від основної керівної вертикалі цієї одіозної організації. Це брали до уваги американці в операції «Санрайз».

Ойген Дольман (1900-1985) теж був досить відомою особистістю. Він отримав блискучу гуманітарну освіту - закінчив з відзнакою Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана, жив в Італії з 1927 року, вивчаючи італійське мистецтво і історію, і завів тут великі знайомства в аристократичних, інтелектуальних, церковних і політичних колах. У 1934 році вступив в нацистську партію, з 1935 року був керівником прес-служби НСДАП в Італії. У 1937 році йому довелося замінювати перекладача на зустрічі Гіммлера і керівника італійської поліції Боккіні в Остії. З цього часу його стали запрошувати в якості перекладача на італо-німецькі зустрічі високого рівня. Дольман вступив в СС і швидко просунувся по службових сходах. Гіммлер зробив його своїм особистим спостерігачем в Італії і консультантом з італійських питань. У грудня 1937 року Дольман супроводжував Гіммлера в поїздці до Лівії, в 1938 був присутній на Мюнхенській конференції, в 1939 - на підписанні «Сталевого пакту», в 1942 брав участь у поїздці Гітлера і Муссоліні на Східний фронт, в липні 1944 він був офіційним перекладачем на зустрічі Гітлера і Муссоліні в резиденції «Вольфшанце». Фактично Дольман виконував обов'язки офіцера зв'язку при Муссоліні. Після арешту Муссоліні в 1943 році постарався зблизитися з Кессельрінгом. У своїх мемуарах Дольман стверджує, що ніколи не був ні прихильником націонал-соціалізму, ні шанувальником Гітлера, а з середини 1943 роки намагався робити кроки, які допомогли б полегшити долю Італії у війні. Зокрема, влітку 1944 року він допоміг Вольфу отримати таємну аудієнцію у папи Пія XII і навіть позичив Вольфу свій цивільний костюм. На цій зустрічі Вольф постарався переконати понтифіка у своєму прагненні до миру.

Ще на початку лютого Вольф, можливо, без санкції Гіммлера, побував на прийомі у Гітлера. У присутності рейхсміністра закордонних справ Ріббентропа і групенфюрера СС Фегеляйн Вольф висловив думку, що настав час шукати можливість консолідуватися з Англією і Америкою проти більшовиків. Відповідь Гітлера був досить невизначеною, але в цілому його можна було зрозуміти як схвалення і дозвіл діяти. Таким чином Вольф, затіваючи свою гру, почасти огородив себе від звинувачень у зраді. Як з'ясувалося пізніше, Ріббентроп до того часу і сам намагався вийти на американців - через Швецію. В Італії Вольф міг розраховувати на підтримку ще як мінімум двох впливових німців: генерала авіації Максимілліана фон Поля і німецького посла Рудольфа Рана.

З Муссоліні і його апаратом питання можливої капітуляції і переговорів із Заходом ніхто не обговорював. Більше того, коли у Муссоліні в кінці лютого - початку березня з'явилися підозри, що німці готуються здати Північну Італію, посол Ран та інші зуміли переконати дуче, що німецькі війська битимуться до кінця.

28 лютого на нараді Вольфа і його наближених було вирішено послати до Швейцарії на попередню зустріч Дольмана. На нараді був присутній начальник СД в Італії групенфюрер Харстер. Як з'ясувалося згодом, він тут же доповів про події своєму прямому начальнику Кальтенбруннеру.

У перших числах березня Паріллі повернувся до Швейцарії вже з Дольманом і Ціммером. 3 березня в одному з ресторанів Лугано Вайбель влаштував зустріч німців з довіреним співробітником Даллеса Полом Блюмом (англ. Paul Blum). З бесіди з Дольманом Блюм зробив висновок, що він дійсно представляє Вольфа (хоча прямо Дольман цього не сказав). Американці зажадали, щоб Дольман і Вольф на підтвердження своїх намірів і реальної влади звільнили двох заарештованих учасників італійського підпілля - Ферруччо Паррі і Антоніо Усміані. Через кілька днів Циммер доставив обох на італо-швейцарський кордон, а Вайбель сховав їх у приватній клініці в Лугано. Перехід кордону у всіх випадках забезпечував Вайбель.

Перша зустріч з Вольфом 
Вранці 8 березня 1945 Вольф прибув до Швейцарії, в Лугано, у супроводі Дольмана, Циммера і свого ад'ютанта штурмбанфюрера Ойгена Веннера (Eugen Wenner, в деяких джерелах названо ім'я Макс). Звідти емісари вирушили поїздом до Цюріха з великими пересторогами, так як у Швейцарії було досить багато людей, які знали в обличчя і Вольфа, і Дольмана. Німців супроводжували Гусман і Вайбель. Після прибуття Вольф передав для Даллеса свого роду вірчі грамоти - довідку про себе і довгий список своїх дій за останній рік, що мали свідчити про його прихильність ідеї якнайшвидшого завершення війни.

У 10:00 вечора 8 березня Даллес і Вольф вперше зустрілися на конспіративній квартирі УСС в Цюріху. Вольфа представив Даллесу Гусман. Вольф відразу ж заявив, що вважає військову поразку Німеччини неминучою, готовий надати в розпорядження американців всі підлеглі йому сили СС, вплинути на Кессельрінга, як командувача військами вермахту, і забезпечити приїзд Кессельрінга або його заступника в Швейцарію. Вольф особливо підкреслив, що діє цілком незалежно від Гіммлера і Гітлера і таємно від них.


Захар Александрович

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі