пʼятниця, 6 лютого 2015 р.

Генеральний прокурор виступив перед Верховною Радою України

У п’ятницю, 6 лютого Генеральний прокурор України Віталій Ярема виступив з доповіддю перед депутатами Верховної Ради України. Генпрокурор поінформував суспільство про хід та результати розслідування найбільш резонансних злочинів в історії України, за фактами вчинення масових вбивств у місті Києві учасників мирних акцій протесту листопада 2013 – лютого 2014 років та про стан законності і правопорядку у 2014 році, а також про результати роботи правоохоронних органів щодо протидії злочинності та корупції.

Віталій Ярема повідомив, що Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України розслідуються кримінальні провадження за фактами діяльності створеної колишнім Президентом України Віктором Януковичем злочинної організації. Слідчими зібрано достатньо доказів системного вчинення ним та членами створеного угруповання тяжких та особливо тяжких злочинів.

До складу злочинної організації входили найвищі посадові особи держави, які упродовж 2010 - 2014 років перебували на керівних посадах в парламенті, центральних та місцевих органах виконавчої влади, судах, силових відомствах.

«На чолі злочинної організації стояв Віктор Янукович, який був її головним організатором та ідеологом. Слідчими йому оголошено про підозру за ст. 255 Кримінального Кодексу України», - наголосив Генеральний прокурор.

Злочини проти Майдану
За словами Генпрокурора, розслідуються близько 1000 кримінальних проваджень, пов’язаних зі злочинами проти Майдану, у тому числі 250 – за фактами умисних вбивств та замахів, більше 500 – перевищення влади та службових повноважень.

До суду вже направлено 8 обвинувальних актів за фактами умисних вбивств учасників Революції Гідності, вчинення щодо них інших насильницьких дій.

Про підозру у скоєнні злочинів повідомлено основним організаторам та членам злочинного угруповання, серед яких Янукович, Азаров, Арбузов, Пшонка, Захарченко, Ратушняк, Коряк, Шуляк, Якименко, Клюєв, а загалом понад 100 особам.

«Ми домоглися оголошення у міжнародний розшук цілого ряду втікачів, десять з яких займали найвищі щаблі влади», - зауважив Генеральний прокурор. 

Зібрано та направлено до Міжнародного кримінального суду докази злочинів проти людства.

Автомайдан
Як повідомив очільник прокуратури, розслідуються факти незаконного притягнення активістів Автомайдану до адміністративної відповідальності. Працівники органів внутрішніх справ масово сфальшували 613 протоколів, за якими до адміністративної відповідальності безпідставно притягнуто 291 автомайданівця.

За цими подіями органами прокуратури на місцях розпочато 235 кримінальних проваджень, до суду направлено 26 обвинувальних актів стосовно 25 осіб.

Економічні злочини
Віталій Ярема також зауважив, що колишнім високопосадовцям окрім організації масових вбивств інкримінується і вчинення великої кількості економічних та посадових злочинів.

«За 2014 рік встановлено причетність до вчинення корупційних та економічних злочинів більше високопосадовців ніж за попередні роки незалежності», - підкреслив Генпрокурор. 

Він також додав, що торік не зважаючи на складність умов, у яких перебували правоохоронні органи держави, рівень притягнутих до відповідальності високопосадовців був безпрецедентним в історії України.

Як повідомив Генеральний прокурор, активно розслідуються кримінальні провадження, порушені за фактами системних розкрадань бюджетних коштів так званих підприємств-державних монополій. 

Із найбільш резонансних кримінальних проваджень, які зараз розслідуються Генпрокуратурою він відзначив справи:
«Укрнафти» (640 мільйонів гривень збитків);
«Укрінтеренерго» та «Центренерго» (386 мільйонів гривень збитків);
«Енергоатому» (розкрадання державного майна на суму 166 мільйонів гривень і встановлено неефективне використання державних коштів на суму 3 мільярда гривень);
«Укртрансгазу» (розтрати 650 мільйонів гривень).

V. Боротьба з корупцією
Органи прокуратури спільно з іншими правоохоронними органами вживають заходів з боротьби з корупцією, наголосив Віталій Ярема. Загалом минулого року правоохоронними органами до суду скеровано 1,5 тисячі обвинувальних актів про корупційні злочини стосовно 1700 осіб.

Боротьба з корупційними проявами ведеться і в самих правоохоронних органах.

Криміногенна ситуація у країні
Генеральний прокурор повідомив, що торік зареєстровано більше одного мільйона кримінальних правопорушень. Найбільше їх скоєно у місті Києві (136 тисяч), Дніпропетровській (113 тисяч) та Донецькій (97 тисяч) областях. 

В умовах надзвичайно складної соціально-політичної ситуації набули масового поширення ті злочини, які раніше мали поодинокий характер. 

У 66 разів зросла кількість правопорушень проти основ національної безпеки України. Більше третини їх вчинено в Луганській та кожне четверте – у Донецькій областях. Половина таких злочинів посягає на територіальну цілісність держави.

У 300 разів зросла кількість злочинів, пов’язаних із тероризмом. Окрім території проведення АТО десятки таких фактів мали місце в Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській та Одеській областях. 

«Викрадення значної кількості зброї під час акцій протесту, її неконтрольоване надходження із зони проведення АТО, тривале перебування правоохоронних органів в деморалізованому стані після зміни влади - все це в комплексі створило передумови до активізації криміналітету, який все частіше набуває організованих форм, - наголосив Віталій Ярема.

Він поінформував, що Минулого року правоохоронними органами знешкоджено 163 злочинних угруповання. Більше половини з них діяли у бюджетній сфері, мали корумповані, міжрегіональні та транснаціональні зв’язки.

Завершуючи, Генеральний прокурор України запевнив, що працівники прокуратури спільно з іншими правоохоронними органами спроможні ефективно виконувати конституційні функції в умовах дії нового закону про прокуратуру та антикорупційного законодавства.

За матеріалами Генеральної Прокуратури України
Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі