четвер, 23 вересня 2021 р.

Прогнози бізнесу – про що говорили на EBA Global Outlook
Щo буде з економікою України та які найближчі прогнози чекають на низку важливих для країни секторів? Про це говорили з бізнес-лідерами під час зустрічі «Глобальний огляд економіки України», що відбулася 21 вересня. Крім того, представники різних галузей поділилися своїм баченням економічного розвитку України та необхідних умов для його прискорення.

Отже, що думають про майбутнє СЕО українських та міжнародних компаній? Нижче ми зібрали для вас найцікавіше з виступів:

Алессандро Дзанеллі, Генеральний директор Nestlé в Україні та Молдові

Сектор FMCG з впевненістю дивиться в майбутнє. За останні два місяці галузь у середньому зросла на 15-18%. І ця позитивна тенденція не може не надихати. Тож Nestlé планує на наступний рік досягти двозначного показника зростання. Водночас в нас дещо стримані очікування щодо прибутків. Собівартість нашої продукції дорожчає через високі ціни на сировину, логістику, перевезення та електроенергію. Тому ми маємо переосмислити свою стратегію щодо закупівель та ланцюжок поставок.

Ми також враховуємо при цьому актуальні тренди у споживчих настроях. Мені хотілося б виділити 4 з них: по-перше, це прискорена діджиталізація – за нашими даними, кількість українців, що здійснюють покупки онлайн становить 80%; по-друге, люди стали проводити більше часу вдома і їм це до вподоби; по-третє, продукція має бути доступною для споживачів 24/7 на всіх платформах; по-четверте, вона приносить користь як споживачу,  так і планеті.

В цілому, я поділяю оптимізм у прогнозах щодо України, але хочу зауважити, що уряду необхідно зараз активніше просувати кампанію з вакцинації, щоб зменшити ризики для населення та економіки.

Томаш Фіала, СЕО Dragon Capital

Ми бачимо зростання купівельної спроможності населення, що позитивно впливає, зокрема, на сферу роздрібної торгівлі. Завдяки екстремальним цінам на світових товарних ринках, поточний рік також є успішним для виробників металургійної продукції та суміжних галузей. Крім того, в цьому році ми очікуємо рекордні обсяги врожаю зернових та інших культур, що стане позитивним фактором для агрокомпаній та економіки в цілому. Однак, оприлюднені Укрстатом дані щодо динаміки ВВП дещо розчаровують. Цього року ми очікували зростання економіки на рівні 4,5%, але знизили наш прогноз до 3,5% після неочікувано низьких показників зростання у другому кварталі. Водночас через високу інфляцію номінальний ВВП в цьому році досягне рекордного рівня майже 200 млрд дол. США, перевищивши показники, які ми мали до окупації Криму і Донбасу.

Серед основних економічних ризиків – суттєве зниження цін на основні товари експорту, що вже частково відбувається, в той час як зростання цін на газ збільшить витрати виробників продукції, в тому числі сільськогосподарської, і призведе до погіршення зовнішньо-торгівельного балансу. За нашими прогнозами, курс гривні до долара у наступному році дещо послабиться, приблизно до 28 грн/$. Але ми не очікуємо шокових стрибків курсу. НБУ — одна з найбільш реформованих та професійних інституцій, правління Банку продовжує проводити консервативну монетарну політику, притримується режиму інфляційного таргетування та гнучкого  валютного курсу. Поки НБУ залишається незалежним, можна бути впевненим у стабільності валютного ринку. Інші зовнішні ризики включають високу інфляцію в світі та дії Росії, а основним внутрішнім ризиком я бачу зростання популістських кроків з боку уряду і парламенту у зв’язку з наближенням виборів у 2023-24 рр.

Мауро Лонгобардо, Генеральний директор АрселорМіттал Кривий Ріг

Дійсно, зараз в світі йде пожвавлення економіки, тому падіння попиту на сталь найближчим часом не відбудеться. Разом з цим, перед АрселорМіттал постає питання рентабельності виробництва. За останні три місяці значно зросли ціни енергоносії, зокрема, на газ – у три рази, на електроенергію – на 40%. Також ціна на залізну руду впала вдвічі – з 200$ у другому кварталі до 100$. Тож витрати на собівартість продукції зростають, а її ціна знижується. Якщо така ситуація залишиться без змін, то наступного року ми досягнемо лише 30% рівня прибутку цього року. Але все це короткострокові прогнози на наступні три квартали. Що є важливішим зараз, так це наші плани на довгу перспективу, зокрема, досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року. В поточну інвестиційну програму з модернізації підприємства в Україні ми вкладаємо 700 млн $ і плануємо додатково інвестувати 1 млрд $ у проекти зеленої металургії. Корпорація АрселорМіттал готова виділяти ці кошти, але для нас дійсно важливо, щоб в Україні був належний інвестиційний клімат.

Станіслав Дмитрик, Співзасновник & CBDO Rocket

Зараз світ переживає глобальні зміни, пов’язані зі зміною поколінь. Щодня на ринках з’являється нова молода аудиторія, що провокує бурхливий розвиток онлайну. Вже три роки поспіль, з початку заснування, наш проєкт продовжує щомісяця рости в контексті кількості замовлень, а отже, ми бачимо великі перспективи. Насправді, зараз процеси відстають від швидкості зростання ринку, і наша задача – постійно працювати над оптимізацією та покращенням бізнес-процесів, щоб задовольнити попит, що збільшується. З’являються нові тренди. У цьому контексті Rocket прагне створити єдину екосистему, таку собі super-app, яка інтегруватиме доставку з ресторанів та магазинів, а також з dark kitchen та darks stores, що дозволить суттєво скоротити час отримання замовлення. Ми бачимо, що у людей формуються нові звички – вони починають надавати перевагу онлайн замовленням, а не походам в магазин за продуктами та товарами. Наразі доля таких замовлень близько 5%, впродовж 10 років за різними оцінками вона може збільшитися до 20%, тож ми дуже зацікавлені в розвитку такого сегменту.

Алекс Ліссітса, СЕО, ІМС

2021 рік був винятково вдалим для українського агробізнесу, особливо на півдні, через низку факторів, перший з яких – це погода. За прогнозами, цього року ми матимемо рекордний врожай зернових – близько 80 млн тон, з яких експортуватимемо більше 50 млн тон, що стане справжнім викликом для української транспортної інфраструктури. Після чудового 2021 року і за темпами виробництва, і за фінансовими показниками, ми сподіваємося та прогнозуємо наступний таким же вдалим. І якщо є всі передумови, що розвиток рослинництва продовжиться, зважаючи зокрема на стабільні ціни, то у тваринництві справи можуть бути дещо гіршими. Оптимізму не додають й спроби держави змінити умови оподаткування, зокрема, в галузі птахівництва.

Також на вітчизняний агросектор, особливо в останні 20 років, суттєво впливає фактор зміни клімату. Частково саме йому ми завдячуємо таким щедрим врожаям та можливості вирощувати певні культури в нових регіонах, де ще певний час назад такої змоги не було. Втім у довгостроковій перспективі кліматичні зміни нестимуть негативний ефект, адже значно впливатимуть на якість врожаю. Багато розмов також ведеться навколо необхідності проведення іригаційної реформи, про що вже говорять у владі, однак перш цього варто провести комплексні дослідження вологості українських ґрунтів.

Олівер Гірліхс, Генеральний директор «Байєр» в Україн

Як відомо, компанія «Байєр» працює в аграрній сфері та в сфері охорони здоров’я. І цього року відбулися позитивні зміни в законодавстві, які є важливими для нашого бізнесу. Ситуація виглядає сприятливою для ринків засобів захисту рослин (ЗЗР) та насіння в Україні. Із розблокуванням ввезення в Україну зразків інноваційних ЗЗР, фермери зможуть отримати новітні ЗЗР, що, в свою чергу, сприятиме зростанню врожаїв в наступних роках. Також у 2021 наше насіння кукурудзи вирощене в Україні буде вперше експортовано до країн ЄС і ми продовжуватимемо інвестувати в розвиток насіннєвого виробництва, адже бачимо тут великий потенціал. Крім того в Україні «Байєр» запустив пілотну програму Вуглецева Ініціатива, яка допомагає аграріям зробити своє виробництво більш сталим через застосування кліматично-розумних практик ведення сільського господарства, таких як використання покривних культур, зменшення обробітку ґрунту та сівозміни. Щодо сфери охорони здоров’я, то тут ми спостерігаємо гарне зростання продажів в сфері кардіології, а також повернення то росту продажів у сферах офтальмології та жіночого здоров’я. Вважаю, що для розвитку фармацевтичного сектору в  Україні необхідно впровадити ефективну систему захисту прав інтелектуальної власності. А якщо говорити більш комплексно, то країні є над чим попрацювати, зокрема, у напрямку верховенства права та боротьби з корупцією.

83% CEO прогнозують зростання їхнього бізнесу в 2022 році

Результати опитування «Прогнози бізнесу на 2022 рік», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з компанією Nestlé в Україні, демонструють впевнене зростання оптимістичних настроїв та прогнозів топ-менеджерів. Для порівняння, минулого року позитивні бізнес-результати прогнозували 60% респондентів.

Так, у 2022 році переважна більшість, а саме 83% респондентів прогнозують зростання свого бізнесу, 15% директорів розраховують втримати бізнес-показники на рівні 2021 року, і тільки 2% очікують погіршення стану справ у їхнього бізнесу (14% минулого року).

Прогнози фінансового результату компаній на наступний рік суттєво зросли. Більшість підприємців, зокрема 67% прогнозують зростання доходу на рівні 10-20% – у гривні. Цей показник повернувся до рівня 2020 року після суттєвого падіння у минулому. На зростання доходів до 10% у натуральному виразі очікують 36% директорів, а майже половина (49%) розраховують на 10-20% зростання.

Прогнози щодо курсу долара на наступний рік збігаються з минулорічними. При плануванні бюджетів на 2022 рік керівники компаній закладають вартість валюти в середньому на рівні 29 грн/$.

Усі респонденти цьогорічного опитування зазначили, що планують підвищувати заробітну плату своїм співробітникам у 2022 році. Більшість керівників, а саме 55% планують підвищення заробітної плати у розмірі 5-10%. Ще 30% підвищать заробітну плату у розмірі 10-20%. Нагадаємо, минулого року 15% компаній не мали змоги підвищити заробітну плату персоналу.

Так само пожвавлюються плани бізнесу щодо створення нових робочих місць. Тоді як минулого року 60% не планували жодних змін в штаті, цьогоріч таких лише 36%. А більшість, зокрема 58% топ-менеджерів планують розширювати штат. І тільки 6% бізнесів будуть вимушені вдатися до скорочення персоналу.

Третина підприємців, а саме 32% планують впровадження нових інвестиційних проєктів наступного року (від 20 тисяч до 400 млн доларів). Більше того, ми раді констатувати, що майже половина (49%) планують наступного року інвестиції в соціальні ініціативи, спрямовані на підтримку українського суспільства. У деяких випадках суми інвестицій досягатимуть 3% від доходу компанії.

Анна Дерев'янко

Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації

Такі оптимістичні прогнози директорів, безумовно, дуже тішать. Мабуть, вперше після початку пандемії ми можемо говорити про суттєве покращення оцінок та настроїв топ-менеджерів щодо власних бізнес-планів. Будемо сподіватися, що наступний рік не принесе бізнесу неприємних сюрпризів, що можуть стати на заваді втіленню їхніх амбітних планів.

Алессандро Дзанеллі Генеральний директор Nestle в Україні та Молдові

Ми розуміємо, що багато СЕО бачать потенціал зростання бізнесу в Україні і це надихає. Українці відновлюють свою купівельну спроможність, що є хорошим знаком та трендом розвитку. Ми в Nestle підтримуємо цю позитивну тенденцію та плануємо подальші інвестиції в сталий розвиток та регенеративні продовольчі системи, модернізацію нашого виробництва, інновації та нові продукти, добробут працівників, а також ініціативи, які важливі для українського суспільства.

Керівники компаній також визначили ТОП-3 завдання від бізнесу до влади на наступний рік. Другий рік поспіль перше місце займає необхідність проведення судової реформи та встановлення верховенства права, на другому місці – боротьба з корупцією, і на третьому – забезпечення політичної стабільності та ефективного менеджменту в країні. Також цього року директори окремо відзначили важливість подальшого реформування податкової та митної галузі.

Довідково:

В дослідженні «Прогнози бізнесу на 2022 рік» взяли участь 95 ТОП-менеджерів компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації. Анкета складалася з 10 питань, опитування проводилося у вересні 2021 року. Дослідження «Прогнози бізнесу» проводиться Асоціацією вже 6-й рік поспіль. Партнер дослідження у 2021 році – Nestlé в Україні.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі