середа, 4 листопада 2015 р.

Всі медичні послуги повинні бути безкоштовними, щоб забезпечити доступ до лікування кожній людині

Багато людей стикаються з тим, що на практиці безкоштовне медичне обслуговування виявляється не таким вже безкоштовним. Періодично певний ряд послуг пацієнти змушені оплачувати в платних медичних центрах. Це неприпустимо. Всі українці повинні мати можливість отримати повний перелік необхідних медичних послуг безкоштовно.
Слід визначитися з вичерпним переліком послуг. Зрозуміло одне: включати він повинен різні процедури - від діагностики захворювань до їх лікування та подальшої реабілітації. Стандарти роботи лікарень і поліклінік мають бути побудовані на основі найсучасніших технологій.
Взагалі ж система охорони здоров'я покликана не тільки займатися лікуванням хворих, а й проводити профілактику захворювань, щоб просто не виникала необхідність звертатися до фахівців у зв'язку з серйозними захворюваннями.
Модернізація системи охорони здоров'я має бути продуманою і плавною. Насамперед, необхідно ліквідувати територіальні диспропорції у фінансуванні і в доступності медичної допомоги. 
Слід поміняти і саму систему фінансування. Зараз кошти виділяються фактично на утримання медустанов, а не на надання допомоги конкретним людям. 

Потрібно ввести заборону на надання платних медичних послуг у державних лікувально-профілактичних закладах. Слід підготувати законопроект і передати на обговорення в Верховну Раду. Саме через плачевний стан безкоштовної медицини в Україні.

Спадщина "лихих дев'яностих"

Введення платних медичних послуг у державних медустановах було вимушеним заходом, продиктованої недостатнім фінансуванням вітчизняної охорони здоров'я в 90-ті роки минулого століття. Зараз же такі послуги приносять тільки шкоду: вони «викривляють ринок, підтримують недобросовісну конкуренцію, і, нарешті, розбещують лікарів.

Наявність платних послуг у державних лікарнях створює нездорову ситуацію на ринку: ЛПУ, що отримують фінансування, обладнання та пільги від держави, виявляються в явно більш вигідних умовах порівняно з приватними клініками. Зокрема, умови роботи в державних медустановах виявляються для ряду фахівців більш привабливими, ніж сфера комерційної медицини. У цьому зв'язку можна допустити приватні клініки до системи обов'язкового медичного страхування (OMC), тобто дозволити їм отримувати гроші за лікування хворих від держави.

Чим безкоштовніше - тим дорожче

Нездорова ситуація в державних медустановах турбує всіх.  Виявлені повсюдні і грубі» порушення встановлених правил надання платної медичної допомоги - з пацієнтів все частіше вимагають плату за лікування, яке за законом має бути безкоштовним .

Гроші з хворих беруться практично за всі види медичної допомоги, в тому числі і за невідкладну. Активно займаються наданням платних послуг державні лікарні і поліклініки, комерціалізація яких, здавалося б, суперечить їх безпосереднім призначенням.  Частка платних послуг у них перевищує 70 відсотків. Вартість платного перебування у таких закладах: госпіталізація в районну лікарню обходиться в кілька сотень гривень на добу,  у лікарнях, оснащених сучасним обладнанням ця сума збільшується до декількох сотень доларів. І в тому і в іншому випадку лікувальні та діагностичні процедури оплачуються окремо.

Від вирішення фінансових питань пацієнтів державних медустанов не рятує ні що: адміністрація лікарні завжди може послатися на черги і недолік місць. 

Потреби галузі охорони здоров'я перевищують реальне фінансування медицини як мінімум в два з половиною рази. Наприклад, виплати, які система ОМС пропонує лікарням за лікування громадян, виявляються в кілька разів менше реальної ринкової вартості медичних послуг. Зрозуміло, що лікарні роблять все можливе, щоб звести до мінімуму потік таких пацієнтів. 

Дешевше не стане

Наростаюча комерціалізація державних медичних установ цілком обгрунтовано всых турбує. У той же час, спроби виправити становище заборонними заходами навряд чи приведуть до бажаного результату. Втративши можливість заробляти на платних послугах, державні ЛПУ просто перестануть зводити кінці з кінцями. Щоб вижити, їм доведеться остаточно переходити у тіньовий сектор економіки. Рядові лікарі, доплати яким за лікування платних хворих, до слова, як правило дуже невеликі, залишаться без додаткового джерела доходу. Це призведе до зростання і без того непристойно високого рівня корупції у вітчизняній медицині.

Нормалізувати ситуацію може перехід лише до реального, а не символічного, фінансуванню медичної допомоги. Такий захід, безумовно, позбавить медичні установи від необхідності закривати дірки в бюджеті за рахунок хворих. Проте чи вистачить у держави коштів на це в умовах кризи, залишається невідомим.

Повинно бути впорядковано надання платних медпослуг у закладах охорони здоров'я, що входять в систему обов'язкового медстрахування. Надання платних медичних послуг має здійснюватися тільки в крайньому випадку.

Обласна лікарня, обласний діагностичний центр, обласні диспансери - не можуть просити або вимагати з пацієнта гроші за те, що він за законом може отримати безкоштовно.

Особливі віконечка та пропозиції без черги - це добре, але за гроші пройти якісь процедури - вже невід'ємна частина сучасної медицини.
Спочатку треба заборонити платні послуги в лікарнях. Встановити норматив на надання громадянам безкоштовної медичної допомоги - грошовий розмір на кожного пацієнта. 

Неприпустимо стягування в лікарнях з пацієнтів грошей за те, що повинно робитися безкоштовно".

Державні медустанови не мають права надавати платні послуги. 
Людині, що приходить в поліклініку, ясно дають зрозуміти: без оплати неможливо отримати якісні медичні послуги. Все це від лукавого, бо будь-якій людині можуть створити такі умови, що він з радістю готовий платити гроші, злякавшись, що його будуть лікувати неякісно. 

Платне медичне обслуговування покращує його якість. Інше питання, що більшої частини нашого населення вистачає грошей лише на найнеобхідніше. Не будемо забувати і про соціально незахищені верстви нашого суспільства. І платна медицина змушує людей відмовлятися від багатьох послуг.

Якісна безкоштовна медицина - це цілком реальне явище, але треба відпрацьовувати систему. З одного боку, безкоштовні медичні послуги повинні стати більш доступними населенню, і в першу чергу малозабезпечених. З іншого - чи готові медичні працівники обслуговувати пацієнтів безкоштовно? 

Наталія Молокова

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі