понеділок, 2 грудня 2013 р.

Iнформаційна війна, психологічна війна

Інформаційна війна - вплив на цивільне насе-лення та / або військовослужбовців і шляхом поширення певної інформації під час військо-вих дій.
Інформаційна війна поступово стає не менш важливою, ніж " традиційна " війна. І постає ця війна в самих різних формах. Згідно з сучасними поглядами, інформаційні операції (цей термін зараз використовується для заміни терміну "інформаційна війна " ) представляють собою захист своїх інформаційних систем і одночасний вплив на інформаційні системи противника з метою утруднити чи зробити взагалі неможливим прийняття ним вірних рішень. Інформаційні операції діляться на психологічні операції, мережеві операції, заходи щодо оперативної маскування та щодо забезпечення безпеки власних сил і коштів.

Психологічні операції відомі з глибокої давнини. Зломити волю противника, " розпропагандувати " його війська і населення, маніпулювати їх свідомістю  внести в їхні ряди розкол за політичною, конфесійною, національною ознакою намагалися всі і завжди. Причому такі операції можна вести і в мирний час. З появою телебачення, а потім Інтернету ефективність подібних операцій зросла навіть не в рази, а на порядки. Найяскравішим прикладом їх ефективності стали в'єтнамська і перша чеченська війни. США і Росія в них програли аж ніяк не противнику на полі бою, а, по суті, власним ЗМІ, в першу чергу - телебаченню, які свідомо чи мимоволі працювали на супротивника. У підсумку ведення війни стало неможливим, оскільки війну відторгала, не сприймала громадська думка. Потім США в Іраку (мається на увазі кампанія 1991 р.) І тому Росія у другій чеченській війні створила досконалу іншу інформаційну картину цих воєн, забезпечивши собі підтримку, принаймні, власного населення . Без телебачення та Інтернету практично неможлива терористична війна, дії терористів дають тим більший ефект, чим ширше висвітлюють їх ЗМІ. Відповідно, і боротьба проти тероризму неможлива без використання методів психологічних операцій, адже це, в першу чергу, війна за свідомість людей і тільки в другу - " власне війна".

Особливим класом в інформаційній війні є дезінформація, причому мова йде не тільки і не стільки про пряму брехню в повідомленнях ЗМІ, а про речі набагато більш складні і тонкі .
Вважається, що в авангарді інформаційної війни йдуть США . У червні 2009 р. там було створено Кібернетичне командування. У його оперативному підпорядкуванні знаходяться аналогічні командування сухопутних військ, ВПС ( 24 - а Повітряна армія) , ВМС ( 10 -й оперативний флот), морської піхоти та берегової охорони. Вони забезпечують як захист власних комп'ютерних мереж, так і ведення кібернетичних операцій в інтересах ЗС США .
У Китаї у складі НВАК вже створені спецбатальйони хакерів, а також відповідні резервні полки "народного ополчення". Перший підрозділ з розробки комп'ютерних вірусів було створено в КНР ще в 1997 р. Китайські хакери вже зламали комп'ютерні мережі ряду найважливіших іноземних лабораторій, корпорацій і військових структур.
У нинішній період розробляти концепцію інформаційно- психологічних операцій в Китаї почали ще в середині 80 -х рр. . ХХ в .

В цілому, війна в ефірі у всіх її формах може не тільки забезпечити перемогу в "нормальної" війні , а й взагалі "скасувати" війну. Країна, що володіє сучасними інформаційними технологіями та методами їх ефективного використання, може повністю паралізувати волю керівництва і населення противника, позбавити їх здатності приймати адекватні рішення. І добитися його прямої або непрямої капітуляції, не зробивши жодного пострілу .

О.  Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі