середа, 2 липня 2014 р.

Стрілецький батальйон в наступальному бою


Наступ стрілецького батальйону (військова тактика)

Стрілецький батальйон, маючи примкнуті фланги, залежно від засобів посилення і передбачуваної опірності оборони, може атакувати противника на фронті до 700 м
Батальйон займає вихідне положення для наступу якомога ближче до супротивника.
Початкове положення для наступу це рубіж, з якого батальйон починає рух вперед у бойовому порядку під прикриттям вогню всіх своїх засобів.
Початкове положення повинно забезпечувати: гарне спостереження в бік противника, укрите розташування піхоти, приховані підступи до переднього краю оборони противника і найбільш вигідні умови для використання станкових кулеметів, мінометів і гармат.
Початкове положення займається швидко і таємно. Підрозділи бойового порядку батальйону окопуються, відривають окопи і щілини.
У вихідному положенні роти розташовуються прямо перед призначеними ним об'єктами наступу, а станкові кулемети, міномети, протитанкові гранатомети та рушниці і гармати так, щоб з самого початку успішно підтримувати наступ і відражати раптові напади танків і піхоти противника.
За наявності прихованих підступів вихідне положення для наступу доцільно займати не далі 800 м від переднього краю оборони
На місцевості, позбавленої укриттів, батальйон розгортається раніше, залежно від артилерійського, мінометного і кулеметного вогню противника.
Командир батальйону, отримавши наказ на наступ і виставивши охорону, разом з командирами рот і командирами засобів посилення таємно висувається вперед для особистої розвідки місцевості, розташування противника і віддачі наказу.
Під час розвідки командир батальйону зобов'язаний:
- Встановити найкращі підступи до позиції противника, розташування, його вогневих точок і наявність перед позиціями штучних перешкод;
- Визначити на місцевості орієнтири, основні цілі атаки піхоти і танків, а так само цілі які повинні вразити артилерія і міномети;
- Вибрати напрямок і визначити мету головного удару, виходячи з отриманого завдання і дій сусідів, угруповання противника, характеру його укріплень і властивостей місцевості;
- Узгодити і пов'язати всі питання взаємодії з командирами підтримуючих і доданих підрозділів артилерії, мінометів і танків (цілі придушення, рубежі просування, орієнтири, взаємне цілевказання, зв'язок);
- Розподілити відповідно до плану наступу свої і придані засоби для підтримки рот;
- Визначити кількість і місця проходів в штучних перешкодах;
- Віддати усний наказ.
Головний удар вигідно наносити там, де місцевість забезпечує добре спостереження, потаємне просування і де в розташуванні противника є місцеві предмети і командні висоти, оволодіння якими порушить стійкість його оборони.
На напрямку головного удару повинна бути зосереджена основна частина сил і вогневих засобів батальйону.
Усний наказ командира батальйону для наступу повинен бути простий й короткий, і тим коротше, чим менше є часу. Однак у всіх випадках командир батальйону вказує: орієнтири, завдання батальйону, напрям і мету наступу, своє рішення, куди наноситься головний удар, бойовий порядок батальйону, найближчі і наступні завдання рот, направляючу роту, розподіл своїх, доданих і підтримуючих засобів та їх завдання, час готовності до наступу і сигнали, заходи забезпечення флангів і стиків, рубежі в обороні супротивника, що підлягають закріпленню, порядок постачання боєприпасами і свій командний пункт.
Організовуючи протиповітряну оборону, командир батальйону призначає підрозділи для боротьби з літаками.
Командир батальйону на місцевості вказує стрілецьким ротам найближчі завдання, а резерву напрямок руху і коли і які засоби посилення йому надаються.
Ставлячи завдання підтримуючої і доданої артилерії для підтримки рот, командир батальйону повинен бути готовим зосередити вогонь всієї артилерії на напрямку головного удару.
Артилерії та мінометів командир батальйону вказує:
- Цілі для знищення й придушення; цілі, на які необхідно перенести вогонь з початком атаки піхоти;
- Місця в дротяних загородженнях, де потрібно зробити проходи.
Кулеметним і мінометній ротам, доданим гарматам і мінометам, а також роті протитанкових рушниць командир батальйону вказує, чи залишає він їх повністю в своєму розпорядженні або більшу їх частину додає стрілецьким ротам. У першому випадку командир батальйону ставить їм задачу.
Командир батальйону залишає у своєму розпорядженні частину станкових кулеметів, протитанкових гранатометів та рушниць, мінометів, 45-мм і полкових гармат, щоб забезпечити собі можливість впливати на хід бою. Тільки на сильно пересіченій або закритій місцевості командир батальйону зобов'язаний розподілити по ротах більшу частину своїх, доданих і підтримуючих вогневих засобів.
Батальйонні міномети займають позиції в бойовому порядку рот.
Кулеметна рота займає вогневі позиції повзводно і по відділеннях в проміжках між стрілецькими ротами, взводами і на їх флангах.
Окремі гармати займають масковані відкриті позиції поорудійно в напрямку головного удару батальйону, в проміжках між підрозділами, на їх флангах і в глибині бойового порядку.
Протитанкові рушниці відділеннями або повзводно займають вогневі позиції на танконебезпечних напрямках.
Доданим автоматникам командир батальйону ставить завдання:
- На проникнення в розташування противника для знищення вогнем його найважливіших вогневих точок, особливо до моменту атаки піхоти;
- На обхід відкритого флангу противника для нападу на нього з тилу в момент атаки піхоти,
- На прикриття флангів і тилу батальйону від розвідувальних груп і автоматників противника.
На час бою в глибині оборони командир батальйону повинен використовувати підрозділи автоматників для вклинения між опорними пунктами противника, для виходу в район його артилерійських позицій, для винищення мінометних, кулеметних і гарматних розрахунків, груп прикриття і засобів тяги
Для забезпечення безперешкодного руху рот на рубіж атаки командир батальйону перед початком наступу зобов'язаний:
- Організувати і висунути вперед групи з доданих саперів з міношукачами і ножицями та відділення стрільців для різання проходів у перешкодах в смузі наступу батальйону;
- Висунути вперед більшу частину станкових кулеметів, частину мінометів, протитанкових гранатометів та рушниць і автоматників для придушення вогневих точок противника, що перешкоджають наступу піхоти, і для підтримки груп розгородження.
З вихідного положення батальйон настає швидко, одночасно всіма ротами, за підтримки вогню всіх вогневих засобів батальйону я артилерії.
Флангові вогневі засоби супротивника, особливо його станкові кулемети, уражаються зосередженим вогнем кулеметів, мінометів, гармат і доданої артилерії, щоб забезпечити швидке просування піхоти вперед.
Станкові кулемети, міномети, протитанкові рушниці і гармати просуваються в бойових порядках піхоти перекатами, безперервно підтримуючи її наступ своїм вогнем.
Для регулювання рухів командир батальйону призначає направляючу роту, вказавши їй орієнтири, напрямок руху і рубіж, який необхідно зайняти. Решта підрозділів слідують на інтервалах і дистанціях, встановлених командиром.
Під час бою необхідно прагнути до охоплення супротивника для удару йому у фланг.
Якщо в розташуванні противника будуть виявлені проміжки, що слабо обороняються, командир батальйону повинен негайно направити туди основний удар і підтримати його вогнем наявних у його розпорядженні засобів.
В ході бою у зв'язку з уточненням відомостей і зі зміною обстановки командир батальйону ставить командирам рот, командирам доданих і підтримуючих засобів нові завдання для здійснення свого основного плану бою і рішення задачі, поставленої батальйону
Батальйон може атакувати противника з попереднім заняттям кордону атаки або без зупинки на ньому. Атака з ходу буде успішною проти сильно розстроєного противника.
Рубіж атаки батальйон займає якомога ближче до супротивника, залежно від місцевості, з таким розрахунком, щоб не нести втрат від вогню своєї артилерії і мінометів, які готують атаку.
Командир батальйону до заняття рубежу атаки підтягує резерв і всі вогневі засоби, для того щоб вчасно використовувати їх для боротьби всередині оборонної смуги.
Атака підготовляється зосередженим вогнем всіх засобів батальйону, доданих і підтримуючих засобів, особливо по фланкіруючим вогневим точкам і протитанковим гарматам противника.
Вогневі засоби повинні бути в готовності негайно придушити всі вогневі точки супротивника, що знову з'являються під час атаки і оживаючі. Командири всіх ступенів стежать за результатами вогневої підготовки атаки і доносять про це старшим начальникам.
Переконавшись, що в підготовці атаки досягнуті необхідні результати, командир полку дає артилерії сигнал про перенесення вогню в глибину оборони противника і на фланги ділянки, після чого командир батальйону дає команду батальйону розпочати рішучу атаку.
У тих випадках, коли наступ проводиться за участю танків, команду для руху батальйону в рішучу атаку командир батальйону подає при підході танків до рубежу атаки.
Проходи в дроті проходяться взводами по відділеннях під прикриттям вогневих засобів командира роти.
При наявності на роту двох проходів третій взвод і всі придані роті вогневі засоби розподіляються командиром роти по проходах залежно від завдання і обстановки.
Якщо на кожну роту пророблений тільки один прохід, командир роти встановлює черговість подолання проходу взводами і доданими роті засобами і порядок підтримки їх вогнем.
Перешкоди, що не зруйновані артилерією і танками, роти повинні долати самостійно за допомогою своїх засобів та за підтримки вогню рухаються попереду автоматників.
Особисто спостерігаючи за розвитком бою, командир батальйону повинен:
- Під час атаки переднього краю оборони основною частиною своїх вогневих засобів і артилерією підтримати роту, що має найбільший успіх;
- Стежити, щоб резерв не відставав від рот і був у готовності розвинути їх успіх; забезпечити вогнем безперервне прикриття батальйону з повітря.
Як тільки роти оволодіють опорними пунктами першої лінії оборони, командир батальйону зобов'язаний виділити більшу частину гармат супроводу, мінометів, і станкових кулеметів, а також частину протитанкових гранатометів та рушниць в головні підрозділи, щоб забезпечити подальший успіх атаки і відразити контратаку танків і піхоти противника. Вогневі засоби та підрозділи, що залишаються тимчасово на місці, негайно закріплюються.
Для посилення піхоти на головному напрямку їй придаются танкові частини, які діють у тісній взаємодії з нею, як танки безпосередньої підтримки піхоти.
У тих випадках, коли наступ проводиться за участю танків, вони мають своїм основним завданням, діючи спільно з піхотою, знищення піхоти противника і не повинні відриватися від своєї піхоти більш ніж на 200-400 м. Якщо піхота залягла і не просувається за танками, командир танкової частини виділяє групу танків для знищення вогневих точок, що перешкоджають просуванню нашої піхоти вперед.
Піхота для забезпечення дій танків повинна пригнічувати усією міццю свого вогню, а також вогнем гармат супроводу протитанкову засоби противника, розвідувати і очищати мінні поля, допомагати танкам долати перешкоди і заболочені ділянки місцевості, боротися з ворожими винищувачами танків, рішуче слідувати за танками в атаку, швидко закріплювати рубежі, захоплені ними, прикривати підвезення танкам боєприпасів і пального і сприяти евакуації аварійних танків з поля бою.
Якщо атака успішно розпочата однією з рот самостійно і раніше призначеного терміну, командир батальйону всьому засобами підтримує успіх роти. Особливу увагу при цьому він повинен приділити ув'язці дій піхоти з артилерією і мінометами і забезпечення флангів.
Увірвавшись в оборонну смугу противника, батальйон частиною сил швидко закріплюється в захопленому опорному пункті першої лінії оборони і в той же час, організувавши розвідку і вогонь, рішуче просувається вперед, не даючи противнику можливості перейти в контратаку.
Контратаки противника батальйон повинен не повільно і рішуче відражати вогнем і своїми атаками.
Командир батальйону для успішного розвитку бою в глибині оборони противника швидко підтягує до атакуючих ротах всі свій вогневі засоби і резерв.
У першу чергу він має підтримати роту, найбільш просунуту вперед, знищуючи противника, що затримується на її флангах, зосередженим вогнем артилерії і мінометів.
Використаний резерв командир батальйону негайно відновлює.
Розподіляючи свою артилерію та інші вогневі засоби між ротами на час бою в глибині оборони противника, командир батальйону залишає у своєму розпорядженні достатні засоби, щоб впливати на хід бою. При зміні обстановки під час бою в глибині оборони противника командир батальйону негайно перегруповує свої сили і особливо вогневі засоби з тим, щоб успіх безупинно розвивався і окремі опорні пункти противника послідовно захоплювалися батальйоном.
Під час бою в глибині оборони противника командир батальйону зобов'язаний вживати всіх заходів для забезпечення твердого управління, протитанкової і протиповітряної оборони, спостереження та зв'язку.
Особливо уважно командир батальйону повинен стежити за становищем на флангах батальйону, щоб вчасно припинити спроби противника перейти в контратаку.
Якщо контратака противника спрямована проти сусідньої ділянки, командир батальйону, не зупиняючи просування батальйону в зазначеному йому напрямку, надає сусідові підтримку вогнем.
Сильно укріплені опорні пункти (командні висоти, селища, гаї) батальйон частиною сил блокує, іншими силами обходить їх, продовжуючи просування вперед; командир батальйону доносить про це командиру полку.
Протягом всього бою в глибині оборони противника командир батальйону зобов'язаний забезпечувати безвідмовне постачання рот боєприпасами, подаючи їх вперед всіма засобами.
Як тільки буде відмічено, що опір противника зламано і він почав відхід, командир батальйону негайно кидає велику частину вогневих засобів на напрям роти, що найбільш успішно просувається роти, щоб енергійним напором остаточно знищити або захопити противника, не давши йому відірватися.
Для удару у фланг і тил противника, який відходить командир батальйону негайно направляє стрілецькі підрозділи і автоматників, якщо вони додані, із завданням дезорганізувати управління, знищити засоби пересування та внести паніку в ряди відступаючих.
Про початок переслідування противника командир батальйону негайно доносить командиру полку.
Командир батальйону вказує ротах напрямки руху для переслідування противника, організовує розвідку і охорону флангів, прикриваючи їх протитанковими вогневими засобами.
Командир батальйону повинен знаходитися можливо ближче до передових рот.
Переслідуючи противника, командир батальйону повинен бути готовий рішуче і швидко усунути будь-яку спробу противника відновити опір, для чого використовує резерв, вогневі засоби і вогонь підтримуючої і доданої артилерії.
Батальйон веде переслідування з повним напруженням сил, відрізаючи противнику шляхи відходу, захоплюючи артилерію і знищуючи окремі частини його бойового порядку.
Якщо наступу передує підхід до оборони противника, то наступаючий батальйон попередньо зближується з ним.
При зближенні батальйон повинен просуватися вперед прихованими підступами, в розчленованих строях, прагнучи для збереження швидкості зближення якомога довше не розгортатися в бойовий порядок.
Кулеметну і мінометну роти командир батальйону веде в голові батальйону.
Командир батальйону застосовує всі засоби для убезпечення батальйону від нападу танків і авіації супротивника: встановлює нагляд і сигнали; вибирає для руху масковані або такі, що йдуть по укриттях, шляхи; призначає чергові кулемети, гармати, стрілецькі підрозділи і протитанкові гранатомети  та рушниці.
Батальйон не уповільнює просування і повинен бути у повній готовності вступити в бій з противником.
Станкові кулемети, призначені для протиповітряної оборони, пересуваються вперед перекатами, щоб весь час убезпечувати батальйон від повітряного нападу. Окремі гармати і підрозділи протитанкових гранатометів та рушниць пересуваються також перекатами, перебуваючи у готовності негайно відкрити вогонь по танках противника і його вогневих точках, які найбільш заважають успішному розвитку атаки піхоти.
Командир батальйону зобов'язаний підтримувати тісний зв'язок з командиром полку, артилерією і підлеглими командирами, а також встановити неослабне спостереження за противником, своїми підрозділами та сусідами.
Батальйонні патронні вози, санітарні та дегазаційні засоби йдуть за батальйоном на відстані 1,5 км.

Стрілецький батальйон в авангарді (передньому загоні) при підході до оборонної смуги противника

Стрілецький батальйон, призначений в авангард (головний загін), має завданням: подолати смугу загороджень і захопити або знищити супротивника, що їх обороняє і його бойову охорону; захопити вигідний рубіж і пункти, що забезпечують хороше спостереження за оборонною смугою і розгортанням головних сил; розвідати передній край оборонної смуги.
Батальйон посилюється 1-2 батареями, окремими гарматами, мінометами, автоматниками, протитанковими гранатометами, рушницями і саперами. Він діє в смузі шириною до 3 км.
Командир батальйону до виходу головної похідної застави до смуги загороджень має отримати від командира полку і своєї розвідки всі дані про противника, що обороняється, загородження, про місцевість, характер і глибину перешкод.
Незалежно від висланої старшим начальником розвідки, командир батальйону повинен організувати в смузі руху свою розвідку, перехопивши всі дороги, що ведуть у бік противника. До складу розвідувальних дозорів необхідно включати автоматників, саперів, хіміків. Завданнями розвідки є: встановлення зіткнення з противником і розвідка його позицій; проникнення з метою розвідки в тил противника; визначення придатності доріг для артилерії, танків і, обозів.
Для розгородження основної дороги командир батальйону організує групу розгородження у складі 1-2 стрілецьких відділень, відділення саперів і хіміків. Група розгородження слідує за головною похідною заставою.
Під час маршу командир батальйону слідує безпосередньо за головною похідною заставою, маючи при собі резерв розвідки, автоматників, артилерійського командира і командира мінометної роти, зв'язкових від рот і засоби зв'язку: радіо, посильних, мотоциклістів.
З зав'язкою бою похідними заставами командир батальйону негайно висуває вперед кулемети, міномети і розгортає артилерію. Головні сили батальйону повинні продовжувати рух.
Похідні застави і автоматники під прикриттям вогню, долаючи незайняті проміжки в загородженнях, повинні рішуче атакувати противника, прагнучи вийти на його шляхи відходу.
Командир батальйону, стежачи за боєм похідної охорони і підтримуючи його вогнем, повинен, не вагаючись, атакувати противника всіма силами там, де виявився успіх, де похідні застави і автоматники проникли в глибину смуги загороджень. Батальйон, прориваючи позиції противника за підтримки всіх вогневих засобів, повинен прагнути відрізати супротивникові шляхи відходу і захопити або знищити його.
Стрілецький батальйон, виділений командиром дивізії як розвідувальний загін (розвідка боєм), посилюється артилерією, танками
(бронеавтомобілями), інженерними підрозділами та підрозділами хімічного захисту.
Завдання батальйону сміливо і активно діючи, проникнути через смугу розвідки й охорони противника і боєм змусити його показати свої сили.
Розвідувальний загін веде розвідку в смузі від 3 до 8 км розвідувальними дозорами силою від відділення до взводу, які отримують завдання, напрями і об'єкти розвідки.
Віддалення розвідувального загону від головних сил дивізії допускається до 8-10 км.

Особливості атаки укріплених районів і сильно укріплених позицій

При прориві укріпленого району і сильно укріпленої позиції батальйону дається смуга до 600 м по фронту. Найближче завдання батальйону захоплення на передньому краї ДОТ (ДЗОТ), захоплення або знищення живої сили і вогневих засобів, особливо протитанкових, і оволодіння опорним пунктом в цілому
Командир батальйону, отримавши завдання, спільно з командирами рот і командирами доданих і підтримуючих підрозділів виробляє розвідку місцевості, противника, організовує взаємодію, встановлює кількість і склад груп розгородження і штурмових груп в ротах і віддає наказ.
Командир батальйону, організовуючи взаємодію, зобов'язаний на місцевості:
- Вказати єдині орієнтири всім своїм, доданим і які підтримують, підрозділам, закодувати місцеві предмети і рубежі;
- Уточнити об'єкти спільної атаки стрілецьких рот, танків і штурмових груп;
- Вказати, яка артилерія, які танки, міномети і кулемети, підтримують штурмові групи і роти, порядок перепідпорядкування і способи цілевказівки;
- Уточнити: стрілецьким ротам рубежі атаки; станковим кулеметам, мінометам, гарматам супроводу райони їх вогневих позицій для підтримки атаки та порядок переходу на наступні позиції;
- Точно поставити групам розгородження завдання на пророблення і розширення проходів у перешкодах і на надання допомоги танкам і артилерії в їх просуванні вперед;
- Встановити порядок, час виходу доданих танків з вихідних позицій (згідно годині атаки «Ч») і місця їх проходу через бойовий порядок батальйону; поставити завдання, визначити порядок та час відкриття вогню гарматами танкової підтримки;
- Встановити об'єкти для засліплення мінометами, визначивши засоби і час;
- Встановити сигнали взаємодії;
- Вказати порядок і послідовність переміщень свого командного пункту та місце знаходження командира підтримуючої артилерії.
Командир батальйону особисто на місцевості перевіряє командирів підрозділів, як вони з'ясували свої завдання і яких вжили заходів до їх виконання.
У період артилерійської обробки командир батальйону висилає групи розгородження, які під прикриттям розвідки чи бойової охорони проробляють проходи і розчищають проходи, пророблені артилерією і мінометами.
Роботу груп розгородження командир батальйону повинен забезпечувати вогнем артилерії, мінометів і кулеметів.
Якщо перешкоди знаходяться в безпосередній близькості до переднього краю оборони противника або на відкритій місцевості, то проходи в них проробляються групами розгородження вночі.
За сигналом «Атака» командир батальйону дає сигнал на штурм переднього краю.
Штурмові групи переповзаннями і перебіжками або на волокушах, броньованих причепах за танками просуваються вперед і з перенесенням артилерійського вогню в глибину оборони штурмують ДОТ (ДЗОТ) і знищують у них противника або захоплюють у полон.
Одночасно підрозділи батальйону атакують вогневі засоби і захоплюють або знищують живу силу в проміжках між ДОТ (ДЗОТ), в окопах і ходах сполучення.
Гармати супроводу і частина станкових кулеметів, протитанкових гранатометів та рушниць і мінометів слідують за ланцюгами атакуючої піхоти. Решта вогневих засобів пригнічують цілі, з яких перенесла вогонь артилерія, в першу чергу фланкіруючі кулемети.
У разі виявлення в глибині і на флангах нових ДОТ (ДЗОТ), що затримують своїм вогнем атаку і просування бойових порядків батальйону, командир батальйону зобов'язаний поставити танкам, артилерії і штурмовим групам завдання по блокуванню і знищенню їх, швидко висунути гармати легкої, важкої артилерії і протитанкові гранатомети та рушниці для розстрілу ДОТ (ДЗОТ) прямою наводкою по амбразурам.
Придушення вогню ДОТ (ДЗОТ) артилерією, танками і штурмовими групами є сигналом для подальшого продовження атаки.
Від швидкості і організованості дій штурмових груп і вогню артилерії залежить успіх наступу всього бойового порядку батальйону.
Роти повинні бути готові до відбиття контратак розблокування груп противника.
Керуючи боєм в глибині оборони противника, командир батальйону зобов'язаний:
- Уточнювати і ставити завдання штурмовим групам, стрілецьким ротам, артилерії, мінометам і іншим засобам придушення для просування вперед і послідовного - оволодіння опорними пунктами противника;
- Не допускати відриву кулеметів, мінометів і гармат супроводу від бойового порядку батальйону;
- Забезпечувати вогнем фланги батальйону і надавати допомогу сусідам;
- Підтримувати безперервне спостереження, зв'язок, взаємодію та постачання боєприпасами;
- Доповідати командиру полку і повідомляти сусідам про блоковані і знищені батальйоном довготривалі вогневі споруди противника;
- Своєчасно виявляти висунення контратакуючого противника і знищувати його вогнем і атакою рот, закріплюючи захоплені рубежі.

Особливості наступу вночі

Ніч батальйон використовує для наступу з обмеженою метою або для зближення з противником.
Командир батальйону повинен підготуватися до нічного наступу днем, зробивши командирську розвідку, позначивши напрямок руху за допомогою природних або штучних орієнтирів і заздалегідь підготувавши провідників.
Командир батальйону розробляє детальний план нічної атаки, що передбачає розвідку, охорону, знищення перешкод, заходи збереження напряму, завдання ротам, зв'язок, порядок зближення і атаки, вогневу підтримку, а також дії після оволодіння позиціями противника.
Він зобов'язаний не пізніше як за 1,5 години до настання темряви поставити на місцевості завдання командирам рот, командирам доданих і підтримуючих засобів і повідомити їм свій план нічної атаки.
Кулеметна і мінометна роти і гармати в нічному наступі рухаються в бойових порядках рот, кулемети і гармати переважно на їх флангах, маючи завданням сприяти утриманню захоплених батальйоном позицій противника.
Підтримуюча батальйон артилерія повинна підготувати зосереджений і нерухомий загороджувальний вогонь на відсікання об'єкту, який атакується на флангах, по рубежах, звідки імовірна контратака супротивника, і в тилу для прегороджування його відходу.
Частина доданих батальйону гармат підготовляє завидна вогонь по кулеметним гніздам противника на флангах ділянки, яка атакується. Вогонь ведеться при штучному освітленні.
На випадок невдачі раптової нічної атаки підготовляється для підтримки повторного штурму зосереджений вогонь артилерії і мінометів по атакованому об'єкту.
З вихідного положення для наступу стрілецькі роти починають рух у тому порядку і точно в той час, які вказані командиром батальйону.
Потрапивши під промінь прожектора, підрозділи швидко лягають, а з настанням темряви продовжують рух.
Для створення проходів у перешкодах перед оборонною смугою противника командир батальйону призначає групи розгородження; вони слідують попереду передових рот і свою роботу роблять під їх прикриттям. Необхідно проробляти проходи потай і безшумно, не привертаючи уваги противника; робота повинна бути закінчена до підходу батальйону до перешкод.
За сигналом командира батальйону для атаки батальйон без криків «ура» рішуче вривається на позицію противника, вражаючи його вогнем в упор і вибиваючи з окопів багнетами і гранатами. На захоплені позиції командир батальйону негайно підтягує кулеметну і мінометну роти та інші вогневі засоби, закріплюється на захопленому рубежі, висилає охорону і розвідку.
Артилерія, міномети й станкові кулемети, що підтримують нічний наступ, відкривають вогонь після того, як противник відкриє вогонь з станкових кулеметів, а його артилерія почне обстрілювати наступаючий батальйон.
Якщо атака буде невдала, то батальйон збирається на вихідному рубежі для повторної атаки. У цей час артилерія і міномети зосереджують вогонь по об'єкту атаки. Атака повторюється.
Зближення з противником вночі робиться у взводних колонах по два або по чотири. Уперед висилається розвідка і охорона, на фланги дозори; між ротами підтримується тісний зв'язок.
Командир батальйону для регулювання руху призначає направляючу роту і особисто керує батальйоном, слідуючи за головною ротою. Для підтягування відстаючих, перевірки правильності напрямку руху та роботи зв'язку батальйон повинен робити зупинки.
Дрібні підрозділи противника, його охорона і розвідка захоплюються або знищуються багнетами.
Якщо ніч використовується батальйоном тільки для зближення і заняття рубежу атаки, командир батальйону зобов'язаний також вжити заходів з розвідки позицій противника, усунути перешкоди, а також підготуватися до відбиття контратак.
Часто противник може використовувати ніч для відходу; тому командир батальйону прагне постійно підтримувати з ним стикання, висилаючи розвідку, і, якщо потрібно, веде короткі атаки.
Як тільки командир батальйону виявить, що противник відходить, батальйон негайно збиває підрозділи, що прикривають відхід, і починає переслідувати противника. Вдало зроблений вночі прорив силами навіть одного взводу може викликати паніку в рядах супротивника і сприяти повному успіху атаки.
Під час переслідування противника командир батальйону повинен пам'ятати про необхідність збереження твердого управління і забезпечення флангів.

Особливості наступу на населений пункт

Атаці невеликого населеного пункту або ж частини міста повинна передувати ретельна розвідка підступів до населеного пункту, контурів його околиць, характеру будівель, розташування вулиць, оборонних споруд і позицій вогневих засобів противника.
Командир батальйону повинен розробити докладний план атаки населеного пункту, передбачивши послідовність оволодіння ним, використання артилерії та інших вогневих засобів, побудову бойового порядку, і намітити способи оволодіння опорними пунктами противника.
Першою метою наступу є захоплення оборонних споруд противника попереду населеного пункту, оволодіння фланкуючими виступами, а потім і всією окраїною населеного пункту.
Надалі в невеликому населеному пункті батальйон відразу наступає для оволодіння протилежною окраїною. У місті батальйон наступає, послідовно опановуючи кварталами.
Окремі кам'яні будівлі атакуются після того, як сусідні вогневі точки будуть придушені і сапери під прикриттям вогню підірвуть стіну будівлі.
Атакований квартал необхідно розчленувати на частини, перешкоджаючи роз'єднаним групам противника сполучатись між собою. Атакувати квартал слід одночасно з декількох сторін.
Якщо в частині міста, яка атакується батальйоном, знаходиться центральна телефонна станція або телеграф, завдання батальйону - швидше опанувати ними і перервати зв'язок в місті.
Атака особливо міцного опорного пункту проводиться штурмовими групами відповідно атаці ДОТ.
Вогневі осередки противника руйнуються артилерійським вогнем, вогнем мінометів і окремих гармат, стріляючих прямою наводкою.
Оволодіння населеним пунктом зазвичай носить характер окремих боїв, роз'єднаних один з одним, тому особливою турботою командира батальйону має бути підтримка зв'язку з сусідами, тилом, кругова охорона, надійне управління своїми ротами, висування до них вогневих засобів та постачання боєприпасами.
Захоплений населений пункт очищається від окремих уцілілих вогнищ опору і груп противника; барикади і загородження, що не використовуються для закріплення рубежів, розбираються і знищуються.
Якщо населений пункт розділяється річкою, необхідно опанувати мостами і з довколишніх захоплених будівель створити передмостове зміцнення.

P.S. При здійсненні батальоном наступу слід детально продумати якнайактивніше застосування штурмової авіації  для підтримки наступу та зв'язок і взаємодію з нею.

Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі