четвер, 12 листопада 2015 р.

Рада створила Державне бюро розслідувань

Верховна Рада сьогодні, 12 листопада, ухвалила закон про Державне бюро розслідувань ( № 2114). За це рішення проголосував 241 народний депутат із 344 зареєстрованих у сесійній залі
Як сказав голова Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем`якін, на бюро покладаються обов`язки щодо розслідування злочинів, які зараз підслідні прокуратурі
Amnesty International закликала Порошенка якнайшвидше підписати закон про Державне бюро розслідувань
На бюро покладаються обов`язки щодо розслідування злочинів, які зараз підслідні прокуратурі, а саме - злочинів, вчинених вищими посадовими особами, державними службовцями, суддями і працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро, та військових злочинів.

"Таким чином, буде остаточно позбавлено прокуратуру функцій досудового розслідування", - сказав Кожем’якін.

Бюро має виявляти, розкривати и припиняти злочини, пов’язані з діяльністю організованих груп та злочинних організацій.

Розслідувати випадки катування та інших злочинів, пов’язаних з жорстоким, нелюдським або таким, що принижує гідність, поводженням або покаранням, вчинених прокурорами, слідчими (детективами) Національного антикорупційного бюро, СБУ, органів внутрішніх справ та працівниками інших правоохоронних органів.


Бюро має також розслідувати військові злочини, злочини, вчинені службовими особами, які посідають особливо відповідальне становище.

Також бюро має розслідувати злочини, вчинені службовими особами Національного антикорупційного бюро, прокурорами Антикорупційної прокуратури.

Законом визначається, що директора бюро призначає президент України за поданням прем`єр-міністра, відповідно до подання комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора.

Перший заступник і заступник директора призначаються на посаду та звільняються директором бюро за поданням конкурсної комісії. Також визначається гранична чисельність центрального апарату і територіальних управлінь ДБР на рівні 1,5 тис. осіб.

Серед іншого, зазначив Кожем`якін, визначається, що ДБР використовує гласних і негласних, штатних і позаштатних працівників на підставах та в порядку, встановлених законом.

"Цей законопроект наближає нас до Європи і робить правоохоронні органи України більш цивілізованими і професійними", - сказав він.

Згідно із закону, Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

Забороняється незаконне втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність ДБР.

Бюро бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері протидії злочинності, вносить відповідні пропозиції на розгляд Кабінету міністрів; припиняє і розкриває злочини, розслідування яких віднесено до компетенції Державного бюро розслідувань; здійснює оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування злочинів, віднесених до підслідності Державного бюро розслідувань, на підставах та в порядку, встановлених законом; здійснює розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за злочини, розслідування яких віднесено до підслідності Державного бюро розслідувань.

Крім того, ДБР вживає заходів з відшкодування завданих державі збитків і шкоди, забезпечує можливості для конфіскації коштів та іншого майна, одержаного внаслідок вчинення злочинів, у порядку, визначеному законодавством; вживає заходів для повернення в Україну з-за кордону коштів та іншого майна, одержаних внаслідок вчинення кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Державного бюро розслідувань.

До конкурсної комісії з обрання директора бюро входять троє осіб, визначених президентом України; троє осіб, визначених Верховною Радою за поданням профільного комітету ВР; троє осіб, визначених Кабміном.

Фінансове та матеріально-технічне забезпечення ДБР здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Забороняється здійснення фінансування, матеріально-технічного забезпечення бюро з коштів місцевих бюджетів чи будь-яких інших джерел, крім коштів держбюджету, в тому числі надання допомоги в межах проектів міжнародної технічної допомоги відповідно до міжнародних договорів України.

Закон набирає чинності з дня утворення Кабінетом міністрів Державного бюро розслідувань, але не пізніше ніж 1 березня 2016 року, крім положень частин 2 і 3 статті 11 (щодо формування конкурсної комісії), які набирають чинності з 1 січня 2016 року.

Найбільше суперечок перед розглядом питання про створення ДБР у депутатів виникло через процедуру призначення директора Бюро.

Як працюватиме український аналог ФБР

Бюро акумулює усі слідчі функції й займатиметься боротьбою з організованою злочинністю, злочинами високопосадовців і правоохоронців, розслідуванням справ щодо тероризму й вбивств.
Це буде частиною загальної реформи усіх силових структур України.
Керівників і слідчих ДБР мають відбирати на конкурсах, надавши їм високі зарплати – від 26 до 60 тисяч гривень на місяць.

Вбивства, тероризм і злочини високопосадовців

Слідчі Державного бюро розслідувань мають займатися найтяжчими і найскладнішими злочинами.
Усе, що пов’язане з тероризмом і організованою злочинністю, буде парафією саме ДБР. Те ж саме стосується порушень найвпливовіших людей країни: президента, депутатів, міністрів, суддів, прокурорів, міліціонерів й інших чиновників вищого ешелону.
Окремо вказано, що всі злочини, за які передбачене довічне ув’язнення, наприклад вбивство, – також у компетенції ДБР.
Ще один особливий напрямок нової структури – катування і жорстке поводження з боку силових структур – міліцією, прокуратурою, СБУ та Антикорупційним бюро.
До речі, нове бюро буде боротись з корупцією в новоствореному Національному антикорупційному бюро.

Конкурс і старі кадри

Слідчих у бюро добиратимуть переважно зі слідчого управління генпрокуратури, а також міліцейських підрозділів.
Призначати людей мають на відкритих конкурсах, але в законі чітко вказано, що "на початку формування" бюро туди візьмуть не менше 30% слідчих прокуратури, а також 19% слідчих з інших силових структур.
Половину слідчих мають набрати із числа не причетних до правоохоронних органів, які мають "стаж роботи у галузі права".
Схожа ситуація зі створенням оперативно-розшукових підрозділів ДБР: 40% персоналу складуть нинішні оперативники, а 60% - інші люди зі стажем роботи у галузі права.
Керівника і заступників Державного бюро розслідувань обиратимуть на відкритому конкурсі, за схемою, схожою із головою Антикорупційного бюро.
Спочатку створять комісію у складі 9 людей – по троє від президента, парламенту і Кабміну.
Комісія визначає переможця і направляє його на затвердження уряду і прем'єр-міністра. З такою схемою можуть не погодитись у адміністрації президента.
Головними вимогами до кандидатів буде вища юридична освіта, вік вище 35 років, стаж роботи у галузі права 10 років і досвід роботи на керівних посадах п’ять років.

Незалежний голова

Інших працівників ДБР призначатиме голова після проведення конкурсів.
Загалом голова бюро матиме широкі повноваження і може стати достатньо незалежною фігурою.
Строк його повноважень складає 5 років і жоден владний орган, президент чи уряд не зможе його звільнити.
З посади його може зняти тільки суд, якщо винесе обвинувальний вирок про вчинення злочину.
Голова бюро вирішуватиме більшість фінансових та організаційних питань у роботі відомства, а також зможе брати участь у засіданнях уряду.

Високі зарплати

Заробітна платня співробітників ДБР буде високою у порівнянні з нинішніми правоохоронцями.
Чиста ставка директора ДБР складатиме 30 мінімальних зарплат. У 2016 році це буде 40 тисяч гривень.
Окрім того, він отримуватиме доплату за вислугу років – від 15% до 80% від ставки у залежності від вислуги років.
Також буде виплачуватись доплата за доступ до державної таємниці, яка складатиме 5-10%.
Теоретично, якщо керівник матиме понад десять років стажу, то загалом отримуватиме майже 60 тисяч гривень.
У всієї вертикалі в бюро буде та сама схема нарахування: перший заступник матиме мінімальний оклад у 37 тисяч гривень, керівник територіального управління – 34 тисячі, а простий слідчий – 26,5 тисяч гривень.
Інші працівники бюро, нижче рівня слідчого, матимуть утричі більшу платню, ніж в аналогічних центральних органах виконавчої влади.

Сім територіальних управлінь

Загалом у підпорядкуванні ДБР буде центральний апарат, а також сім регіональних управлінь.
У Львові буде управління бюро на Львівську, Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську та Тернопільську області.
У Хмельницькому буде управління у Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській, Рівненський і Чернівецькій областях.
Миколаїв стане центром для управління бюро в Миколаївській, Кіровоградській та Одеській областях.
У Мелітополі буде управління бюро в Запорізькій та Херсонській областях, а також Криму та Севастополі.
У Полтаві розташовуватиметься управління ДБР Дніпропетровської, Полтавської, Сумської та Харківської областей.
Краматорськ стане центром для управління ДБР в Луганській та Донецькій областях.
У Києві буде територіальне управління, яке працюватиме у Київській, Черкаській та Чернігівській областях.

Громадський контроль

Контролювати законність роботи бюро має особисто генеральний прокурор.
У бюро запроваджуються підрозділи внутрішньої безпеки, які підпорядковуватимуться напряму голові. Окремо вказано, що працівник бюро, який засвідчив порушення закону колегою, звільнятиметься від відповідальності у разі співучасті.
Перед призначенням на посаду у бюро співробітники проходитимуть тест на поліграфі, аби виявити, хто з них у минулому мав стосунок до злочинів чи корупційних схем.
Для цивільного контролю над бюро створюється громадська рада з 15 членів, які не можуть мати стосунку до правоохоронних органів та державної служби.
Кожного року голова ДБР мусить давати розширений звіт про роботу, який він презентуватиме Верховній Раді та президенту.

Олександр Майстренко 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі