вівторок, 22 вересня 2015 р.

Податки в Німеччині

Податкова система Німеччини характеризується як персоніфікована, динамічна, а також така, яка має яскраву соціальну спрямованість. 
 Існує також церковний податок і мито, яке розглядається як один з різновидів податків. По об'єктах оподаткування поділяються 3 основні групи податків: податки на володіння, податки на операції у сфері обігу, податки на споживання (акцизи). Податкові збори в Німеччині забезпечують близько 45% бюджетних доходів, тому вони розглядаються урядом як головний засіб впливу держави на розвиток економіки.
Податок на покупку в Німеччині становить 3,5% (і 4,5% становить для Берліна) від вартості нерухомості, зазначеної в нотаріально оформленому договорі купівлі-продажу об'єкта нерухомості. Ставка нотаріуса і юриста, становить від 1,5% до 3% від вартості, зазначеної в нотаріально засвідченому договорі купівлі-продажу нерухомості.
Прибутковий податок на фізичних осіб
Прибутковий податок, який дає 40% податкових надходжень Німеччини стягується з фізичних осіб. Його різновидами є податок на доходи з капіталу і податок на заробітну плату. Податковим суб'єктом прибуткового податку в Німеччині є фізична особа, де його оподатковуваними доходами є: доходи від комерційної діяльності, доходи від сільського або лісового господарства, доходи від індивідуальної підприємницької діяльності (лікар, дантист, адвокат, інженер і т.п.), доходи по заробітної плати, доходи від капіталовкладень (виплата дивідендів, відсотків по цінних паперах), доходи від оренди землі та приміщень і землі, пенсії та ін. 
Податок є прогресивним.
Ставки прибуткового податку (для окремих осіб) при річному доході:
- До 7.834 євро - Податок не стягується
- 7.835 - 52.551 євро стягується прибутковий податок 14% -42% за прогресивною шкалою
- 52.551-250.401 євро стягується прибутковий податок у празмере 42%
- Понад 250.401 євро стягується прибутковий податок 45%. Є деякі уточнення в законодавстві: для самотніх неоподатковуваний мінімум становить Німеччини розмір 5.616 євро на рік і 11.232 євро на рік для сімейних пар. Для доходів, які не перевищують для одиноких 8.153 євро на рік і 16.307 євро на рік для подружжя, існує пропорційне оподаткування зі ставкою 22,9%. Потім вже податок стягується за прогресивною шкалою, зокрема більш 120.041 євро на рік-51%, для самотніх і для тих, хто перебуває у шлюбі з доходом більше 240.083 євро на рік-51%. У Німеччині однак, є податкові пільги для неповнолітніх дітей, вікові пільги, пільги по таким обставинам, як хвороба або нещасний випадок, престарілих людей (у осіб, які досягли віку 64 роки, неоподатковуваний податком мінімум підвищується до 3.700 євро).
Земельний податок на володіння земельними ділянками в Німеччині
підрозділяється на ділянки в сільському або лісовому господарстві
і незабудовані (забудовані) і ділянки землі
Розрахунок земельного податку проводиться таким чином:
Умовна (кадастрова) вартість даної ділянки
множиться на процентну ставку 2,6-3,5% і множиться на ставку земельного податку , встановлену громадою федеральної землі, наприклад, в Гамбурзі це 540% (для забудованих і незабудованих ділянок), до Берліна це 810% (тип В)
Власник майна (домоволодіння) може виставити сплату земельного податку повністю в рахунок орендарю. В середньому за житлові будинки податок становить 1,5-2 тис.євро на рік, за ділянки 0,5-4 га під виробництво в промислових районах Німеччини податок становить 2-6 тис.євро на рік.
Податок на дохід від здачі нерухомості в оренду сплачується резидентами і нерезидентами безпосередньо в Німеччині. Однак у нерезидентів є вибір країни для сплати такого податку. Податкова ставка становить 15%. У Німеччині діє принцип списання витрат, що реально зменшує даний податок в натуральному вираженні (до таких витрат можуть бути віднесені: податок на купівлю, комісійні агентства нерухомості, як вартість квитків на літак і т.д.). Якщо брати не Берлін, то не європейські нерезиденти повинні заплатити з орендної плати податок у розмірі 26,3% від загальної суми за вирахуванням всіх пов'язаних з утриманням нерухомості витрат (відрахування на капітальний ремонт будинку, амортизація об'єкта в розмірі 2-2,5% і ін.).
Щорічний податок на нерухомість при обчисленні податку на житловий будинок для індивідуального проживання об'єднується укупі з земельним податком і становить 0,5-1,5% її вартості, в середньому - 50-100 евросотку землі, на якій знаходиться об'єкт-житловий будинок. Базова ж ставка загального податку на майно, що перебуває у фізичних осіб становить 1% від вартості об'єкта нерухомості. Не оподатковується майно вартістю до 120.000 євро. Промислові підприємства і компанії платять 0.6%. Неоподатковуваний на майно мінімум для підприємств Німеччини 20.000 євро. Переоцінка майна для фізичних та юридичних осіб Німеччини (для обчислення податкової бази) проводиться 1 раз на 3 роки.
Витрати на утримання нерухомості в Німеччині: Електрика - 0,15 євро за кВт; газове опалення - 0,06 євро за куб.м .; вода - 2,73 євро за куб.м; вивіз сміття, прибирання території та інші послуги 1,5-2 євро за м2.
Податкова система Німеччини передбачає наступні види податку на прибуток (дохід):
- Einkommensteuer (прибутковий податок)
- Körperschaftssteuer (корпоративний податок)
- Gewerbesteuer (промисловий податок)
Корпоративний податок
Корпоративний податок також є податком на дохід, який сплачують юридичні особи, і який стягується з річного доходу юридичної особи. Подвійне оподатковування розподіленого прибутку і такого, що підлягає до сплати не допускається. Розподілений прибуток оподатковується за ставкою 36%.
Податок на додану вартість (податок з обороту). Питома вага ПДВ у доходах Німеччини на 2012 рік становить 33%. Об'єктом ПДВ в Німеччині є оборот, тобто постачання товарів, надання послуг, ввезення товару, його придбання. Можна сказати, що такий податок в Німеччині це загальний акциз стосовно громадського та приватного масового споживання. Такий податок включається в ціну кожного товару з обов'язковим його позначенням в рахунку на товар. Загальна ставка цього податку в Німеччині становить 15%, але ряд продовольчих товарів та журнальної продукції обкладаються за ставкою 7%.
Податок на спадщину і дарування в Німеччині стягується на нерухомість, придбану шляхом успадкування або за договором дарування. Для розрахунку податку проводиться оцінка нерухомості, як і в усіх інших країнах визначення його розміру залежить від ступеня споріднення набувачів і власника майна і власне розміру вартості майна і становить в Німеччині 7% -50%.
Додатково:
Якщо до 2009 року податок на авто в Німеччині стягувався за габарити, масу автомобіля і її екологічний клас, то з липня 2009 року в Німеччині запроваджено єдиний принцип оподаткування автомобілістів, коли водії платять одночасно і за об'єм двигуна і за його екологічний клас (розмір викиду вуглекислого газу в повітря). Розмір автоподатків на бензинові двигуни становить 2 євро за кожні 100 см3, а за дизельні вже по 9 євро за кожні 100 см3. Платежі за викид СО2 такі: якщо автомобіль виділяє менше 95 грам CO2 на кілометр шляху, то платити за екологію не доведеться, то що понад оплачується за ставкою 2 євро за кожен грам на кілометр шляху. Такі платежі зроблені з метою впорядкування покупок і виробництва в Німеччині більш екологічних автомобілів, що викидають в атмосферу мінімальну кількість СО2. Метою такої фіскальної політики є не тільки додаткове поповнення бюджету, але зниження в рази шкідливих викидів, наприклад на 40% до 2020 року в порівнянні з рівнем 1990 року. Найбільшими пільгами користуються власники автомобілів, оснащених електричними двигунами, власники цих автомобілів повністю звільнені від транспортного податку.

Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі