неділя, 30 серпня 2020 р.

100-річчя театру Франка в Києві

 27 і 28 серпня Національний театр імені Івана Франка святкував 100-річчя свого прославленого колективу. Святкування було цікавим, біля входу в театр грав духовий оркестр, зібралось багато людей: зірки, провідні актори, відомі громадські і мистецькі особи, творча молодь, шанувальники.  27 серпня  - у день народження  І. Я. Франка митці поклали квіти біля монумента Каменяру, до пам‘ятників «батьку-засновнику» Гнату Юрі, режисеру Сергію Данченку, актору Миколі Яковченку, а ще, до початку церемонії, франківці побували на Байковому кладовищі, і згадали легендарного майстра сцени  та  кіно Богдана Ступку, який теж народився 27 серпня…

- Це неймовірно, - із захопленням каже акторка Наталія СУМСЬКА, - бо ми всі присутні на унікальній події. Сто років Першій сцені України – історична дата! Це увінчує наше буття у театрі. Зараз для франківців перехідний період, який і для суспільства теж непростий, болючий та пекучий, але життя триває, і хочеться свята, попри всі негаразди, які сьогодні є. Нині до нашого колективу прийшли нові актори, режисери, і я щаслива, що творчість вирує, з‘являються цікаві постановки, тривають пошуки й експерименти, що публіка любить наш театр, що є амбітна молодь, а тому я вірю в гарне майбутнє франківців!

- Якщо з позицій вічності дивитися, то 100 років – мало, - вважає  актор Олексій БОГДАНОВИЧ, - а якщо порахувати, що я в Театрі Франка працюю вже 36 років, то це гарний ювілей. Хочу побажати, аби наш театр був! Радував  новими виставами в іншій якості, іншій естетиці, щоб був цікавий глядачам, а не лише пропонував розважальний сегмент. Для мене «золотим віком» франківців є час, коли художнім керівником був Данченко. Я вдячний Сергію Володимировичу за те, що запросив мене грати на цій легендарній сцені, опікував, вчив, подарував знакові вистави до репертуару, які прикрасили не лише нашу афішу, а й увійшли до історій українського театру. Він створював постановки європейського ґатунку! Вдячній долі, що мав щастя спілкуватися з надзвичайно талановитою людиною. З трепетом і сумом згадую Данченка. Таких особистостей сьогодні нам дуже бракує!

Театр  має унікальну біографію та історію, яка пишеться й по нині.

Богдан Сильвестрович любив цитувати: «Шекспір сказав: «Світ — театр і ми всі в ньому актори», а  Сковорода ще доповнив: «І кожен грає ту роль, на яку його поставили»…

Біля входу до театру розстелили червоний килим,

Хоча, нагадаємо, офіційний день народження франківців – 28 січня 1920 року (саме тоді відбулася перша вистава «Гріх» за В. Винниченком молодого театрального колективу під керівництвом Гната Юри); були плани масштабно відзначити цю дату і провести навесні міжнародний театральний фестиваль, але пандемія коронавірусу поламала всі задуми, і лише зараз Перша сцена України запросила почесних гостей і глядачів на святкові вечори. Чому два дійства? Бо через карантинні обмеження крісла у залі й досі обгорнені біло-червоними стрічками, публіка сидить  в шаховому порядку, а до театральної будівлі можна зайти лише у масках, і продезінфікував руки…

Ведучі  вечора - провідні актори Поліна Лазова і Лесь Задніпровський.  На екрані демонстрували унікальні кадри та світлини, які нагадали про історію театру, знакових постатей минулого і сьогодення, фрагменти з легендарних вистав…

З подарунками  (грамотами, медалями, квітами, а ще погасили спеціальні марки та конверти), теплими словами ювілярів вітали: голова Верховної Ради Дмитро Разумков, ректор Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенко-Карого Олексій Безгін, меценат Віталій Скоцик, директор Департаменту культури КМДА Діана Попова, голова Київського відділення НСТД Олексій Кужельний, концертні номери спеціально підготували колеги: з Російської драми ім. Лесі Українки, Національної Оперети, «Київ модерн-балету», Національної Опери, Молодого театру та інш.

На другий вечір святкування театр приїхав поздоровити Президент України Володимир Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський нагородив державними нагородами франківців:

Олександра Задніпровського нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня.

Анатолія Хостікоєва нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Остапа Ступку, Наталію Сумську нагороджено орденом "За заслуги" ІІ ступеня.

Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня нагороджено Василя Башу, Андрія Романія, Олега Стальчука.

Ларису Руснак нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

Володимиру Ніколаєнку присвоєно почесне звання "Народний артист України".

Заслуженими артистами України стали Вікторія Васалатій, Іван Залуський, Ірина Мельник.

Юрію Гайдаю, Ярославу Марчуку, Лілії Матвєєвій, Любові Шимановій присвоєно звання "Почесний працівник культури України".

Грамотою Верховної Ради України нагороджено:

трудовий колектив Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, помічника режисера Віру Алименко та головного режисера нашого театру Дмитра Богомазова.

Годинником Голови Верховної Ради України нагороджено корифея театру Станіслава Станкевича.


А новий, вже 101-й  сезон франківці розпочнуть 15 вересня і, за традицією,  українською класикою. Це буде вистава  «Украдене щастя» - нова версія класики, яку поставив Дмитро Богомазов і яка стала однією з останніх резонансних  прем‘єр.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі