четвер, 5 грудня 2013 р.

РЕЙДЕРСТВОЗахоплення підприємства ( Як не втратити діючий бізнес, який представляє фінансовий інтерес. " Чорні" і " білі " схеми діяльності рейдерів. Атаки на конкурентів. Поглинання капіталом) .
Хоч скільки твердять філософи і богослови «Не пожадай того, що належить ближньому », все одно у всі часи знаходилися люди, які задивлялися на чуже. Одним із способів відібрати те, що належить «ближньому», є рейдерське захоплення бізнесу.
Рейдерство (від англ. Raider , спочатку « учасник нальоту » ) - силове недружнє поглинання підприємства проти волі його власника, що має переважне становище в даному підприємстві, та / або керівника. Процес, пов'язаний з рейдерством, називається «рейдерське захоплення». До рейдерської діяльності також відносять корпоративний шантаж («грінмейл »).

Головна мета рейдера - встановити контроль над підприємством, а потім вивести його активи з володіння законних власників і перепродати (передати) їх третім особам. При цьому активи, як правило, дробляться і розпродаються по частинах. Змінивши декілька підставних «сумлінних» набувачів, актив втрачає прямий зв'язок з рейдерами, відібравши його у первинних власників, і може перейти на законних підставах до замовника рейдерського захоплення .

Рейдерське захоплення тільки на перший погляд видається примітивною схемою вилучення у власників майна, яким ті не можуть ефективно управляти або яке не в змозі захистити . Сучасні рейдерські захоплення - ретельно сплановані операції, що включають в себе певний набір технологій. По-перше, технології взаємодії з власниками (акціонерами). Нерідко жорсткі методи силового, психологічного тиску, прямого і непрямого шантажу чергуються тут з «м'якими » методами ведення переговорів, психологічного маніпулювання, управління поведінкою і сприйняттям, страхами, комплексами і міфами.
По-друге, технології взаємодії з органами влади ( з центральними органами , органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами та ін) - GR- менеджмент, в основі якого лежать корупційні відносини .
По-третє , це технології роботи з судами.
По-четверте - технології управління інформаційними потоками, взаємодії зі ЗМІ , формування громадської думки (необхідного у вигляді «об'єктивного обгрунтування і виправдання » прийняття корумпованими чиновниками рішень на користь рейдерів ), оперування чутками.
І, нарешті , технології психологічного придушення опору , внесення розколу в ряди первинних власників і стравлювання їх між собою, дискредитації і компроментірованія їх в очах один одного, технології формування та управління опозицією.
Все вищезазначене у рейдерських операціях об'єднується в схемах і моделях штучного ініціювання бізнес- конфліктів і технологіях управління ними.
Типова схема рейдерського захоплення, вона складається з декількох стадій.  


Схеми захоплення чужого бізнесу

Типова схема чисто рейдерського захоплення підприємства.

1. Розвідка бізнесу.
На цьому етапі досліджується бізнес об'єкта. З'ясовуються економічні показники роботи підприємства (реальні, а не ті, які показуються у звітах). Оцінюється вартість землі, будівель та обладнання.
2. Оцінка здатності захисту клієнта і реакції на зміну власника. На цьому етапі вивчаються можливості об'єкта з організації захисту.
Сюди входить оцінка системи фізичної охорони, стану охоронних систем та наявність взаємин із охоронними структурами (ЧОП, МВС, СБУ). Дізнаються, чи зможе об'єкт організуватися опір силового захоплення. Крім цього оцінюється здатність об'єкта мобілізувати суд, прокуратуру, місцеві й вищі органи влади. При необхідності складається схема нейтралізації потенційних захисників об'єкта.
Особливо з'ясовується, чи немає у кого-небудь з великих ділових структур або високопоставлених чиновників зацікавленості в об'єкті. Якщо в об'єкті є інтерес віп-персони, ризики невдачі операції значно підвищуються.

3. Розробка схеми захоплення об'єкта.
Вибір конкретної схеми захоплення залежить від особливостей об'єкта. Розрізняються два види захоплення - із застосуванням сили і без застосування сили. Без застосування сили як правило можна захопити об'єкти, що мають формальну охорону, договори з несерйозними ЧОПами і нерішуче керівництво.
Силові захоплення застосовуються при гарній охороні та можливих різких діях колишніх власників. Основна мета силового захоплення придушити моральний дух тих, хто обороняється. У деяких випадках силове захоплення дозволяє провести необхідні дії внести зміни до реєстру акціонерів, укласти/розірвати договори, купити/продати майно.
Для розробки схеми захоплення вивчається структура об'єкта власності, місце зберігання та доступність реєстру акціонерів, вартість нейтралізації місцевих судів, міліції, органів влади, забезпечення PR-прикриття акції (при необхідності, наприклад, якщо захоплюється містоутворююче підприємство).

4. Організація захоплення.
Захоплення відбувається у відповідності з виробленою схемою:
- «домовитися» з податковими інспекторами .
- зміна записів у реєстрі .
- прийняття судом рішення (про забезпечувальні заходи, арешт реєстру, заборону зборів акціонерів, анулювання результатів зборів акціонерів тощо).
- виконання судового рішення службою державних виконавців.
- посвідчення нотаріусом підписів на документах,
- нейтралізація силових відомств (міліція, прокуратура),
- силове захоплення, штурм $100-200 на добу за охорону на одного бійця
- призначення у крісло директора потрібної людини .
До суми також треба додати вартість перевезення бійців до місця захоплення (місцеві можуть виявитися ненадійними), витрати на авіаквитки для доставки судових рішень.
5. Забезпечувальні заходи.
Часто доводиться проводити дії, що полегшують захоплення.
Наприклад:
- порушення кримінальної справи проти певної особи (наркотики, розбещення неповнолітніх, шпигунство тощо) ,
- закриття будь-якої кримінальної справи.
- прослуховування мобільного телефону без санкції суду,  з санкції суду,
- утримання особи з ізоляцією від зовнішнього світу,
- депутатський запит,
- сюжет по центральному телебаченню .

Чорне та Біле

Умовно рейдерські схеми можна поділити на білі ( передбачає дії,
що формально, залишаються в рамках закону) і чорні (використання незаконних схем привласнення власності) по домінуючим в них методам, які використовують рейдери. Правда, потрібно повторити, що цей розподіл дуже умовний, наприклад, «боргове захоплення» є «білою схемою», але при його реалізації можливе і силове захоплення. Слід зазначити, що рейдерські схеми численні, до того ж, прогрес рейдерської справи не стоїть на місці.

Чорні:

Силове захоплення - захоплення із застосуванням фізичного насильства і захопленням будівель.
Шахрайство - підробка документів: фальсифікація протоколів зборів акціонерів, виготовлення фальшивих документів, підкуп чиновників і т.д.
Можливе також захоплення за допомогою реєстратора. Якщо незалежний реєстратор підприємства знаходиться під контролем рейдера, рейдер може спровокувати серйозні проблеми. За допомогою юридичних маніпуляцій він може перешкоджати проведенню зборів акціонерів підприємства, спробувати зібрати своє зібрання, навіть якщо у нього всього 10 % акцій. В результаті тривалих позовів рейдер або встановлює контроль над підприємством, або змушує викупити у нього акції за ціну, що перевищує їх реальну вартість у кілька разів.

Білі:

Скупка акцій . Рейдер організовує скупку акцій підприємства з метою його подальшого захоплення . В Україні практично неможливо скупити у міноритарних акціонерів досить великий пакет акцій . Контрольного пакету точно не вийде. Проте для проведення подальших рейдерських операцій вистачить і 1-2% акцій , що дає право виступати від імені акціонера і отримувати потрібні рішення в судах. А 10 % уже дає право на скликання зборів , 25 %, як правило , дає можливість заблокувати прийняття рішення про зміну керівних органів заводу.

«Боргове захоплення». Підприємство має кредиторську заборгованість перед рейдером, або ж рейдер скуповує кредиторську заборгованість підприємства. Під приводом невиплаченого або простроченого кредиту рейдер отримує рішення суду про санацію, входячи таким чином в органи управління , або ж просто забирає підприємство за борги за допомогою силового захоплення.
У схемах з використанням кредиторської заборгованості найважливіше - отримання інформації про фінансовий стан підприємства, а точніше - про фінансову стійкість і її межах. Після того, як ця інформація зібрана, агресор приступає до скуповування кредиторської заборгованості підприємства, і чим більший її обсяг він консолідує, тим більше у нього шансів поглинути бізнес без особливого ризику. Особливе значення для рейдера має прострочена заборгованість, яку можна купити з дисконтом. Продавцями кредиторської заборгованості можуть бути і контрагенти у звичайній діяльності, постачальники і покупці, які володіють правами кредитора , і банки, що володіють правами кредитора за кредитними договорами, і власники векселів та інших зобов'язань підприємства та інші власники прострочених зобов'язань підприємства , встановлені судом. Використовуючи інформацію про фінансовий стан, рейдер в змозі визначити обсяг критичної маси кредиторської заборгованості, тобто такої величини боргу, при одночасному пред'явленні до стягнення якого у фінансовій діяльності підприємства неминуче відбудеться « перекіс», який за ланцюгової реакції викличе цілий вал несприятливих наслідків. Це, наприклад, руйнування діючих господарських зв'язків, скасування важливих угод, у тому числі з кредитування, арешт майна судовими приставами, арешт коштів на рахунках підприємства, неможливість забезпечити виконання зобов'язань, збільшення маси боргу на суму штрафів і пені .

Для посилення ефекту від виставляння до оплати консолідованого боргу агресор може подбати про те , щоб підприємство на момент атаки не володіло достатньою кількістю грошових коштів. У цих цілях рейдер може спробувати припинити або різко звузити фінансові потоки, якими живиться підприємство, домовившись з контрагентами і банком підприємства ». Дуже близькі за сутністю, до схеми боргового захоплення, захоплення через банкрутство і заставне захоплення .

Що робити ?

На жаль, гарантувати захист від рейдерства на 100 % неможливо. Одними з поширених методів рейдерських захоплень є незаконна скупка акцій товариства, придбання активів товариства незаконними шляхами, незаконна зміна керівника виконавчого органу господарського товариства на підставі рішення суду, банкрутство .
Проте вже з моменту заснування підприємства (господарського товариства) необхідно враховувати можливість недружнього поглинання в майбутньому, тому бажано дотримуватися деяких правил для того, щоб мінімізувати шанси конкурентів на проведення рейдерського захоплення.
По-перше, зміст статутних документів підприємства повинний бути ретельно продуманий і відповідати законодавству, і крім того, оригінали таких документів бажано зберігати у важкодоступних для рейдерів місцях, щоб уникнути їх підробки і можливості внесення змін до ЄДРПОУ щодо власника підприємства та його керівника. Необхідно прийняти на підприємстві положення «Про комерційну таємницю».
По-друге, керівнику або власнику господарського товариства необхідно налагодити відносини з державним реєстратором на випадок того, якщо державному реєстратору будуть надані на реєстрацію документи, пов'язані із зміною складу учасників товариства, зміною голови правління, директора або іншого виконавчого органу господарського товариства, то державний реєстратор просто проінформує суспільство про це, наприклад, по телефону, що в свою чергу може запобігти незаконні дії з боку рейдерів. Для акціонерів слід налагодити відносини з власником реєстру акцій, так як останній здійснює такі функції як : зберігання реєстру, ведення обліку прав акціонерів і здійснення функції лічильної комісії на загальних зборах акціонерів. При виборі реєстроутримувача необхідно проявляти максимум обережності і передбачити в договорі з реєстратором на ведення реєстру, обов'язок реєстратора інформувати емітента протягом доби ( телеграмою ) про всі випадки, коли проводяться записи по особових рахунках власників контрольного пакета акцій, пов'язані з відчуженням або обтяженням контрольного пакета акцій .
По-третє, потрібно прагнути до того, щоб в руках основних власників було зосереджено якомога більше акцій фірми. Якщо підприємство бере кредит, то потрібно передбачити в договорі, що переуступка боргу можлива лише за згодою боржника. Необхідно ретельно контролювати кредиторську заборгованість підприємства .
Але повторюся , захиститися на 100 % неможливо, крім того, методики рейдерських захоплень удосконалюються ».
Якщо все ж почалася скупка акцій у мiнoрітаріїв, рекомендується спробувати потерпілому випередити рейдерів і скупити акції що залишилися у
мiнoрітаріїв . Або провести додаткову емісію акцій, якщо статут дозволяє. Якщо рейдерське захоплення здійснюється з порушенням кримінального законодавства, то потрібно звертатися за допомогою до правоохоронних органів. Також дуже бажано привернути увагу ЗМІ та громадськості до вашої проблеми .
Так, наприклад, у випадку рейдерського захоплення за допомогою банкрутства господарському товариству , щоб уникнути банкрутства і захоплення підприємства Законом України передбачена досудова санація". Про відновлення платоспроможності підприємств або визнання його банкрутом", яка обумовлює прийняття певних заходів, спрямованих на відновлення платоспроможності боржника до початку процедури банкрутства. Цю процедуру ініціюють власник майна боржника, орган уповноважений управляти майном, або інвестор. Вони можуть запропонувати фінансову допомогу в розмірі, необхідному для виведення боржника зі стану неплатоспроможності. Ініціювати цю процедуру необхідно до порушення справи про банкрутство та забезпечити прийняття відповідного рішення про це. Засобом запобігання банкрутства може бути і залучення реального інвестора.
Але найефективніший спосіб захисту від захоплення активів підприємств - залучення правоохоронних органів, своєчасне і дієве реагування на подібні махінації. Доцільно ініціювати порушення кримінальних справ за такими статтями Кримінального кодексу України , як ст. 218 " Фіктивне банкрутство ", ст. 219 " Доведення до банкрутства" , ст. 221 " Незаконні дії у разі банкрутства ", ст. 191 "Привласнення , розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем".
Таким чином, жоден прибутковий бізнес не застрахований від рейдерського захоплення . Щоб мінімізувати цю ймовірність, потрібно бути розбірливим при виборі партнерів , реєстратора і кредиторів , необхідно дотримуватися закону при підготовці статутних документів і при укладанні угод. Рейдерство є темною стороною корпоративних відносин , і скільки будуть існувати ці відносини , стільки будуть існувати і рейдерські схеми .

О. Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі