четвер, 18 вересня 2014 р.

З досвіду партизанської боротьби

Перемога кубинського народу над диктатурою Батісти перекинула застарілі уявлення про народні маси Латинської Америки, наочно продемонструвавши здатність народу шляхом партизанської боротьби звільнитися від гніту .

З досвіду партизанської боротьби слід винести три основні уроки для партизанського руху на окупованих територіях:

1.Народні сили можуть перемогти у війні проти регулярної армії;

2. Не завжди потрібно чекати, поки дозріють всі умови для перемоги: повстанський центр може сам їх створити;

3. Озброєну боротьбу потрібно вести як у сільській місцевості так і в містах.

З цих трьох уроків два перших викривають пасивну позицію тих псевдопатріотів, які виправдовують свою бездіяльність розмовами про непереможність регулярної армії, а також позицію тих, хто має намір чекати, поки всі необхідні об'єктивні і суб'єктивні умови для перемоги створяться самі собою, нічого не роблячи для того, щоб прискорити їх дозрівання. Звичайно, коли мова йде про умови, необхідні для боротьби, не можна думати, що вони могли бути цілком створені партизанським центром. Але треба виходити з того, що завжди існує мінімум необхідних умов, які роблять можливим створення і зміцнення першого партизанського центру.

Іншими словами, треба ясно показати народу, що боротьбу за звільнення неможливо вести лише мирними засобами. Адже мир порушується саме силами, які незаконно утримують окуповані території.

У цих умовах невдоволення народу приймає все більш рішучі форми і розмах і виливається в опір, який в певний момент приводить до початку боротьби, викликаної діями окупаційних сил.

Партизанська війна, будучи основою боротьби народу за своє визволення, має багато особливостей, але основна її особливість завжди одна і та ж - прагнення до свободи. Очевидно - і про це чимало писали, - війна підкоряється ряду певних наукових законів, і ті, хто заперечує це, зазнають поразки. Партизанська війна як один з етапів звичайної війни повинна підкорятися тим же законам. Однак в силу свого специфічного характеру вона підпорядковується, крім того, ряду своїх законів, яким також необхідно слідувати, щоб діяти успішно. Природно, що географічні та соціальні умови країни визначають особливий характер і форми, які прийме партизанська боротьба в кожному окремому випадку, але основні її закони діють постійно.

Перш за все, необхідно встановити, що являють собою в партизанській війні воюючі сторони.

На одній стороні - жменька самозванців і їх слуга в особі регулярної армії, добре озброєної і дисциплінованої, яка до того ж у багатьох випадках може розраховувати на іноземну допомогу, а також невеликі бюрократичні групи, що знаходяться на службі у цієї жменьки гнобителів. На іншій стороні - населення тієї чи іншої країни або району. Важливо підкреслити, що партизанська боротьба - це боротьба мас, народна боротьба; партизанський загін як збройне ядро є бойовим авангардом народу, його головна сила в тому й полягає, що він спирається на населення. Про чисельну перевагу супротивника не може бути мови навіть і тоді, коли вогнева міць партизанського загону нижча, ніж у
регулярних військ, які протистоять йому. Тому необхідно вдаватися до партизанської війни, коли є значна група мало-мальськи озброєних людей. Таким чином, партизани повинні мати всіляку підтримку місцевого населення. Такою є неодмінна умова. Це буде зрозуміло, якщо взяти для прикладу зграю розбійників, які діють в тому чи іншому районі; така шайка має начебто б всі ознаки партизанського загону: тут і монолітність, і повага до отамана, і сміливість, і знання місцевості, а часто навіть правильне застосування тактики. Бракує їй тільки підтримки народу, і саме тому місцева влада завжди зуміє виловити або знищити таку зграю.

Якщо ми більш глибоко проаналізуємо тактику партизанської війни, ми побачимо, що партизан зобов'язаний досконало знати місцевість, на якій він діє, шляхи підходу і відходу військ, повинен діяти швидко і, звичайно, мати підтримку народу, а також знати місця, де можна сховатися . З цього випливає, що партизану треба діяти в сільській, малонаселеній місцевості.

Незважаючи на особливі умови всіх цих виступів, що надають їм характер воєнних дій, і беручи до уваги можливості розвитку партизанської війни, яка з посиленням могутності основної діючої групи перетворюється на позиційну війну, необхідно розглядати цей вид боротьби як зародок, як початок війни. Можливості збільшення партизанського загону і зміни виду бою аж до настання звичайної війни так само великі, як і можливості знищення ворога в кожній окремій битві, бою або невеликому збройному зіткненні. Тому головне полягає в тому, щоб ні в якому разі не починати воєнних дій будь-якого масштабу, якщо наперед відомо, що успіх не буде забезпечений. Існує не зовсім гладенький вираз: «Партизан-єзуїт війни». Цим хочуть сказати, що партизанам притаманні такі якості, як зухвалість, раптовість, схильність діяти під покровом ночі, які, очевидно, є основними елементами партизанської боротьби. Звичайно, це особливе єзуїтство, яке викликається обставинами, в силу чого доводиться приймати рішення, відмінні від тих чи романтичних, або спортивних концепцій, за допомогою яких намагаються переконати, що саме так робиться війна.

Війна завжди є боротьбою, де кожна з двох сторін прагне знищити іншу. При цьому, крім сили, вони вдаються і до всякого роду хитрощів і маневрів, щоб добитися результату. Військова стратегія і тактика - це вираження цілей і задач розглянутого військового угруповання, а також способів їх досягнення та вирішення, з урахуванням використання всіх слабких сторін противника. Якщо розглянути бойові дії кожного підрозділу величезної регулярної армії, можна виявити ті ж самі характерні особливості ведення бою, що і в партизанській війні. Тут і зухвалість, і нічний бій, і раптовість. Якщо ж ці чинники не завжди використовуються, то причина криється в тому, що не завжди можливо приспати пильність противника. Але так як партизанський загін є окремою самостійною групою і, крім того, в партизанській війні є обширна територія, що не контрольована противником, партизани завжди можуть використати фактор раптовості, і їх обов'язок зробити це.

«Вкусить і втече» - так в зневажливому тоні нерідко відгукуються про дії партизанського загону. Так, саме так він діє: вкусить, втече, чекає, підстерігає, знову кусає і знову біжить, не даючи спокою ворогові. На перший погляд може здатися, що ця тенденція до відступу, до ухилення від відкритого бою є негативною. Насправді ж це просто особливість стратегії партизанської війни, кінцева мета якої подібна кінцевій меті будь-якиої іншої війни - домогтися перемоги, знищити противника. Точно встановлено, що партизанська війна є лише етапом звичайної війни і тому однією партизанською боротьбою не можна домогтися кінцевої перемоги. Партизанська війна є однією з початкових етапів війни, вона розвивається аж до моменту, коли
партизанська армія, що постійно збільшується  набуває характеру армії регулярної. З цього моменту вона готова нанести рішучі удари по ворогу і добитися перемоги. Остаточна перемога завжди буде результатом дій регулярної армії, хоча зароджується вона в боротьбі партизанської армії.

Так само як командир якої-небудь дивізії не вправі ризикувати своїм життям для наснаги своїх солдат, так і партизан не повинен без потреби ризикувати своїм життям. Він готовий віддати своє життя, але тільки найдорожчою ціною. Особливість партизанської війни в тому і полягає, що кожен її учасник готовий померти, але померти не в ім'я захисту якогось ідеалу, а за те, щоб своєю смертю втілити цей ідеал в дійсність. У цьому основа, сутність партизанської боротьби. Цим і пояснюється те чудо, що невеликий загін людей, озброєний авангард народних мас, які його підтримують, завжди йде далі безпосереднього тактичного завдання.

Способи ведення боротьби, стійкість, яка ніколи не слабне, непохитність перед лицем величезних труднощів, що стоять на шляху до досягнення кінцевої мети - все це говорить тільки про велич партизана.
 
Партизанська стратегія
Якщо говорять, що у війні кінцева мета полягає у повному знищенні сил противника, противник прагнутиме повністю знищити кожну партизанську групу. Тому партизани для досягнення своєї мети повинні добре знати засоби, які використовує противник. Партизани повинні мати уявлення про чисельний склад противника, про його транспортні засоби, про те, чи користується він підтримкою населення, про його озброєння, про здатність командування вести бойові дії відповідно з цим аналізом партизани повинні будувати свою стратегію, завжди маючи на увазі кінцеву мета-знищення ворожої армії.

Необхідно вивчити наступне: озброєння противника (наприклад, методи застосування цього озброєння), значення танків і літаків в партизанській війні, боєприпаси та особливості дій противника. Необхідно пам'ятати, що поставки зброї партизанам відбуваються в основному за рахунок озброєння противника. Якщо є можливість вибору, слід віддати перевагу такому типу зброї, який застосовується противником. Найстрашнішим бичем для партизанського загону є відсутність боєприпасів. Ними партизан також повинен в числі іншого «забезпечити» противник.

Визначивши ступінь важливості намічених завдань і проаналізувавши їх, потрібно розробити план заходів для досягнення кінцевої мети. При цьому необхідно враховувати непередбачені обставини, які можуть виникнути в ході війни.

На першому етапі боротьби головне для партизан полягає в тому, щоб не дати себе знищити; день за днем партизанам, об'єднаним в партизанські загони, буде все легше пристосовуватися до нового способу життя. Таким чином, їм буде легше сховатися, збити зі сліду противника, кинутого на переслідування партизанського загону. Після того як дана мета досягнута, потрібно зайняти неприступні для противника позиції і домагатися того, щоб противник відмовився від наміру атакувати загін, поступово вимотувати, послаблювати його сили, кинуті в перший момент проти партизан в місця, найбільш близькі до вогнищ активної боротьби. А потім, проникаючи в глиб території противника, здійснюючи нальоти на його комунікації, атакуючи, а також не даючи йому спокою в районах бойових дій на його основних базах, потрібно переслідувати, наскільки дозволяють можливості партизан.

Удари повинні наноситися безперервно. Ворожому солдату, що знаходиться в районі бойових дій, потрібно не давати спокою. Слід систематично нападати на ворожих зв'язкових і ліквідувати їх. У противника постійно повинно створюватися враження, що він потрапив в оточення, і вдень і вночі, і в гірничо-лісистій місцевості і на рівнинних, які легко переглядаються ворожими патрулями місцях. Для всього цього необхідно повна взаємодія з населенням і відмінне знання місцевості. Ось ті дві умови, які партизан повинен постійно мати на увазі.

Поряд із створенням органів з вивчення нинішніх і майбутніх районів бойових дій потрібно вести інтенсивну роботу серед населення, пояснюючи причини і цілі боротьби, пропагуючи ту незаперечну істину, що, в кінцевому рахунку, народ непереможний. Хто не осягнув цієї істини, не може бути партизаном.

Ця робота серед населення повинна зосереджуватися, насамперед, на роз'ясненні значення пильності. Кожного жителя місцевості, де діють партизани, потрібно попросити не передавати іншим того, що він бачить або чує. Потім слід заручитися співпрацею тих мешканців, вірність яких не викликає жодних сумнівів. Надалі цих людей можна використовувати для зв'язку, для доставки продуктів і зброї, а також в якості провідників в добре їм відомих районах. Пізніше можна розпочати роботу з організованими масами в міських районах.

Можна використовувати також певні, тісно згуртовані групи (які повинні попередньо продемонструвати на менш небезпечних ділянках свою здатність до дії) для проведення саботажу - ще одної потужної зброї в руках партизанського загону. Використовуючи такі групи, можна паралізувати цілі армії, порушити повноцінне життя району, повністю припинити роботу в місті, залишивши його без світла, води, засобів повідомлення з тим, щоб жителі наважувались виходити на вулицю лише в певні години. Якщо все це буде досягнуто, моральний дух супротивника впаде, а завдяки цьому швидше дозріє плід, який можна буде зірвати в потрібний момент.

Все це передбачає розширення території, на якій діють партизанські загони. Але ніколи не слід домагатися надмірного розширення цієї території. Потрібно завжди зберігати надійну базу для розгортання бойових дій і зміцнювати її в ході війни. Потрібно використовувати всі форми політичної роботи серед населення, проводити в життя заходи, спрямовані проти ворогів і в межах цього району удосконалювати такі оборонні засоби, як, наприклад, траншеї, мінновибухові загородження, різні комунікації.

Коли партизанський загін досягне достатньої вогневої міці і чисельного складу, слід зайнятися формуванням нових груп. Це схоже на бджолиний вулик, який у певний момент випускає нову матку, і та, з частиною рою, відправляється на нове місце. Партизанський «вулик» на чолі з найбільш здібним командиром залишається в менш небезпечних місцях, в той час як нова партизанська група проникає на ворожу територію, повторюючи описаний вже цикл.

Настає такий момент, коли територія, зайнята партизанськими загонами, стає для них тісною, і тоді вони проникають в райони, де стикаються з великими силами противника. В цьому випадку загони об'єднуються, утворюють монолітний фронт, переходять до позиційної війни - війни, яку зазвичай веде регулярна армія. Однак не можна допускати, щоб ядро партизанської армії відірвалося від своєї бази. Слід створювати нові партизанські загони в тилу ворога, які діяли б так само, як і інші загони, тобто проникали в глиб території противника, щоб оволодіти нею.

Діючи подібним чином, можна вживати наступ і оточення гарнізонів противника, знищувати його підкріплення, спиратися на все більш енергійні дії мас на території всієї країни, що прискорить досягнення кінцевої мети війни - перемоги.
 

Партизанська тактика

Основною особливістю партизанського загону є рухливість, що дозволяє йому в разі потреби за кілька хвилин піти на значну відстань від району бойових дій, і, за кілька годин, - бути поза зоною цих дій. Тим самим загін має можливість постійно змінювати фронт і уникати оточення. В окремі періоди війни партизанський загін може займатися виключно цим завданням, - не потрапити в оточення, тому що для противника оточення загону - єдиний спосіб нав'язати йому вирішальний бій, який для загону може мати вельми несприятливий результат. Але партизанський загін може провести також операцію по зустрічному оточенню противника. Цей маневр полягає в наступному. Невеликі групи партизан посилаються в який-небудь район, щоб служити приманкою для ворожих військ. Оточені противником, вони вперто обороняються, і тут в справу вступають великі сили партизан, які оточують ворога, знищують його і захоплюють призначене для ворожих військ спорядження.
Партизанські загони оточують ворожу позицію, наприклад передовий підрозділ противника. Оточують повністю, з чотирьох сторін, силами по п'ять або шість чоловік з кожного боку і на достатньому видаленні, щоб не бути в свою чергу оточеними. На якій-небудь з цих ділянок зав'язується бій, і противник зосереджує там основні зусилля; партизанський загін потім відступає, постійно ведучи спостереження за противником, і починає наступати в іншому пункті. Підрозділ противника повторює вказану вище дію, і тоді партизанський загін ще раз повторює свій маневр. Так, діючи послідовно, не піддаючи себе великому ризику, можна скувати дії цілої ворожої колони, змусивши її витратити велику кількість боєприпасів і підірвавши моральний дух її військ. 

 Так само слід діяти і в нічний час, але при більшому зближенні з противником і з проявом більшої зухвалості, бо в цих умовах оточення здійснити значно важче. Нічний час - це інший важливий фактор в діях партизанського загону, котрий сприяє просуванню загону до позицій, призначених для атаки, і операціям на території недостатньо знайомій, де існує небезпека доносу про дії партизан. Звичайно, невелика чисельність загону змушує проводити завжди несподівані нальоти на противника. В цьому величезна перевага, яка дозволяє партизанам нанести шкоду супротивнику, не маючи втрат у власних рядах. Адже в бою, де з одного боку бере участь сто чоловік, а з іншого - десять, втрати для кожної зі сторін будуть не однаково чутливі. Противник може швидко відновити свої втрати, причому один втрачений солдат відповідає в даному випадку всього лише одному відсотку, партизанському загону потрібно більше часу для відновлення сил, тому що кожен його солдат більш цінний і становить десять відсотків.

Коли в бою гине партизан, не можна залишати на полі бою його зброю і боєприпаси. Обов'язок кожного партизана в разі загибелі товариша - негайно підібрати ці найцінніші засоби боротьби. Особливо велике значення мають боєприпаси, тому до них потрібно ставитися з особливою турботою. Правильне витрачання боєприпасів - це ще один важливий фактор у партизанській війні. У будь-якому бою між регулярними військами і партизанськими загонами ту і іншу сторону завжди легко розрізнити по її манері вести вогонь: сильна концентрація вогню з боку регулярних військ і точні одиночні постріли партизан.

Ще однією необхідною якістю партизана є вміння швидко пристосуватися до будь-якої обстановки, вміння використовувати навіть саму несприятливо сформовану обстановку. Поряд із застосуванням суворих методів ведення звичайної війни партизан в кожен момент боротьби винаходить власну тактику, постійно наносячи раптові удари по противнику.

В першу чергу потрібно займати неприступні позиції, зручні для мобільної оборони, в місцях, де очікується поява противника. Часто можна спостерігати здивування противника, який, просуваючись вперед і легко долаючи труднощі, раптом зустрічає запеклий опір, і не має можливості продовжувати рух. Позиції, які обороняють партизани, коли є можливість добре вивчити місцевість, є неприступними. Тут важливо не те, скільки солдат наступає на позицію, а скільки може обороняти її. Малими силами можна оборонятися проти батальйону, і майже завжди, якщо не сказати завжди, успішно. Тому командир партизанського загону повинен своєчасно зайняти найбільш вигідну позицію і забезпечити її надійну оборону.

Наступ партизанських військ також має свою особливість. Він починається раптовою лютою потужною атакою і потім раптом припиняється. Уцілілі війська противника, відновлюючи свої сили, вважають, що партизани пішли, і починають оговтуватися; життя в гарнізоні або обложеному місті налагоджується, і раптом в іншому місці їх атакують подібним же чином, в той час як основні сили партизанського загону очікують передбачуваних підкріплень противника. Або ж організується раптовий напад і захоплення посту, який охороняє казарму, який потрапляє в руки партизанського загону. Головне - це раптовість і швидкість атаки.

Велике значення мають акти саботажу. Потрібно чітко розрізняти саботаж як високоефективну форму боротьби і терор як досить неефективний спосіб взагалі, порочний за своїми наслідками, оскільки він у багатьох випадках призводить до загибелі ні в чому не винних людей, а поряд з цим і до загибелі багатьох патріотів, які беруть участь в русі.
Одним з найбільш слабких місць противника є пересування його транспортних засобів по шосейним дорогам та залізницям, бо практично неможливо охороняти кожен метр шосейної дороги  або залізниці і кожний транспортний засіб. На будь-якій ділянці дороги можна закласти заряд вибухової речовини, щоб вивести її з ладу. Або ж, підірвавши цей заряд в момент проходження транспорту противника, нанести йому значних втрат у живій силі і техніці.

Застосування засідок на дорогах, у завдання яких входить підрив мін та знищення що залишилися в живих солдатів противника, приносить велику користь, оскільки партизани, що знаходяться в засідці, захоплюють зброю і боєприпаси; противник, захоплений зненацька, не може застосувати свою зброю і не має часу для відходу. Таким чином, при невеликому витрачанні боєприпасів досягаються великі результати.

У міру того як наносяться удари по противнику, його тактика змінюється. Замість окремих вантажних транспортних засобів він використовує цілі моторизовані колони. Однак і в цьому випадку, якщо вміло вибрати місцевість, можна досягти того ж результату, розколовши колону і зосередивши потім вогонь по окремих машинам. При цьому потрібно завжди використовувати основні елементи партизанської тактики, а саме: чудове знання місцевості, спостереження, наявність запасних шляхів відходу, знання всіх другорядних шляхів, по яких наступаючі війська можуть підійти до даного пункту, і спостереження за цими шляхами; знання населення зони; допомога цього населення партизанам продуктами, транспортом, шляхом надання тимчасового, а також постійного притулку (у випадку, коли необхідно залишити поранених товаришів): кількісну перевагу певний момент дій: максимальну рухливість і можливу наявність резервів.

При дотриманні всіх вищевказаних елементів партизанської тактики раптові бойові дії на ворожих комунікаціях дадуть значні результати.

Питання про відносини з усіма жителями зони є важливою стороною партизанської тактики. Поведінка по відношенню до цивільного населення повинна визначатися високою повагою традицій і звичаїв жителів даної області. При цьому треба показувати на ділі моральну перевагу партизана над солдатом диктаторської армії. За винятком особливих випадків, не слід застосовувати смертну кару до злочинця, не давши йому можливості спокутувати свою провину.

Бій на місцевості, сприятливій для дій партизанських загонів

Партизанський загін повинен вступати в бій відразу ж після того, як буде забезпечений усім необхідним для його успішного ведення. Він повинен постійно виходити зі свого укриття і наносити удари; його рухливість повинна бути більшою, ніж на місцевості, несприятливою для дій партизанських загонів. Вона повинна відповідати умовам, в яких знаходиться противник, але немає необхідності в передислокації загону, як це відбувається там, де противник може зосередити за короткий проміжок часу значні сили. Немає також великої потреби вести нічний бій - багато операцій можна здійснювати і вдень, особливо підготовку загону до ведення бою, враховуючи, звичайно, при цьому наземну та повітряну розвідку противника. Крім того, на сприятливій місцевості партизанський загін може протягом тривалого часу вести бойові дії; він може зав'язати тривалий бій, маючи незначне число бійців, і дуже ймовірно, що йому вдасться перешкодити противнику перекинути підкріплення до місця бою.

Необхідність спостереження за можливими підступами є аксіомою, яку партизан ніколи не повинен забувати. Але наступальна здатність партизанського загону, враховуючи труднощі отримання противником підкріплень, підвищується: він може ще більше наближатися до ворога, обстрілювати його з невеликої відстані, зав'язувати відкритий бій і вести його протягом тривалого часу. Все це необхідно робити з урахуванням певних обставин, наприклад наявності боєприпасів.

Бій на місцевості, сприятливій для дій партизан, зокрема в горах, коли в наявності багато переваг, в той же час має і негативну сторону, що виражається в труднощі захопити протягом однієї партизанської операції значну кількість зброї і боєприпасів, так як противник в цих районах проявляє велику обережність (партизан ніколи не повинен забувати, що для нього противник - це джерело постачання боєприпасами і зброєю). Однак на такій місцевості можна більш швидкими темпами, ніж на місцевості, несприятливій для дій партизан, осісти, освоїтися, тобто сформувати ядро загону, здатне вести позиційну війну. Тут партизанський загін створює невеликі центри і підприємства, захищені від авіації і далекобійної артилерії, як, наприклад, госпіталі, навчальні центри та центри бойової підготовки, а також склади, радіостанції тощо. 

Чисельність партизанського загону в цих умовах може досягати великих розмірів і включати навіть людей, які не беруть участь в боях. Необхідно передбачити навчання їх володінню зброєю, яку час від часу потрапляє в руки партизанської армії.

Взагалі ж чисельний склад якого-небудь партизанського загону - це предмет всебічних розрахунків, заснованих на оцінці району дій партизан, можливості організації постачання, припливу біженців з інших зон, де панують гнобителі, наявності зброї і потреби в поповненні даного загону. Найкраще осісти і збільшити чисельний склад за рахунок нових бійців.

Радіус дії партизанського загону цього типу настільки великий, наскільки це дозволяють умови і бойові дії інших партизанських загонів на суміжних ділянках. Але при цьому завжди потрібно приймати в розрахунок, що загін повинен встигнути повернутися з району бойових дій в безпечну зону, перебуваючи під покровом нічної темряви; отже, операція може проводитися не далі як в відстані п'яти - шести годин ходу від безпечної зони. Природно, з безпечної зони можуть виходити лише невеликі партизанські групи для нанесення ударів по ворогу.

Найкраще, якщо партизанський загін, чисельністю в 25 чоловік, має наступну зброю: 10-15 звичайних автоматів і близько 10 ручних кулеметів, гранатомети, ін. до яких можна мати в запасі велику кількість боєприпасівОзброєння партизан має відповідати озброєнню противника, щоб можна було використати його боєприпаси, коли вони потрапляють до наших рук.
 

Забезпеченість партизан продовольством є найважливішим завданням, особливо у важкодоступних районах, бо там відсутнє селянське населення, яке виробляє сільськогосподарські продукти. В таких місцях на всякий випадок необхідно створювати недоторканий запас продовольства на складах.

Разом з тим в важкодоступних зонах невеликі можливості і для проведення саботажу, оскільки тут мало будівель, телефонних ліній, водопровідних систем і т. д., Яким можна було б нанести шкоду прямою дією.

На лініях повідомлення із зовнішнім світом необхідно організувати проміжні пункти, де були б люди, яким можна цілком довіряти і які можуть в потрібний момент укрити у себе зв'язкових і забезпечити їх продуктами харчування. Крім того, можна створювати і внутрішні комунікації, протяжність яких залежить від радіуса дій партизанського загону. В деяких зонах на фронтах минулої кубинської війни були встановлені телефонні лінії протяжністю у багато кілометрів, прокладені дороги і постійно діяла служба зв'язкових, яка забезпечувала швидкий зв'язок з усіма зонами.

Життєва необхідність вимагає від партизан тримати свою зброю в хорошому стані, вміти знаходити боєприпаси і мати, крім усього іншого, добротне взуття.
Мінні поля представляють серйозну небезпеку для супротивника. Можна замінувати величезну територію, на якій в результаті лише одного вибуху можуть загинути сотні ворожих солдатів.

Бій на місцевості, несприятливій для дій партизанських загонів

Для ведення бою на місцевості подібного типу, тобто не сильно пересіченій, без лісів, з широко розвиненою мережею шляхів сполучення, потрібно виконувати всі основні вимоги ведення партизанської війни, бо при цьому міняються тільки форми ведення бою. Партизанська війна зміниться в кількісному, але не в якісному відношенні. В цьому випадку мобільність повинна бути надзвичайно високою. Удар рекомендується наносити вночі, причому дуже швидко, майже блискавично; відхід слід застосовувати теж дуже швидко і притому не до вихідного рубежу, а в інші пункти, якнайдалі від місця бойової операції, завжди виходячи з того, що в недоступному для репресивних сил місці може і не бути можливості сховатися.

Людина може протягом ночі пройти від тридцяти до п'ятдесяти кілометрів. Можна рухатися також і з настанням світанку, якщо райони бойових дій не знаходяться під невсипущим контролем противника, і якщо немає небезпеки, що жителі сусідніх місць, побачивши партизанський загін на марші, повідомлять про це переслідуючим військам і вкажуть напрямок його руху. У такому випадку до і після проведення операції завжди краще пересуватися вночі, дотримуючись цілковитої тиші, переважно в перші нічні години. Втім, і ці розрахунки можуть провалитися, і бувають випадки, коли кращим часом для маршу є ранкові години. Ніколи не слід привчати противника до певної форми ведення бою. Потрібно постійно змінювати і місце і час, а також форми проведення партизанської операції, бо в іншому випадку ворог може легко розгадати задум партизанського загону.

Ми вже вказували, що бойова операція повинна бути не затяжною, швидкою і можливо більш ефективною. Триває вона всього кілька хвилин і завершується негайним відходом. Тут застосовується інша зброя, ніж в умовах сприятливої ​​місцевості рекомендується мати більше автоматичної зброї. Під час нічних атак вогонь не є визначальним фактором - більш важлива щільність вогню. Чим більше автоматичної зброї застосовується у стрільбі на короткій дистанції, тим більше можливостей знищити противника.

Крім того, велике значення має мінування доріг і руйнування мостів. Що стосується тривалості нальотів, то вона значно скорочується, а сила атаки підвищується. Повинна використовуватися саме різна зброя, наприклад зазначені міни, а також автомати. У боротьбі проти відкритих транспортних засобів, що перевозять війська, а також проти критих, але не мають спеціальних захисних пристроїв, якими є автобуси і т. д гранатомети є грізною зброєю

Важливе питання, якому слід приділити увагу, це постачання боєприпасами. Їх майже завжди доводиться добувати у противника. Там, де є реальна гарантія поповнити витрачені боєприпаси, необхідно давати бій. Виняток становлять випадки, коли в безпечних місцях є достатня кількість боєприпасів. Стало бути, не потрібно піддавати себе ризику, зав'язуючи важкий бій з групою противника, якщо це буде коштувати всіх боєприпасів, а поповнити їх не вдасться. У партизанській тактиці завжди потрібно пам'ятати про важку проблемі забезпечення цим основним військовим матеріалом, необхідним для того, щоб продовжувати боротьбу. Тому озброєння партизан має відповідати озброєнню противника, за винятком тих видів озброєнь, боєприпаси до яких можуть бути отримані в самій зоні або в містах.

Чисельність партизанського загону в даних умовах не повинна перевищувати 10-15 чоловік. Суворе дотримання певної чисельності загону має величезне значення. Десять, дванадцять, п'ятнадцять чоловік можуть сховатися в будь-якому місці і в той же час надавати противнику потужний опір, взаємно підтримуючи один одного. Чотирьох або п'яти чоловік, мабуть, занадто мало. Однак, коли людей більше десяти, значно посилюється небезпека того, що противник виявив місцезнаходження партизанського табору або пересування партизан.

Пам'ятайте, що на марші швидкість руху партизанського загону дорівнює швидкості того його бійця, який ходить повільніше всіх. Важче домогтися узгодженості на марші у двадцяти, тридцяти чи сорока людина, чому десяти. 

Партизан, діючий на рівнині, повинен в першу чергу, добре бігати. На рівнині вміння наносити удари і зникати повинно досягати найвищої майстерності. Партизанські загони, що діють на рівнині, перебувають у вкрай несприятливих умовах: вони в будь-який момент можуть потрапити в оточення, у них немає надійних пунктів, щоб надати стійкий опір, і, отже, протягом тривалого часу вони повинні жити в умовах глибокого підпілля, тому що не можуть довіритися жодному жителю з сусідніх місць, не переконавшись в його абсолютній відданості. При цьому слід враховувати, що ворог застосовує настільки сильні і жорстокі репресивні заходи (а застосовуються вони не тільки до глави сім'ї, а в багатьох випадках, і до жінок, і дітей), що тиск на людей не дуже стійких може в будь-який момент мати той результат, що вони не витримають і дадуть свідчення про те, де знаходиться і як діє партизанський загін. А це призведе до його негайного оточення з вельми тяжкими наслідками, хоча це зовсім не означає, що загін буде знищений.

Коли умови, наявність зброї, готовність людей до рішучих дій спонукають збільшити чисельний склад загонів, їх треба розукрупнити. У потрібний момент вони можуть об'єднатися, щоб, здійснити удар по противнику. Але після цього, негайно відходячи на свої звичайні позиції, вони знову повинні розбитися на невеликі групи по десять, п'ятнадцять або двадцять чоловік.

Можна з успіхом організувати цілі партизанські з'єднання під єдиним командуванням, домогтися поваги і покори цьому командуванню і не вдаючись до об'єднання. Тому дуже важливо правильно обрати командира партизанського загону. Важливо мати впевненість у тому, що цей командир відповідатиме у патріотичному та особистому ставленні вимогам керівника партизанської зони.

 При захопленні у противника важкої зброї, природно, не можна нехтувати нічим.

Основною зброєю партизана на несприятливій місцевості є його особистий атомат. Особливостями умов місцевості є також те, що такий район зазвичай заселений - там є місцеві жителі. Це величезною мірою сприяє постачанню партизанів сільськогосподарськими продуктами. Маючи вірних людей, встановивши зв'язок з пунктами, де розподіляються серед населення продукти харчування, можна прекрасно постачати партизанський загін, що не витрачаючи багато часу і грошей на створення обширних ліній постачання, схильних до небезпеки з боку окупаційних військ. Слід також підкреслити, що чим менше чисельний склад загону, тим легше організувати його постачання. Все основне - ковдри, непромокальні накидки, взуття, ліки та продукти харчування - можна знайти безпосередньо в зоні, оскільки і для населення зони все це є предметами першої необхідності.

Тепер про зв'язок. Власне, налагодити її особливої ​​складності не представляє, оскільки підібрати для цього достатню кількість людей і обрати необхідні дороги не важко. Складніше йде справа з забезпеченням надійності передачі того чи іншого повідомлення в інший район, тому що для цього потрібно підтримувати постійний зв'язок, а, отже, доводиться довіряти багатьом людям, і тут виникає небезпека перехоплення кого-небудь з зв'язкових, які постійно перетинають ворожу зону. Якщо повідомлення не настільки важливі, слід передавати їх усно, якщо ж вони важливі, потрібно вдаватися до письмової форми і до шифру, бо, як показує досвід, деякі повідомлення, що передаються з уст в уста, в даних умовах повністю спотворювалися.

Якщо для партизан взагалі важливо підтримувати тісні зв'язки з масами, то особливо необхідно це на несприятливій місцевості, тобто там, де навіть один - єдиний удар з боку противника може привести до повного розгрому партизанського загону.

Тут потрібно вести пропаганду і невпинно боротися за об'єднання патріотично налаштованих місцевих жителів, з тим щоб домогтися повної співпраці населення даного району з партизанами. Проводячи цю роботу по зміцненню зв'язків з населенням зони, не треба забувати разом з тим про необхідність безжального знищення закоренілого ворога, якщо він становить небезпеку. В цьому відношенні партизанський загін повинен діяти рішуче, бо в місцях, які не є безпечними, ворог не повинен існувати.

Дія партизанів у передмістях

Партизани, які на одному з етапів війни проникають в околиці міста, і можуть розташуватися там у відносній безпеці, попередньо повинні пройти особливу підготовку, іншими словами, бути спеціально організовані.

Слід, перш за все, вказати, що партизанський загін, що діє в передмісті, не може виникнути стихійно. Він створюється лише після того, як будуть у наявності необхідні умови для його існування. Партизанський загін, що діє в передмісті, підкоряється наказам командирів, які перебувають в інших зонах. Тому в задачу такого партизанського загону не входить проведення самостійних операцій. Він повинен діяти в повній відповідності зі стратегічними планами, згідно з якими завданням загону такого типу повинна бути підтримка дій великих груп, що знаходяться в іншому районі, особливо допомога і сприяння виконанню поставленого тактичного завдання без того оперативного розмаху, яким характеризуються дії інших партизанських загонів. Це значить, що партизанський загін, що діє в приміському районі, не повинен самостійно проводити, наприклад, такі дії, як порушення зв'язку, вчинення диверсії в іншому пункті або раптовий напад на ворожий патруль на віддаленій дорозі. Він повинен точно виконувати тільки ту задачу, яка перед ним поставлена. Якщо в його завдання входить вивести з ладу лінію електропередачі, каналізацію, залізничні колії або водопровідну систему, то він і повинен обмежитися бездоганним виконанням даних задач.

Чисельний склад цього загону не повинен перевищувати чотирьох - п'яти осіб. Це обмеження дуже важливе, тому що партизанський загін, що діє в передмісті, слід розглядати як загін, що знаходиться на місцевості, виключно несприятливій для дій партизанських військ, де пильність противника значно вище і де збільшується можливість репресивних актів, а також доносу. Необхідно мати на увазі і такий несприятливий фактор: загін в цих умовах не може сильно віддалятися від місць, де йому належить діяти. З швидкістю дій і зміни місця він повинен поєднувати відносно невелике видалення від місця дій і абсолютне маскування днем. Даний загін діє переважно вночі, і притому у нього немає можливості змінити форму своїх дій до того моменту, поки повстанський рух не стане настільки широким, що він зможе брати участь в облозі міста та міських операціях як активного бойового підрозділу.

Дисципліна і витримка членів такого загону повинні бути вище, ніж у будь-якого іншого солдата. Друзів, що постачають продуктами, слід мати не більше як у двох - трьох будинках. В таких умовах оточення майже рівносильно смерті. Розглянутий загін відрізняється від інших і своєю зброєю. Це - зброя особистої оборони, яке не заважає швидкому відходу і надійному укриттю.

Збройні дії можуть відбуватися лише шляхом раптового нападу на солдатів або офіцерів противника або його служби інформаторів. Акти саботажу слід здійснювати лише за наказом згори.

Якщо є декілька таких загонів, всі вони підпорядковуються одному командиру, який через випробуваних зв'язкових з цивільного населення керує проведенням необхідних робіт. В окремих випадках партизан може зайнятися своєю громадянською професією, однак це дуже важко. Практично партизанський загін, що діє в передмісті - це група людей, яка знаходиться на нелегальному становищі, має армійську організацію і діє в несприятливих умовах, раніше описаних нами.

Значення партизанської боротьби в приміській зоні деким недооцінюється, а між тим воно вкрай велике. Належним чином організована, ця боротьба, яка охоплює велику територію, майже повністю паралізує життя в даному секторі, породжує серед населення занепокоєння, тривогу і до певної міри навіть примиряє їх з думкою про необхідність вжиття рішучих заходів, здатних покласти край тривожного стану невизначеності. Якщо з самого початку війни завчасно все врахувати і підготувати фахівців цього виду боротьби, то будуть гарантовані блискавичні дії і, отже, будуть збережені багато життя і збережене цінне для країни час.


Віктор Друг

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі