четвер, 14 травня 2015 р.

ВРУ ЗДІЙСНИЛА ЩЕ ОДИН КРОК ДО ПРОЗОРОСТІ ВЛАСНОСТІ І ПРИЙНЯЛА ЗА ОСНОВУ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ВІДКРИТТЯ РЕЄСТРІВ.

Невдовзі вся інформація щодо рухомого та нерухомого майна громадян стане публічною.

Верховна Рада України 12 травня 2015р. прийняла за основу проект Закону (№2423 від 19.03.2015) "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції", ініціатором якого є народний депутат України Леонід Козаченко. За відповідне рішення проголосувало 243 народних депутати.

Метою законопроекту є запобігання корупції, забезпечення відкритості та прозорості правовідносин у суспільстві, а також встановлення громадського контролю за посадовими особами шляхом спрощення процедури доступу до відомостей, що містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, надання вільного доступу до державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до законопроекту, будь-хто, ввівши прізвище особи у відповідну програму, зможе дізнатися якими квартирами, земельними ділянками та автомобілями володіє та чи інша особа і співставити цю інформацію із задекларованим. Водночас, законопроектом передбачається захист персональних даних громадян, а саме точна адреса квартири чи будинку, або номер автомобіля. Інформація, яку отримує користувач, міститиме лише дані про те, в якій області розташовані квартира, будинок чи земельна ділянка, їх площа та коли вони були придбані. Аналогічно пошук триватиме і по автомобілях. Користувач зможе отримати інформацію щодо марки, року випуску та об’єм двигуна автомобіля, без номерного знаку власності. Відкриття такої інформації також сприятиме публічному контролю за сплатою податків фізичними та юридичними особами, які є власниками чи користувачами відповідного майна.

"Відкриті реєстри нерухомості сьогодні працюють у багатьох розвинутих країнах світу та довели свою ефективність, як один з ключових елементів боротьби з корупцією. Україна теж має піти цим шляхом і зробити максимум доступною інформацію про майно, водночас, захистити власників від відкриття особистої інформації, що і пропонується законопроектом", - переконаний Л.Козаченко.

За його словами, відповідний законопроект підтримують бізнес спільнота, а саме: ФРУ, УСПП, Рада підприємців при КМУ, Асоціація міжнародних автомобільних перевізників та ін., а також громадські активісти.


Під законопроектом підписалися представники усіх фракцій у Верховній Раді України, окрім "Опозиційного блоку".

«Даний законопроект передбачає відкриття всієї інформації  щодо рухомого та нерухомого майна, яким володіють громадяни України. Основна його ідея — включити суспільство, дати громадянам можливість контролювати посадовців. Включити журналістів, громадських активістів, урешті всіх, хто розуміє, що очищення країни -- це його особисте завдання»,--зауважив співавтор проекту, голова Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв.

«Ми не переходимо розумну межу захисту приватного життя людини. Тобто відкритою буде лише інформація щодо землі, нерухомості та автомобілів, але без оприлюднення номерного знаку авто та точної адреси нерухомості»,--додав парламентарій.

За словами народних обранців, подібне законодавство вже діє у Фінляндії та Швейцарії, які є світовими лідерами у боротьбі з корупцією. Принаймні, за твердженням Посла Фінляндії, з яким Є. Соболєв мав розмову, країна отримала потужний антикорупційний ефект. Саме на нього сподіваються й автори законопроекту.

«Ми не дуже віримо нинішнім правоохоронним органам. У нас є велике запитання щодо наявності волі у керівників держави долати корупцію. Але громадяни точно хочуть її нищити і вже це роблять. Чим більше інформації ми відкриємо, тим швидше наша країна конкуруватиме з Фінляндією та Швейцарією у світових рейтингах подолання корупції»,-переконаний Є. Соболєв.

За словами ж Леоніда Козаченка, до ініціювання відповідного законопроекту його підштовхнула бізнес-спільнота. Сам депутат, до речі, є головою Ради підприємців при Кабміні та президентом Аграрної асоціації.

«Сім країн Євросоюзу та Грузія мають таке законодавство і крім позитиву, воно нічого іншого не принесло»,-зауважив Л.Козаченко. Водночас він розповів про певний супротив з боку деяких органів влади. Зокрема, за його словами, проти ухвалення документу виступає Міністерство внутрішніх справ, адже тоді у нього заберуть монопольне право володіти реєстром на рухоме майно.

Підтримують ідею відкриття таких даних і громадські активісти. Так, на думку голови правління «Центру протидії корупції» Віталія Шабуніна, можливість пошуку інформації про нерухомість та автомобілі за прізвищем власника стане чудовим інструментом для боротьби з корупціонерами, які декларують одні статки, а фактично володіють іншими. Адже маєтки, зареєстровані на родичів чиновників, можна буде легко знайти, перевіривши інформацію про сім’ю та близьких родичів, а також їхні декларації.

Бабенюк Т.
Майстренко О.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі