середа, 11 січня 2023 р.

Рурська операція 1945


Рурська операція 1945, бойові дії англо-американських військ 
23 березня - 18 квітня в районі Рура під час 2-ї світової війни 1939-45. В результаті успішного наступу Радянської Армії і розгрому союзниками німецько-фашистських військ на лівому березі Рейну в ході Маас-Рейнської операції 1945 до середині березня склалася обстановка, сприятлива для розвитку наступу англо-американських військ. Найбільш боєздатні війська фашистської Німеччини були скуті на радянсько-німецькому фронті, а її сили на Західному були виснажені. З 58 дивізій і 3 бригад, що були у Німеччини на Західному фронті, Рур обороняли 29 дивізій і 1 бригада зі складу 1-й парашутної армії групи армій "Х" (командувач генерал-полковник І. Бласковіц), 5-ї танкової та 15 - ї армій групи армій "Б" (командувач генерал-фельдмаршал В. Модель). З'єднання були укомплектовані людьми і технікою на 50-75%, не вистачало боєприпасів і пального, авіації було недостатньо (1704 бойових літака 3-го повітряного флоту і повітряного флоту "Райх"). Сили союзників складали: 21-я британська група армій (без 1-й канадської армії) фельдмаршал Б. Монтгомері, 12-я американська група армій генерала О. Бредлі і 18-й окремий воздушнодесантниє корпус (всього 35 дивізій, у тому числі 10 танкових) за підтримки близько 9 тис. бойових літаків.

Після потужної авіаційної підготовки, що тривала 12 днів, ввечері 23 березня війська 21-й британської групи армій (2-а англійська і 9-я американська армії) форсували Рейн в районі Везеля, а війська 12-ї американської групи армій (1-а і 3-тя американські армії) перейшли в наступ з раніше захоплених плацдармів на правому березі Рейну в районах Ремаген і Оппенхейма. Вранці 24 березня північніше Везеля, в 6-12 км від берега Рейну в глибині оборони противника був висаджений повітряний десант (6-а англійська і 17-я американська повітряно-десантні дивізії). Німецько-фашистські війська чинили слабкий опір. В результаті союзники за першу добу захопили тактичний плацдарм, який до результату 28 березня був розширений до 45 км по фронту і 35 км в глибину. Після зосередження на плацдармі основних сил 2-й англійської та 9-й американської армій союзні війська почали наступ в обхід Рура з С., причому 2-а англійська армія наступала на Мюнстер, Оснабрюк з метою створення зовнішнього фронту оточення, а 9-я американська армія - на Ліпштадт, який зайняла 1 квітня, 1-а і 3-тя американські армії зустрічними ударами прорвали оборону противника і 26 березня з'єдналися в районі Франкфурта-на-Майні, а потім розгорнули стрімкі наступи на С., майже не зустрічаючи опору. 1 квітня 1-а американська армія з'єдналася в Ліпштадте з частинами 9-ї американської армії, завершивши оточення рурського угруповання. 2 квітня американські війська почали ліквідацію оточеного противника. 14 квітня війська 9-й і 1-й американських армій, з'єднавшись у Хагена, розчленували вороже угрупування на дві частини. Генерал-фельдмаршал В. Модель віддав наказ з 17 квітня припинити опір, а сам покінчив самогубством. 18 квітня здача німецько-фашистських військ закінчилася (всього 325 тис. полонених). Завершення Р. о. створило сприятливі умови для просування союзних військ до Ельби. Р. о. є вдалою операцією на оточення, що проводилася англо-американськими військами під час 2-ї світової війни.

Метою Рурської операції було оточення та знищення останнього великого угруповання німецьких військ на західному фронті. Рейнсько-Рурський регіон був найважливішим військово-промисловим районом Німеччини і його втрата викликала важкі наслідки для вермахту. Здебільшого розгром німецької групи армій «В» генерал-фельдмаршала Вальтера Моделя призвів до краху всього німецького Західного фронту, організований опір припинився, в результаті чого союзні армії були здатні швидко просуватися на схід, стикаючись лише з незначним опором німців в окремих місцях.

Рурська операція є найбільшою операцією на оточення з усіх, що проводилися англо-американськими військами на західному фронті Другої світової війни.


Літ.: Куліш В. М., Історія другого фронту, М., 1971; Пог'ю Ф., Верховне командування, пер. з англ., М., 1959; Whiting С., Battle of the Ruhr Pocket, N. Y. - L., 1972.


ВРЕ

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі