четвер, 19 березня 2015 р.

Наступальний бій танкових з'єднань

Наступальний бій танкових з'єднань зазвичай складається з наступних періодів: підхід до оборонної смуги противника і підготовка атаки, атака, розвиток успіху.

Виділені передові загони разом з надісланими раніше розвідувальними органами, сміливо зближуючись з частинами прикриття і бойової охорони противника і прориваючись у проміжки, обходять фланги і ударами з тилу знищують їх, не даючи їм відходити на основну оборонну смугу. Надалі вони встановлюють передній край, захоплюють рубежі для розгортання з'єднання, визначають незайняті або слабо зайняті ділянки на позиції противника, систему протитанкової оборони, район вогневих позицій батарей, систему вогню, спостережні і командні пункти.
Штаб з'єднання організовує безперервне спостереження за боєм передових загонів і розташуванням противника.

З початком атаки частини першого ешелону вриваються в передній край і атакують зазначені ним об'єкти, прагнучи якомога швидше прорватися до артилерійських позицій і резервів супротивника. У разі раптової зустрічі якоїсь перешкоди танкові частини, прикриваючись димом і вогнем, обходять їх і виходять знову на свої напрямки.
Частини, наступаючі у другому ешелоні, знищують живу силу, вогневі точки і протитанкові засоби, вцілілі після атаки частин першого ешелону.
Танкові батареї підтримують атаку танків стріляниною з коротких зупинок по протитанковим засобам, діючи по-гарматно, а іноді й цілими батареями на фронті бойового порядку частин.
Командир танкового з'єднання впливає на хід бою постановкою додаткових завдань частинам першого ешелону і введенням в бій другого і третього ешелонів.
При фронтальній атаці моторизована піхота, підтримана частиною танків, вривається на позицію противника слідом за танками ударної групи і, використовуючи їх успіх, знищує вогневі точки і живу силу противника, захоплює його матеріальну частину і закріплює за собою захоплений простір.
При атаці ударною групою відкритого флангу противника частина моторизованої піхоти, посилена танками, атакує з фронту і енергійними діями сковує його. Прорвавши оборону противника в наміченому напрямку, ударна група виходить в тил головного його угруповання і у взаємодії з частинами, наступаючими з фронту, знищує її.
Якщо противнику вдається вивести з бою частину сил, танкове з'єднання переходить до негайного переслідування, виходячи на шлях його відходу.
ГЕП частин під час бою залишаються за своєю піхотою, висуваючи лише за частинами в міру можливості легкі ремонтні та евакуаційні засоби, а також необхідну кількість боєприпасів і пального. З виходом частин в райони волок ГЕП виходять до частин для поповнення їх запасів.

Введення танкових з'єднань в прорив

Танкове з'єднання вводиться в прорив з метою розвитку тактичного успіху в оперативний. Завдання танкових з'єднань при введенні в прорив наступні:
1) ударами з тилу у взаємодії з військами, атакуючими з фронту, остаточно знищити противника, який обороняється;
2) не допустити відходу противника;
3) захопити другу оборонну смугу раніше, ніж супротивник встигне організувати на ній оборону;
4) знищити його підходящі резерви.
Всі підготовчі заходи по введенню в прорив в цілях досягнення раптовості повинні проводитися приховано з дотриманням суворої таємниці.
Вирішальне значення для успіху має організація взаємодії танкових з'єднань з загальновійськовими, на фронті яких виробляються введення і прорив.
Ця взаємодія досягається:
1) спільною рекогносцировкою командирів і штабів танкових і загальновійськових з'єднань;
2) цілою низкою заходів загальновійськових з'єднань із забезпечення безперешкодного введення в прорив танкових з'єднань;
3) знаходженням командирів танкових з'єднань на командних пунктах загальновійськових командирів.
Складність завдань, які виконують танкові з'єднання, діючи в прориві, вимагає, щоб їм був забезпечений найбільш швидкий і безперешкодний прохід без великої затрати сил, бойових ресурсів і з мінімальними втратами. У цьому відношенні велике значення має ширина фронту прориву. Чим ширше фронт, тим легше ввести в прорив танкові з'єднання.

Танкова група в залежності від ширини фронту прориву, характеру місцевості, положення противника і завдань, які належить виконувати, вводиться в прорив в одному або двох ешелонах. При побудові в один ешелон танкові з'єднання рухаються на флангах, а моторизована піхота в центрі маршового порядку, маючи для прикриття попереду себе танкові підрозділи. У центрі за моторизованим з'єднанням або на внутрішніх флангах танкових з'єднань слідують ГЕП частин, об'єднані по з'єднаннях. Така побудова найбільшою мірою забезпечує від вогню противника з флангів особливо вразливі моторизовані частини і тили, а також скорочує глибину маршового порядку.
Кожне з'єднання рухається в двох або трьох колонах, висилаючи від себе розвідувальні органи та охорону, а іноді й передові загони для захоплення важливих рубежів або ділянок тилової оборонної смуги. Всі органи розвідки й охорони в період входу в прорив повинні йти на зближених дистанціях. Розтяжка танкової групи в глибину складе 12-13 км, рахуючи від розвідувальних органів до тильних застав (дозорів).
У тих випадках, коли фронт прориву буде недостатньо широкий або танковому з'єднанню доведеться знищувати залишки частин противника, який обороняється, або якщо відразу ж після проходу належить захоплення тилової оборонної смуги, або, нарешті, якщо сама місцевість не дозволить мати широку по фронту побудову, - рух танкової групи може бути організовано в два ешелони. У першому ешелоні підуть танкові з'єднання, а в другому моторизована піхота з ГЕП частин, прикриті з флангів і тилу танковими підрозділами. У цьому випадку розтяжка в глибину збільшиться до 20 км.
Танкові з'єднання для підготовки до введення в прорив повинні бути зосереджені в вичікувальному районі поза сферою дійсного вогню далекобійної артилерії і ракет супротивника - в 15-20 км від переднього краю з дотриманням усіх заходів скритності.
Безпосередньо перед введенням в прорив танкові з'єднання висуваються на вихідний рубіж. Вихідний рубіж повинен бути в такій відстані від переднього краю оборони противника, яке забезпечує швидке введення танкової групи в прорив, тобто не більше 3-5 км.
Час введення в прорив визначається обстановкою. Зазвичай введення в прорив починається в момент, коли перші ешелони піхоти опановують ракетно-артилерійськими позиціями основної оборонної смуги противника.
Від початку атаки піхоти до захоплення нею ракетно-артилерійських позицій супротивника при сприятливому розвитку наступу проходить приблизно 4-6 годин. Отже, танкові з'єднання повинні вийти на вихідний рубіж через 2½ - 3 години після початку атаки піхоти, з тим щоб мати 1-1½ години для остаточного націлювання частин.
Танкова група виходить на вихідний рубіж в тому порядку, в якому вона піде в прорив, перебуваючи в повній готовності по встановленому сигналу рушити вперед.
Командир і штаб танкової групи по виході в вичікувальний район, а при можливості і раніше, зв'язуються з загальновійськовими з'єднаннями, що здійснюють прорив. Від них вони отримують відомості про силу, склад угруповання противника, характер укріплень, про систему протитанкової оборони, про угруповання його оперативних резервів, про положення і завданнях стрілецьких корпусів і дивізій, які здійснюють прорив.
Надалі штаб танкової групи організовує систематичне отримання відомостей про обстановку від загальновійськових штабів і штабів спеціальних родів військ. Крім того, штаб організовує безперервне спостереження за противником в смузі передбачуваного прориву, систематично вивчає місцевість на підступах до оборонної смуги противника на передньому краї і в глибині його розташування з метою визначити найбільш вигідну смугу для введення в прорив танкової групи.

Отримавши наказ, в якому зазвичай вказується вихідний рубіж, напрямок входження в прорив і орієнтовні завдання, командир танкової групи приймає попередньо рішення на введення в прорив і віддає наказ, де вказує:
1) відомості про противника;
2) завдання з'єднань, які здійснюють прорив, і сусідів;
3) завдання танкової групи, ідею рішення, час виходу на вихідний рубіж, смугу входження в прорив, завдання з'єднань, маршрути до вихідного рубежу і орієнтовний напрямок для подальшого руху і, якщо можливо, час виступу з вичікувального району;
4) своє місце в маршовому і бойовому порядку;
5) станцію постачання.
Після наказу командир танкової групи дає вказівки штабу з розвідки, інженерного забезпечення, організації взаємодії, бойового та матеріально-технічного забезпечення.
Штаб на підставі рішення і вказівки командира танкової групи приступає до їх виконання.
При організації взаємодії та забезпечення повинні бути передбачені:

1) уточнення смуги руху, вибір маршрутів і колонних шляхів до вихідного рубежу і в прориві;
2) уточнення вихідного рубежу і орієнтовний час виходу на нього;
3) кількість саперних частин і засобів для підготовки маршрутів від вичікувального району до вихідного рубежу і для влаштування колонних шляхів від вихідного рубежу через позицію противника;
4) засоби та порядок прикриття танкової групи з повітря;
5) ракетно-артилерійське забезпечення шляхом виділення ракетно-артилерійських засобів для придушення вогнищ оборони на флангах прориву, а також для сприяння самому проходу в прорив придушенням у прориві осередків опору;
6) хімічне облямування флангів постановкою відсічних димових завіс;
7) спеціальні завдання танковим резервам військових з'єднань із забезпечення безперешкодного проходу танкової групи в прорив;
8) завдання загальновійськових з'єднань з розширення прориву;
9) виділення загальновійськовими з'єднаннями передових загонів для захоплення важливих для танкової групи пунктів, дефіле, переправ, ділянок на тиловій оборонній смузі противника;
10) завдання авіації по сковуванню резервів противника;
11) порядок проходу танкової групи через розташування тилів і бойові порядки загальновійськових з'єднань;
12) визначення кордону в розташуванні противника, по оволодінні яким (піхотою) танкова група може бути введена в прорив;
13) забезпечення підвезення і евакуації по вході в прорив танкової групи.

Розвідка ведеться командирами з'єднань, частин та їх штабами із завданням встановити склад, силу і розташування противника в районі наміченого прориву, характер його протитанкової оборони і укріплень, характер місцевості на підступах до оборонної смуги і на позиції супротивника.
Повітряна розвідка з'ясовує розчленування противника в глибину, угруповання оперативних резервів і дає відомості про тилову оборонну смугу. Інженерне забезпечення танкової групи складається з наступних елементів:
1) допомога танкам в розміщенні та маскуванні в вичікувальному районі;
2) підготовка маршрутів від вичікувального району на вихідний рубіж;
3) підготовка вихідного рубежу;
4) підготовка колонних шляхів від вихідного рубежу на всю глибину прориву;
5) допомога танкам в процесі входу в прорив;
6) допомогу в просуванні тилових частин через прорив.
  Штаб танкової групи розподіляє придані інженерні частини по маршрутах і колонних шляхах і ставить їм завдання.
Сапери танкових з'єднань частково допомагають доданим саперам і складають разом з регулювальниками і під керівництвом регулювальників загони забезпечення руху, які рухаються в прорив за розвідувальними органами і забезпечують рух своїх з'єднань тільки після входу їх в прорив. Під час руху танків від вичікувального району на вихідний рубіж і входження їх у прорив маршрути і колонні шляхи, призначені для них, ніким не повинні займатися.
Ракетно-артилерійське забезпечення введення в прорив полягає:

1) у придушенні вогневих засобів і артилерії противника на флангах прориву;
2) у придушенні осередків опору в смузі прориву;
3) у сприянні захопленню танковою групою тилової оборонної смуги (задача головним чином ракетних військ і далекобійної артилерії);
4) у сприянні атаці тих об'єктів, що знаходиться в бойових порядках піхоти.
Авіаційне забезпечення введення в прорив здійснюється армійською авіацією шляхом прикриття винищувальною авіацією танкової групи в вичікувальному районі, під час руху з вичікувального району на вихідний рубіж і під час руху в прорив.

Хімічне забезпечення складається з постановки відсічних димових завіс на флангах танкової групи в момент руху її в прорив і, якщо потрібно, постановкою димових завіс з фронту.
Протиповітряна оборона танкової групи здійснюється винищувальної армійською авіацією, засобами ППО військових з'єднань, в смузі дій яких знаходиться танкова група, і засобами самих танкових з'єднань.
Противохимическая оборона здійснюється засобами танкової групи.
Матеріально-технічне забезпечення танкової групи до введення в прорив проводиться на загальних підставах для танкових військ. При вході в прорив з танковими з'єднаннями слідують тільки ГЕП частин; ТЕП частин і все тили з'єднань залишаються в тилу своїх військ під загальною командою одного з командирів.

Танкова група з вичікувального району на вихідний рубіж в прорив висувається в наступному порядку.
До початку атаки піхоти регулювальники і сапери, виділені загальновійськовими з'єднаннями для прокладки колонних шляхів через позицію противника, висуваються до перших ешелонів піхоти і з початком атаки приступають до роботи.
Командир танкової групи разом з одним-двома командирами штабу із засобами зв'язку висуваються до початку атаки піхоти на командний пункт одного з загальновійськових командирів (в смузі руху групи), де ведуть спостереження за боєм. З початком введення танкової групи в прорив командир групи виходить в голову колони, при якій слідує штаб групи.
Танкові з'єднання починають рух з вичікувального району одночасно всіма частинами або по-ешелонно.
Розвідувальні частини висуваються до перших ешелонів піхоти і слідують за ними. За розвідувальними частинами рухається частини забезпечення руху, а за ним частини охорони.
Штаб групи рухається в голові однієї з центральних колон, керуючи  з'єднаннями за допомогою делегатів зв'язку і коротких радіосигналів. Штаби з'єднань рухаються з резервом розвідки і зв'язку в голові однієї з колон свого з'єднання.
ГЕП частин, об'єднані по з'єднаннях, йдуть безпосередньо за частинами на внутрішніх флангах.
Швидкість руху до вихідного рубежу буде дорівнювати середній маршової швидкості танкових з'єднань, причому дистанції між органами розвідки, охорони і колонами скорочуються до виходу в тил противника, а потім знову приймають нормальні дистанції. Швидкість руху в прориві - 6-8 км / год.
З виходом на вихідний рубіж командири з'єднань, штаби і командири частин орієнтуються на місцевості, спостерігають за просуванням бойових порядків піхоти, отримують інформацію від загальновійськових штабів про хід бою, орієнтують свій командний склад в обстановці, отримують дані про хід підготовки колонних шляхів і остаточно підготовляють частини для входу в прорив.
Після отримання наказу про вхід в прорив, в якому зазвичай вказується напрямок входу в прорив, об'єкти атаки, час початку руху з вихідного рубежу і район збору, командир танкової групи приймаємо рішення і через делегатів зв'язку передає наказ з'єднанням (частинам).

Якщо при цьому напрямок руху танкової групи не змінено або зміни в порівнянні з раніше поставленим завданням незначні, то наказ про початок руху може бути відданий умовним радіосигналом, а завдання з'єднань передаються делегатами зв'язку на ходу. Якщо ж в силу зміни обстановки буде змінено напрям руху, то потрібно якийсь час, щоб вивести на новий напрямок частини забезпечення руху або резервні саперні і регулювальні частини для підготовки колонних шляхів, а також щоб орієнтувати з'єднання в новій обстановці.
Почавши рух від вихідного рубежу, танкові з'єднання повинні рухатися безперервно, без зупинки, незважаючи на можливий ракетно-артилерійський обстріл і атаки з повітря.
Після проходу в прорив танкова група виконує поставлене їй завдання, приймаючи відповідний бойовий порядок і ведучи бій звичайними для танкових з'єднань методами.
При наявності у противника тилової оборонної смуги, не зайнятої завчасно великими резервами, танкова група захоплює її з ходу, щоб не дати осісти на ній противнику. У цьому випадку танкові з'єднання атакують в першому ешелоні, а мотопіхота у другому ешелоні, закріплюючи за собою захоплений простір. У захопленні тилової оборонної смуги танковій групі повинні допомогти ракетні війська, далекобійна артилерія і авіація.
Якщо ж тилова оборонна смуга міцно зайнята резервами противника, то введення танкової групи можливе лише після її прориву загальновійськовими з'єднаннями.
Після виконання денного завдання танкова група виходить в район збору. Район збору залежно від обстановки вибирається в розташуванні своїх військ чи в тилу у супротивника.
В останньому випадку організовується сильна охорона, причому для цієї мети використовується моторизована піхота.

Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі