вівторок, 9 вересня 2014 р.

Не давати терористам опам'ятатись

Міжнародний тероризм 

Слід відразу ж зазначити, що тероризм ніяк не можна назвати проблемою виключно ХХI сторіччя. Він існує вже тисячі років. Ще в стародавньому світі, за сотні років до Різдва Христова, терористичні групи існували у Вавілоні, а також на Близькому Сході, де діяло угруповання сикарії. Протягом останніх століть терористичні рухи в різних формах, як правило, були пов'язані з націоналізмом і національно-визвольною боротьбою.

... Російських анархістів, які вбили царя Олександра другого, теж можна назвати терористами.

Якщо говорити про самий резонансний терористичний акт в історії людства, то це, безумовно, вбивство ерцгерцога Австро-Угорщини Франца Фердинанда в Сараєво 28 червня 1914 активістом руху «Чорна рука» організації «Молода Сербія».

Якщо метою терористів є масові руйнування і дестабілізація, то враховуючи 10 мільйонів жертв Першої світової, приводом для якої стало саме це вбивство, навряд чи який-небудь інший теракт можна назвати більш резонансним.

У той же час, оскільки «класичний» тероризм, з яким ми стикалися, був, як правило, пов'язаний з національно-визвольними рухами в конкретних територіальних межах і рідко виходив за ці рамки, ми іноді спостерігали досить дивний феномен перетворення колишніх терористичних лідерів в авторитетних прем'єр-міністрів, президентів і державних діячів. Наприклад, в Ізраїлі Менахем Бегін свого часу стояв за так званою Бандою Штерна, яка в 1946 році підірвала готель Кінг Дейвид в Єрусалимі, де були розквартировані британські військові. Або Імон де Валера, який був президентом Ірландії в період між Першою і Другою світовими війнами, свого часу діяв в рядах Ірландської республіканської армії. Навіть Ясер Арафат, який очолював Організацію визволення Палестини, дожив до того часу, коли став законним главою Палестинської Автономії.

Чому ця проблема, що існувала в окремих країнах з національно-визвольними рухами перетворилася на глобальну загрозу для всіх - загрозу, якої всі повинні боятися або, принаймні, усвідомлювати її небезпеку і свій обов'язок боротися з нею?

Глобалізація зробила тероризм більш привабливим заняттям для тих, хто вважає його «зброєю слабких у боротьбі з сильними». З розвитком глобалізації з'явилося більше об'єктів для терористичних нападів і стало легше отримати непропорційно масштабний результат навіть від порівняно невеликого теракту. Візьмемо, приміром, терористичні удари аль-Каїди по Міжнародному торговому центру і Пентагону 11 вересня 2001 року.

Іншими словами, реагування на теракти 11 вересня коштуватиме Сполученим Штатам приблизно стільки, скільки ця країна витратила на протистояння Радянському Союзу за 50 років холодної війни, починаючи з 45-го. Саме тому Усама бен Ладен говорив про «економічний джихад». Мається на увазі, що подібні дії є досить рентабельним способом привернути увагу Заходу до певних вимог.

Ще один аспект: глобалізація не лише зробила нас більш вразливими, а й дала терористам набагато більше можливостей організовувати і здійснювати теракти. Наприклад, використовуючи Інтернет, вербування добровольців і радикалізація можуть здійснюватися в режимі он-лайн.

В Канаді дуже ефективна розвідслужба, і її фахівці підрахували, що молодим ісламістам достатньо десяти днів, щоб спочатку зайти на ці веб-сайти, просто через співчуття пропагандистам екстремістських ідей, потім відчути солідарність з ними і, нарешті, практично включитися в організацію і здійснення терактів. Іншими словами, процес, який раніше тривав роками, тепер цілком може скоротитися до десяти днів.

Багато людей перетворилися з нормальних громадян в терористів всього за кілька тижнів і були завербовані саме через Інтернет.

Сучасні електронні засоби дозволяють терористам вести пропаганду, обмінюватися повідомленнями, досвідом і технологіями (в тому числі і тими, що стосуються виготовлення вибухівки), планувати теракти, забезпечувати таємне, закодоване спілкування через веб-сайти і, нарешті, організовувати і здійснювати терористичні напади.

Події 11 вересня - це типова ілюстрація глобального характеру сучасного тероризму: теракт фінансувався з Азії, вербування добровольців і планування відбувалися в Європі, головним чином, в Іспанії та Німеччині, а здійснили теракт, як відомо, в Сполучених Штатах.

Глобалізація, рух фінансових потоків та Інтернет дають терористичним організаціям можливість займатися вербуванням далеко за межами територій їх базування.

Проблема ще й у тому, що невдачі спецслужб стають широко відомими, а про успіхи мало хто знає, оскільки служби безпеки за своєю природою не схильні привертати до себе увагу.

Все це не дає ні найменших підстав для самозаспокоєння. У той же час ми стаємо свідками розвитку тероризму нового типу - тероризму, цілі якого значно масштабніше тих, що були характерні для «старих» націоналістичних угруповань, які боролися за звільнення певної невеликої частини світової території.

  Можна дати терористам відчути себе частиною суспільства, що і відбувається зараз в процесі примирення в Північній Ірландії, і тоді з'являється перспектива вирішення конфлікту. Це, в свою чергу, дало деяким експертам підстави говорити про виникнення тероризму нового типу - «трансформаційного» або «ірраціонального».

Боротьба з тероризмом, як правило, проявляється на територіях, які він називає «окупованими», тобто там, де є агресори, що вторглися на чужу територію.

Будь-який тероризм заслуговує осуду, і тому однаково важливо, щоб, наприклад, Ізраїль засуджував ізраїльського терориста, стріляючого в палестинців, так само, як і палестинського терориста, який вбиває ізраїльтян.

По-перше, нам відомо, що тероризм має, насамперед, політичні мотиви. Це не ті дії, які вчиняють просто в пориві люті. Наприклад, озброєна людина проникає на військову базу США або в американську школу, чи ще куди-небудь і починає стріляти в людей. Тут, напевно, є якийсь політичний мотив, політична мета, навіть якщо ця мета неочевидна.

По-друге, об'єктом терактів є, як правило, цивільні особи, а не військовослужбовці, наприклад. Ми не говоримо, що військові не можуть стати жертвами такого нападу, але тероризм як такий, зазвичай, націлений на мирне населення, яке безпосередньо не задіяне в конфлікті.

І третє. Тероризм завжди супроводжується насильством. Тероризм це акт фізичного насильства, а не просто вимикання якогось приладу або несанкціоноване проникнення в програму чужого комп'ютера.

Четверте. Тероризм - це зброя слабких у боротьбі з сильними. Тому його метою не є перемога над ворогом. Терористи прагнуть інспірувати опір, як вони його розуміють, і послати певний політичний сигнал.

П'яте: теракт має символічне значення.

Наступне. Тероризм слід розглядати як недержавну діяльність. Терористи, як правило, діють на недержавному рівні. Вони можуть хотіти представляти собою держава, держава навіть може їх підтримувати, але діють вони, як правило, не на державному рівні.

І останнє. Коли мова йде про визначення тероризму, слід зауважити, що своїми діями терористи не прагнуть апелювати до супротивника або, точніше, впливати на нього. Вони прагнуть, насамперед, мобілізувати свою спільноту. Так палестинські терористи часто перед вчиненням самогубного акта записують своє звернення на відео. Це робиться для того, щоб надихнути своїх однодумців, створити мотивацію, продемонструвати, що організовується акція опору.

Словом, тероризм, використовується скоріше для мобілізації прихильників, ніж для впливу на супротивників. І якщо ми маємо намір боротися з цим явищем, необхідно з самого початку чітко розуміти, чим воно є і чим не є.

Хто ж такі терористи?

Часто вони вдаються до терору, щоб прославитися, стати відомими, зробити щось, що наповнить їх життя змістом. Тобто, щоб суспільство їх запам'ятало. По-друге, відомо, що люди не стають терористами ні з того ні з сього. Як правило, існує певна група, яка поступово стимулює і підтримує схильність людини до терористичних дій.

Часто ідеологічна обробка, навчання і підготовка вимагають досить тривалого часу. Повинна існувати певна політична ідея - якась, що «легітимізує», ідеологія. Як показують дослідження, терористи, як правило, сприймають дійсність у чорно-білих фарбах. Це зовсім не означає, що вони дурні. Аж ніяк. Вони переконані, що їх бачення світу є єдино правильним.

Наступним чинником є жага помсти. Всі інтерв'ю з терористами явно доводять: ці люди вважають, що вони захищаються, адже на них чинять тиск: Америка окупує їх землі, їх принижують, вони - постраждала сторона, вони - жертва. Відповідно, терористичні дії - це бажання помсти, прагнення показати, що це не що інше, як удар у відповідь.

Власної політичної платформи у них немає, але вони намагаються використати будь-яку можливість, щоб загострити протистояння.

Всіх спроб примирення з терористами недостатньо, щоб покінчити із залишками терористичних елементів. Тому ми повинні бути напоготові.

Навіть коли хтось проголошує військову перемогу над терористами хочеться сказати: «Можливо, ви і здобули (або думаєте, що здобули) військову перемогу, але якщо ви не зробите наступний крок щоб інтегрувати їх у політичне життя суспільства, то через кілька років група, яку ви вважаєте переможеною, може знову дати про себе знати ». І якщо розглядати так звану «теорію силового стримування», то нам, перш за все, необхідний збалансований підхід.

Експерти називають «теорією силового стримування» або «стратегічним стримуванням» такий підхід, який, з одного боку, передбачає жорстке переслідування: тобто необхідно зробити так, щоб земля горіла під ногами терористів, не давати їм отямитися. Затримувати, заарештовувати. Але якщо ви хочете досягти успіху, необхідно також докладати зусиль, щоб послабити підтримку, якої терористи користуються як на місцевому, так і на міжнародному рівні.

Отже, як же все-таки можна перемогти тероризм або хоча б домогтися, щоб це явище не представляло стратегічної загрози?

Перш за все, потрібно ставити перед собою обгрунтовані, досяжні цілі.

Потрібно відрізняти стратегічний успіх від тактичного.

Неможливо остаточно перемогти терористичний рух, якщо ви не в змозі вплинути на позицію більшості його прихильників чи кооптувати їх політичними методами, заради врегулювання ситуації.

У цьому контексті ми також повинні незмінно діяти у відповідності з людськими цінностями і принципами. Бенджамін Франклін свого часу сказав: "Той, хто готовий пожертвувати свободою заради безпеки, не заслуговує ні свободи, ні безпеки". Думаю, він був правий. Що дійсно сильно грає на руку терористам, так це аргумент про «подвійні стандарти». Вони кажуть, що ми захищаємо життя своїх громадян, але нехтуємо життям мусульман, наприклад, в зоні збройних конфліктів ... Що ми підраховуємо, скільки людей загинуло з нашого боку, а жертви з їхнього боку не вважаємо, ніби цінність людського життя не завжди однакова.

І ми повинні бути дуже обережні, щоб не давати в руки терористам цей пропагандистський козир власними недемократичними діями.

Висновок: ми повинні діяти у відповідності з людськими принципами і цінностями! До того ж необхідно знати свого ворога. Багато хто звик вважати терористів божевільними, психопатами, у яких, нібито, немає ніяких раціональних причин бути терористами.

Терористи вірять, що у них є раціональна причина, що виправдує їх дії. І ми повинні зрозуміти це, якщо хочемо досягти успіху в боротьбі з організованим тероризмом. І тут одним із способів є впровадження агентури в ці організації. Великобританія провела дуже вдалу операцію по впровадженню в ІРА. В результаті 70% запланованих цією організацією терактів були скасовані, оскільки в ІРА знали, що в їх структурі діють агенти британської розвідки.

Дуже важливо впровадитися в діючі терористичні мережі інтелектуально, а не просто прагнути знищити їх. Дехто навіть вважає, що ми повинні вступати в переговори з терористами. - Переговори - це один з ефективних способів збору оперативної інформації про терористичні організації, оскільки це дозволяє краще зрозуміти не тільки їх сильні і слабкі сторони, але і їх внутрішні суперечності.

Необхідно відокремити терористів від близьких соціальних груп. Це про партизанів Мао Цзедун говорив, що у своїй боротьбі вони почувають себе «як риба в морі», а терористам, щоб успішно діяти, потрібна широка підтримка - ціла мережа активних і пасивних прихильників, явок, схем відмивання грошей і тому подібного. Тому дуже важливо, щоб, наприклад, представники поміркованої частини мусульманської спільноти відкрито виступали проти тероризму і пояснювали іншим, що терористи не є легітимними представниками цієї спільноти. І коли про це говорить, скажімо, настоятель мечеті в Лондоні, це звучить набагато переконливіше, ніж якщо б про це говорив християнин, індуїст або представник британського уряду. Необхідно відокремлювати терористів від їх спільнот. Також необхідно залучити й інших до співпраці з нами в боротьбі з тероризмом. Це не та задача, з якою ми можемо впоратися самостійно. Міжнародне співробітництво абсолютно необхідно. Наприклад, в обміні інформацією. Візьмемо, приміром, шенгенську угоду Європейського Союзу. У вас, напевно, воно, перш за все, асоціюється з можливістю безперешкодно перетнути вночі кордон між Бельгією та Нідерландами на швидкості 200 кілометрів на годину ... Або з можливістю перетинати кордон без паспорта ...

Але в контексті безпеки Шенген - це, перш за все, високий рівень обміну інформацією, об'єднана комп'ютерна мережа служб розвідки та поліції країн Європейського Союзу. В ЄС існує єдина форма ордера на арешт, що значно полегшує виконання формальностей. Колись було майже неможливо, наприклад, екстрадувати французького терориста з території Британії, через складність і відмінності процедур. На щастя, тепер все по-іншому: існують уніфікований ордер на арешт, угоди про екстрадицію; можливість спільно відслідковувати фінансові потоки і запобігати відмивання грошей, контролювати рух транспорту і так далі. Словом, міжнародне співробітництво життєво необхідно.

Головний висновок можна сформулювати словами гасла: «Зберігайте спокій і тримайтеся!»
Ведення війни проти тероризму вимагає секретності, інтелекту, політичної прозорливості, спокійного, але жорсткого підходу і нескінченного терпіння. Швидких рішень тут бути не може.

Чим швидше ми зможемо довести свою здатність ефективно реагувати на теракти, тим менше у терористів буде підстав сподіватися, що їхні плани дадуть бажаний результат.

Так що це - асиметрична загроза: ми повинні зберігати пильність весь час, не спати 24 години на добу, об'єднувати зусилля розвідслужб, забезпечувати взаємодію внутрішньої розвідки з зовнішньої і з поліцією, міждержавне співробітництво спецслужб ... А терористи тим часом можуть робити одну невдалу спробу за одною . Їм достатньо, щоб один раз пощастило, і можна вважати мету досягнутою. Тобто ця асиметрія означає, що у всіх терористів і надалі буде спокуса здійснювати теракти, тому найкраще, що ми можемо зробити - це стримувати тероризм, а не розраховувати на повну і остаточну перемогу над ним.

Не можна сидіти, склавши руки, і чекати, коли на тебе нападуть. Виникнення тероризму необхідно припиняти на корені, де це можливо. Іншими словами, ми не можемо дозволити, щоб існували місця, де терористи могли б знайти собі укриття - це останнє, що нам потрібно.

Потрібно говорити про стійкість духу, про те, що ми будемо переслідувати терористів і віддячувати працівникам спецслужб за їх мужність.
Переслідувати терористів необхідно, але робити це потрібно дуже ефективно.

Терористам подобається, коли їх вважають благородними воїнами. Перемога їх пропаганди - коли їхні ідеї починають виглядати благородними. Саме цього вони і добиваються. Їх треба викривати.


Існує явний взаємозв'язок між розвитком економіки, наявністю робочих місць і тероризмом. Серед рядових бійців є чимало тих, хто приєднався до терористів під тиском своїх сімей. Тому, що там більше платять, ніж, припустимо, в поліції. Або просто тому, що іншої роботи взагалі не було ...

За статистикою Світового Банку сьогодні 15 мільйонів молодих людей в арабських країнах не мають роботи. До кінця наступного десятиліття їх кількість досягне 35 мільйонів і, теоретично, площа цих країн повинна б збільшуватиметься бодай на кілька відсотків на рік, щоб увібрати цю масу молодих безробітних. А якщо вірити в так званий «фактор тестостерону», то на тлі загального невдоволення молоді ситуація може дійсно стати вибухонебезпечною. Так що я бачу прямий зв'язок між економічним розвитком (включаючи зайнятість, можливість створити сім'ю, нормально її забезпечувати тощо) і перспективою подолання радикалізму.

Економічний розвиток і скорочення безробіття значно ускладнюють вербування нових добровольців. Це все, що я можу сказати, відповідаючи на ваше запитання.

В. Друг

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі