пʼятниця, 15 серпня 2014 р.

ПРО. Самозахист від ракет

Самозахист від ракет є мінімальною одиницею протиракетної оборони. Він забезпечує захист від атакуючих ракет лише тієї військової техніки, на якій він встановлений. Характерною особливістю самооборонних систем є розміщення всіх систем ПРО безпосередньо на техніці, яка  захищається, і всі розміщені системи є допоміжними (не основним функціональним призначенням) для даної техніки. Системи самозахисту від ракет економічно ефективні до використання лише на дорогих типах військової техніки, яка несе важкі втрати від ракетного вогню. В даний час активно розвиваються два типи систем самозахисту від ракет: комплекси активного захисту танків і протиракетна оборона військових кораблів. 

Активний захист 

Активний захист танків (та іншої бронетехніки) - це комплекс заходів з протидії атакуючим снарядам і ракетам. Дія комплексу може маскувати об'єкт, що захищається (наприклад, випуском аерозольної хмари), а може і фізично знищувати загрозу близьким підривом противоснаряда, шрапнеллю, спрямованою вибуховою хвилею або іншим чином.

Для систем активного захисту характерно вкрай малий час реакції (до часток секунди), так як подлітний час засобів ураження, особливо в умовах міського бою дуже малий.

Цікавою особливістю є те, що для подолання систем активного захисту бронетехніки розробники протитанкових гранатометів використовують ту ж стратегію, що й розробники міжконтинентальних балістичних ракет для прориву стратегічної ПРО - помилкові цілі . 

Тактична ПРО

Тактична ПРО призначена для захисту обмежених ділянок території та розташованих на ній об'єктів (угруповань військ, промисловості і населених пунктів) від ракетних загроз. До цілей подібної ПРО відносять: маневруючі (в основному, високоточні авіаційні) і неманевруючі (балістичні) ракети з відносно невеликими швидкостями (до 3-5 км / с) і не мають засобів подолання ПРО. Час реакції комплексів тактичної ПРО становить від кількох секунд до кількох хвилин залежно від типу загрози. Радіус області, що захищається, як правило, не перевищує декількох десятків кілометрів. Комплекси які мають істотно більший радіус області, яка захищається - до декількох сотень кілометрів, часто відносять до стратегічної ПРО, хоча вони і не здатні перехоплювати високошвидкісні міжконтинентальні балістичні ракети, що прикриваються потужними засобами подолання ПРО.
Існуючі комплекси тактичної ПРО

Росія  

Малого радіусу дії
Тунгуска (тільки за зовнішнім цілевказанням через зовнішній Командний пункт).
Тор
Панцир-С1

Середнього та великого радіусу дії:
Бук 
С-300П всі варіанти
С-300В всі варіанти
С-400 будь-якими ракетами

США  

Малого радіусу дії:
MIM-104 Patriot PAC3

Середнього та великого радіусу дії:
THAAD
Іджіс (AEGIS)

Індія 

Малого радіусу дії:
PAD (на 1.1.2014 все ще не боєздатна).

Середнього та великого радіусу дії:
AAD (на 1.1.2014 все ще не боєздатна).

Ізраїль  

Малого радіусу дії:
Залізний купол (тільки для НУРС дальністю польоту 4-70 км)

Середнього та великого радіусу дії:
Arrow

Європа

Малого радіусу дії:
Aster 30

Середнього та великого радіусу дії:
Aster Block 2 BMD .

Комплекс активного захисту «Заслін»

«Заслін» - український комплекс активного захисту (КАЗ) танка. Вперше КАЗ «Заслiн» було продемонстровано на виставці IDEX-2003 в Абу-Дабі. Розробником комплексу є ДП БЦКТ «МІКРОТЕК», спільно з іншими українськими підприємствами. 

КАЗ «Заслiн» має автономноу модульну структуру і без істотних внесень в конструкцію може бути встановлений на будь-які танки (вітчизняні чи зарубіжні), колісні та гусеничні броньовані машини. Особливістю комплексу, зумовленою його модульною структурою є простота його установки на об'єкти порівняно аналогами (наприклад, КАЗ «Арена» і «Трофі»). Для маскування комплексу він встановлюється на надгусеничних полицях танка, бронекорпус модулів забезпечує захист від куль і осколків снарядів. Основною перевагою комплексу є його висока швидкодія, яке становить 0.001-0.005 проти 0.07 с. в порівнянні з КАЗ «Арена» та інших аналогічних комплексів. 

Призначена для захисту танків від ПТУР, кумулятивних снарядів танкових і протитанкових гармат, а також БОПС.

Принцип роботи

РЛС комплексу безперервно випромінює на дистанцію приблизно 2,0-2,5 м. На дальності 2,0-2,5 м РЛС виявляє нападник боєприпас. У разі якщо боєприпас становить загрозу для танка подається команда на підрив захисного боєприпасу.

Під впливом вибухової хвилі і високошвидкісного ешелонованого потоку осколків, кумулятивні боєприпаси детонують або змінює свою траєкторію, атакуючі БОПС під впливом захисного боєприпасу міняють свою траєкторію і або йдуть поза зоною захищається, або зустрічаються з основним бронюванням під невигідним кутом.

Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі