субота, 30 серпня 2014 р.

Радіоелектронне придушення РЛС ППО. Захист ударної авіації в ВПС США

   Масоване застосування протиборчими сторонами в ході збройних конфліктів радіоелектронних засобів призвело до необхідності мати в складі авіаційних угрупувань спеціалізовані літаки радіоелектронної боротьби (РЕБ), які супроводжують групи ударних літаків і забезпечують їм радіоелектронний захист. Їх основним завданням є придушення постів раннього виявлення і наведення винищувачів-перехоплювачів противника, а також РЛС цілевказівки комплексам ЗУР.
     Залежно від числа ударних літаків, важливості виконуваного завдання та кількості засобів ППО противника прикриття здійснює один або кілька літаків РЕБ. Вони використовуються або з безпечної відстані від району бойових дій (із зон баражування), або перебуваючи в складі бойових порядків ударних груп.
     В даний час в CША на озброєнні ВПС є спеціалізовані літаки РЕБ групового захисту EF -111А "Рейвен", а ВМС- ЕА-"Проулер". EF-111A являє собою модифікований варіант винищувача-бомбардувальника F-111A, відрізняючись від нього за зовнішнім виглядом лише наявністю підфюзеляжного обтічника і контейнера на кінці кіля. Внаслідок невеликих конструктивних змін, вироблених для посилення планера, установки нового двигуна і розміщення обладнання РЕБ, EF-111А дещо відрізняється за своїми характеристиками від базового варіанту. Палубний літак РЕБ ЕА-є варіантом штурмовика А-6Е. Його фюзеляж подовжений на 1,37 м для розміщення двох послідовно розташованих двомісних кабін і потужнішою силової установки.
     Літаки EF-111A забезпечують виконання наступних завдань: супровід груп тактичних винищувачів на маршруті протяжністю до 2000 км при нанесенні ними ударів за лінією фронту з придушенням всіх РЛС уздовж маршруту; створення перешкод РЛС раннього попередження та оглядовим радіолокаційним станціям великої дальності дії з безпечних зон, баражування в яких забезпечується без дозаправки в повітрі протягом 4,5 год; придушення військової ППО противника поблизу лінії бойового зіткнення за безпосередньої підтримки сухопутних військ. Об'єктами їх радіоелектронного придушення є також бортові РЛС і засоби наведення винищувачів. Максимальна дальність дії перешкод, за розрахунками американських фахівців, дорівнює 230 км.  
   Говорячи про груповий захист ударної авіації, слід відзначити ще один літак РЕБ - спеціалізований постановник перешкод системам зв'язку і управління противника ЄС-130Н "Компас Колл" (цим пояснюється звільнення EF-111A від придушення каналів радіоуправління винищувачами-перехоплювачами, яке здійснює ЕА-6В), який діє з "безпечних зон". Він несе потужні передавачі нижнього, середнього і високого діапазонів, межі яких засекречені. На фюзеляжі і під крилом змонтовано безліч ножових антен, а в контейнерах на кінцях крила знаходяться  буксирувані дротяні антени великої довжини, які випускаються в польоті. У західній військовій пресі повідомляється, що система може ставити різноманітні спеціалізовані шумові перешкоди, в тому числі кілька варіантів загороджувальних і прицільних за частотою.
     Літак працює у взаємодії з наземними засобами РЕБ і забезпечує радіоелектронне придушення системи управління не тільки ППО, але і наземних сил противника. Відзначається виключно висока реакція системи "Компас Колл", що дозволяє блокувати мережу зв'язку ще до передачі по ній інформації (тобто відразу після процедури обміну позивними і виходу на зв'язок), а також пригнічувати як телефонні канали, так і лінії передачі даних, у тому числі в мережах "повітря - повітря".
     ЄС-1 ЗОН завдяки численній групі операторів і здібності пеленгувати мети у всіх діапазонах хвиль забезпечує, по-перше, розтин дислокації вузлів зв'язку і пунктів управління, по-друге, збір і аналіз змісту радіообміну. Останнє може використовуватися для введення супротивника в оману за допомогою передачі в його мережі помилкових команд і доповідей. Апаратура системи "Компас Колл" безперервно удосконалюється. Основна увага приділяється розробці нових алгоритмів аналізу радіопередач та управління придушенням підвищенню точності пеленгування. Планується також замінити набір приймачів єдиної комплексної приймальної підсистемою.
     
Всього авіація ВМС розпорядженні приблизно 100 літаками ЕА-6В. У складі ВПС США налічується близько 40 літаків EF-111А і 13 ЕС-130Н.
     Високу ефективність літаки РЕБ групового захисту продемонстрували в ході збройного конфлікту в зоні Перської затоки в 1991 році. В ньому від авіації ВМС прийняло участь 39 ЕА-"Проулер", що базувалися на шести багатоцільових авіаносцях. Вони здійснили 1623 літако-вильоти обший тривалістю 4600 год, причому більш 150 УР HARM пускалися по позиціях РЛС іракської системи ППО. Дії ВВС підтримували EF-111A "Рейвен" (один літак розбився при поверненні з завдання), які вчинили понад 900 літако -вилетов, і сім-дев'ять ЄС-130Н "Компас Колл". EF-111A в складі кількох машин спільно з літаками вогневого ураження РЛС ППО F-4G "Уайлд Візлі" забезпечили нанесення двох перших головних повітряних ударів в операції "Буря в пустелі". Завдяки літакам РЕБ групового захисту була звільнена від впливу іракської ППО зона повітряного простору над всією територією противника на висотах від великих до середніх.
     На думку зарубіжних фахівців, літаки EF-111А, ЕА-і ЄС-130Н "Компас Колл" є одним з основних елементів забезпечення досягнення переваги в повітрі.

О. Сопруненко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі