вівторок, 10 листопада 2015 р.

Операція «Буря». Знищення самопроголошеної республіки Сербська Країна

У серпні 1995 року війська Хорватії та Боснії і Герцеговини провели спільну військову операцію проти Сербської Країни. Вона увійшла історію як операція «Буря» (хорв. Operacija Oluja, серб. Операціја Олуја). В результаті цієї операції була ліквідована Республіка Сербська Країна і Республіка Західна Боснія, створені в 1991 році.  

Передісторія

Розвал Югославії супроводжувався серією військових конфліктів, у яких величезну роль зіграв фактор етнонаціоналізму та релігійної ворожнечі (конфлікт православ'я, католицизму та ісламу). Почалася запекла війна в Хорватії та Боснії і Герцеговині. Активними учасниками конфлікту стали США, НАТО і ООН.

Поразка сербів у цих конфліктах була зумовлена ще політикою Йосипа Броза Тіто, який влаштував Федерацію за принципом національних республік і автономних країв (ця ж «міна» була закладена і під СРСР і продовжує існувати в РФ). При цьому не можна забувати того, що Югославія проводила політику «сидіння на двох стільцях», будучи «троянським конем» в соцтаборі і десятки років отримуючи допомогу від США і НАТО. Розплачуватися довелося втратою значної частини сербських територій, падінням морального духу населення.

Головним осередком югославської війни стала Хорватія. Це було обумовлено тим, що тут проходив кордон між католицьким і православним світами. Нічим особливим крім релігії, серби і хорвати не відрізнялися, будучи колись єдиним слов'янським народом. Крім того, багато хорвати Далмації, Славонії і Герцеговини були покатоличеними сербами.

Навесні 1991 відбулися перші збройні сутички між хорватською поліцією і сербськими силами. 

25 червня 1991 Хорватія прийняла декларацію незалежності. 

У квітні 1991 року серби проголосили автономію на територіях, де вони становили більшість населення.

1 серпня 1990 була проголошена Сербська автономна область (САО) Кнінська Країна з центром у місті Кнін, що налічував 12 тис. жителів. Вона займала смугу хорватської території, що облямовує північний захід Боснії. Серед 254 тис. жителів цієї області 67% становили серби, 28% - хорвати, 5% - представники інших національностей. 16 березня 1991 сербське національне віче оголосило незалежність Країни від Хорватії, а 12 травня був проведений референдум, на якому понад 99% голосуючих підтримали відокремлення від Хорватії та об'єднання з Сербією.

25 червня 1991 на території Хорватії, прикордонної з Сербією, була проголошена САО Східна Славонія, Бараняча і Західний Срем з центром у місті Вуковарі, який налічував до 45 тис. жителів. Населення цієї області становило 192 тис. осіб і було дуже неоднорідним етнічно: 47% - хорвати, 32% - серби, 21% - угорці, цигани, німці та ін.

12 серпня 1991 об'явилася САО Західна Славонія на кордоні з Боснією на схід від Кнінской Крайни, проте восени хорватські сили взяли під контроль майже всю її територію. Під владою САО залишилися частина міста Пакрац і одне село. Довоєнне населення цієї території налічувало до 24 тис. осіб, з них серби становили 60%, хорвати - 29%, інші національності - 11%.

19 грудня 1991 три САО утворили Республіку Сербська Країна (РСК) зі столицею в Кніні. У 2007 р Міжнародним трибуналом по колишній Югославії було доведено, що лідер РСК Мілан Мартич мав домовленість з президентом Сербії Слободаном Мілошевичем про приєднання РСК і створення "єдиної сербської держави".

У Загребі цей крок визнали за заколот. Міністерство внутрішніх справ Хорватії санкціонувало формування значного числа спеціальних поліцейських підрозділів. Франьо Туджман підписав указ про створення Національної гвардії Хорватії, яка стала ядром хорватських збройних сил. 
Протистояння переросло у справжню війну, яка тривала кілька років. Хорватів активно підтримували країни НАТО, особливо США та Німеччина. Допомога також йшла через приватні військові компанії.

Наприкінці 1994 року за посередництва ООН Кнін і Загреб уклали економічну угоду, яка стосувалася свободи руху з транспортних мереж, роботи нафтопроводу і енергосистем. Однак політичної угоди досягти не вдалося. Незабаром ситуація знову загострилася. Хорватська сторона не хотіла продовжувати мандат миротворців ООН. У відповідь Кнін призупинив всі контакти з Загребом. Хорвати використовували перемир'я для реорганізації та зміцнення своїх збройних сил, було сформовано 8 елітних гвардійських бригад, підготовлених за натовськими стандартами.

На початку 1995 року Франьо Туджман зажадав вивести миротворців ООН з території Хорватії. ООН запропонувала план мирного врегулювання - «Z-4» («Zagreb-4»). Він передбачав входження Сербської Країни в Хорватію на правах культурної автономії. Однак Кнін відмовився обговорювати це план, поки хорватська сторона не продовжить мандат миротворчих сил ООН в Хорватії. Загреб продовжив мандат миротворців, але навесні бойові дії поновилися. Хорватська армія захопила територію Західної Славонії. 22 липня президенти Боснії і Герцеговини та Хорватії підписали документ про спільні дії і взаємодопомогу хорватських та боснійських військ. Хорватські війська, в ході кампанії «літо тисяча дев'ятсот дев'яносто п'ять», яка завершилася 30 липня, змогли перервати сполучення між Кніном і Баня-Лукою, Північна Далмація потрапила в напівоточення. Для відволікання уваги сербів, дипломатичні переговори за планом мирного врегулювання тривали до 3 серпня.

В кінці липня - початку серпня в Хорватії провели мобілізацію і підготували на кордонах РСК ударне угруповання в 150 тис. чоловік. Всього хорватські ЗС налічували в цей час близько 250 тис. осіб, в МВС було 45 тис. чоловік. Крім того, в операції повинен був взяти участь 5-й корпус армії Боснії і Герцеговини (25 тис. осіб). Збройні сили Республіки Сербська Країна налічували близько 27 тис. чоловік, на озброєнні армії було 303 танка, близько 300 одиниць бронетехніки, 360 артилерійських гармат калібром 100-мм і вище. За планом мобілізації, чисельність збройних формувань могли довести до 62 тис. чоловік.

Операцію «Буря» («Олуя») хорватське командування почало розробляти ще в кінці 1994 року. У плануванні операції взяли участь інструктори з американської приватної військової компанії MPRI, також використовувалися розвіддані НАТО. На головних напрямках сербську оборону повинні були прорвати гвардійські бригади і, не втягуючись у бої по захопленню укріплених поселень, розвивати наступ вглибину території РСК. Завдання ліквідації вузлів опору, що залишилися в тилу  повинні були вирішити домобранські полки (хорватський аналог територіальної оборони). У результаті виходив хорватський «бліцкриг».

Загальний план операції ділився на 4 локальні операції, які повинні були провести окремі корпуси (військові округи). Згідно з планом «Олуя-1» частини Загребського корпусу (близько 30 тис. чоловік) під командуванням генерал-майора Івана Башараца мали знищити підрозділи 39-го Банійского корпусу СВК під командуванням генерал-майора Слободана Тарбука і з'єднатися з 5-м боснійським корпусом генерала Атіфа Дудаковіча в районі сіл Жіровац і Обляй. Згідно з планом «Олуя-2» частини Карловацкого корпусу генерал-майора Міленко Црняца (15 тис. чоловік) повинні були знищити війська 21-го Кордунського корпусу під командуванням генерал-майора Велько Босанаца (штаб в Войничі). «Олуя-3» передбачав удар Госпічского корпусу генерал-майора Мірко Нораца (25 тис. осіб) по 15-му Лічскому корпусу генерал-майоран Стево Шево і з'єднання з мусульманським корпусом на лінії Коренічка-Капела - Тржачка-Раштела. «Oluja-4» був підготовлений для Сплітського корпусу генерал-майора Анте Готовіна (30 тис. осіб), він повинен був разом з силами спецназу МВС знищити 7-й Північнодалматінський корпус під командуванням генерал-майора Слободана Ковачевіча і захопити столицю Сербської Країни - Кнін. Осіекский корпус повинен був зіграти допоміжну роль, відволікати своїми діями сили 11-го Східно-Славонського корпусу. Польовий штаб ударного угруповання під командуванням генерал-майора Мар'ян Марековіча розташовувався в місті Огулін. Операцію планували реалізувати за 4-5 днів. Затягування операції вважалося небажаним, щоб не викликати негативну реакцію світової громадськості.

39-й Банійскій корпус мав у своєму складі близько 7 тис. чоловік (за іншими даними, близько 9 тис.). У його складі було чотири бригади і самостійний загін. Частина сил тримала оборону проти 5-го корпусу армії Боснії і Герцеговини. Командиром корпусу був Слободан Тарбук. Він в 1991 році був командиром бригади ЮНА. Корпус перед операцією «Буря» був мобілізований, приведений в повну бойову готовність, його оборона була добре підготовлена. Банійскій корпус мав значну кількість бронетехніки, навіть перевершуючи по числу одиниць Загребський корпус, що протистояв йому. Однак поступався в артилерії, як польовий, так і важкій. Крім того, його слабким місцем була побудова військ в одну лінію, другої лінії оборони не було, та й резерви були незначними. Якби хорватські війська прорвали оборону корпусу і захопили місто Глина, що знаходилась в 10 км від передової, лінії комунікацій Банійского корпусу виявилися б перерізаними. Відбити сильний наступ можна було тільки за підтримки військ Республіки Сербської та Югославії.

На шляху Карловацкого корпусу стояли частини 21-го Кордунського корпусу. У його складі було три бригади. 21-й корпус був першим за чисельністю бронетехніки в ЗС РСК (до 100 танків). Проти хорватських військ командир корпусу генерал-майор Велько Босанац міг виставити дві бригади - близько 4 тис. чоловік, третя бригада тримала оборону в смузі наступу Загребського і Карловацкого корпусів хорватської армії. 21-й Кордунський корпус так само, як і 39-й, не мав оперативної глибини, для організації резервної лінії оборони. У резерві корпусу Корпус спеціальних одиниць (КСО) генерал-майора Мілорада Ступара (близько 5 тис. бійців). Однак його боєздатність була низькою, він в більшості своїй складався з відловлених дезертирів. Під удар хорватського Карловацкого корпусу потрапляла і одна бригада 15-го Лічского корпусу (1,5 тис. осіб).

15-й Лічскій корпус мав у своєму складі чотири бригади - всього близько 6 тис. чоловік. Корпус Стевана Шево тримав оборону проти хорватів на фронті довжиною в 150 км, одна бригада була спрямована проти мусульман. Столицю Сербської Країни захищав 7-й Північнодалматінскій корпус. За чисельністю він був першим в крайінской армії - близько 10 тис. чоловік. Однак його позиції мали слабке місце - в ході літніх операцій, хорватські війська захопили долину Лівно і Грахово, вийшли в тил Північнодалматінскому корпусу. У результаті війська хорватів нависали з півночі над столицею республіки, і столичний район став украй незручний для оборони. У разі успіху хорватських військ на інших напрямках, Північнодалматінскому корпусу необхідно було швидко відступати в строну прикордонного містечка Срб, щоб не потрапити в «котел».

Перед початком операції була проведена інформаційна кампанія, спрямована проти РСК. Хорватське телебачення, радіо, газети пропагували потужність збройних сил Хорватії, говорили про слабкість армії республіки Сербська Країна, розвалі її державності, швидкий кінець «заколотників». Багато в чому це була правда. Головні причини падіння РСК були внутрішніми, «сербськими». Незважаючи на перехід військової переваги до хорватів і всебічну допомогу (від дипломатичної до поставок зброї), яку їм надавав Захід, у сербів були шанси вистояти. Зіграла свою роль позиція Слободана Мілошевича, який не бачив майбутнього у сербських автономій у складі Хорватії. Багато країнців покладали надію на Слободана Мілошевича, що він врятує Сербську Країну, між РСК і СРЮ був і договір про військову допомогу. Але Мілошевич не захотів допомагати РСК, Югославія і так перебувала під пресингом міжнародних санкцій, і Белград не хотів ще більш погіршувати відносини із Заходом. Зокрема, в РСК постійно розташовувалося близько 1 тис. офіцерів югославської армії, перед нападом хорватської армії вони «випарувалися».

У той час серед країнських сербів панувала апатія, люди масово виїжджали в різні країни Європи, в Югославію, збройні сили були в жалюгідному стані, військові з них масово дезертирували. Керівництво РСК настільки низько оцінювало шанси на успіх, що вже 3 серпня почало евакуювати цивільне населення. Необхідно відзначити і умовну єдність РСК. Всі три її частини - Кнінська Країна, Західна Славонія і Східна Славонія були напівсамостійними областями. Східна Славонія практично всю війну залишалася під контролем Белграда. Її безпеку забезпечував Новосадський корпус ЮНА, дислокований в сусідній Воєводині. Тому, місцеве сербське керівництво у Вуковарі не дуже хвилювалась через падіння Кніна, коли Західна Славонія і Кнінськіа Країна були під ударом, на Східно-Славонскому фронті було відносно спокійно.

Операція

У 2:00 ночі 4 серпня хорватська влада офіційно сповістили командування миротворчого контингенту про початок операції. Сповіщені були і командири миротворчих секторів, а вони, у свою чергу, повідомили про підготовлюваний напад сербам. Війська ООН, які повинні були зупинити агресорів, без жодних перепон пропустили хорватські частини. Тільки в деяких місцях виникли «непорозуміння». Деяких військовослужбовців ООН взяли в полон і використовували в якості «живого щита», спостережні пункти піддавалися обстрілу, кілька миротворців з Данії, Чехії, Непалу вбили і поранили.

О 5.00 ранку 4 серпня 1995 хорватська армія почала операцію «Буря». Вона почалася з масованого артилерійського обстрілу і удару хорватських Військово-Повітряних сил по командних пунктах збройних сил республіки Сербської Країна. Крім того, ряд об'єктів на кордоні атакували диверсійні загони хорватської армії. Увечері літаки ВПС НАТО атакували позиції сербських ракетних військ і ППО. За артпідготовкою хорватська армія перейшла в широкомасштабний наступ по всіх основних напрямках. У цей же день хорватський президент звернувся «до хорватських громадянам сербської національності». У зверненні повідомлялося, що хорватська армія змушена провести операцію з повернення «окупованих територій» до складу Хорватії та відновленню там «конституційно-правового порядку», оскільки можливості вирішення проблеми дипломатичним шляхом вичерпані. Сербським військовим пропонували скласти зброю, а цивільним особам залишатися в будинках і спокійно чекати встановлення законної влади. Одночасно Загреб запевняв світову спільноту, що це - не війна, а відновлення єдності Хорватії.

Удари хорватської авіації і ВПС не дали очікуваних результатів. В цілому в перший день бойових дій сербські війська на передовій чинили сильний опір противнику, незважаючи на його значну чисельну перевагу. Командир Загребського корпусу Башарац змінив первісний план, за яким повинні були діяти підлеглі йому сили, і дав наказ 2-й гвардійській бригаді штурмувати позиції сербів у Петриньї. Хоча гвардійці повинні були оточити місто і просуватися далі. Штурм добре укріплених позицій 31-ї піхотної бригади 39-го Банійского корпусу (БК) СВК не приніс успіху. Сербська артилерія знищила кілька танків, значні втрати були у хорватської піхоти. 153 піхотна бригада, що атакувала позиції 24-ї бригади, також не домоглася успіху. Ще одну допоміжну атаку на Костайніцу відбили бійці 26-ї бригади БК.

21-й Кордунський корпус (КК) відбив усі атаки частин Карловацкого корпусу. 11-а піхотна бригада припинила спробу хорватських військ форсувати річку Купа на схід від Карловаца. 13 піхотна бригада зупинила наступ Домобранских полків на північний захід від Карловаца. Бригада займала оборону по річці Корану. Серби також відбили спроби хорватів оточити місто Плашки. При цьому частина хорватських військ нарвалася на мінні поля.

15-й Лічскій корпус виявився у важчій ситуації. У районі Госпіче сербські війська змогли відбити удар хорватів. Сильна атака 9-ї гвардійської бригади, за підтримки двох Домобранських полків Госпічского корпусу натрапила на шалений опір 18-ї піхотної бригади під Любово. Сербська 9-а моторизована бригада відбила удар противника біля Медака. 1-а гвардійська бригада Госпічского корпусу змогла пробити пролом в сербській обороні на стику двох бригад Лічского корпусу, біля підніжжя гряди Капела. Але сербський резерв - Корпус спеціальних одиниць, зміг зупинити хорватський прорив у Личка-Ясениці. На інших напрямках хорватські війська тільки змогли трохи потіснити сербів, не прорвавши їх оборонні порядки.

Найбільших успіхів хорватська армія досягла в районі Кніна. Як і очікувалося, втрата боснійськими сербами Грахова в липні, призвела до того, що частини 7-го Північнодалматінского корпусу опинилися в напівоточенні, яке залишалося тільки замкнути. Сербським військам в цьому районі доводилося стримувати удари хорватів, які велись одночасно з південного, західного, північно-західного і східного напрямів. Чистим від військ хорватів залишався тільки північний напрямок. Кнін піддався масованому артобстрілу. По місту було випущено близько 5 тис. снарядів. З боку Грахова по Кніну завдали удару 4-а і 7-а гвардійські бригади, вона до вечора змогли пробити оборону 3-ї Оперативної Групи, витісняючи її сили до Кніна. На інших напрямках частини Північнодалматінського корпусу відбили атаки хорватів. Але до вечора стало відомо, що батальйон 9-ї гвардійської бригади і хорватський спецназ МВС в сутичці за перевал Малі Алан змогли проломити оборону 9-ї моторизованої бригади 15-го Лічского корпусу. Хорватські війська розвинули наступ в напрямок Світи Рока і гори Челавац, уздовж дороги яка вела в Грачац. Як уже зазначалося, сербські війська не мали резервних позицій і в умовах швидкого наступу противника, не встигли закріпитися на нових рубежах. 9-а моторизована бригада стала відходити на схід, Північнодалматінскій корпус і столиця РСК опинилися під загрозою оточення. Вночі частини 7-го корпусу почали відступ до столиці. Оборона Північнодалматінского корпусу стала валитися. Багато солдатів кинули підрозділи, щоб врятувати свої сім'ї.

Серби почали евакуацію ще 3 серпня. 4 серпня евакуація придбала офіційний і тотальний характер. Верховна рада оборони республіки на чолі з президентом Міланом Мартич почала евакуацію цивільного населення громад Кнін, Бенковац, Обровац, Дрніша і Грачац. Відведення населення планували проводити за маршрутом Кнін - Отріч - Срб ​​- Лапац. Вночі військово-політичне керівництво РСК переїхало з Кніна в Срб, місто в 35 км від столиці. Останнім з столиці відступив вранці 5 серпня батальйон 75-ї моторизованої бригади. Вранці хорватські солдати зайняли Грачац і 7-й Північнодалматінскій корпус, під загрозою повного оточення, залишив район Бенковац-Обровац-Кістанов. Колони біженців забили всі дороги, але евакуюватися вдалося досить організовано. Серби знали, що Хорватії потрібна їхня територія, але без них, тому йшли майже всім народом. Знаючи, що пощади не буде, втік цілий народ. Це була справжня трагедія.

Відступ 7-го Северодалматінского корпусу і військово-політичного керівництва республіки різко ускладнили ситуацію і на інших напрямках. А головне - паралізували волю до опору. 5 Серпня проти 15-го Лічского корпусу виступили війська ісламістів з Боснії та Герцеговини, які вдарили з тилу. Всі сербські війська брали участь у відбитті хорватського настання, тому боснійський кордон в районі Бихач був прикритий дуже слабо. У ніч на 5 серпня 502-а гірська бригада армії Боснії і Герцеговини розпочала наступ і без особливого опору зайняла місто Личко Петрове Село. До обіду хорвати і мусульмани з'єдналися біля містечка Тржачкі Раштела, РСК була розрізана надвоє. Південні і північні сербські з'єднання втратили зв'язок. Інша бригада 5-го корпусу армії Боснії і Герцеговини пробивалася до Кореніца, де був штаб 15-го Лічского корпусу.

9-а гвардійська бригада Госпічского корпусу подолала опір сербів під Любово. Сербам довелося евакуювати всі свої літаки з бази ВПС Крайни в Удбіна у Баня Луку. Хорвати стали пробиватися до Кореніца. У підсумку 15-й Лічскій корпус був роздроблений на три вогнища опору: в Врховіне - 50-а піхотна бригада, в Бунічі - 18-а піхотна бригада, в районі Доньї- Лапац - 103 легка піхотна бригада. 21-й Кордунський корпус продовжував відбивати атаки хорватських військ, але удар 505-ї бригади 5-го корпусу змусив ввести в бій останні резерви.

6-7 серпня сербська оборона остаточно розвалилася. Військовослужбовці та жителі бігли в Республіку Сербську. Були знищені останні осередки опору 15-го Лічского корпусу. Хорвати захопили Отріч. 6 серпня хорватський президент прибув до столиці РСК і вимовив вітальну промову. Фактично це була перемога хорватської армії. У ніч на 6 серпня сербські війська залишили Петриню. Хорвати також зайняли Глину, поставивши під загрозу оточення залишки сил Кордунський корпусу. 7 серпня хорватські війська захопили Двір, в місті Топуско в оточення потрапило близько 6 тис. сербських солдатів і десятки тисяч біженців. У цей же період 5-й корпус ліквідував союзну РСК Західну Боснію. Після розгрому армії Країни, більша частина солдатів автономної області Західної Боснії розбіглася або перейшла на бік противника. Ісламісти зайняли Велику-Кладушу практично без опору. 8 серпня хорвати знищили останні осередки опору, захопивши Срб і Доньї Лапац. Командир 21-го Кордунського корпусу Чедомир Булат, підписав капітуляцію (колишній командир корпусу, генерал Босанац пропав безвісти під Карловац). Серби здали все важке озброєння, а хорвати пропустили військових і цивільних біженців, під гарантії миротворців ООН, на територію Югославії.

Республіка Сербська Країна були ліквідована за 4 дні. Також була знищена союзна РСК - мусульманська Республіка Західна Боснія. Більше 200 тис. сербів втекли в Югославію і в Республіку Сербську. 

США консультували хорватську армію з питання проведення військової операції на РСК, допомагали Загребу проти повсталих сербів. Американські військові радники вели підготовку хорватської армії. НАТО ділилося розвідувальною інформацією і завдавало авіаудари по сербським позиціям. Вашингтон звинувачував сербську сторону в провокуванні хорватів. На думку американців, серби самі спровокували вторгнення хорватської армії. Німеччина надавала військово-матеріальну і дипломатичну підтримку Хорватії.

Бойовий дух сербських військових і населення області був підірваний. Слободан Мілошевич постійно озирався на Захід і не втрутився, незважаючи на угоду про спільну оборону з Країною.

Близько 150 - 200 тис. сербів, які поколіннями жили на цій землі, стали біженцями. Групи хорватських військових і поліцейський спецназ провели зачистку території, знищуючи цілі селища і вбиваючи тих, хто залишився. Сотні цивільних людей були вбиті. У Сербії та Республіці Сербській день початку операції «Буря» є днем ​​національного трауру. У Хорватії ж його вважають днем ​​перемоги. 

Підготував О. Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі