четвер, 5 листопада 2015 р.

Відкриття другого фронту і наступ військ союзників у другій світовій війні

Німеччина не змогла зруйнувати СРСР одним блискавичним ударом, почалася затяжна війна на виснаження, на силу духу. Тоді Англія і США стали вичікувати, коли вороги знесилять один одного, щоб отримати всі плоди перемоги і встановити повний контроль над планетою. Але СРСР, хоч і поніс страшні втрати в цій битві титанів, зміг посилитися і почався процес наступу радянських військ у Європі. Виникла загроза, що СРСР зможе поставити під свій контроль не тільки частину Східної та Південно-Східної Європи, але Центральну і Західну Європу. Необхідно було висадити війська в Західній Європі, щоб не запізнитися до поділу шкури убитого німецького ведмедя.

Вперше питання про відкриття другого фронту було офіційно поставлено в особистому посланні глави радянського уряду Йосипа Сталіна від 18 липня 1941 британському прем'єр-міністру Уїнстону Черчиллю. Вітаючи встановлення між СРСР і Англією союзницьких відносин і виражаючи впевненість у розгромі спільного ворога, Сталін зазначав, що військовий стан двох держав було б значно покращено, якби був створений фронт проти Німеччини на Заході (Північна Франція) і на Півночі (Арктика). Цей фронт міг відтягнути значні німецькі сили зі Східного фронту і зробив би неможливим вторгнення Гітлера до Великобританії. Але Черчілль відхилив пропозицію Сталіна, посилаючись на брак сил і загрозу «кровопролитної поразки» десанту.

У вересні 1941 року, в умовах важкої кризи на фронтах, Сталін знову повернувся до питання другого фронту. У посланнях від 3 і 13 вересня 1941 Сталін писав Черчіллю, що Німеччина перекинула на Східний фронт більше 30 свіжих піхотних дивізій, велику кількість літаків і танків і активізувала дії своїх союзників, в результаті чого СРСР втратив більше половини України і ворог вийшов до Ленінграда . За його словами, німецьке командування вважало «небезпеку на Заході блефом» (так воно і було) і спокійно перекидало всі сили на Схід. Німеччина отримала можливість бити своїх противників поодинці: спочатку СРСР, потім Англію. Це давало Англії гарну можливість відкрити другий фронт.

Перемоги Червоної Армії взимку 1941-1942 р відкрили нові можливості для відкриття другого фронту. Міністр постачання лорд Бівербрук доповідав британському військовому кабінету, що опір російських дає Англії нові можливості. Російський опір створив «майже революційну ситуацію у всіх окупованих країнах і відкрив 2000 миль узбережжя для десанту англійських військ». Однак керівництво Англії раніше вважало Європу забороненою зоною для англійських військ. Англійський кабінет і імперський генеральний штаб не поділяли думки Бівербрука.

7 грудня 1941 вступили у війну Сполучені Штати. Вони вправно провокували Японію на напад і стали «жертвою раптового нападу». Американська суспільна думка, яка була схильна зберегти нейтралітет, забула про принципи нейтралітету і ізоляціонізму. Штаб армії США почав розробку стратегічного плану, який передбачав зосередження американського військового потенціалу проти Німеччини. Англія повинна була стати плацдармом для вторгнення в Північну Францію. План було обговорено 1 квітня 1942 на нараді в Білому домі і схвалено американським президентом Франкліном Рузвельтом. Рузвельт надавав цьому плану велике політичне та військово-стратегічне значення. Американський президент вважав, що необхідно завірити Москву в якнайшвидшому відкритті другого фронту. Це давало підтримку широких народних мас США, які симпатизували боротьбі СРСР проти гітлерівських загарбників, і було важливо в передбаченні майбутніх наприкінці 1942 р виборів в конгрес. З погляду військово-стратегічним задумів, Вашингтон хотів заручитися підтримкою СРСР у розгромі Японської імперії на тихоокеанському театрі воєнних дій. Президент Рузвельт і начальники штабів надавали величезну важливість участі СРСР у тихоокеанської війні.

Рузвельт направив до Лондона свого спеціального помічника Г. Гопкінса та начальника штабу армії США генерала Дж. Маршалла, щоб ознайомити британське керівництво зі своїми планами. Британське керівництво дало принципову згоду на висадку обмеженого десанту західних союзників в 1942 р та відкриття другого фронту в 1943 р. 11 квітня Президент Рузвельт запросив до себе радника радянського посольства A. А. Громико і вручив йому особисте послання глави радянського уряду. Рузвельт пропонував направити для переговорів у Вашингтон радянську делегацію для обговорення питання про відкриття другого фронту. 20 квітня Сталін повідомив про згоду на зустріч Молотова з американським президентом для обміну думками з приводу відкриття другого фронту. У переговорах повинен був взяти участь і Лондон. У результаті складних і напружених переговорів В'ячеслава Молотова з воєнно-політичним керівництвом США та Англії було прийнято рішення про створення другого фронту в Європі. 12 червня було повідомлено про досягнення домовленості з приводу відкриття другого фронту.

У серпні 1942 р глава британського уряду прибув в СРСР для проведення переговорів. Прийняв в них участь і особистий представник американського президента Гарріман. 13 серпня 1942 Сталін вручив Черчиллю і Гарріману меморандум, в якому говорилося, що 1942 являє собою кращий час для відкриття другого фронту. Кращі сили Німецької імперії були скуті боями з Червоною армією.

1943 ознаменувався корінним переломом у Великій Вітчизняній війні і другій світовій війні в цілому. Гігантська битва на Волзі, яка тривала 200 днів і ночей, завершилася блискучою перемогою радянських військ. Вермахт отримав страшну рану. Його стратегічний наступ потерпів крах. Програла Німеччина і битву за Кавказ. Союзники в травні 1943 р розгромили угруповання італо-німецьких військ у Північній Африці. На Тихому океані ситуація стабілізувалася і стратегічна ініціатива перейшла в руки союзників (битва за Гуадалканал). Союзники отримали можливість зосередити зусилля на Європі та відкрити другий фронт.

«Не підлягає сумніву, - зазначав радянський посол М. М. Литвинов в США, - що військові розрахунки обох держав (Сполучених Штатів і Великобританії) будуються на прагненні до максимального виснаження і зношування сил Радянського Союзу для зменшення його ролі при вирішенні післявоєнних проблем. Вони будуть вичікувати розвитку військових дій на нашому фронті ».

У серпні 1943 р в Квебеку пройшла конференція глав урядів і представників командування Сполучених Штатів і Великобританії. У заключній доповіді об'єднаного комітету начальників штабів зазначалося, що Нормандська операція буде головним наступом англо-американських військ в 1944 р. Початок операції намітили на 1 травня 1944 Це рішення поліпшило відносини між СРСР і західними державами. Однак на Московській конференції союзники як і раніше не представили конкретних даних, бажаючи зберегти свободу дій. Тільки підтвердили свої наміри почати операцію в Північній Франції весною 1944 р

19 листопада 1943 на борту лінкора «Айова» по дорозі в Каїр на англо-американо-китайську конференцію (вона передувала конференції в Тегерані), американський президент, говорячи про необхідність відкриття другого фронту, зазначив, що російські війська вже впритул наблизилися до Польщі та Бессарабії. Рузвельт вказував на невідкладність окупації англо-американськими військами якомога більшої частини Європи. У англійську сферу окупації Рузвельт віддавав Францію, Бельгію, Люксембург і Південну Німеччину. Американці хотіли зайняти Північно-Західну Німеччину, порти Данії і Норвегії. Берлін англійці також планували захопити самі.

6 червня 1944, союзники СРСР по антигітлерівській коаліції почали нормандську операцію. Стратегічна операція союзників по висадці військ у французькій Нормандії (операція «Оверлорд») вважається датою створення Західного (другого) фронту Другої світової війни. Нормандська операція є найбільшою десантною операцією в історії людства - в ній взяли участь більше 3 млн. Чоловік, що форсували протоку Ла-Манш з Англії до Нормандії. Досить сказати, що в перший день операції було висаджено 5 піхотних дивізій, 3 бронетанкових бригади і ряд інших з'єднань (близько 100 тис. осіб).

До цього моменту ні дії союзних сил в Африці, ні висадка в Сицилії та Італії не могли претендувати на звання «Другого фронту». Союзники захопили великий плацдарм, який дозволив їм висадити цілі армії, почати наступ по території Франції і звільнити Париж. Німецькі війська змогли відновити нову лінію фронту тільки у вересні 1944 року на західному кордоні Німеччини.

Відкриття Західного фронту призвело до наближення перемоги над Третім рейхом. Берліну довелося задіяти у боротьбі з союзними військами (в основному це були армії США, Великобританії, Канади та частини французького руху Опору) значні піхотні і танкові з'єднання. І хоча війна на Західному фронті здебільшого не прийняла такого запеклого і наполегливої ​​характеру, як на Східному фронті, все ж Берлін не міг перекинути ці війська проти Радянського Союзу.

Операція «Багратіон».

23 червня 1944 року почалася одна з найбільших військових операцій за всю історію людства - операція «Багратіон».
Проведення радянським військовим командуванням операції "Багратіон", в якій були задіяні основні сили вермахту Німеччини, дозволило англійцям і американцям почати наступ із Заходу, розпочати успішну наступальну операцію в Нормандії.
Потужний радянський наступ не дозволив німецькому командуванню зосередити сили для ліквідації плацдарму союзників у Нормандії. Вже 10 червня Червона Армія почала наступ на північному крилі фронту, а 23 червня почалася операція «Багратіон».
Успіх Білоруської операції помітно перевершив очікування радянського командування. Вона призвела до розгрому групи армій «Центр», повного очищення від противника Білорусії, у німців відбили частину Прибалтики і східні райони Польщі. Червона Армія на фронті в 1100 км просунулася на глибину до 600 км. Успішний наступ поставив під загрозу групу армій «Північ» в Прибалтиці, згодом це серйозно полегшила проведення Прибалтійській операції. Крім того, були захоплені два великих плацдарму за Віслою, що полегшило проведення Вісло-Одерської операції.

О. Тур

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі