четвер, 20 серпня 2015 р.

Кесарю-кесареве

Вираз кесарю-кесареве біблійного походження, як і багато інших виразів, але у цього не стільки божественно-філософське, скільки побутове походження. За святим писаннюям фарисеї, (в ранньохристиянському вченні слово фарисеї стало рівнозначно визначенню лицеміри, ханжі) противники Ісуса, задали йому чисто фарисейський питання: чи треба платити податі кесареві, (тобто римському імператору), під владою якого в той час була Іудея?
  
Фарисейство фарисейського питання було в наявності: скаже треба - значить продався римлянам, відповість не треба - можна буде оголосити його ворогом Риму і здати колонізаторам. У кожному разі Ісусу було б погано. Але вони погано знали Ісуса - він був зовсім не простий. Взявши в руки римську монету із зображенням Цезаря (Кесаря) Августа, він відповів своїм супротивникам за звичаєм народу - питанням на питання:
- Чиє зображення викарбовано на монеті?
- Римська монета із зображенням Кесаря.
- Тоді віддайте кесареве - кесареві, а боже - богу.

 Можна витлумачити цю відповідь як те, що мовляв кожному - своє. І саме в цьому значенні в наш час вживається даний вираз. Кесарю-кесареве, а слюсарю-слюсареве.
Спробуємо докопатися до значення слова кесар. Походить воно від імені Юлія Цезаря. Очевидно, що звучання латинської літери С у різних мовах звучало то як Ц, то як К. Це абсолютно натуральна асиміляція з погляду лінгвістичної науки.

Цезар (Caesar), Гай Юлій, 100-44 до Р. Хр., Знаменитий римський полководець і державний діяч, древнепатріціанского роду. 

Перебивши всіх своїх внутрішніх ворогів і здобувши ряд зовнішніх перемог і грунтовно прикормивши римський народ, Цезар отримав довічне диктаторство, консульство на 10 років з титулом імператора, вищу військову, судову та адміністративну владу. Тобто став фактично диктатором в країні із спочатку республіканською формою правління. Ця небачена досі концентрація влади одних руках і зробила ім'я Цезаря прозивним, стала титулом, яким нарікали себе після нього різні правителі.

За однією з версій російське слово цар є скорочене висловлювання слова цезар. До Івана Грозного всі перші особи  Росії іменувалися великими князями, але Іван Четвертий, подібно Цезарю, зумів сконцентрувати у своїх руках необмежену владу, і просто князем, хоч і великим, йому стало іменуватися не до лиця.

Від слова цезар напряму походить і німецьке слово кайзер.

Цікаво, що саме слово цезар = caesar в перекладі з латинської означало «волохатий» і було «поганялою» для всього роду Гаєв, хоча сам Цезар з віком грунтовно полисів.

Кесарія (Діян. IX, 30 та ін.) - Місто в Палестині, на східному березі Середземного моря, між Дорою і Яффою, побудоване Іродом Великим і назване Кесарією в честь римського імператора Кесаря ​​Августа.


Заробив – поділись – закон і духовний, і державний. Однак, якщо з громадою діляться добровільно, держава не залишає вибору: податки обов’язкові. Хоч і видаються декому несправедливими.

Та чи вижили б нужденні і немічні, чи існували б школи і лікарні, якби не податки?

Валерій Калініченко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі