пʼятниця, 30 травня 2014 р.

ЯК ПРИПИНИТИ ЗНЕВАЖАТИ ЛЮДИНУ

Цих людей не так багато, але навіть один з них здатний зіпсувати нам настрій надовго. Причини можуть бути самими різними. Вас можуть спробувати принизити тільки тому, що ви заробляєте більше їх, або тому що - менше; або тому що взагалі нічого не заробляєте саме через те, що ці хами забирають собі всі ваші гроші і перепиняють їх отримання вами; тому що ви сидите поруч з ними у вагоні метро ; тому що ви живете на цьому світі ... Заздрісники не пробачать вашого успіху, а злостивці - ураження. Буває, можливість самоствердитися за ваш рахунок не упускають ті, від кого ви залежите в тій чи іншій мірі: клерки у виконкомі, начальники, підлеглі, викладачі, студенти, лікарі, сантехніки, боржники ...

Іноді явних причин може не бути зовсім. Просто є люди, яким стає добре тільки тоді, коли вам погано. Вони завжди присутні в будь-якому соціумі: фюрери, що не відбулися, приховані садисти, потенційні різники, расисти, бандити і людиноненависники. Соціальні умови або вроджене боягузтво не дозволяють їм реалізувати свої нахили у формі фізичного насильства, і тому вони вибирають найменш ризикований шлях - «лише» слова.

Марно ображатися на деяких, перевиховувати, намагатися розбудити в них совість і співчуття. Ці люди як би позбавлені звичайної душі, благородні спонукання і почуття їм не властиві. Навмисно або ненавмисно, вони завжди приносять зло тим, хто знаходиться з ними в контакті. Їм чужі подяка, співчуття, віра в добро, мораль і благородство. У них своя етика, де добре тільки те, що їм вигідно або приємно.

Такі люди швидко забувають тих, хто їх любить. Подяка і жалість їм не властиві.  Безвідповідальність, дріб'язковість, злостивість часто лежать в основі їх натури. Шлюб з цими людьми звичайно позбавлений прихильності і симпатій. Це розпещені тварини, а не родинні створення. Вони носії моралі скотного двору. І завжди приносять страждання людям, але особливо - тим , хто їх любить. Той, хто має нещастя полюбити таку людину, стає особливо беззахисний перед психічної агресією ...

... Загалом, так буває, що знайомий або незнайомий чоловік починає дуже грубо висловлюватися на Вашу адресу, або якимось іншим способом показує Вам свою зневагу. Часом це спеціально робиться в присутності Ваших рідних, друзів або співробітників, щоб принизити Вас посильніше.

Елементарне хамство не так безневинне, яким здається. Це не просто зіпсований настрій або вражене самолюбство. Часто такі люди інтуїтивно знають, як дошкульніше вдарити людину в незахищене місце, заподіявши їй страждання, які не вщухають роками. У хід йде все - і іронічна посмішка в потрібний момент, і базарний окрик ...

Хто не знає цих майстрів - умільців, які завжди знаходять точне слово або точний жест, щоб привести в сум'яття або принизити того, хто слабший. Адже завжди є беззахисні істоти і ті, хто вимушено залежить від нас: діти, подружжя, підлеглі, ув'язнені, бідні мешканці лікарень, школярі, дрібні чиновники. А, крім того, існують ще ж релігійні, етнічні групи, які завжди можуть стати об'єктом знущань з боку представників «більшості» ...

Первісним людям, думається, було простіше. Людина не накопичував злість, образу або ненависть. Ну, образили тебе, береш дубину і - по голові кривднику. А якщо він сильніший за тебе, то залишається тікати від нього, стрімголов - теж «розрядка». Ну а ми-то з вами живемо в більш - менш цивілізованому суспільстві. Часто у нас немає такої можливості - тріснути кривдника по голові. Це тільки в Японії додумалися ставити на фірмах опудало начальника, щоб підлеглі мали можливість зігнати на опудалі все, що накопичилося, позбавити себе від вантажу негативних емоцій. Але нам-то що робити, громадянам зовсім іншої країни ?

Потрібно вміти захистити себе !
Погано те, що у таких людей зазвичай є всі можливості вразити нашу гордість і принизити нашу гідність. І на кожному кроці вони забороняють нам ображати їх почуття. Вони можуть ображати вас, але вам в такому праві зазвичай відмовляють. Така людина не хоче дозволити вам виражати злість по відношенню до неї. Ще б пак, потім йому витрачати власні нерви? Тільки ви захотіли обуритися його підлістю і дати гідну відсіч, як він прикладає палець до губ і каже: «Цить, спокійно, тихо, не турбуйся, це шкідливо». «Не турбуйтеся ... Контролюйте себе ... Прийміть це легко ...», - постійно радять вам. Не вірте, і тоді такі люди вам не страшні. Пам'ятайте - головний захист від їх руйнівного впливу - в умінні спонтанно і щиро висловлювати власні почуття. Головне - не бояться продемонструвати свої почуття, будь то гнів, образа чи лють.

Впевнено висловлюючи свої почуття з приводу ситуації, свою думку з приводу того, що відбувається, ви в силу такого розкутого поведінки викликаєте симпатію оточуючих і налаштовуєте їх на користь своєї думки. Така відповідь на психологічну агресію ставить агресора в незручне становище і змушує коригувати свою поведінку.

У ситуаціях протистояння, коли на вас тиснуть висловлювання, що зачіпають вашу гідність, на перше місце висувається уміння проявити витримку, самовладання. Зробити це буває зовсім непросто. Але вкрай важливо. Тут вам допоможе релаксація.

Метод 1 ( Відсторонення ). При бесіді з людьми, які можуть чинити на вас негативний вплив, першою справою подумки відокремте їх екраном з щільного скла, візуалізуйте цей екран до відчуття повної реальності. Ви бачите і чуєте співрозмовника, але його злість і ненависть не проходить до вас. Створіть між вами екран. Уявіть непробивну стіну. З чого Ви її спорудіть - справа Вашої уяви. З броньованого скла, просто щільного повітря, магнітного поля ... І Ви раптом побачите, як ваші «добродійники» стануть Вам абсолютно байдужі. У цьому випадку зміна буває разюча . Вони раптом стають ввічливими і спокійними. Навіть доброзичливими. Найчастіше у них виникає непідвладне їм почуття поваги до людини, яку вони не можуть «пробити». По відношенню до людини, яка виводить вас з душевної рівноваги, але не присутня поруч з вами, використовується психотехніка уявного відділення від нього стіною з наступним словесним формулюванням: «Ти просто не існуєш. Я не можу ні бачити, ні чути тебе, тебе взагалі немає».

Метод 2 ( Розглядування ). Негативна інформація найбільше впливає на слух. Тому в напружених ситуаціях слід фіксувати увагу не на слухових відчуттях, а на об'єктах, які зорово сприймаються. Опонент, якийвас дратує, продовжує говорити щось, а ви , щоб відгородитися від дії його мови, постарайтеся побачити його обличчя - якомога чіткіше, у всіх деталях, як якщо б ви збиралися потім по пам'яті намалювати його портрет. Дивитися слід мовчки, дуже уважно, але не «витріщатися» , а саме розглядати. Під час цієї навмисної паузи постарайтеся побачити якомога більше деталей обстановки поруч з розпаленим співрозмовником. Хто б не був противником - випадковий перехожий, начальник, колега чи підлеглий, ваше раптове, несподіване мовчання неодмінно викличе ослаблення його напору.

Метод 3 (Візуалізація ). Ситуація, що турбує вас програється в уяві як би на внутрішньому екрані і тим самим гасить гнів. За розвитком ситуації ви спостерігаєте як би з боку. Уявіть себе глядачем, який дивиться художній фільм, в якому ви граєте головну роль. Для візуалізації треба розслабитися, зосередитися на внутрішніх відчуттях і привести в норму дихання. Далі можна рекомендувати наступні варіанти :
1 ) зменшіть в зрості людину, що викликала ваш гнів, нехай він буде карликом, гномом або комашкою;
2 ) постарайтеся побачити цю людину в смішному вигляді (наприклад , в трусах і в касці );
3 ) уявіть гнів у вигляді пучка енергії, який йде через вас в кривдника ;
4 ) придумайте сцену уявного реваншу стосовно вашого кривдника і насолодитесь «помстою».

Осіб, від яких виходить загроза психологічного або фізичного насильства, можна класифікувати за трьома великими групами .

1 ) психічно нормальні люди без видимих ​​відхилень у поведінці ;
2 ) психічно нормальні люди, але які знаходяться в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння;
3 ) люди з патологічними відхиленнями у психіці .

Зосередимо свою увагу на першій категорії. Взагал , слід зазначити, що правильна оцінка ситуації - перший крок до вирішення проблеми. Оцінка людини, від якої виходить загроза, може бути дуже поверхневою, а може бути і досить глибокою. Залежно від ситуації, що склалася, ви самі вирішуєте, який рівень аналізу необхідний для прийняття рішення. Навряд чи доцільно з'ясовувати рівень інтелекту або наявність почуття гумору у трамвайного хама або людини, яка вже замахнулася для нанесення удару. А от при з'ясуванні відносин з садистом , який щодня третирує вас, вже необхідний глибокий психологічний аналіз його особистості.

Вступаючи в контакт з людиною, яка вам загрожує або ображає вас, перш за все, зверніть увагу на ступінь його агресивності. Чи спрямована вона проти вас особисто чи це агресивність загального характеру. Остання звичайно властива людям, що живуть за принципом «Я ображений на весь світ». Вони люблять причину власних невдач бачити в оточуючих. У цьому випадку ви виступаєте просто як об'єкт, що випадково потрапив їм під руку, на якого вони з задоволенням виливають свою жовч і невдоволення життям. Такі суб'єкти часто-густо зустрічаються, наприклад , в міському транспорті.

Якщо вам зустрінеться подібна особистість, важливо визначити емоційний стан вашого «доброзичливця». Від стану залежить швидкість його дій, ступінь агресивності, можливість ведення діалогу з ним, можливість уникнути настання небажаних для вас наслідків .

Від емоційного стану противника вибирається тактика вашої поведінки . Ви можете вибрати тактику поведінки людини, яка не боїться бійки. У цьому випадку слід продемонструвати противнику свій спокій і впевненість у собі. Якщо ви помічаєте у супротивника гнів, то ваш спокій може дещо знизити ступінь його гніву. Якщо ви спостерігаєте у противника презирство , то кращим способом впливу на нього буде збереження почуття власної гідності. Якщо ж ви помітите у нього страх, то продемонструйте йому не тільки спокій, але і впевненість у собі, власну силу, а іноді навіть і агресивна поведінка по відношенню до нього.

2 . Формування умінь помічати і розуміти агресивну мову тіла і висловлювання.
Спробуємо дати опис деяких емоційних станів, характерних для розглядуваних нами ситуацій, і покажемо, як за зовнішніми ознаками можна визначити, які емоції відчуває людина, атакуюча вас грубістю або насмішками.

СТРАХ
Найчастіше людина, атакуюча вас грубістю або насмішкою, сама відчуває страх. Це не так вже парадоксально, як може здатися на перший погляд. Страх може бути зовсім різної властивості.

При страху, як правило, відбувається різке скорочення м'язів, з'являється скутість в рухах, та й самі рухи стають кілька розкоординовані, спостерігається тремтіння рук, особливо кінчиків пальців, ніг. Брови майже прямі, трохи підняті, їх внутрішні куточки зрушені один до одного, лоб покривають горизонтальні зморшки. Очі розкриті широко, нерідко це супроводжується і розширенням зіниць, нижні повіки напружені, а верхні злегка піднесені. Рот відкритий, очі напружені і трохи розтягнуті. Погляд не фіксується на одному об'єкті а сприймається як бігає. Відбувається активне потовиділення, незважаючи на те, що в приміщенні або на вулиці може бути досить прохолодно. Піт можна побачити на лобі, над верхньою і під нижньою губою. Потіє шия, долоні, пахви. Людина, відчуваючи дискомфорт від того, що потіє, починає його витирати. На обличчі з'являється блідість .

При страху можуть відбуватися помітні зміни в голосі й мови. Гучність голосу знижується і може доходити до ледве чутного шепоту, тембр ж навпаки - підвищується. Можуть відбуватися різкі зміни в темпі мови: паузи між складами, словами, фразами. Часто ці «порожнечі» заповнюються вигуками, словами паразитами, ненормативною лексикою. Але для того, щоб встановити страх по голосу, необхідно знати, як каже ця людина в нормальному стані. Якщо ж ви бачите його вперше, то це джерело інформації для вас закрите.

ГНІВ
Нерідко при агресивній поведінці можна спостерігати саме цю емоцію. Ступінь її зовнішнього прояву може послужити для вас своєрідним індикатором агресивності нападника.

Поза приймає загрозливий характер, людина виглядає так, ніби готується до кидка. М'язи напружені, але немає тремтіння, характерного для страху. Вираз обличчя похмурий, очі можуть тривалий час фіксуватися на джерелі гніву, погляд загрозливий. Ніздрі розширюються, крила ніздрів як би здригаються, губи відтягуються тому , іноді так сильно , що видно зціплені зуби ( оскал ). Обличчя блідне, але частіше червоніє. Іноді можна помітити, як по обличчю пробігають судоми. Різко підвищується гучність голосу, іноді розгнівана людина переходить на крик. Кулаки стиснуті, на переніссі з'являються різкі вертикальні складки, очі як би перетворюються в щілини. При сильному гніві людина виглядає так, ніби ось-ось вибухне. Слова з нотками погрози, крізь зуби , можуть перемежовуватися матом.

Слід зазначити, що при гніві людина відчуває приплив сил, стає набагато більш енергійнішою і імпульсивною в своїй поведінці. Особливістю гніву є те, що в такому стані людина відчуває потребу у фізичній дії, і, чим сильніше гнів, тим вище ця потреба . Самоконтроль знижений або відсутній.

Нелегко спілкуватися з розгніваною людиною. У цьому випадку особливо важливо зберігати спокій і продемонструвати його вашому візаві. Будьте з ним вельми обережні, тим більше, якщо ви бачите і чуєте його вперше в житті, і одне необережне слово може дорого коштувати. Розгніваний чоловік знаходиться в крайній ступені збудження, до його логіки, якщо вона у нього є, вельми важко пробитися. Саме тому треба спробувати з'ясувати, що саме розгнівало його. Якщо у нього є якісь підстави вас ненавидіти, постарайтеся з'ясувати справжню причину. Може бути, ви йому завинили гроші, а може, просто заздрить вам . Причини можуть бути самі різні.

Вже саме обговорення причини може здійснити на розгнівану людини заспокійливу дію: ви даєте йому можливість, нехай навіть в образливих для вас виразах, «випустити пару». Якщо ви бачите наростання гніву, якщо його обличчя стало ще більш червоним, а вени на шиї і руках здулися, якщо гучність голосу наростає і він перейшов на крик, кулаки стиснулися, тіло нахилилося вперед, отже, він на межі фізичного нападу на вас. Якщо м'язи розслабляються, сходить почервоніння, розтискаються кулаки, голос стає нормальною гучності і в ньому зникає загроза, то навряд чи він почне агресивні дії .

Якщо ви хочете знизити рівень конфронтації, не варто вступати в суперечку з людиною, що знаходиться в такому стані, а тим більше вести його в жорсткій формі. У пориві гніву він може закричати, що вб'є вас. Відповісти можна приблизно так: «Та ви це запросто можете зробити, але що я зробив вам поганого?» Подібні питання, що задаються в спокійному тоні, можуть до деякої міри знизити ступінь агресивності нападаючого, а можливо, з цього і почнеться конструктивний діалог з ним. Постарайтеся самі бути не просто спокійним, але навіть демонстративно розслабленим .

ПРЕЗИРСТВО
Ревнощі, жадібність чи суперництво може викликати у людини відчуття презирства до вас. На відміну від гніву презирство рідко викликає імпульсивну поведінку загрозливої для вас людини, але, саме тому він більш небезпечний. Зовні це виглядає приблизно так: голова піднята вгору, і, навіть якщо він нижчий вас за зростом, створюється враження, що він дивиться на вас зверху вниз. Можна спостерігати позу «відстороненості» , він ніби віддаляється від джерела, що викликає презирство. У позі, міміці, мові спостерігається перевага. Особлива небезпека цього стану полягає в тому, що це - « холодна» емоція і зневажаюча вас людина може вчинити будь-яку дію проти вас спокійно і холоднокровно. Як правило, дії таких людей розважливі, але якщо щось із задуманого не виходить, то може з'явитися ще й емоція гніву. Поєднання цих двох емоцій воєдино несе ще більшу небезпеку.

Коли стикаєтеся з людиною, яка демонструє вам своє презирство, тримайтесь обережно і уважно. Від неї можна очікувати будь-якого зла, причому він може зробити її абсолютно спокійно, відчуваючи при цьому почуття переваги над вами. Якщо він помітить хоч краплю страху або підлесливості з вашого боку, то вам доведеться ще гірше. Ввічливе і коректне ставлення з вашого боку така людина сприйме як ознака вашої слабкості.

У цьому випадку першою справою з нього збити пиху. Це - агресивні дії з вашого боку, демонстрація йому впевненості в собі, збереження почуття власної гідності, а можливо і своєї переваги над ним. Тут вам допоможе раціоналізація ситуації, своєрідна зміна правил гри. Щире усвідомлення своєї переваги, поблажлива доброзичливість, спокійна впевненість у собі надають необхідну дію в 99 випадках зі 100. Існує єдина умова такого впливу - ваша абсолютна внутрішня впевненість саме в такому співвідношенні особистісних статусів - вашого і візаві.

Правда , може наступити момент, коли на презирство накладається гнів, і тоді така людина для вас стане ще більш небезпечною. Тоді важко почати діалог, а вести його ще важче : адже він цідить слова крізь зуби , як би роблячи послугу, що взагалі говорить з вами. Треба спробувати «розговорити» його і показати, що те, чим він займається, настільки низько, що підриває його гідність. Якщо вам вдасться змусити таку людину подивитися вам в очі, так ще без презирства, а хоча б для початку з подивом, вважайте , що ви на вірному шляху.

ВІДРАЗА
Відраза, як гнів чи презирство, також є почуттям ворожості. Це також негативна емоція, здатна стимулювати агресивні дії. Людина, яка відчуває огиду, виглядає так, ніби йому в рот потрапило щось огидне на смак або він відчув вкрай неприємний для нього запах. Ніс наморщівается, верхня губа задирається нагору. Іноді створюється враження, що у нього косять очі. Так само як і при презирстві , виникає поза «відстороненості», але без виразу переваги. При крайньому виразі відрази людина виглядає так, як ніби вона подавилась або спльовує .

У поєднанні з гнівом відраза може викликати досить агресивну поведінку, оскільки гнів мотивує напад, а відраза - потреба позбутися від чогось неприємного.

Людина, що заподіює вам біль, може також демонструвати зовнішні ознаки емоції РАДОСТІ. Це означає, що вам крупно "пощастило" і ви натрапили на типового соціального психопата, в просторіччі - прихованого садиста. Грубі і злі, вони дуже рано, з дитинства виявляють себе, - спочатку своєю схильністю мучити тварин і вражаючою відсутністю прихильності до найближчих людей, а потім своїм навмисне безцеремонним небажанням рахуватися з самими мінімальними зручностями оточуючих. Деякі з них здатні через дрібницю плюнути людині в обличчя, почати за столом голосно лаятися базарною лайкою, бити вікна, посуд, меблі при самій незначній сварц , і все це - не стільки внаслідок надмірного гніву, скільки з бажання досадити оточуючим. Але набагато частіше зустрічаються т.зв. приховані садисти, бажаючі заподіювати біль і страждання людям як би нишком, непомітно.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ЗАХИСТ
Основне правило психологічного захисту свідчить: Ніколи не упускаємо противника з уваги, спостерігаючи за його зовнішніми реакціями і рухами. Завжди здійснюємо візуальний контакт, тобто дивимося йому в очі.

При спілкуванні з атакуючим вас суб'єктом завжди намагайтеся дивитися йому в очі і не повертатися спиною. Вольова по натурі людина не боїться дивитися в очі людям. Тому, якщо ви будете дивитися на противника мигцем і відразу ж відводити погляд, таку поведінку він прийме за ознаку слабкості. Противник буде вважати вас невпевненою і сором'язливою людиною, на яку не страшно напасти, принизити, образити. Встановлено, що саме невпевнений погляд найбільше провокує атаку психопатів та злочинців.

Навпаки, спокійний, холодний і впевнений погляд часто дезорієнтує противника і вибиває його з колії. Тому всі майстри єдиноборств спеціально тренують «вольовий» погляд, здатний «пришпилити» супротивника. Згадайте, як професійні боксери перед сутичкою свердлить один одного очима. Здригнувся, показав слабкість, відвів погляд, - значить ти слабший, значить вже програв ще до початку поєдинку . Спеціальні методи тренування погляду практикуються і в спецслужбах .

У ситуаціях психологічного протиборства важливо стежити за своїм фізичним станом і виглядом. Якщо у вас пряма спина, рівне дихання і твердий погляд в перенісся опонента, мало кому прийде в голову скористатися ситуацією і спробувати образити вас. Навпаки, прояв розгубленості є вказівкою на вашу беззахисність і провокує напад. У процесі психологічної боротьби впевнений і пильний погляд має вирішальне значення.

Дуже велика важливість впевненого і спокійного погляду в конфліктній ситуації. Взагалі , навколо пильного погляду давно вже склався містичний ореол . Його навіть називають «магічним поглядом » або « поглядом гіпнотизера ». На Сході існує кілька рецептів по його виробленню .

У побуті пильним поглядом не слід зловживати, тому що люди під ним починають нервувати. До того ж, такий погляд багатьма чоловіками сприймається як виклик. Зазвичай під час розмови прийнято періодично відводити погляд убік , щоб не бентежити співрозмовника.

Якщо ж ви потрапили в конфліктну ситуацію і бажаєте вивести супротивника з рівноваги, виберіть на його тілі або одязі вразливе місце (наприклад, криві ноги, погані зуби, брудні нігті, нечищене взуття, пляму, ширінку і т.п. ) і пильно  чи не кліпаючи, дивіться туди. Ваш співрозмовник відразу ж почне нервувати. Ну а якщо ви до того ж покажете ледве помітну уїдливу посмішку і зарозуміло відкинете голову назад , то зберегти самовладання вдасться тільки дуже витриманій людині. Неуважний або спрямований повз очей співрозмовника погляд (на вухо, лоб, підборіддя, губи) зробить те ж саме, але в більш делікатній і щадить формі .

Але найкраще, дивитися, не кліпаючи, спокійно і пильно прямо в очі атакуючому вас противнику. Після двох -трьох хвилин подібного поєдинку більш слабкий супротивник зазвичай йде назад . Тому, граючи в подібні ігри, ви повинні бути абсолютно впевнені в собі .

***
Всі перераховані вище методи відносяться до пасивних методів психологічного захисту . Якщо пасивна захист означає « блокувати агресора » і мінімізувати Ваше негативний стан , то активна - відкрито викрити напад і завдати у відповідь удар.

П. Чирухін
В. Жук, В. Орел

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі