вівторок, 18 серпня 2015 р.

Кришування

Крим. - забезпечувати «дах», тобто прикриття чиєїсь діяльності, нелегально протегувати, захищати за винагороду

«Кришування» - забезпечення захисту бізнесу (тобто підприємницької діяльності), в тому числі незаконного, з боку правоохоронних чи кримінальних структур («даху») за винагороду на постійній основі. Цим поняттям стали широко користуватися з початку 1990-х років в СНД після зміни політичного й економічного ладу та легалізації та поширення приватного підприємництва.

Надалі із зародженням в СРСР тіньової економіки в умовах дефіциту товарів і послуг деякі господарські діячі організували нелегальні виробництва. До них примикали особи, які займалися скупкою товарів і подальшим їх перепродажем за більш високою ціною (спекулянти, фарцовщики). У випадках, коли не було можливості звернутися за допомогою до міліції, нелегальні підприємці потрапляли під захист загальнокримінальної злочинності.

У 1979 році в Кисловодську відбулася зустріч («сходка») кримінальних лідерів («злодіїв у законі») і нелегальних підприємців («цеховиків»). За результатами зустрічі була досягнута домовленість про виплату підприємцями 10% їх доходів в обмін на безпеку.

Прийняття в травні 1988 року Закону СРСР «Про кооперацію» сприяло становленню майбутнього бізнесу і, разом з тим, посилення позицій організованої злочинності.

1990-і роки
Нерозвиненість (або відсутність) нових державних інститутів (арбітраж, суд, оподаткування), а також кримінальні звички значної частини населення призвели до того, що ці функції фактично взяла на себе організована злочинність.

З початку 1990-х років під контроль «бандитських дахів» стали переходити легальні види бізнесу. До середини 1990-х років під їх контролем перебувало 85% комерційних підприємств. Злочинці вилучали до 20-30% доходів підприємців.

У 90-х була дозволена діяльність приватних охоронних підприємств, штат яких стали поповнювати колишні співробітники силових структур. Цьому сприяли реорганізації в державних службах безпеки, міліції та армії (спецпідрозділу і ГРУ), за якими слідував відтік кваліфікованих кадрів (іншим фактором звільнення була криза бюджетного фінансування). До кінця 1997 року налічувалося сотні тисяч приватних охоронних і детективних структур і організацій. До кінця 1990-х років чисельність співробітників приватних охоронних підприємств і служб безпеки доходила до 1 млн осіб. Великі компанії та банки почали формувати власні служби безпеки. Але найчастіше приватні охоронні підприємства були дахом, як це називали на своєму жаргоні розвідники, тобто легальним прикриттям для злочинних угруповань.

2000-і роки
Крім того, поборами з підприємців в обмін на «вирішення проблем» стали активно займатися корумповані співробітники правоохоронних органів, таких, як МВС та органи держбезпеки. З точки зору бізнесу, перехід під «міліцейський дах» мав важливі переваги: ​​більш низька плата за послуги, висока кваліфікація, менший ризик, використання ресурсів своїх відомств. До 2000 року такі дахи стали домінувати у сфері легального бізнесу.

Дослідники виділяють три види «дахів»:

Кримінальні структури («бандитський дах»)
Правоохоронні органи
МВС
органи держбезпеки

Приватні служби безпеки («комерційна дах»)
Сьогодні нормальний середній або навіть відносно великий бізнес, вже не кажучи про малих підприємців, не може існувати без даху.

Кришування "бізнесу - не пам'ять про дев'яностих, а наша дійсність

Підприємці, навіть втрачаючи багато в період кризи, стверджують, що фінансові катаклізми - це час показати "чого вони варті". Тому багато ризикують і в умовах кризи відкривають свій бізнес.

У розмовах з підприємцями часто прослизають таких поняття як "дах," кришування ", що багатьом здається дивним, адже ці поняття,  залишилися в дев'яностих ......

Але ви даремно так думаєте! На сьогоднішній день "кришування" - один з основних підвидів корупційного механізму. Просто у багатьох слово "дах" асоціюється з бандитськими розбірками початку дев'яностих років. Такого давно немає, так як з середини 90-х цей бізнес перехопили різного рівня управління по боротьбі з організованою злочинністю - РУБОП, УБОЗи і ЦРУБОПи. Спочатку в силу нового переділу територій смертність від бандитських куль серед високопоставлених представників МВС була дуже висока. Статистику перевірити складно, тому що формально співробітники міліції гинули "при виконанні" в боротьбі з бандитськими угрупованнями, а доводити, що зіткнення сталося між двома «дахами», ніхто особливо не прагнув. Але поступово ситуація врегулювалася. Бізнес і сам став більше звертатися до міліції, чим до криміналу.

Експерти, що спеціалізуються на проблемах корупції в органах внутрішніх справ, змогли навіть вирахувати, як розподіляються сфери впливу серед представників органів внутрішніх справ.

Так, наприклад, комерційні намети та виїзна торгівля (наприклад, бабуся з кропом) - це рівень чергової частини ВВС та екіпажів патрульно-постової служби. За це щодня міліціонери отримували 500 рублів з палатки, 100-150 рублів "з бабусь". Крім того, у торговців завжди можна "позичити" від 100 до 1000 рублів або попросити пару кавунів. Якщо торговець пручається - у нього почнуться проблеми.

Екіпажі ППС спеціалізувались на "незаконних мігрантах" і нетверезих громадянах. На гроші незареєстрованих та підгулялих городян харчувалась вся чергова зміна. Крім того, чергові екіпажі несли охорону "точок" з повіями і під загрозою затримання вимагали гроші у клієнтів. З "точки" екіпажу належало 1500 рублів за ніч. Плюс приблизно 500 рублів надходить від кожного наляканого клієнта. Начальник відділення або "господар" путан з УВС мав від 5 до 10 тисяч доларів на місяць з "точки".

Магазини, середні фірми, кафе і невеликі ресторани в більшості своїй були територією місцевих оперуповноважених. зі служби кримінальної міліції. Вони ж "кришують", як правило, власників місцевих автомайстерень, автомийок і директорів невеликих фірм і магазинів.

Контрафактна продукція (диски), палена горілка або китайські підробки в зоні пильної уваги "перевертнів" з ВБЕЗ.

Великі торгові центри, склади та розкручені фірми - це вже рівень керівництва ОВС і (іноді) УВС. Всілякі будівельні і продуктові ринки - вотчина УВС. Суми перераховуються на рахунки фірм далеких родичів або друзів "кришевателей". Буває, що комерсанти дарують їм іномарки, квартири або земельні ділянки. Дружин або дітей високопоставлених міліціонерів нерідко можна зустріти серед керівництва все тих же ринків.

Що ж відрізняє "кришування" від інших видів корупції?

«Дах» передбачає щодо благопристойний відбирання грошей у залежного особи під приводом виконання послуг, поставлений «кришевателей» за посадою. «Кришування» - не разовий контакт, а тривалі стійкі стосунки сторін.

Лобістська діяльність є теж своєрідне "кришування" бізнесу.

Це так зване політичне «кришування». Не випадково близько 70% великих компаній орієнтують роботу своїх департаментів зі зв'язків з громадськістю практично виключно на встановлення контактів з органами влади. Іноді в компанії окремо створюються департаменти по взаємодії з органами державної влади.

Експерти підрахували, що не менше 10% вартості виробленого підприємцем продукту або послуги - це витрати виробника на всякого роду виплати чиновникам.

У зв'язку зі складною економічною ситуацією сильно зміниться і положення "кришують". Повноваження у більшості «дахів» є, але так як найбільші компанії зазнають збитків, гроші на їх обслуговування скінчилися. Повноваження більше не конвертуються. У цьому зв'язку багато експертів пророкують повернення дев'яностих, коли утримувати хвилю насильства за переділ ринків даху просто не зможуть, а втративши свою значимість, і самі опиняться в зоні ризику.

Ні суспільство, ні влада сьогодні реально не готові до боротьби з корупцією. Бізнес сприймає корупцію як єдино зрозумілі правила гри. Суспільство змирилося з корупцією і як не парадоксально це звучить вважає це нормою життя. Чиновники йдуть на державну службу, спочатку розраховуючи, що будуть жити не на зарплату, яка сьогодні сміховинно мала. І всі це розуміють.

Насправді, розібратися з корупцією дуже легко. Для цього не треба винаходити велосипед, тому вже накопичений колосальний міжнародний досвід. Але тільки без щирого бажання суспільства і держави вирішити цю проблему ніколи не вдасться.

Ярослав Дмитренко
Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі