четвер, 6 серпня 2015 р.

Психологічний тиск.

Як вам здається, на вас часто чиниться психологічний тиск? Якщо ви спокійна і впевнена у собі людина, то вам напевно захочеться відповісти, що ви з цим практично не стикаєтеся. А даремно! Методи впливу можуть бути абсолютно різними, і часто «жертва» навіть не розуміє, що на неї тільки що натиснули. Адже це дуже впливає на ваше життя!

Види психологічного тиску

Психологічний тиск - це вплив на інших людей, здійснюваний з метою змінити їх психологічні установки, думки, судження і рішення. Може здатися, що до нього вдаються лише сильні і орієнтовані на результат люди, але це не так. Впевнена в собі людина буде діяти прямо і відкрито, а не шукати обхідні шляхи, доставляючи іншим незручності. Існує безліч видів психологічного тиску, з якими вам напевно доводилося стикатися по життю:

Примус - це прямий неприкритий вплив на іншу людину
До нього вдаються лише тоді, коли є якась сила, інакше ніхто не буде піддаватися. Прикладами такої сили можуть бути фізичні якості, влада, гроші, інформація, зброя. Людина, яку примушують до чогось, знає про що відбувається процесі - на відміну від маніпуляції. Можна спробувати захиститися від нього натякнувши "давителю" на те, що він чинить агресивно - деякі люди не люблять зізнаватися в цьому. Однак якщо людину це не бентежить, то протистояти даному виду тиску дуже складно.

Приниження
Ще один вид психологічного тиску, що виражається в прагненні агресора морально "розчавити жертву". У цій ситуації ви можете почути про себе масу неприємних речей: ви дурний, незграбний, безталанний, неорганізований і т.д. ... Перебуваючи в стані психологічної прострації, ви втрачаєте контроль над ситуацією, і в цей момент на вас дуже зручно натиснути: «Хоча б це ти можеш зробити?". Ідея в тому, що перебуваючи в тверезому розумі, ви б ні за що не погодилися, але тут у справу вступають особистісні механізми захисту і прагнення довести власну значущість. До слова сказати, цей прийом працює виключно за рахунок невпевненості в собі.

Відхід у бік
Цей вид психологічного тиску стоїть осібно по відношенню до всіх інших, так як його суть полягає в спробах взяти вас змором. Простіше кажучи, коли на вас намагаються натиснути, а ви хочете це прояснити, людина починає зісковзувати на сторонні теми або взагалі йде в "глуху оборону": "Ну ти що, а?". Або запитує, чому ви весь час говорите про нього гидоти. У цьому випадку необхідно кожен раз відстежувати момент відходу і повертатися у вихідну точку: "Ні, зі мною розберемося потім, мова зараз про тебе". Якщо ви будете стійким, то є шанс, що агресор відстане від вас зі своїм тиском.

Навіювання - це вид психологічного впливу на людину, після якого він починає некритично "ковтати" інформацію, нав'язувану йому ззовні
Людина, що використовує цей спосіб, повинна бути авторитетом для своєї жертви, інакше фокус не спрацює. Крайнім варіантом навіювання є гіпноз, проте він може застосовуватися і в стані неспання. Для цього, як правило, використовуються гри з голосом, інтонацією та інші підсвідомі моменти. Парадоксально, але є люди, які взагалі не піддаються навіюванню, і вам пощастило, якщо ви належите до їх числа.

Переконання
Самий раціональний вид психологічного тиску. Він апелює до розуму і людської логіки. Саме тому йому підвладні виключно люди з нормальним рівнем інтелекту і розвитку мислення - інші просто не зрозуміють, про що їм тут ведуть розмову. Мова, що включає в себе переконання, зазвичай максимально логічна, послідовна і доказова - як тільки свідомість жертви вловлює найменші нестиковки, вся конструкція тут же валиться.

Психологічний тиск на людину

Кілька слів про маніпуляції

Про маніпуляції ми вирішили розповісти окремо, оскільки саме з цим видом психологічного тиску доводиться стикатися найчастіше. Її суть зводиться до прагнення змінити поведінку, світогляд або сприйняття іншої людини за допомогою прихованої, насильницької чи облудної стратегії.

Як правило, інтереси маніпулятора реалізуються за рахунок жертви, через що маніпулювання прийнято вважати неетичним. Погляди психологів на це сильно розрізняються. Одні вважають, що результат дії іноді виправдовує засоби. Наприклад, коли лікар переконує пацієнта почати приймати ліки. Або мати, бажаючи, щоб дитина наділа шапку, запитує його: "Ти в якій шапці підеш - червоній чи синій?" - Не даючи при цьому можливості вибору. Інші ж справедливо вважають, що людині потрібно надати всю інформацію, але поважати її свободу вибору і рішення, навіть якщо воно здається нам неправильним.

У кожному разі, маніпуляції, спрямовані (хоч і опосередковано) на реалізацію інтересів «жертви», зустрічаються вкрай рідко. Зазвичай це все-таки прагнення отримати особисту вигоду за рахунок інших. Маніпуляція є прихованим видом психологічного тиску - людина не розуміє ні справжніх мотивів маніпулятора, ні факту впливу. Виграш в цьому випадку виходить виключно одностороннім.

Природно, що маніпулювати людьми непросто - для цього необхідний певний рівень знання психології, вміння відчувати чужі слабкі місця, холоднокровність і розважливість. Людина, яка наважилась на це, досить жорстока і не турбується через те, що завдає жертві шкоди.

Маніпулятори спираються на різні підстави, завдяки яким їм вдається керувати людською свідомістю. Основне завдання маніпулятора - активізувати почуття, емоції, ірраціональні установки, адже саме вони сприяють вірі в слова агресора. Маніпулятор завжди хоче ввести вас в стан податливості, щоб ви не могли тверезо проаналізувати ситуацію.
Маніпулятор переконує вас в невідкладності і терміновості вирішення якогось питання, щоб ви відчули якусь провину за собою, що питання не вирішується.

Потреби і бажання з давніх часів використовуються з метою чинити психологічний вплив на людину. Взяти до прикладу відому українську пристрасть до "халяви" - прагнення отримати максимальний виграш з мінімальними витратами, завдяки якій збагатилося безліч шахраїв.

Кожен з нас в житті керується певними ідеалами і цінностями, до яких відносяться уявлення про добро і зло, про те, що правильно і ні і т.д. ... Так от, спираючись на них, іншій людині досить легко нами маніпулювати. Наприклад, подача милостині жебраку - це начебто вияв доброти і співчутливості, хоча давним-давно відомо, що більшість таких пожертвувань йдуть в кишеню стоячих за цим шахраїв.

Інтелектом і логікою теж можна маніпулювати. Наприклад, використовуючи складні і довгі схеми, з викладенням численних цифр і причинно-наслідковими зв'язками. Цим нерідко користуються професіонали мережевого маркетингу, що агітують вас приєднатися до їхньої справи: "Вкладіть всього три копійки, і отримаєте величезний прибуток, який виходить з таких джерел ...". Як правило, в цій схемі закладається кілька логічних помилок, завдяки яким ви бачите той результат, який вигідний маніпулятору.

Дуже зручно маніпулювати ірраціональними ідеями людини. До них відносяться відірвані від об'єктивної реальності вірування і переконання, які формуються протягом життя у людини і які дуже складно змінити ззовні. Їх повнісінько в свідомості кожнго з нас, наприклад:

Я повинен брати відповідальність за все на себе;
Якщо вас про щось просять, то ви повинні допомогти;
Я завжди повинен співчувати і допомагати іншим людям;
За будь-яку послугу необхідно дякувати;
Всі навколо повинні мене любити;

Маніпулятору достатньо "натиснути" на один з цих "хворих мозолів", і людина перетворюється на практично безвідмовну істоту. Причому сила цих установок величезна, і завдяки їм від нас можна домогтися практично будь-яких неприємних і незручних дій.

Ну, і найбільш благодатний грунт для маніпуляцій - це наші почуття і емоції. Коли хто-небудь викликає у вас душевне хвилювання, виявляється дуже просто використовувати це для своїх корисливих цілей. Жінки маніпулюють чоловіками, чоловіки - жінками, батьки - дітьми, і навпаки. Наприклад, жінка: "Ти ж мене любиш і не допустиш, щоб я їздила на громадському транспорті". І так може тривати нескінченно, тому що почуття - невичерпне джерело енергії.

Варто зауважити, що нами маніпулюють практично скрізь. Повнісінько психологічного тиску на роботі, в політиці, рекламі, відносинах, та й просто в повсякденному житті. Як правило, якщо ви бачите, що людина схильна до маніпуляцій в одній сфері свого життя, вона буде робити те ж саме і в інших.

Методи психологічного впливу

Психологічний тиск може втілюватися в самих різних прийомах - тут вже, як кажуть, все залежить від фантазії агресора. Однак основні методи маніпулювання свідомістю повинні бути відомі кожній людині. Як відомо, попереджений - значить озброєний, і це на сто відсотків стосується всього того, що пов'язано з психологічним тиском. Отже, чим найчастіше користуються любителі впливати на уми співгромадян?

Транс
Один з найдавніших способів впливу на психіку людини. Він занурює нашу свідомість в особливий стан, в якому втрачається здатність аналізувати інформацію і приймати усвідомлені рішення. Сприйняття фокусується на чомусь одному, природно, вигідному маніпулятору. У транс можна ввести різними способами - найчастіше використовуються одноманітні подразники, наприклад, монотонна мова, швидко мінливі картинки, розгойдування маятника і т.д. ... У подібному стані свідомість особливо вразлива до тиску, тому вам можуть словесно вселити що-небудь або спровокувати вас на небажані дії.

Використання слів-тригерів
Це такі слова, які несуть в собі важливий для «жертви» емоційно-смисловий відтінок. До них часто вдаються продавці, які прагнуть продати свій товар: "Купіть телевізор понадійніший \ шубу поелегантнішу \ шорти помодніші ...". У них відбивається якась оцінка або якість, якими "жертва" хоче володіти.

Підстроювання
Воно виражається в тому, що людина копіює ті чи інші компоненти вашої поведінки: інтонацію, ритм дихання, позу, манеру говорити, погляд, ходу і т.д. ... Здавалося б, у цьому немає нічого поганого, але після підстроювання починається безпосередній психологічний вплив. Ви вже знаходитеся на одній хвилі з людиною, і йому набагато простіше "повесті" вас в потрібну сторону.

Посилання на авторитети
Коли вам потрібно переконати когось у чомусь, нерідко буває досить послатися на якого-небудь експерта в цій галузі, і все - перемога у вас в кишені. Між іншим, це класичний варіант психологічного тиску. Як не дивно, авторитети теж можуть помилятися, але це залишається за кадром.

Психологічні "ігри"
Ні-ні, це не ті самі веселі вправи - швидше, схеми маніпулювання іншою людиною. Їх існує безліч. Наприклад, зразково проводяча себе дитина періодично робить щось надзвичайне. Можливо, вона просто вередує, але найчастіше справа в іншому: дитині хочеться, щоб її хвалили за хорошу поведінку, яка дорослими сприймається як норма. Після проступків ймовірність отримання похвали збільшується, оскільки батьки бачать контраст. Інший приклад: на роботі начальник викликає підлеглого і просить його зробити купу справ до завтрашнього дня. У підлеглого очі на лоб лізуть, після чого начальник каже: "Ну, гаразд. Зроби хоча б це ". І підлеглий з радістю тікає виконувати доручення, хоча спочатку нізащо не підписався б на нього.

Обмін подяками

Прийом тиску полягає в тому, що людина спочатку робить вам яку-небудь незначну послугу, про яку ви, можливо, навіть не просили, а потім наполегливо натякає на те, що непогано було б її за це віддячити.

"Слабо"
Кожному з нас з дитинства знайомий цей прийом, коли вам пропонують вибір: або ви робите те, що від вас вимагають, або ви будете поганим. До нього вдаються всі, кому не лінь: чоловіки, колеги, начальники, друзі і знайомі, продавці в магазинах. Парадоксально, але це працює!

Образ бажаного майбутнього
Вам у фарбах малюють картину, що буде, якщо ви зробите те, що від вас хочуть. Наша душа так влаштована, що прагне до стану радості і психологічного комфорту, і ми готові на все, лише б їх досягти. При цьому можливі незручності для нас від такої дії просто не враховуються.

Страхітливі образи
Якщо наведені вище методи не працюють, то людині можна продемонструвати, як буде погано, якщо дія не буде здійснена. Наприклад, начальник каже: "Якщо ви не зробите звіт, то компанії загрожують штрафи". Страх пересилює, і ви погоджуєтеся.

Як протистояти психологічному тиску

Як не дивно, але протистояти психологічному тиску набагато простіше, ніж його здійснювати. Насамперед потрібно усвідомити, що вами маніпулюють. Ви можете побачити в поведінці партнера ознаки описаних вище прийомів впливу. Наполегливе притягнення вашої уваги до одних аспектів проблеми та ігнорування інших теж має насторожити вас - як і щедрі обіцянки, що викликають розумний сумнів. У вашому стані при маніпуляції можуть з'являтися незрозуміла симпатія до партнера, різкі коливання почуттів, відчуття нестачі часу, провини, повинності - всі ці речі повинні бути сигналом того, що вами маніпулюють.

Далі слід повідомити співрозмовнику, що він "виведений на чисту воду". Ви можете поставити під сумнів доцільність дій і рішень, які він від вас вимагає. Після чого запропонуйте свій власний варіант взаємодії, який, в першу чергу, буде влаштовувати вас.


В. Калинчук

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі