вівторок, 17 березня 2015 р.

Російсько-Грузинська війна

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

Невизначеність ситуації зберігалася до серпня 2008 року. Грузини запросили 160 американських радників. У відповідь на дії грузин російські війська стали проводити військові навчання поблизу своїх південних кордонів. 20 квітня був збитий грузинський безпілотний літак-розвідник над Абхазією. І в ці ж дні Саакашвілі ввів 12 тисяч своїх солдатів в прикордонне з Абхазією місто Сенакі, перетворений нимм в надмілітарізовану фортецю.

На початку липня  Тбілісі відвідала держсекретар США Кондоліза Райс. Після її від'їзду до війни залишалося всього 28 днів. Вже 10 липня Грузія відкликала на консультації свого посла з Росії. 15 липня по обидві сторони Кавказького хребта почалися військові маневри. 1000 американців в околицях Тбілісі брали участь у спільних з грузинською армією маневрах «Immediate Response-2008» («Негайна відповідь-2008"), де брали участь сили НАТО і Грузії. У той же день між Каспійським і Чорним морями Росія почала широкомасштабні спільні навчання "Кавказ-2008", які тривали з 15 липня по 2 серпня 2008 в Північно-Кавказькому військовому окрузі, на території 11 суб'єктів Південного федерального округу - на полігонах та навчальних центрах Краснодарського і Ставропольського країв, Астраханської, Волгоградської та Ростовської областей, республік Північна Осетія-Аланія, Інгушетія, Дагестан, в Кабардино-Балкарській, Карачаєво-Черкеській і Чеченській республіках.

По суті, єдиних навчань 58-ї армії в Північній Осетії не було. Навчання проводилися в декількох місцях, вельми віддалених від Південної Осетії. Зрозуміло, що в цілому ці навчання носили антигрузинській характер. Проводили стрільби під Астраханню і на Ставропіллі ...

30 липня західні спецслужби помітили, як після закінчення навчань 58-я армія залишилася в стані підвищеної бойової готовності. За версією деяких газет з 12 липня 2008 р підготовлені й озброєні бойові батальйонні групи 58-ї армії стояли біля входу в Рокський тунель. Кілька батальйонів 58-ї армії Північно-Кавказького військового округу, розквартированої на території Північної Осетії, були підведені до кордону з Південною Осетією.
Солдати на військовій техніці наблизилися до Рокського тунелю - єдиній дорозі, що сполучає дві осетинські республіки. Рокський перевал включає в себе Рокський тунель - найважливішу частину Транскавказської магістралі. Це єдина дорога, що сполучає Південну і Північну Осетію. У безпосередній близькості до кордону в районі міста Зрамаг на Транскамі постійно розквартирований полк п'ятьдесят восьмий армії, який в короткі терміни зможе перейти кордон Південної Осетії ..
Після маневрів Саакашвілі, який теж не відвів свої війська в казарми, а направив їх прямо в бік П. Осетії. З 1 серпня в П. Осетії. почалися перестрілки. 3 серпня в нічний час з боку військової бази в Горі до Цхінвалі висунулася артилерійська колона у складі дивізіону артилерійських установок Д-30 і двох мінометних батарей. Протягом усього дня надходила інформація, що грузинська сторона планомірно збільшує концентрацію військ і техніки в зоні конфлікту. Почалась евакуація жінок, дітей, старих з П. Осетії. З 3 серпня з Південної Осетії почалася евакуація громадян до Північної Осетії, і російський Північний Кавказ наповнився біженцями.

В ніч з 5 на 6 серпня 2008 над зоною конфлікту було зафіксовано 8 прольотів реактивної авіації за маршрутом з півдня (Горі) на північ (н.п.Джава). 6 серпня Грузія продовжувала приховане зосередження артилерійських систем і ракетних систем залпового вогню «Град» в безпосередній близькості від Південної Осетії. З Кутаїсі в сторону Горі почалося висунення армійських вантажівок з солдатами, БМП, установок залпового вогню і артилерійських знарядь. В результаті до моменту широкомасштабної військової операції проти Цхінвалі Грузією була сформована угрупування сил настання чисельністю до 12 тис. військовослужбовців. Всього на цхинвальському напрямку діяли до 3 піхотних бригади, артилерійська бригада, окремий танковий батальйон і підрозділи спеціального призначення Міноборони і МВС Грузії.

Псковські десантники, які брали участь в недавніх загальновійськових навчаннях «Кавказ-2008», залишилися на ключових позиціях на Рокському і Мамісонському перевалах Великого Кавказького хребта, незважаючи на той факт, що навчання вже завершилися ... Дислокація російської техніки поблизу Рокського тунелю дозволяла в максимально стислі терміни перекинути війська на допомогу російським військам, які в той момент офіційно були миротворчими силами відповідно до угоди 1992 між Грузією, Росією, Південною Осетією і Абхазією. Перекидання збройних сил почалася в ніч з другого на третє серпня. Імовірно, колони бронетехніки висунулися з частин, розташованих у Кіровському районі Північної Осетії (село Ельхотово) та місті Ардон.

Очевидці повідомляють про ешелонах з танками, які 3-4 числа йшли до Абхазії, 58-а армія, 6-го серпня стояла в повній бойовій готовності біля Рокського тунелю.

Вранці 7 серпня грузини стягнули до кордону Південної Осетії 12 тисяч своїх солдатів разом з 75 танками і бронемашинами. За 15 годин танки повинні були виконати швидкий марш-кидок до Рокського тунелю і перекрити його, щоб російські війська не встигли проникнути на територію Південної Осетії.

7 серпня о 23 годині Саакашвілі заявив, що його мета - встановлення конституційного порядку в Південній Осетії. О 23 годині 10 хвилин грузинська сторона повідомила російську сторону, що вона починає це встановлення військовими методами. 7 серпня о 23 годині 56 хвилин почався штурм Цхінвалі грузинськими збройними силами. Грузини використовували при цьому 27 ракетних установок, 152-міліметрові гармати. В 2:00 6 хвилин 8 серпня перші россійські підрозділи увійшли в Рокський тунель.

До 7-го серпня російська військова техніка була готова до руху, заправлена ​​пальним і завантажена боєприпасами. Були висунуті добірні частини.

Грузинські війська застосували важку артилерію, танки і ракети проти батальйону російських військ, який обороняв Цхінвалі. Цей батальйон був частиною миротворчої бригади, розміщеної у Південній Осетії. 

Вже о 12 годині за місцевим часом підрозділи Збройних Сил Грузії захопили містечко миротворців на півдні Цхінвалі, Південне і росіяни відійшли до центру міста. У них не виявилося важкого озброєння, а те, що було, було знищено першими артилерійськими ударами. В цей же час грузинська авіація завдала бомбових ударів по м Джава, який знаходився  в центрі Південної Осетії.

Західна розвідка дійшла висновку, що російська армія почала вогонь не раніше 7:30 ранку 8 серпня, коли був проведений пуск балістичної ракети малої дальності СС-21 по місту Боржомі, що знаходиться на північний захід від Горі. Очевидно, ракета потрапила по військовим і державним довготривалим укриттях. Незабаром свої перші удари по грузинській армії завдала бойова авіація.

Вранці 8 серпня грузинська авіація завдала ракетно-бомбових ударів по всій території Південної Осетії. По позиціях російських військ був відкритий вогонь з використанням реактивних систем залпового вогню, артилерії, ракетно-бомбових ударів штурмовиків СУ-25, а згодом і стрільби прямою наводкою з танків. На самому початку бойових дій прямим попаданням знищені 2 БМП і 1 БРДМ.

З 3 до 5 години ранку надходили доповіді з російських постів про просування до Цхінвалі колон грузинських військовослужбовців, десятків вантажних автомобілів і танків. В 6.20 грузинські війська вийшли до базового табору російських миротворців, де знаходилось близько 220 військовослужбовців.

До полудня 8 серпня, за повідомленнями грузинських властей, грузинська армія контролювала всю територію Південної Осетії, за винятком селища Джава і території біля Рокського тунелю.

8 серпня Росія висунула частини 58-ї армії і на територію Південної Осетії були введені 2 батальйонні тактичні групи і артилерійські підрозділи 19 мотострілецької дивізії 58 армії, які в другій половині дня з боєм, долаючи артилерійські і авіаційні удари з боку грузинських військ, почали висунення в напрямку Цхінвалі. На той час чисельність грузинської армії становила 10 тис. чоловік. У Цхінвалі за підтримки артилерії ввійшли 3-а і 4-а бригади, а 2-а перебувала в резерві. Вони швидко захопили місто і стали просуватися в напрямку Рокського тунелю.

9 серпня в зону конфлікту була введені додаткові підрозділи 58-ї армії і підрозділи повітряно-десантних військ. Надалі на південь були перекинуті додаткові установки СС-21. Росіяни розгорнули угруповання чисельністю п'ять з половиною тисяч чоловік в Горі, і ще сім тисяч своїх військовослужбовців на кордоні Грузії і другого її сепаратистського регіону - Абхазії. Вони розбили 3-ю грузинську бригаду, 4-я повернула назад у напрямі Горі.

При швидкому відступі довелося кинути значну частину озброєння і техніки, але, очевидно, для оборони Тбілісі якесь озброєння і техніка ще залишилися. Грузинські війська не ризикнули обороняти свої міста, щоб не бути знищеними по частинах переважаючими силами противника.

Уже 12 серпня операція була закінчена. Росія визнала обидві самопроголошені республіки.

ДЕТАЛЬНІШЕ
У Цхінвалі за підтримки артилерії увійшли 3-а і 4-а бригади ЗС Грузії, а 2-а перебувала в резерві. Вони швидко захопили місто і стали просуватися в напрямку Рокського тунелю.
Частини російської 58-ї армії чисельністю в 8 тис. осіб перебували в Північній Осетії. Вони щойно повернулися з звичайних маневрів у Кавказькому регіоні. На думку кіл НАТО, це забезпечило росіянам перевагу, оскільки військова техніка була готова до руху, заправлена ​​пальним і завантажена боєприпасами.
Росіяни пройшли через тунель, розповідали в колах НАТО, і швидко розбили 3-ю грузинську бригаду. Вона бігла, а 4-я повернула назад у напрямі Горі.

В обґрунтування свого рішення повернути П. Осетію Грузії Саакашвілі посилається на три тисячі бронемашин, які увійшли на територію Грузії 7 серпня. Він заявив, що відстань в 120 кілометрів неможливо покрити за дві-три години, якщо вас там ще не було. Якщо ми порівняємо швидкість їх введення і швидкість їх виведення, стане очевидно, що вони вже були там, коли все почалося.

Два незалежних один від одного джерела повідомили на сторінках російських газет, що війська 58-ї армії були на території Грузії ще до того, як грузинські танки дісталися до Цхінвалі. Ось що про це пишуть деякі газети: "Нещодавно в двох невеликих російських виданнях з'явилися визнання російських військових, які спростовують цю версію і підтверджують інформацію грузинської влади про те, що приводом для початку операції послужила, серед іншого, і інформація про висунулися з території Росії підрозділів. 'Ми були на навчаннях недалеко від столиці Південної Осетії - Цхінвалі', - почав капітан Денис Сідрістий свою розповідь газеті 'Червона зірка'. 'Нижній Зарамаг, який знаходиться в заповідній зоні Північної Осетії, був місцем дислокації нашого табору, але 7 серпня ми отримали наказ рушити на Цхінвалі, - згадує військовий. - Нас підняли і наказали вирушати. Коли ми дісталися до місця і облаштувалися, 8 серпня рвонуло так, що багато впали в замішання. Відразу після півночі почався руйнівний обстріл міста '...

'Зі слів командира роти можна зрозуміти, що після зміни місця дислокації він міг спостерігати за бомбардуванням Цхінвалі - але для цього він повинен був обов'язково перебувати на південній стороні Кавказьких гір, тобто на території Грузії'.

Сідрістий стверджує, що полк встиг навіть облаштуватися на місці, що означає наявність гарячого харчування та умов ночівлі для особового складу. А між тунелем Рокі і Цхінвалі є лише одна ділянка для можливого розташування - Джава.

В Інтернеті на сайті видання 'Пермські новини' можна було ознайомитися з інформацією, яка з'явилася в середині серпня про те, що солдати-строковики з Пермського краю, що служили в 58-й армії, перебували в Південній Осетії ще до того, як російська влада це визнала. 'Ми там були з 7 серпня. Вся наша 58-а армія. Ти ж дивишся по телевізору, що там зараз відбувається? Сьогодні змогли прорватися з Цхінвалі у бік Владикавказа за боєприпасами ', - випливає з телефонної розмови одного солдата-строковика зі своєю матір'ю "

РЕЗУЛЬТАТИ ВІЙНИ

Супутникові знімки Південної Осетії і прилеглих територій, зроблені американськими вченими, фіксують руйнування грузинських сіл у період з 10 по 19 серпня, коли територія перебувала під контролем російської армії. Як повідомляє Reuters, в цілому за дев'ять днів в грузинських селах піддалися руйнуванню майже 300 будинків, за той же час у Цхінвалі - всього чотири будівлі.

ЯК ВОЮВАЛА РОСІЙСЬКА АРМІЯ

Росія задіяла механізований і танковий полк зі складу 19-ї мотострілецької дивізії 58-ї армії, по одному полку 76-ї і 98-ї повітряно-десантних дивізій, 218-й батальйон спецпризначення 45-го окремого розвідувального повітряно-десантного полку і деякі інші частини.

За деякими даними, російська армія втратила 364 особи (74 убитими, 171 пораненими і 19 зниклими безвісти). Серед тяжкопоранених виявився і командувач 58-ю армією генерал-лейтенант Анатолій Хрульов. Росія так само безповоротно втратила не менше чотирьох літаків, у тому числі бомбардувальник Ту-22.

За інформацією НАТО, в результаті боїв 198 грузинських солдатів були вбиті, 1700 поранено, 5000 розсіяні. Володіючи повною перевагою в повітрі, російські ВПС знищили на землі всі 12 грузинських бомбардувальників. Потоплені всі кораблі грузинських ВМС. Була зруйнована вся військова інфраструктура Грузії, нанесена шкода мирним грузинським жителям..

Частини російської 19-ї дивізії пройшли через Рокський тунель з максимальною швидкістю ... Контратака росіян проводилася без розвідки, без прикриття з повітря бойовими вертольотами, без взаємодії з артилерією, без зв'язку зі штурмовою авіацією - хоча всіх цих засобів було в надлишку.

Двухсоткілометровий марш по досить важкому маршруті - гірський серпантин, перевал, вузька траса був здійснений практично без втрат у техніці та особовому складі. І вже через шість годин після початку руху передові підрозділи 58 армії вийшли до Цхінвалі. Була зроблена ставка на ВМГ- військові маневрені групи у складі мотострілкових батальйонів посилених танками і самохідною артилерією, що володіють великою автономією ведення бойових дій. У перші п'ять годин бою фактично всього три ВМГ, що вийшли до Цхінвалі з різних сторін блокували наступ грузин на місто і взяли на себе основний удар грузинських резервів, за допомогою яких грузинське командування намагалося наростити зусилля в боях за місто.

Деякі питання залишаються неясними
1. Чому Грузія не зробила жодних кроків для блокади тунелю. Адже інформація про те, що армійські частини залишилися після навчань в повній бойовій готовності, була у відкритих джерелах. Нанесення 8 серпня удару в обхід Цхінвалі, одночасно зі сковуючими діями у міста цілком очевидно призвело б до захоплення стратегічного тунелю, і тоді б Південна Осетія була приречена. Саакашвілі потім пояснив депутатам парламенту, що єдиним способом затримати вступ російських військ "в беззахисні села було застосувати середньокаліберну артилерію і підірвати міст Діді Гупта і Рокський тунель".

Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі