четвер, 26 червня 2014 р.

Суньцзи. Мистецтво війни

1.Початкові розрахунки

Сунь-цзи сказав:

"Війна - це велика справа держави, основа життя і смерті, Шлях до виживання або загибелі. Це потрібно ретельно зважити і обміркувати ".


"Тому визначай її в [відповідно] з наступними п'ятьма явищами, міряй її розрахунками і шукай її справжню природу. Перший називається Дао, другий - Небо, третє - Земля, четвертий - Полководець і п'ятий - Закон [військової організації і дисципліни].

Дао змушує людей бути в повній гармонії з правителем. [Тому], вони будуть помирати разом з ним, вони будуть жити разом з ним і не боятися небезпеки.

Небо містить в собі інь і ян, холод і спеку і порядок сезонів.

Земля містить в собі далеке або близьке, важке або легке, обширне або стисле, смертельну або надійну місцевість.

Полководець містить в собі мудрість, довіру, гуманність, мужність і строгість.

Закон [військової організації і дисципліни] містить в собі організацію та приписи, Дао командування і постачання.

Немає таких полководців, які не чули б про ці п'ять. Ті, хто розуміє їх, будуть перемагати; ті, хто не розуміє їх, не будуть перемагати ".

"Тому, вимірюючи за допомогою розрахунків, шукаючи справжню природу, запитай:
Хто з правителів володіє Дао?
Хто з полководців має найбільші здібності?
Хто знайшов [переваги] Неба і Землі?
Чиї закони і накази виконуються більш ретельно?
Чиї війська сильніші?
Чиї командири і воїни краще навчені?
Чиї нагороди і покарання зрозуміліші?
З цього я дізнаюся про перемогу і поразку!

Якщо полководець слідує моїм розрахункам і ти використовуєш його, він обов'язково здобуде перемогу, і його слід утримати. Якщо полководець не слідує моїм розрахункам і ти використовуєш його, він обов'язково буде розбитий, тому, прибери його.

Засвоївши ці розрахунки, склади їх зі стратегічною міццю [ши], доповненою бойовою тактикою, що відповідає зовнішнім обставинам. Що стосується стратегічної сили, [вона] використовує бойову тактику [цюань] відповідно з вигодою, яка повинна бути.

Війна - це шлях обману. Тому, навіть якщо [ти] здатний, показуй супротивникові свою нездатність. Коли повинен ввести в бій свої сили, вдавай бездіяльним. Коли [мета] близько, показуй, ніби вона далеко; коли ж вона дійсно далеко, створюй враження, що вона близько.


Зобрази вигоду, щоб заманити його. Створи безлад [в його силах] і візьми його.
Якщо він сповнений, приготуйся; якщо він сильний, уникай його.
Якщо він в гніві, турбуй його; будь шанобливий, щоб він загордився собою.
Якщо ворог відпочив, примусь його напружити сили.
Якщо він об'єднаний, роз'єднай його.
Нападай там, де він не приготувався.
Або вперед там, де він не очікує.
Такі шляхи, якими військові стратеги перемагають. Але про них не можна говорити наперед.

Той, хто ще до бою визначає в храмі предків, що здобуде перемогу, знаходить, що більшість обставин на його користь. Той, хто ще до бою визначає в храмі предків, що не здобуде перемогу, знаходить трохи обставин на свою користь.

Якщо той, хто знайшов, що більшість обставин говорять на його користь, переможе, а той, хто знайшов, що трохи обставин говорять на його користь, буде розбитий, то що говорити про того, хто не знаходить ніяких обставин на свою користь?

Якщо я подивлюся на це так, перемога і поразка будуть очевидні. "

2.Ведення війни

Сунь-цзи сказав:

"Стратегія використання сил така: якщо є тисяча колісниць нападу, кожна запряжена чотирма кіньми, одна тисяча колісниць підтримки, покритих шкіряними обладунками, сто тисяч воїнів у кольчугах, а провізія доставляється на тисячу лі, то тоді витрати внутрішні і зовнішні на прийом радників і гостей, на матеріали, такі як клей і лак, а також на забезпечення колісницями і обладунками складуть тисячу золотих на день. Тільки тоді можна зібрати військо в сто тисяч.

Якщо використовуєш їх в битві, але перемога довго не приходить, їх зброя притупляється, а завзяття - слабшає. Якщо осаджувати міста, їх сили виснажуються. Якщо піддаєш військо тривалій війні, запасів держави не вистачить.

Коли зброя притупилося, а дух - пригнічений, коли наші сили виснажені, а запаси - витрачені, тоді удільні князі скористаються нашою слабкістю і піднімуться. Навіть якщо у тебе є мудрі полководці, вони не зможуть нічого досягти.

Тому я чув про успіх швидких військових походів, і не чув про успіх затяжних. Жодна держава не отримали вигоду з тривалої війни.

Ті, хто недостатньо розуміють небезпеки війни, не можуть зрозуміти і вигоду від війни.

Той, хто досяг успіху у використанні армії, не набирає людей двічі і не перевозить провіант тричі. Якщо отримуєш спорядження зі свєї держави і спираєшся на захоплення провіанту у ворога, то запасів буде достатньо.

Держава виснажується війною, якщо провіант поставляється далеко. Коли провіант поставляється далеко, народ розорений.

Ті, хто близькі до армії, будуть продавати дорого свої товари. Коли товари дорогі, засоби народу вичерпаються. Коли кошти вичерпалися, надзвичайно важко змусити їх виконувати військові повинності.

Коли їх сили виснажені, а засоби вичерпалися, будинки на центральних рівнинах спорожніють. Витрати народу будуть складати сім десятих від того, чим він володіє. Витрати правителя - зламані колісниці, полеглі коні, обладунки, шоломи, стріли й арбалети, [великі рухомі] щити з алебардами і списами, сільська худоба і великі вози - складуть шість десятих його багатств.

Тому мудрий полководець повинен віднімати провіант у ворога. Один бушель зерна противника варто двадцяти наших; одна одиниця фуражу варто двадцяти наших.

Так, те, що [спонукає людей] знищувати ворога - це лють, що [спонукає їх] наживатися - це багатства. Якщо при битві на колісницях захопили десять або більше колісниць, винагородити того, хто зробив це першим. Переміни знамена ворога на наші, змішай його колісниці зі своїми і задіюй їх разом. Добре поводься з бранцями, щоб їх [можна було] використовувати. Це називається "перемогти ворога і стати сильнішим ".

Так, армія любить перемагати і не любить затяжної війни. Тому, полководець, що розуміє війну, є господарем доль людей, хранителем безпеки держави. "


Планування нападу

Сунь-цзи сказав:

"Метод використання військ наступний: найкраще - зберегти столицю держави [ворога], на другому місці - зруйнувати його столицю. Найкраще - зберегти його армію, на другому місці - розбити її.

Найкраще - зберегти з'єднання ворога, на другому місці - знищити їх. Найкраще - зберегти підрозділи ворога, на другому місці - знищити їх.

Найкраще - зберегти "п'ятірки" ворога, на другому місці - знищити їх. Тому одержати сто перемог у ста битвах - це не вершина переваги. Підпорядкувати армію ворога НЕ борючись - ось справжня вершина переваги.

Тому вище прездійсненя війни - зруйнувати плани ворога; потім - зруйнувати його союзи; потім - напасти на його армію; і саме останнє - напасти на його укріплені міста.

Облога міста застосовується тільки тоді, коли це неминуче. Підготовка великих рухливих оборонних щитів, укріплених облогових возів та інших пристроїв і пристроїв потребують три
місяці. Споруда земляних укріплень до повного завершення зажадає ще три місяці. Якщо полководець не може подолати нетерпіння і кине солдатів повзти по стінах, як мурашок, він погубить третину своїх командирів і солдатів, а місто не взято. У цьому згубні наслідки облоги міста.

Тому той, хто досяг успіху у військовій справі, підпорядковує чужі армії, не вступаючи в битву, захоплює чужі міста, не облягаючи їх, і руйнує чужі держави без тривалої битви. Він повинен
битися під Небом з вищою метою "збереження". Тоді його зброя не притупиться і плоди перемоги можна буде втримати. У цьому стратегія наступу.

Стратегія ведення війни така: якщо сил в десять разів більше, ніж у ворога, оточи його; якщо в п'ять разів більше, атакуй його; якщо в два рази більше, розділи свої сили. Якщо сили рівні, можеш з ним битися. Якщо сил менше, перехитри його. Якщо тебе перевершують, уникай його. Тому завзятий з малим, стане бранцем великого.

Полководець - це підтримуюча опора держави. Якщо його знання міцні, держава обов'язково буде сильною. Якщо в опорі з'являться тріщини, держава неминуче послабшає.

Тому, є три випадки, коли армія ставиться в скрутне становище своїм правителем:

Він не знає, що три армії не повинні просуватися, але вимагає, щоб вони наступали, або не знає, що три армії не повинні відходити, і наказує відступати. Це називається "заплутуванням армії".

Він не розуміє військових справ трьох армій, але [вказує їм] по аналогією з [цивільним] керуванням. Тоді командири будуть розгублені.

Він не розуміє тактичної рівноваги сил у трьох арміях, але бере на себе відповідальність за командування. Тоді командири будуть в сумніві.

Коли три армії в розгубленості і сумніві, виникає небезпека, що удільні князі [скористаються ситуацією]. Це називається "Зруйнована армія наближає до перемоги іншого".

Ось п'ять ознак, з яких можна узнати про перемогу:
Той, хто знає, коли можна битися, а коли не можна, здобуде перемогу.
Той, хто розуміє, як використовувати великі і малі сили, здобуде перемогу.
Той, у кого верхи і низи горять одним і тим же бажанням, здобуде перемогу.
Той, хто будучи повністю готовий, чекає непідготовленого, здобуде перемогу.
Той, у кого полководець здатний, а правитель не заважає йому, здобуде перемогу.
Такі п'ять шляхів узнати про перемогу.

Тому сказано, що той, хто знає ворога і знає себе, не опиниться в небезпеці і в ста битвах. Той, хто не знає ворога, але знає себе, буде то перемагати, то програвати. Той, хто не знає ні
ворога, ні себе, неминуче буде розбитий в кожній битві. "


4.Бойова форма

Сунь-цзи сказав:

"В давнину ті, хто досяг успіху у війні, насамперед робили непереможними себе, щоб чекати [моменту, коли] можна підкорити ворога.

Непереможність укладена в самому собі; можливість перемоги залежить від ворога.

Тому той, хто досяг успіху у війні, може зробити непереможним себе, але не обов'язково може змусити ворога скоритися.

Тому сказано, що стратегію перемоги над ворогом можна пізнати, але не завжди можна застосувати.

Той, хто не може перемогти, займає оборонну позицію; хто може перемогти - атакує. За цих обставин, якщо займати оборону, то сил буде більш, ніж достатньо, в той час, як при нападі їх буде бракувати.

Той, хто вміє оборонятися, заривається в самі глибини Землі. Той, хто вміє нападати, обрушується з самих висот Неба. Так вони можуть зберегти себе і досягти повної перемоги.

Передбачення перемоги, яка не перевершує того, що можуть бачити небагато, не є вершина переваги. Домогтися перемоги, після якої в Піднебесній похвалять тебе, не є вершина переваги.

Так, вміння підняти осінній лист не може вважатися великою силою; здатність бачити місяць і сонце не може вважатися гострим зором; здатність чути звук грому не може вважатися тонким слухом.

Ті, кого древні вважали успішним у війні, підкорювали тих, кого можна було підкорити. Тому перемоги тих, які досягли успіху у війні не вимагали мудрості або мужності. Тому їх перемоги були вільні від помилок. Той, хто вільний від помилок, відправляється перемагати тих, хто вже переможений.

Тому той, хто досяг успіху у війні, першою справою вибирає позицію, де він не може бути розбитий, разом з тим не упускаючи [будь-якої можливості] розбити ворога.

Тому, переможна армія спочатку усвідомлює умови перемоги, а потім шукає битви; армія, що програла спочатку б'ється, а потім шукає перемогу.

Той, хто досяг успіху у використанні військ, культивує Дао і зберігає закони; тому він може керувати перемогою і поразкою.

Що стосується військових методів: перший називається виміром; другий - оцінкою [сил]; третій - розрахунком [кількості людей]; четвертий - зважуванням [відносних сил]; п'ятий - перемогою.

Місцевість породжує вимір; вимір виробляє оцінку [сил]. Оцінка [сил] породжує розрахунок [кількостей людей]. Розрахунок [кількості людей] породжує зважування [сил]. Зважування [сил] породжує перемогу.

Тому переможна армія подібна тонні у порівнянні з унцією, а переможена армія подібна унції у порівнянні з тонною. Битва переможної армії подібна раптовому звільненню затиснутого
потоку, що падає в прірву з висоти тисячі сажнів. У цьому складається стратегічна форма сил. "
5.Стратегічна міць

Сунь-цзи сказав:

"Управління багатьма подібно управлінню небагатьма. Це питання поділу сил. Введення в бій багатьох подібно введенню в бій небагатьох. Це питання форми та назви.

Те, що дозволяє силам трьох армій беззастережно протистояти ворогові, не будучи переможеними - це прямота в бою і спритність в маневрі.

Коли б армія не атакувала, це подібно удару точильного каменю по яйцю, це подібно порожнечі та повноті.

В цілому, в битву вступають з правильними частинами, а здобувають перемогу за допомогою незвичайних. Тому той, хто пускається в бій, невичерпний як Небо, безмежний, як ріки Хуанхе і Янцзи. Сонце і місяць досягають кінця і починають знову. Чотири пори року вмирають і відроджуються.

Тонів не більше п'яти, але всі зміни п'яти тонів неможливо почути. Квітів не більше п'яти, але всі зміни п'яти кольорів неможливо побачити. Смаків не більше п'яти, але всі зміни п'яти смаків неможливо перепробувати. У війні стратегічна міць вичерпується правильними і незвичайними, але зміни правильних і незвичайних неможливо вичерпати. Вони породжують один одного, подібно нескінченного циклу. Хто може вичерпати їх?

Стратегічну міць [можна побачити] у натиску стримуваної води, перевертаючої камені. [Дію] можна бачити у нападі хижої птиці, що розбиває кістки [своєї жертви].

Тому, стратегічна міць у тих, хто досяг успіху у війні, гранично загострена, їх розрахунки ретельні. Їх стратегічна міць подібна натягнутому до межі арбалету, їх розрахунки подібні натисканню на спусковий гачок.

Спутаний і бурхливий бій здається безладним, але їх не можна привести в безладдя. У метушні і розгубленості їх побудова - кругова, і перемогти їх неможливо.

[Удаваний] безлад народжується з порядку; видимість страху народжується з мужності; [Уявна] слабість народжується з сили. Порядок і безлад - це питання кількості; мужність і страх - питання стратегічної міці; сила і слабкість - питання розгортання [військ].

Тому той, хто вміє керувати ворогом, розгортає з'єднання так, що ворог повинен відгукнутися. Він пропонує те, що ворог може схопити. Вигодою він заманює його, зі своїми військами він чекає його.

Той, хто досягає успіху у війні, шукає опори в стратегічній міці, а не в людях. Тому він може вибирати воїнів і використовувати їх стратегічну міць.

Той, хто використовує стратегічну міць, командує людьми в битві так, начебто вони є колодами і камінням, що котяться. Природа дерев і каменів така, що вони нерухомі, коли лежать, і котяться на крутому схилі. Якщо вони квадратні, вони зупиняються, якщо круглі, продовжують котитися. Так, стратегічна міць того, хто досяг успіху у веденні людей у ​бій, подібна круглим валунам, що котяться вниз з гори висотою в тисячу сажнів. Таким є стратегічне розташування сили. "


6.Пустота і повнота

Сунь-цзи сказав:

"Тому, хто першим приходить на поле битви і очікує ворога, буде легко; той, хто приходить після і повинен поспішати в бій, буде стомлений. Тому той, хто досяг успіху у війні, підпорядковує інших і не дає підпорядкувати себе.

Для того, щоб змусити ворога виступити проти його волі, заманюй його будь-якою [ясною] вигодою. Для того, щоб запобігти виступу ворога, покажи йому [можливу] шкоду цього.

Тому, якщо супротивник свіжий, можеш втомити його; якщо він ситий, можеш змусити його голодувати; якщо він відпочиває, можеш турбувати його. Вийди вперед на позиції, до яких він повинен поспішати. Поспішай вперед туди, де він не очікує цього.

Щоб пройти тисячу лі і не втомитися, перетинай незайняті території. Щоб забезпечити досягнення мети при атаці, наноси удар по незахищених позиціях. Щоб бути впевненим у міцності оборони, зміцнюй позиції, які противник не зможе атакувати.

Тому, коли хтось вміє нападати, ворог не знає, де організувати оборону; коли хтось вміє оборонятися, ворог не знає, де атакувати. Незбагненно! Незбагненно! Воно наближається до
безформного. Піднесене! Піднесене! Воно беззвучно. Тому він може бути володарем долі ворога.

Щоб здійснити наступ, якому неможливо перешкодити, нанеси удар по незахищеним позиціям. Щоб здійснити відступ, який не можна наздогнати, іди з неперевершеною швидкістю. Тому, якщо я хочу вступити в битву, навіть якщо у противника високі вали і глибокі рови, він не зможе уникнути бою, бо я нападаю на цілі, які він повинен рятувати.

Якщо я не хочу вступати в битву, та навіть якщо я просто прокреслю лінію по землі і стану захищати її, ворог не зможе втягнути мене в бій, бо ми чужі його руху.

Тому, якщо я визначаю форму сил [ши] противника, в той час як мої війська невиразні, я можу зібрати [сили], коли сили ворога розділені. Якщо ми зібрані в єдину силу, а противник розділений на десять частин, то ми нападемо на нього з міццю, що перевершує в десять разів. Тоді нас буде багато, а ворогів - мало. Якщо ми зможемо напасти такими великими силами на малу кількість ворога, ті, хто вступлять в битву, будуть стиснуті з усіх боків.


Місце, де ми будемо битися з ворогом, не повинно бути відомим йому. Якщо він не знає про нього, він буде змушений підготувати безліч вузлів оборони. Якщо вузлів оборони, підготовлених ворогом, буде багато, тоді сил, з якими він вступить у бій, буде мало. Тоді,
якщо він буде готовим спереду, ззаду буде мало воїнів. Якщо вони захищають тил, то попереду буде мало сил. Якщо він готується оборонятися ліворуч, то праворуч буде мало воїнів. Якщо він готується оборонятися праворуч, то тоді ліворуч буде мало воїнів. Якщо у нього не буде незахищених позицій, то тоді в будь-якому місці воїнів буде небагато. Небагато готуються проти інших; багато змушують інших готуватися проти них.

Тому, якщо знати місце і день битви, можна пройти тисячу лі і зібрати воєдино сили для бою. Якщо не знати ні місця, ні дня битви, тоді ні лівий не прийде на допомогу правому, ні правий не допоможе лівому; передні не зможуть допомогти заднім, а задні - переднім. Тим більше, коли дальні знаходяться на відстані в десятки чи, а ближні відстоять на кілька чи. Як я розумію це, навіть якщо армія Юе численна, як цим можна досягти перемоги? Тому я
стверджую, що перемога можлива. Навіть якщо ворог перевершує нас числом, йому можна не дати битися.

Тому, оцінюють супротивника, щоб розрахувати успіх і втрати. Підштовхують його, щоб знати його пересування і зупинки. Визначають його розташування [сил], щоб знати смертельні і надійні території. Відчувають його, щоб знати, де у нього надлишок, а де -
недолік. Тому, військове розгортання в найвищій точці наближається до безформного. Якщо воно безформно, то навіть самий таємний шпигун не зможе розпізнати його, мудрий не зможе скласти план проти нього.

Відповідно до форми ворога, ми встановлюємо переможні цілі для війська, але воно не в змозі осягнути їх. Усі воїни знають форму [Сил], завдяки якій ми добиваємося перемоги, але ніхто не знає тієї форми [сил], за допомогою якої ми управляємо перемогою. Тому переможна бойова [стратегія] не повторюється, форми відповіді ворогові - незчисленні.

Форма сил армії подібна до води. Форма води - уникнути висот і прагнути вниз. Форма сил армії - уникати повноти і наносити удар по порожнечі. Вода оформляє потік відповідно до місцевості, армія йде до перемоги відповідно до ворога. Тому в армії немає якогось постійного стратегічного розташування сил; у води немає постійної форми.

Той, хто здатний змінюватися і перетворюватися у відповідності з ворогом і виривати перемогу, зветься піднесеним! Тому [жоден з] п'яти циклів не панує постійно; чотири пори роки не зберігають постійно своє місце; сонце світить більш тривалий і коротший час; місяць убуває і прибуває. "


7. Битва


Сунь-цзи сказав:

"Стратегія використання армії така: [з того часу, як] полководець отримує наказ від правителя, об'єднує армії і збирає війська аж до зіткнення з ворогом і розбивки табору, немає нічого важчого, ніж бій. У битві найважче - це перетворити обхідний шлях в прямий, перетворити несприятливу обстановку на перевагу.

Тому, якщо змусити ворога піти кружним шляхом і заманити його вигодою, навіть якщо виступив після нього, прибудеш раніше за нього. Це - розуміння тактики окружного і прямого.

Тому, битва між арміями може бути вигідною, бій між арміями може бути небезпечним. Якщо вся армія бореться за перевагу, то не прибудеш вчасно. Якщо урізати армію заради
переваги, обоз і спорядження сильно постраждають.

Тому, якщо скинеш обладунки, щоб йти вперед вдень і вночі, не зупиняючись на відпочинок, проходячи за день вдвічі більше звичайного, і пройдеш сто чи, щоб боротися за вигоду, полководці трьох армій будуть захоплені в полон. Першими прийдуть сильні, а виснажені -
останніми. З такою тактикою тільки один з десяти досягне [поля бою]. Коли за вигоду борються за п'ятдесят чи, командувач верхньої армією буде у скрутному становищі. З такою тактикою половина людей дійде [до мети]. Якщо борються за вигоду за тридцять чи, то дві третини армії дійдуть [до мети].

Тому, якщо у армії немає обозу і спорядження, вона загине; якщо немає провіанту, вона загине; якщо немає запасів, вона загине.

Так, той, хто не знає задумів удільних князів, не може наперед укладати союзи. Той, хто не знайомий з горами і лісами, ущелинами і западинами, формою боліт і низин, не може вести військо. Той, у кого немає місцевих провідників, не може використовувати переваги
місцевості.

Тому, армія встановлюється обманом, просувається заради переваги, і змінюється через розділення і з'єднання. Тому її швидкість подібна до вітру, її повільність подібна лісовій гущавині; її вторгнення і грабіж подібні до вогню; її нерухомість подібна горам. Її важко пізнати, як і темряву; в русі вона подібна грому.

Коли грабуєш-яку місцевість, розділи здобуток з військами. Коли розширяєш свою територію, розділи вигоду. Тримай під контролем стратегічну рівновагу сил і просувайся. Той, хто першим зрозуміє тактику обхідного і прямого, отримає перемогу. Така стратегія битви.

В "Управлінні армією" сказано: "Так як вони не могли чути один друга, придумали гонги і барабани; так як не могли бачити один друга, придумали знамена і прапори. "Гонги і барабани, знамена і прапори - це засіб злити воєдино очі і вуха людей. Коли люди
об'єднані, мужні не зможуть наступати на самоті, полохливі не зможуть відступати одні. Ось правило керування великими силами.

Тому в нічних битвах зроби гонги і барабани численними, а при денних битвах зроби численними знамена і прапори, щоб змінити очі і вуха людей.

Ци трьох армій можна вирвати з коренем, розум полководця можна відняти. Тому вранці ци ворога - палаюча; в перебігу дня ци стає млявою; до сутінків ци виснажується. Той, хто вміло використовує армію, уникає палаючої ци супротивника і завдає удар, коли ци млява
або виснажена. У цьому шлях керування ци.

Перебуваючи в порядку, очікуй безладдя; в спокої очікуй галасливого. У цьому шлях керування розумом.

З тими, хто поруч, очікуй далекого; з відпочилими очікуй втомленого; з ситими очікуй голодного. У цьому шлях керування силою.

Не перешкоджай прапорам, коли вони в порядку; не нападають на добре організоване військо. У цьому шлях керування змінами.

Стратегія ведення війни така: не наближайся до високих гір; не зіштовхуйся з тими, позаду яких пагорби. Не переслідуй уявно відступаючих. Не нападай на натхнені війська. Не примушуй армію бути приманкою. Не перешкоджай армії, що йде додому. Якщо оточуєш
армію, повинен залишатися вихід. Не тисни на виснаженого ворога. Така стратегія ведення війни. "


8.Девять змін


Сунь-цзи сказав:

"В цілому, стратегія ведення війни така. Після того, як полководець отримав накази від правителя, об'єднав армію і зібрав війська:
Не розбивай табір на оманливій місцевості.
Об'єднуйся з союзниками на зручній місцевості.
Склади стратегічні плани для оточеної місцевості.
Бийся на смертельній місцевості.
Є дороги, по яких не ходять.
Є армії, на які не нападають.
Є укріплені міста, які не штурмують.
Є місцевості, через які не змагаються.
Є накази правителя, які не виконують.

Тому полководець, що володіє розумінням переваг дев'яти змін, знає як використовувати армію. Якщо полководець не володіє розумінням переваг дев'яти змін, то навіть будучи знайомим з місцевістю, він не зможе використовувати переваг.

Той, хто командує армією, але не знає способів дев'яти змін, навіть якщо він знайомий з п'ятьма перевагами, не зможе керувати людьми.

Тому мудрі з розумінням пов'язують вигоди і втрати. Якщо вони оцінюють вигоду [у скрутному становищі], зусилля можуть бути виправдані.
Якщо оцінюють шкоду [у можливій вигоді], труднощі можуть бути дозволені.

Тому, підкоряй удільних князів загрозою шкоди; займи їх численними справами; і нехай удільні князі поспішають за вигодою.

Стратегія ведення війни така: не покладайся на те, що ворог не прийде, покладайся на кошти, якими володієш, щоб прийняти його. Не покладайся на те, що ворог не нападе; покладайся на те, щоб наші позиції були невразливі для нападу.

У полководця п'ять небезпек [рис характеру]:
Прагнучий померти може бути убитий.
Прагнучий жити може бути полонений.
Той хто[Легко] приходить у лють і необдумано [діючий] може бути
ображений.
Бажаючий бути сумлінним і чистим може бути зганьблений.
Люблячий людей може опинитися в скруті.

Ці п'ять небезпечних якостей - крайності для полководця, можливе лихо при веденні війни. Знищення армії і смерть полководця неминуче виникають від цих п'яти, тому їх потрібно вивчити. "


9.Маневрування армією


Сунь-цзи сказав:

"Що стосується розташування армії і розуміння ворога:

Перетинаючи гори, рухайся долинами, шукай надійну позицію і займай висоти. Якщо ворог утримує висоти, не дерися вгору, щоб вступити в бій. Таким є розташування армії в горах.

Перейшовши річку, тримайся на відстані від ворога. Якщо він переходить річку, щоб напасти, не зустрічай його у воді. Коли половина його сил переправилася, це зручний момент, щоб завдати удару. Якщо хочеш вступити з ворогом у бій, не розташовуй свої війська біля річки, щоб зустріти його, а шукай зручну позицію і займи висоти. Не ставай проти течії. Такий шлях розташування армії там, де є річки.

Коли переходиш через солоні болота або трясовину, зроби все можливе, щоб пошвидше піти звідси, не зволікай. Якщо вступиш в битву на болоті, займи трав'яниста місце, і нехай ліс буде ззаду. Такий шлях розташування армії в болотах і трясовинах.

На рівнинах розташовуй сили на зручній місцевості, праворуч будуть височини, попереду - небезпечна місцевість, позаду — надійна місцевість. Таким є правило розташування на рівнинах.

Ці чотири [розташування], вигідних для армії, забезпечили Хуан-ді перемогу над "чотирма Імператорами".

Армія любить висоти і ненавидить низини, цінує сонячне [ян] та зневажає темне [інь]. Вона любить життя і займає повноту. Армія, перемагаюча сто хвороб, отримає перемогу.

Там, де пагорби і височини необхідно зайняти сторону ян, так, щоб вони були позаду і праворуч. Це вигідно для армії і [Використовуй природну] допомогу місцевості.

Коли у верхів'ях дощі, річка піниться. Якщо хочеш переправитися, почекай, поки річка заспокоїться.

Необхідно швидко йти з небезпечних місць, таких як прямовисні ущелини з гірськими проходами, "небесний колодязь", "небесна темниця", "Небесна мережа", "небесна яма" і "небесна ущелина". Не наближайся до них. Коли ми тримаємося від них на відстані, противник [Змушений] мати їх у своєму тилу.

Коли армія стикається з ярами й ущелинами, заболоченою місцевістю з очеретом і високою травою, гірськими лісами або густим і спутаним чагарником, необхідно ретельно прочесати їх, бо там можуть бути заховані засідки і шпигуни.

Якщо [ворог] неподалік від нас поводиться тихо, він спирається на допомога ярів. Якщо, здалеку, він викликає на бій, значить він хоче, щоб ти наступав, [бо] займає вигідну і зручну рівну місцевість.
Якщо заворушилися дерева, ворог наближається. Якщо в густій ​​траві багато [помітних] перешкод, це для того, щоб викликати нашу підозру. Якщо злітають птахи, там засідка. Якщо тварини перелякані, ворог готує раптову атаку.

Якщо пил піднімається догори стовпом, це означає, що йдуть колісниці. Якщо він стелиться низько і широко, це наступає піхота.
Якщо він розсіюється тонкими цівками, значить збирають хмиз.
Якщо він не густий, наближається і віддаляється, значить розбивають табір.

Той, хто говорить шанобливо, але підсилює приготування, буде наступати. Той, хто говорить войовничо і просувається поспішно, відступить.

Той, чиї легкі колісниці першими розгортаються віялом у сторони, готується [до битви].

Той, хто шукає миру, не ставлячи ніяких попередніх умов,
[Слідує] стратагемі.

Той, чиї війська метушаться, але [хто] розташовує свою армію в бойовий порядок, виконує заздалегідь намічене.

Той, [чиї війська] то наступають, то відходять, заманює.

Ті, хто стоять, спершись на зброю, голодні. Якщо ті, хто носить воду, п'ють першими, значить вони відчувають спрагу. Якщо вони бачать ясну вигоду, але не знають, чи наступати, значить, вони втомилися.

Там, де птахи збираються в зграї, нікого немає. Якщо противник перегукується вночі, він наляканий. Якщо армія хвилюється, значить у полководця недостатньо жорстокості. Якщо стяги та прапори переходять з місця на місце, противник в сум'ятті. Якщо його командири в люті, значить, ворог стомлений.

Якщо вони вбивають коней і їдять м'ясо, значить, в армії мало зерна. Якщо вони розвішують черпаки та глечики і не повертаються в табір, це означає, що вони готуються до відчайдушної сутички.

Той, у кого воїни постійно збираються малими групами то тут, то там, перешіптуючись між собою, втратив владу над армією. Той, хто часто роздає нагороди, знаходиться в глибокій скруті. Хто часто накладає покарання, знаходиться в складному становищі. Той, хто
спочатку жорстокий, а потім боїться людей, являє собою зразок дурості.

Той, хто направляє посланців з пропозиціями, хоче перепочинку.

Якщо війська противника підняті і наближаються до наших сил тільки для того, щоб зайняти позиції і не вступати в битву, за ними потрібно
уважно спостерігати.

Для армії численність - не найголовніше, бо в іншому випадку це означає неможливість погрожувати і нападати. Досить оцінити власні сили, оцінити положення ворога і захопити його.
Тільки той , хто відчуває недолік розуму і зневажливий до ворога обов'язково потрапить у полон.

Якщо накладаєш покарання на війська до того, як вони стали віддані тобі, вони не будуть підкорятися. Якщо вони не підкоряються, їх буде важко використовувати. Якщо не накладаєш покарання після того, як війська стали віддані тобі, їх не можна використовувати.

Тому, якщо командуєш ними за допомогою цивільних методів і об'єднуєш їх військовими методами, це називається "впевнено схопити їх ".

Якщо накази постійно застосовуються для настанови людей, люди будуть коритися. Якщо накази застосовуються для настанови людей не завжди, люди не будуть коритися. Той, чиї накази постійно виконуються, встановив взаєморозуміння між людьми. "


10.Форми місцевості

Сунь-цзи сказав:

"Основні форми місцевості наступні: доступна, що висить, тупикова, стиснута, стрімчаста і обширна.

Якщо ми можемо йти вперед і супротивник теж може просуватися, це називається "доступною місцевістю". На такій місцевості, першою справою займай висоти і [сторону] ян, а також забезпеч шляхи для підвозу провіанту. Тоді, якщо ми вступимо в битву, за нами буде
перевага.

Якщо ми можемо просуватися вперед, але повернутися буде важко, це називається "висячою місцевістю". У цій ситуації, якщо супротивник не підготовлений, вперед і перемагай його. Якщо противник підготовлений, а ми безуспішно почали вилазку, повернутися назад буде важко і вигоди не буде.

Якщо ні нам, ні противнику не вигідно йти вперед, це називається "тупиковою місцевістю". У цьому положенні, навіть якщо супротивник намагається заманити нас вигодою, ми не йдемо вперед. Відведи [наші сили] і відходь. Якщо ми завдамо удару тоді, коли половина військ противника просунулася вперед, це буде вигідно.

Що стосується "стиснутої" місцевості, якщо ми займаємо її першими, необхідно зайняти її всю і чекати супротивника. Якщо противник займає її першим і всю, не йди за ним. Якщо він займає її не всю, тоді Іди за ним.

Що стосується обривистої місцевості, якщо ми займаємо її першою, ми повинні тримати висоти і сторону ян, щоб чекати супротивника. Якщо противник займе її першим, відведи [наші сили] і йди. Не переслідуй противника.

Що стосується великої місцевості, якщо наші стратегічні сили рівні, буде важко викликати [супротивника] на бій. Вступити в бій НЕ буде вигідно.

Такі шість Дао місцевості. Полководець, який несе відповідальність командування, не може не вивчати їх.

Тому, є [шість типів нещасливих] армій: біжуча, розпущена, тонуча, та, яка руйнується, безладна і розгромлена.
Ці шість не від Неба і Землі, а від помилок полководця.

Коли стратегічні сили рівні, а один нападає на десятьох, це називається "біжуча".

Якщо війська сильні, а командири - слабкі, це називається "розпущена".

Якщо командири сильні, а війська - слабкі, це називається "тонуча".

Якщо вищі командири в люті і не підкоряються, самовільно, чи не утримуючи гніву, вступають у бій, а полководець не знає їх здібностей, це називається "та, яка руйнується".

Якщо полководець слабкий і недостатньо суворий, не стійкий у своїх розпорядженнях та керівництві; командири і війська не виконують постійних [обов'язків], а розташування військ в бойовий порядок йде абияк, це називається "безладна".

Якщо полководець, нездатний оцінити супротивника, вступає в бій з малими силами проти численних, нападає зі слабкими на сильних, а в армії немає перевірених добірних частин, це називається "розгромлена".

Такі шість Дао поразки. Полководець, який несе
відповідальністю командування, не може не вивчати їх.
Форми місцевості - це допомога армії. Спостереження за ворогом, організація перемоги, вивчення ярів і ущелин, далекого і близького -все це складає Дао головнокомандуючого. Той, хто знає івикористовує все це в бою, неодмінно отримає перемогу. Той, хто незнає цього або не використовує це в бою, неодмінно буде розбитий.

Якщо Дао війни виразно [говорить] про перемогу, то навіть якщо правитель вимагає уникати битви, але борешся, це дозволено.
Якщо Дао війни говорить про те, що не отримаєш перемогу, то навіть якщо правитель вимагає вступити в бій, але уникаєш битви — це дозволено.

Тому [командуючий], який не наступає тільки для того, щоб здобути славу і не [утримується від битви] тільки для того, щоб [уникнути смертного вироку] за прорахунки і відступ, але
бажає тільки зберегти людей і принести правителю вигоду — скарб для держави.

Коли полководець дивиться на війська, як на своїх дітей, вони підуть за ним у найглибші долини. Коли він ставиться до військ, як до своїм улюблених дітей, вони будуть жадати померти разом з ним.

Але коли з ними добре поводяться, але їх не можна використовувати, якщо їх люблять, але ними не можна командувати, або, коли вони в сум'ятті, і ними не можна управляти, їх можна порівняти з зарозумілими дітьми та їх не можна використовувати.

Якщо я знаю, що з нашими військами можна нападати, але не знаю, що на ворога не можна нападати, це тільки півшляху до перемоги. Якщо знаю, що противника можна атакувати, але не знаю, що наші війська не можуть нападати, це тільки півшляху до перемоги.

Знати, що на супротивника можна напасти і знати, що наша армія здатна вчинити напад, але не знати, що місцевість для битви незручна, це тільки півшляху до перемоги. Тому той, хто
дійсно знає армію, ніколи не буде введений в оману, коли він виступає, і ніколи не буде доведений до крайності, роблячи дії.

Тому сказано: якщо знаєш ворога і знаєш себе, твоя перемога буде безсумнівна. Якщо знаєш Небо і знаєш Землю, твоя перемога буде повною. "


11.Девять місцевостей


Сунь-цзи сказав:

"Стратегія ведення війни така: існують розсіюючі місцевості, ненадійні місцевості, спірні місцевості, пересічні місцевості, вузлові місцевості, важкі місцевості, місцевості-пастки,
оточені місцевості та смертельні місцевості.

Коли удільні князі б'ються на власній землі, це "розсіююча місцевість".

оли вони вступають на чужі землі, але не глибоко, це "ненадійна місцевість ".

Якщо, коли ми займаємо місцевість, це вигідно нам, а коли противник - йому, тоді це - "спірна місцевість".

Коли ми можемо просунутися і супротивник теж може йти назустріч, це - "пересічна місцевість".

Земля удільних князів оточена з трьох сторін так, що хто б не прийшов першим, отримає вигоду в Піднебесній; це — "вузлова місцевість ".

Коли хто-небудь заходить вглиб чужої землі, обходячи численні міста, це - "важка місцевість".

Де гори і ліси, яри та ущелини, топи і болота, а по дорозі важко тримати зв'язок, це - "місцевість-пастка".

Коли вхід стиснутий з усіх боків, а повернення можливе тільки окружним шляхом, і супротивник може напасти на нас невеликими силами,
це - "оточена місцевість".

Коли, самовіддано борючись, виживають, а якщо не б'ються, то гинуть, це - "смертельна місцевість".

Тому не вступай у битву на розсіюючій місцевості.

Не зупиняйся на ненадійній місцевості.

Не атакуй на спірній місцевості.

На пересічній місцевості не допускай, щоб війська виявилися
відрізаними.

На вузловій місцевості об'єднуйся і складають умови [з сусідніми удільними князями].

На важкій місцевості відбирай провізію.

 Територією-пасткою проходь [швидко].

На оточеній місцевості використовуй стратегію.

На смертельної місцевості вступай у битву.

В давнину ті, хто вмів вести війну, могли перешкоджати тому, щоб передні формування супротивника і тил підтримували зв'язок один з одним; щоб великі і дрібні частини спиралися один на одного; щоб знатні і низькі приходили один одному на допомогу; щоб вищі і нижчі чини довіряли один одному. Вони вміли сприяти тому, щоб війська були розділені і не могли з'єднатися, а якби навіть з'єдналися, ними не можна було керувати. Вони виступали, коли було вигідно; коли не вигідно, зупинялися.

Якщо я запитаю: коли супротивник численний, зібраний і збирається наступати, як ми повинні відповісти на це? Я скажу, спершу захопи те, що він любить, і тоді він буде слухати тебе.

У цьому природа армії: головне - швидкість; використовувати відсутність противника; йти несподіваним шляхом; атакувати там, де він не підготувався.

В цілому, Дао наступальної війни полягає в тому, щоб, проникнувши
глибоко [на чужу землю], тримати сили в єдності, тоді ті , хто захищаються
не зможуть перемогти тебе.

Якщо добувати продовольство в родючій місцевості, у трьох армій буде достатньо їжі. Якщо уважно піклуватися про них і не перевантажувати їх, то ци [війська] збереться воєдино, а сили будуть найвищі.

Коли збираєш армію і вибудовуєш задуми, ніхто не повинен проникнути в їх схованки.

Кидай їх туди, звідки немає виходу, і вони будуть помирати, не відступаючи. Коли немає можливості уникнути смерті, командири і солдати віддадуть всі свої сили.

Коли командири і солдати проникли вглиб [чужої землі], вони будуть триматися один за одного. Коли немає виходу, вони будуть битися.

Тому, навіть якщо солдати не застережені, вони підготовлені; без всяких зусиль вони підтримують один одного; без всяких сумнівів вони близькі один одному; без всяких наказів на них можна покластися.
Заборони передбачення, усунунь сумніви, і думки не відвернуть їх від смерті.

Якщо у наших воїнів немає великого майна, це не тому, що вони зневажають багатство. Якщо вони не живуть довго, це не тому, що вони ненавидять довголіття. У день, коли віддані накази, сльози тих солдат, хто сидить, намочать рукава, а сльози тих, хто лежить, скотяться
по щоках. Однак, якщо поставити їх у безнадійне становище, вони проявлять мужність Чжу або Гуя.

Тому той, хто вміло веде війну, подібний до змії-шуайчжань. Шуайчжань живе на горі Чаншань. Якщо вдарити її по голові, відгукнеться хвіст; якщо вдарити по хвосту, відгукнеться голова. Якщо вдарити по середині, відгукнеться і хвіст, і голова. Якщо спитати, чи можемо ми зробити армію подібній цій змії, я скажу - можемо. Наприклад, люди У і
Юе ненавидять один одного; але якщо вони перетинають річку в одному човні, і раптом налетів сильний вітер, вони будуть допомагати один одному, як ліва і права рука.

Тому, недостатньо зв'язати коней і зарити в землю колісниці по самі осі, [щоб запобігти втечі солдатів]. З'єднайі їх мужність, щоб вони стали як одне, за допомогою Дао керування. Здійсни правильне з'єднання твердого та легкого за допомогою форми місцевості.

Тому той, хто досяг успіху у веденні війни, веде військо за руку, начебто це одна людина, так, що воно не може уникнути цього.

Для полководця важливо бути спокійним і незбагненним для інших; прямим і дисциплінованим, здатним притупляти слух і зір солдатів і командирів, тримаючи їх у невіданні. Він вносить зміни в управління та задуми, щоб люди не дізналися про них. Він приховує своє положення і йде обхідним шляхом, щоб інші не могли передбачити його
дії.

Момент, коли полководець призначений командувати військами, подібний тому, як якби вони піднялися на висоту і залишили драбину.
Полководець просувається разом з ними вглиб земель князів і потім спускає гачок. Він командує ними, наче веде стадо овець - вперед, назад, але ніхто не знає, куди вони йдуть.

Зібрати сили трьох армій, кинути їх в небезпеку - в цьому обов'язок полководця.

Дев'ять змін місцевості - переваги, що виникають з стиснення і розтягування, форми людських почуттів - це все потрібно вивчити.

В цілому, Дао наступальної війни в наступному:

Коли війська зайшли далеко, вони будуть об'єднані, але де це недалеко, вони [будуть схильні] розсіюватися.

Коли [армія] покинула державу, перетнула кордон [ворога] і веде війну, це "відрізана місцевість".

Коли чотири сторони відкриті, це "вузлова місцевість".

Коли просунувся далеко, це "важка місцевість".

Коли просунувся недалеко, це "ненадійна місцевість".

Якщо позаду тебе - фортеця, а попереду - вузький простір, це
"оточена місцевість".

Якщо йти нікуди, це "смертельна місцевість".

Тому на розсіюючійй місцевості я збираю докупи їх волю.

На ненадійною місцевості я велю їм зібратися.

На спірній місцевості я висуваю тилові частини вперед.

На пересічній місцевості я приділяю увагу обороні.

На вузловій місцевості я зміцнюю наші союзи.

На важкій місцевості я забезпечую постійне постачання продовольством.

У місцевості-пастці я [швидко] просуваюсь вздовж доріг.

На оточеній місцевості я закриваю всі проходи.

На смертельній місцевості я показую ворогові, що ми готові загинути.

Так, природа армії в тому, щоб оборонятися, коли вона оточена; щоб люто боротися, коли немає іншого виходу; щоб слідувати наказам при вимушених [обставинах].

Тому той, хто не знає задумів удільних князів, не може укладати наперед союзів. Той, хто не знає розташування гір і лісів, ярів і ущелин, трясовин і боліт, не може керувати армією. Той, у
кого немає місцевих провідників, не скористається перевагами місцевості. Той, хто не знає одного з цих дев'яти, не може командувати армією гегемона або справжнього правителя.

Коли армія гегемона або справжнього правителя нападає на велику державу, вона не може зібрати свої сили. Коли вона спрямовує на ворога свою страхітливу силу, його союзи розпадаються. Тому вона не бореться ні з якими союзами у Піднебесній. Вона не зміцнює владу інших у Піднебесній. Вір у свої сили, зверни на ворога свою страхітливу силу. Тоді його міста можуть бути взяті, його держава може бути підпорядкована.

Роздаючи нагороди, що не вимагаються законом, віддавай виняткові накази. Керуй силами трьох армій, начебто командуєш однією людиною. Давай їм завдання, не пояснюй їм причин. Підкоряй їх [майбутньою] користю, але не повідомляй про [можливе] лихо.

Став їх в безнадійне становище, і вони будуть неушкоджені; веди їх вглиб смертельної місцевості, і вони будуть жити. Тільки коли війська зайшли в таку [місцевість], вони зможуть створити перемогу з поразки.

Ведення військових дій грунтується на відповідності та докладному [вивченні] задумів ворога. Якщо в такому випадку будь-хто направляє [свою силу] на супротивника, завдає удар на віддаленні в тисячу лі і вбиває полководця, про нього говорять як про "майстерного і котрий уміє завершувати військові справи ".

Тому в той день, коли правитель збирає армію, закрий проходи, знищ бирки і не дозволяй посланцям ворога пройти. Проведи обговорення стратегії у верхньому залі храму, щоб справи були виконані.

Якщо ворог відкриває двері, слід увірватися.

Нападай] в першу чергу на те, що він любить. Не стверджуй заздалегідь час для битви; оцінюй і відповідай ворогові, щоб визначити стратегію битви.

Тому спочатку будь як безневинна дівчина [у себе вдома]; потім - коли ворог відкриває двері - будь подібний зайцю, що біжить. Противник не зможе протистояти. "


12.Вогневі атаки


Сунь-цзи сказав:

"Існує п'ять видів вогневих атак: перший, коли спалюють людей; другий, коли спалюють провіант; третій, коли спалюють обози; четвертий, коли спалюють арсенали; п'ятий, коли спалюють бойові порядки.

Застосування вогневих атак залежить від відповідних умов. Оснащення для вогневих атак потрібно повністю підготувати до того, як воно буде потрібно.

Проведення вогневих атак має своє сприятливий час року, а розпалювання вогню - відповідні дні. Що стосується пір року, то це сухі періоди; що стосується дня, то це коли місяць знаходиться в цзи, бі, і чи Чжень. Коли місяць в цих чотирьох фазах, піднімається вітер.

В цілому, вогневій атаці необхідно відповідати на п'ять змін вогню:

Якщо вогонь виник в [таборі ворога], слід негайно відповісти [атакою] ззовні.

Якщо вогонь пущений, але армія противника спокійна, почекай, що не нападай.

Коли полум'я досягло вершини, якщо можеш, йди за ним; якщо немає, утримайся.

Якщо атаку вогнем можна почати ззовні, не покладаючись на [сприяння] зсередини, вибери відповідний момент і починай.

Якщо вогонь пущений по вітром, не атакуй з підвітряного боку.

Вітер, що піднявся вдень, збережеться; що піднявся вночі, припиниться.

Армія повинна знати п'ять змін вогню, щоб протистояти їм у сприятливий для їх використання час. Тому, допомога вогню при нападі очевидна, допомога води при веденні атаки також могутня. Водою можна відрізати, але не можна захопити.

Тому, якщо хто-небудь перемагає в битві й успішно нападає, але не використовує цих засобів, це біда, а його самого називають "Марнотратним та повільним". Тому сказано, що мудрий
полководець обмірковує їх; хороший полководець використовує їх.

Якщо не вигідно, не виступай. Якщо цілі можна досягти, не використовуй армію. До тих пір, поки не буде загрожувати небезпека, не вступай у війну. Правитель не може зібрати армію тільки через свій гнів. Полководець не може вступити в битву тільки через катастрофу
своїх надій. Коли вигідно, просувайся; коли невигідно, зупинись. Гнів може знову звернутися в щастя, роздратування може знову звернутися в радість, але знищену державу неможливо оживити; мертвого не можна повернути до життя.

Тому освічений правитель обережний з війною, хороший полководець шанобливий до неї. У цьому Дао забезпечення безпеки держави і збереження армії в цілості. "


13.Використання шпигунів


Сунь-цзи сказав:

"Коли посилають у похід армію в сто тисяч на відстань у тисячі Чи, витрати народу і витрати правлячого дому становитимуть тисячі золотих на день. Тих, кому заподіють занепокоєння і збиток всередині і зовні, хто буде виснажений від дороги і не зможе займатися сільськогосподарською працею, буде сімсот тисяч сімей.

Армії знаходяться на віддалі протягом кількох років, щоб протягом одного дня боротися за перемогу, якщо [полководці] скупляться на ранги та винагороди у сто золотих і, тому, не знають положення ворога. Це межа негуманності. Така людина - не полководець над
людьми, не помічник правителю, не вершитель перемоги.

Засобом, завдяки якому освічені правителі і мудрі полководці виступали і підкорювали інших, а їх досягнення перевершували багатьох, було випереджаюче знання.

Попереджуюче знання не можна отримати від демонів і духів, не можна отримати з явищ або небесних знамень; воно повинно бути отримано від людей, бо це є знання справжнього стану супротивника.

Тому існує п'ять видів використання шпигунів: місцеві шпигуни, внутрішні шпигуни, звернені [подвійні] шпигуни, мертві [ті що не повертаються] шпигуни і шпигуни, які повертаються. Коли використані всі п'ять видів і ніхто не знає їх шляху, це називається "таємничим методом ". Вони - скарб для правителя.

Місцеві шпигуни - використовуй людей, що проживають у відповідних областях.

Внутрішні шпигуни - використовуй людей, які займають посаду в державі ворога.

Подвійні агенти - використовуй шпигунів супротивника.

Шпигуни, які не повертаються - використовуються для поширення дезінформації поза державою. Наділи наших [незворотніх] шпигунів [неправдивими відомостями] і нехай вони передадуть їх агентам ворога.

Поворотні шпигуни - повертаються з інформацією.

Тому з усіх справ у трьох арміях немає більш близьких, ніж зі шпигунами; немає нагород більш щедрих, ніж даються шпигунам; немає справ більш секретних, ніж ті, які стосуються шпигунів.

Не володіючи мудрістю досконаломудрого, не можна використовувати шпигунів; не будучи гуманним і справедливим, не можна задіяти шпигунів; не будучи незбагненним і вдумливим, неможливо вловити суть розвідувальних донесень. Це незбагненно, незбагненно! Немає місць, де б не використовували шпигунів.

Якщо ще до початку місії вона була розкрита, шпигун і ті, кому він передав відомості, повинні бути страчені.

В цілому, що стосується армій, яким хочеш завдати удару, міст, на які хочеш напасти, людей, яких хочеш знищити, першим ділом дізнайся імена командувача обороною, його помічників, членів штабу, особистої охорони і слуг. Нехай наші шпигуни все дізнаються.

Необхідно шукати шпигунів ворога, які прийшли шпигувати проти нас. Спокуси їх вигодою, візьми до себе утримай їх. Так можна придбати і використовувати подвійних агентів. Завдяки отриманим від них відомостям, можна привласнити місцевих і внутрішніх шпигунів.
завдяки отриманим від них повідомленням, неповернуті шпигуни можуть поширити омани, тим самим обманюючи ворога. Завдяки отриманими від них відомостями, можеш використовувати шпигунів, які повертаються, коли буде потрібно.

Правитель повинен знати ці п'ять правил роботи зі шпигунами. Ці знання залежить від шпигунів, які повертаються: тому, необхідно бути щедрим по відношенню до подвійних агентів.

У давнину, коли піднімалося царство Інь, у них був І Чжи в державі Ся. Коли піднімалося Чжоу, у них був Люй Я [Тай-гун] в Інь. Тому освічені правителі і мудрі полководці, які
здатні роздобути розумних шпигунів, обов'язково досягнуть великих результатів. У цьому - потаємний шлях військових дій, то, на що, виступаючи, покладаються три армії. "

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі