вівторок, 24 березня 2020 р.

Питання продуктового забезпечення

Великі торгові мережі, в тому числі онлайн-магазини, зафіксували підвищений інтерес українців до круп, макаронних виробів, консервів і засобів гігієни.

У зв'язку з епідемією коронавируса і введенням карантину в Україні,
в країні потрібно терміново створити оперативний запас продовольства на 2-3 місяці через ажіотаж в магазинах

Регіональні оргаи управління агропромислового комплексу мають забезпечити оперативний резерв продовольства на 2-3 місяці. Регіонам слід зобов'язати забезпечити запаси не менше ніж на двомісячний період і в мінімальні терміни забезпечити можливість нарощування сільськогосподарського виробництва в Україні. Відповідно, у Кабміні має бути  оперативний штаб з контролю ситуації з продовольством в Україні. Регіональні штаби повинні бути створені в максимально короткі терміни.

Маючи перед очима досвід Китаю і країн Євросоюзу в боротьбі з поширенням інфекції розпорядження про створення стратегічних запасів продовольства повинно бути віддано заздалегідь.

У сільгоспгалузі і виробництві продовольства окремо вжити термінові заходи щодо стабілізації становища з продовольством в Україні в зв'язку з карантинними заходами.

Заходи, які дозволять наростити обсяги виробництва продовольства насамперед підприємствами сільгосппереробки.  Можлива організація додаткових закупівель продовольства, скажімо, в Канаді чи в інших країнах

У подібних ситуаціях наднормативного попиту виникає нестримна тенденція до підвищення цін. Товари починають пропадати з обороту і продаватися, як то кажуть, з-під поли. Набагато більш дієво в цьому випадку забезпечення пропозиції. Тобто формування комісій, які стежать за фондовим забезпеченням торгівлі.

А накази, особливо з розряду «ціни, стояти!», Зазвичай погано закінчуються. На виході ми дуже легко можемо отримати монополізований кимось продовольчий ринок. Особливо якщо створення стратегічних запасів свідомо буде доручено не всім, а двом-трьом конкретних гравців продовольчого ринку.

Створення запасів продовольства відноситься і до сільського господарства, сільгосппереробки, і до роздрібної торгівлі. Кабмін повинен зараз збирати всіх великих гравців, починаючи від АТБ, Novus і закінчуючи «Ашан», і обговорити заходи недопущення дефіциту в країні.

Вони можуть відповісти, що є терміни реалізації продукції, протягом яких ми повинні розрахуватися за неї з постачальниками. Якщо, наприклад, говорити про молочну продукцію, то це близько 7-10 днів. Так що в категорії швидкопсувних продуктів ніяких тривалих запасів бути просто не може. Мережевики в змозі зробити запас продуктів, які не швидко псуються, але Кабмін повинен виділити кошти для розрахунків з постачальниками.

Тобто створити в ритейлі запаси технічно можна, але для цього потрібно своєчасно вирішити питання їх оплати. А для цього уряд, в свою чергу, повинно виділити додаткові необхідні кошти в потрібному обсязі зі стабілізаційного фонду.

Безумовно, уряд вперше стикається з подібною ситуацією і не має на цей рахунок ніяких затверджених рекомендацій і програм дії. Мало того, Кабміну паралельно доводиться вирішувати якісь інші стратегічні завдання.

Все це валиться в одну купу, а, між тим, члени уряду ще не до кінця визначилися зі своїми повноваженнями, багато справ треба розгрібати одночасно, причому ще і в авральному режимі.

Регіональна влада повинні краще на все реагувати і швидше. Проведуть нараду в ОДА і розберуться, кому що доручити. Локальні розпорядження, які мають серйозну силу, будуть у результаті прийняті.

 Що слід було б зробити в першу чергу уряду, щоб запобігти паніці на внутрішніх продовольчих ринках?

У нашій країні до цих пір відсутні обмеження по торговим націнкам, потрібно ввести обмеження торговельних націнок для рітейлу, що однозначно пішло б на користь не тільки споживачам, але і нашої промисловості.

А, між тим, у уряду є можливість встановлювати граничні націнки на товари першої необхідності. Правда, якщо почати займатися цим прямо зараз, то це якраз підвищить ризик паніки серед населення, яке з подвоєною силою кинеться «обносити» взагалі всі магазини. Хоча і без цього дефіцит продуктів на ринку, звичайно, цілком можливий.

Всі розумні люди, звичайно, розуміють, що в ситуації, що складається створення якихось «стратегічних» домашніх запасів з гречки та інших круп з макаронами цілком виправдано. Це виступить хоч якоюсь гарантією, що люди не помруть з голоду, коли всі сидять в жорсткому домашньому карантині.

 Практика попередніх криз показує, що українцям слід очікувати підвищення рівня цін на найбільш затребувані продукти харчування ...
Ціни на всі продукти харчування зараз в будь-якому випадку полізуть вгору по цілому ряду чинників. Наприклад, тому, що сільгосппром залежить від курсу гривні, так як ті ж комплектуючі для комбайнів все одно доводиться закуповувати за валюту. Крім того, у виробників
через світовий ажіотаж навколо коронавируса виникає додатковий стимул експортувати свою продукцію.

Підготував за матеріалами Інтернет
Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі