понеділок, 2 червня 2014 р.

Ідеальний політик

Як визначити людину, якій під силу займати високі державні пости? Простих відповідей наука поки що не дає - пише Forbes


Яким повинен бути ідеальний політик? Відповідь на дане питання залежить від того, кому його поставити. Наприклад, понад 75% членів парламенту Великобританії назвали однією із трьох найважливіших якостей успішного прем'єр-міністра рішучість. Принциповість вважають важливою рисою 68% парламентаріїв, інтелект − 49%. Чесність у список включили менше третини депутатів.
Існують для виборців і дещо інші критерії. Дослідники з'ясували, що у Фінляндії кандидати з приємною зовнішністю отримують на виборах більше голосів. Респонденти оцінювали привабливість політиків за п'ятибальною шкалою, оцінки зіставили з результатами голосування. Виявилося, додатковий бал за «шкалою краси» додає до частки голосів за кандидата-жінку 2,5-2,8 п.п., для чоловіків − 1,5-2,1 п.п.
Втім, опитування виборців і депутатів навряд чи можна назвати найкращим способом складання портрета ідеального політика. Можливо, правильніше з'ясувати, що за якості крокують поруч із успішною політичною кар'єрою.
Досвід і освіта дійсно допомагають будувати політичну кар'єру. І це підтверджують дослідження. Беата Йохімсен із Німецького інституту економічних досліджень і Себастьян Томазіус із Вільного університету Берліна проаналізували дані про бюджетний дефіцит земель ФРН за 1960-2009 роки. Експерти з'ясували, що міністри фінансів, яким вдавалося знижувати його, мали багатий досвід у сфері управління фінансами підприємств.
Понад 75 % членів парламенту Великобританії назвали однією із трьох найважливіших якостей успішного прем'єр-міністра рішучість
Алекс Дрейєр і його колеги зі Швейцарського федерального технологічного інституту технологій у Цюріху підмітили ще одну особливість. Прем'єри, які до приходу в політику займалися підприємництвом або наукою, провели більше реформ. Що стосується освіти, то перше дослідження виявило: у німецьких міністрів вона не мала відношення до бюджетного дефіциту. З другої роботи випливає, що економічна освіта змушує чиновників більше думати про реформи.
Окрім освіти і професійних навичок важливим є досвід роботи міністром. Марк-Даніель Мессінгер із Центру європейських економічних досліджень у Німеччині провів незвичайне дослідження. Він вирішив з'ясувати, чи пов'язана динаміка відношення боргу до ВВП в європейських країнах у 1980-2010 роках із тим, наскільки досвідченими були їхні міністри фінансів. Виявилося, цей борг знижувався там, де фінансами завідували більш досвідчені міністри. Освіта ж ролі не відігравала.
Отже, у вирішенні проблем бюджетного дефіциту і боргу відсутність спеціальної освіти чиновникам не заважає. Зате вона може стати важливим фактором, що впливає на економічне зростання. Тімоті Беслі з Лондонської школи економіки і двоє його колег проаналізували, що відбувається зі зростанням, коли раптово помирає керівник країни. Якщо на зміну високоосвіченому лідеру приходить менш освічений, то ВВП країни щороку падає на 2,1 п.п. протягом п'яти років.
Чи важливою є стать політика? Це питання − актуальне для України. Колишній прем'єр Микола Азаров пояснював відсутність жінок в уряді тим, що «проводити реформи − не жіноча справа». Мої дослідження дану тезу спростовують. У країнах, де при владі більше жінок, якість державного правління покращується.
Безсумнівно, головне питання місяця − який президент кращий: той, хто вміє продавати шоколад, чи той, у кого є досвід роботи на газовому ринку? На жаль, у науковій літературі відповіді на це питання немає.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі