понеділок, 11 листопада 2019 р.

Практичне застосування новацій законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг

Питання захисту прав споживачів є одним з найактуальніших сьогодні. З метою обговорення всіх новацій Всеукраїнська асоціація фінансових компаній (далі – ВАФК) разом із Всеукраїнською асоціацією кредитних установ (далі – ВАКУ) провели 06 листопада 2019 року в HYATT REGENCY Kyiv Конференцію, присвячену обговоренню всіх новацій законодавства з цього питання.
Спікерами заходу виступили:
– Катерина Рожкова, Перший заступник Голови Національного банку України;
– Ольга Бєлькова, народний депутат, Голова підкомітету з питань банківської діяльності, монетарної стабільності, взаємодії з Національним банком України та захисту прав споживачів фінансових послуг Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики;
– Олександр Залєтов, член Нацкомфінпослуг;
– Ольга Лобайчук, Начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ;
– Валерія Іонан, заступник Міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції;
– Анна Муріна, експерт з фінансових та банківських питань Проекту USAID «Трансформація фінансового сектора»;
– Альона Андронікова, CEO moneyveo, голова комітету з питань захисту прав споживачів Асоціації «ВАФК»;
В рамках конференції відбулася панельна дискусія на тему: «Баланс захисту прав споживачів та інтересів фінансових установ як запорука розвитку фінансового ринку». модератором якої виступила Голова правління ВАФК Ганна Замазєєва.
У дискусії взяли участь:
– Ольга Бєлькова – народний депутат, Голова підкомітету з питань банківської діяльності, монетарної стабільності, взаємодії з Національним банком України та захисту прав споживачів фінансових послуг Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики;
– Олександр Залєтов – член Нацкомфінпослуг;
– Ольга Лобайчук, Начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ;
– Андрій Котик – керівник юридичного департаменту moneyveo;
– Ілля Веселий –CEO Dinero.
В ході дискусії спікери відкрито обговорили актуальні проблеми фінансового ринку та внесли пропозиції щодо його оптимізації.
Ганна Замазєєва озвучила ряд важливих питань, з якими доведеться стикнуться учасникам ринку небанківського фінансового ринку, у зв’язку із набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг» (№1085-1 від 6 вересня 2019 р.): встановлення додаткових вимог щодо реклами, зростання розміру штрафних санкцій, які можуть застосовувати до фінансових установ, особливостей розкриття інформації, тощо. Також звернула увагу на такі проблеми ринку як: значна частка «чорного» ринку, відсутність культури поведінки позичальників і реального механізму захисту прав кредиторів.
Катерина Рожкова розповіла про плани діяльності Національного банку України на майбутнє, а також запевнила учасників, що відкритий ринок і добросовісна конкуренція підуть на користь всім учасникам сфери фінансових послуг та сприятимуть збільшенню довіри населення та зростання доступності до фінансових послуг по всій Україні.
Ольга Бєлькова закликала учасників ринку не боятися змін у фінансовому секторі. За її словами, ніхто не збирається обмежувати або забороняти діяльність фінансових компаній. Необхідно просто виконувати вимоги законодавства і не порушувати права споживачів фінансових послуг, а також прагнути до сумлінної та чесної конкуренції.
Ольга Лобайчук розповіла про особливості захисту прав споживачів у банківській сфері та поділилася планами щодо майбутнього регулювання діяльності фінансових компаній, в тому числі щодо та розробки нормативно-правових актів, що регулюватиму їх діяльність.
Олександр Залєтов у своїй доповіді розповів про результати діяльності небанківського фінансового сектора за 2019 рік, здобутки регулятора в захисті прав споживачів фінансових послуг.
Валерія Іонан презентувала основні цілі діяльності Міністерства цифрової трансформації та розповіла про Проект для МСБ Консалтингу, який допоможе налагодити взаємодію фінансового співтовариства із підприємцями.
На конференції були присутні більше 100 учасників, які представляють компанії та організації з усіх сфер фінансового ринку. Іх думки зійшлися на тому, що зміни, які відбуваються у сфері фінансових послуг, мають позитивний характер та допоможуть зробити прозорим та конкурентним ринок мікрокредитування, що сприятиме підвищенню довіри споживачів та якості надання послуг для забезпечення досягнення кінцевих цілей у розвитку фінансового сектору.

Якщо фінансова установа намагатиметься отримати короткостроковий прибуток за рахунок фінансово неграмотних споживачів, вона ніколи не стане потужною. Ображені споживачі не повертаються, вони припиняють користуватися фінансовими послугами. Тому фінустанови самі зацікавлені бути прозорими та відповідальними.

Про це зазначила перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова під час обговорення захисту прав споживачів з членами Всеукраїнської асоціації фінансових компаній.

 “НБУ отримав повноваження на захист прав споживачів. Головне завдання зараз – напрацювати превентивні заходи, установити нові вимоги до банків до розкриття інформації в рекламі та на сайтах, формулювань у договорах, аби унеможливити порушення прав споживачів”, - наголосила Катерина Рожкова.

Нові вимоги Національний банк планує ухвалити упродовж найближчих декількох місяців.

 “Спочатку ці вимоги запрацюють для банків. А з 1 липня 2020 року, коли набуде чинності закон про “спліт”, будуть поширені на небанківські установи, можливо у дещо спрощеному вигляді”, - зазначила начальник управління захисту споживачів фінансових послуг НБУ Ольга Лобайчук.

Банкам потрібно буде змінити рекламу та доналаштувати сайти. Це потребує ресурсів. Тому НБУ дасть їм достатній час на адаптацію - до 6 місяців.

 “Мета полягає в тому, щоб споживач, зайшовши на вебсайт будь-якого банку, міг завантажити файл (умовно на три сторінки) з вичерпною інформацією про повну % ставку (включно з усіма комісіями та обов'язковими платежами), особливі умови, ризики та попередження. Так споживач зможе легко оцінити декілька запропонованих послуг і обрати вигідну саме для нього”, - пояснила Ольга Лобайчук.

Також у Національному банку запрацює нагляд за ринковою поведінкою. Фахівці будуть моніторити сайти та рекламу фінустанов, відслідковуючи порушення щодо розкриття інформації.

- Ще одне нововведення – регулятор ухвалить методичні рекомендації щодо захисту персональних даних. Адже зараз, як показує аналіз скарг споживачів, банки зловживають персональними даними, зокрема передають їх третім особам без згоди споживачів. 

Уже протягом трьох років Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» проводить дослідження практик споживчого кредитування в Україні та виявляє порушення прав споживачів.
Основними недоліками є:
  - брак інформування споживачів про повну вартість кредиту;
  - неефективна конкуренція між фінансовими установами, ознаками якої є широкий діапазон вартості кредиту та високі процентні ставки.

Аналіз досвіду інших країн показує, що виправити ці недоліки допомагають веб-інструменти порівняння. Саме тому Проект USAID «Трансформація фінансового сектору», разом із компанією ІА ЛігаБізнесІнформ, розпочали створення ЛІГА.Money для порівняння банківських кредитних продуктів. Сервіс порівняння включатиме такі кредитні продукти: незабезпечені нецільові кредити, авто кредити, іпотечні кредити, кредитні картки.
ЛІГА.Money буде побудовано на принципах «Турботи» (від англ. «CARE») про споживачів, що вимагають:
  - чіткості опису послуги
  - точності розрахунку повної вартості кредитів
  - відповідальності за захист персональних даних
  - простоти для споживачівНемає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі