вівторок, 27 серпня 2019 р.

Північні країни та світова безпека

Северные страны собираются провести совместный чемпионат Европы
Результат пошуку зображень за запитом "Балтийские страны"
Поява нових незалежних держав Балтії, розвиток європейської системи безпеки на базі ЄС, зміцнення європейської опори НАТО і зв'язків між  членами ЄС та НАТО-всі ці процеси суттєво змінили політичне оточення Північних країн. Змінився інституційний і проблемний контекст, який впливає на формування політики безпеки Північних країн: паралельно розвитку старих були створені нові інститути регіонального і субрегіонального співробітництва.  З'явилися нові проблеми і виклики безпеки, що вимагають нових підходів до їх вирішення, відбулася трансформація самого поняття безпеки.

Політика безпеки Північних країн включає як нові елементи, так і елементи спадкоємності: Норвегія і Данія віддають перевагу колективній безпеці в рамках Північноатлантичного альянсу, Фінляндія і Швеція займають позицію неприєднання до військових блоків і прагнуть забезпечити обороноздатність країни власними силами.

Так званий "всеосяжний" підхід до питань безпеки міцно затверджується в Північних країнах на державному рівні і стає однією з основних принципів політики безпеки Північних країн.

В офіційній доповіді датського уряду було заявлено, що "поняття безпеки більш не зводиться виключно до військової безпеки, але включає також загальнополітичні, економічні, екологічні, соціальні, релігійні та етнічні аспекти". В урядовій доповіді "Безпека в мінливому світі", який був представлений парламенту і окреслив основні напрямки фінської політики безпеки після закінчення холодної війни, зазначалося, що "Фінляндія проводить політику, засновану на широкому і всеосяжному підході до безпеки. Крім політичних і військових аспектів, безпека включає повагу до прав людини, захист законності, економічне співробітництво і взаємну солідарність у захисті навколишнього середовища ".

Нові проблеми безпеки вимагали нових механізмів для їх вирішення. Всі Північні країни визнають, що механізми ефективного вирішення вищеназваних проблем можуть бути створені лише на базі тісної міждержавної співпраці. Як зазначив заступник. міністра закордонних справ Фінляндії Й. Бломберг, "в сучасній Європі жодна країна не може самостійно гарантувати безпеку своїх громадян". Балтійський же регіон Бломберг порівняв з "лабораторією, де існують багато які з нових викликів і проблем, що виникли після холодної війни". Тут же він зазначив, що "в регіоні були створені процедури і інститути, які допомагають протистояти цим викликам".

Миротворчості надається важливе значення в політиці безпеки всіх Північних країн. У шведській оборонній програмі 1996 року зазначено, що "проведення міжнародних операцій з підтримання миру є головним завданням збройних сил Швеції". Беручи участь в миротворчих операціях, Північні країни переслідуються дві основні мети. По-перше, це політична мета: демонстрація свого вкладу в забезпечення міжнародної безпеки, прагнення бути не тільки споживачами, але і експортерами безпеки. Як зазначив міністр закордонних справ Норвегії К. Воллебек, "участь Норвегії в миротворчих операціях означає, що нас сприймають в якості гравця на міжнародній політичній сцені". По-друге, це військова мета: набуття досвіду і оцінка боєздатності власних Збройних Сил. Слід зазначити, що спільна участь Північних країн в проведенні різних миротворчих операцій становить значну частину співпраці Північних країн в області безпеки.

Північні країни активно виступають за роззброєння і нерозповсюдження ядерної зброї. Особливо активну роль у цьому відіграє Швеція. Вона зіграла важливу роль в розробці Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін, виступає за посилення обмежень на експорт зброї (зокрема в рамках Європейського союзу) і т. д. Для Норвегії особливої ​​актуальності питанням ядерного роззброєння надає зосередження великих запасів російської ядерної зброї (Північний флот ) в безпосередній близькості від її кордонів.

Північні країни та НАТО
 


Відносно НАТО спостерігаються найбільш сильні відмінності між Північними країнами. З питання про членство в НАТО Північні країни розділені навпіл: Данія і Норвегія є членами альянсу, Швеція і Фінляндія ні. З початку 1990-х років в Швеції і Фінляндії ведуться дебати з приводу доцільності вступу цих країн в НАТО. Однак офіційною позицією цих держав як і раніше залишилася прихильність принципу неприєднання до військових альянсів.

Однак можливість приєднання Швеції до НАТО активно обговорюється в цій країні і має своїх, хоча і не численних, прихильників в політичній і військовій еліті. У 1994 році міністр оборони Швеції А. Бйорк заявив, що в умовах скорочення військових витрат Швеція повинна буде вступити в НАТО для підтримки власної обороноздатності.

У Фінляндії ідея приєднання до НАТО має не багато прихильників в політичному істеблішменті, хоча і тут йдуть дебати з цього питання, Якщо НАТО залишиться гарантом європейської безпеки, нейтралітет Фінляндії та Швеції поставить їх у становище другорядних гравців в процесі прийняття рішень щодо європейської безпеки.

Як і Швеція, Фінляндія скорочує витрати на оборону. Відповідно до проектом розвитку збройних сил, представленому фінським урядом збройні сили Фінляндії буде скорочено. Однак уряд не вважає, що це послабить оборонний потенціал Фінляндії. Основний акцент буде зроблено на модернізацію збройних сил і створення мобільних підрозділів швидкого реагування.

Фінляндія і Швеція розглядають НАТО як найважливіший інструмент з управління кризами в Європі, а американську присутність в Європі вважають за необхідну для ефективного управління кризами. Швеція і Фінляндія тісно співпрацюють з НАТО. Їх війська, наприклад, брали участь в проведенні операції в Боснії в складі IFOR та SFOR під керівництвом НАТО. Як Швеція, так і Фінляндія вважають, що тісні відносини з НАТО і США мають "важливе значення для розвитку структур управління кризами в рамках ЄС". У той же самий час участь в програмі Партнерство заради миру дає Фінляндії гарантію, що її голос буде почутий і ніякі рішення не будуть прийняті на шкоду безпеки Фінляндії. І поглиблення партнерства заради миру сприяє розвитку співробітництва в регіоні Балтійського моря і тісніше прив'язує країни Балтії до європейських структур безпеки. Співпраця з НАТО не сприймається в Швеції і Фінляндії як така, що суперечить принципу неучасті у військових альянсах, оскільки вона не зачіпає питань національної оборони і не вимагає надання будь-яких гарантій безпеки.

Швеція і Фінляндія вважають рішення Ради безпеки ООН необхідною умовою для використання військової сили, крім як у випадках захисту від агресії. Шведський уряд, зокрема, в Балканській і Іранській кризах послідовно виступав за необхідність дотримуватися принципів ООН при здійсненні будь-яких міжнародних акцій.

Як видається, Швеція і Фінляндія в недалекому майбутньому не змінять свою позицію і не приєднаються до НАТО. По-перше, вони не мають потреби в колективних гарантіях безпеки, вважають, що їх вступ в НАТО може тільки дестабілізувати обстановку в регіоні, і не хочуть брати на себе будь-які військові зобов'язання. По-друге, з розвитком програм Партнерство заради миру різниця між членами і партнерами Альянсу поступово зменшується. Таким чином, "ті, що не приєдналися" Швеція і Фінляндія отримують можливість в повній мірі розвивати військову співпрацю з НАТО у сфері миротворчості, не зачіпаючи настільки чутливі для себе питання колективної оборони. У зв'язку з цим особливу ​​важливість для Швеції та Фінляндії представляють створення Ради Євроатлантичного партнерства (РЄАП) і відведення країнам-партнерам більш вагому роль в процесі політичного та військового планування і здійснення заходів НАТО, які не зачіпають сферу колективної оборони.
Для Норвегії воєнна і політична співпраця з НАТО становить основу політики безпеки. Причому вона розглядає колективну оборону в якості "центрального елемента Північноатлантичного співробітництва. Норвезької оборонна доктрина будується на підтримці обороноздатності, достатньої для стримування сил противника в разі нападу до прибуття військ союзників. Створення оборонного потенціалу, необхідного для самостійного захисту від агресії норвезької оборонної доктрини не передбачено. Тому для Норвегії дуже важлива військова присутність США в Європі. Норвегія, що має безпосередній кордон з Росією, до сих пір стратегічно відчуває себе в уразливому становищі. Незважаючи на закінчення холодної війни, Норвегія вважає, що присутність судів НАТО в норвезьких водах і проведення регулярних військових навчань НАТО на території Норвегії є важливим елементом забезпечення її безпеки. Вона навіть зняла ряд обмежень на проведення військових навчань в північній частині країни (Фіннмарк).

 Для Данії зміна політичного оточення була колосальною, що зумовило значну зміну політики безпеки цієї страни. 17 квітня 1989 року тодішній міністр закордонних справ Данії Уффе Еллеман Йенсен проголосив перехід від політики пасивного пристосування до політики активного інтернаціоналізму, в тому числі в рамках Північноатлантичного альянсу. НАТО як і раніше розглядається Данією як найважливіший інструмент забезпечення стабільності і безпеки в Європі. Підтримка НАТО багато в чому обумовлена ​​зацікавленістю Данії в збереженні американської присутності в регіоні (як противаги німецькому впливу). Як зазначив міністр оборони Данії Х. Хеккеруп, "Європа не в змозі нести весь тягар забезпечення власної безпеки. Це означає, що США доводиться брати на себе частину цього тягаря ". Данія була одним з найактивніших прихильників включення країн Балтії в НАТО, прагнучи тим самим закріпити ті сприятливі для неї геополітичні зміни, які відбулися після закінчення холодної війни.

Північні країни та ЄС

Після вступу Швеції і Фінляндії до Європейського союзу, ним виявилася охоплена велика частина території Північної Європи. Якщо раніше Данія, яка була членом Європейського союзу, розглядалася як виняток серед Північних країн, то тепер винятком є ​​Норвегія. Норвезьке населення в листопаді 1994 року провалило другий за рахунком референдум про приєднання до ЄС, і тепер Норвегія змушена пристосовуватися до статусу єдиної Північної країни, яка не є членом ЄС. Північні країни співпрацюють в рамках Європейського союзу, розвиваючи так зване Північний вимір ЄС з метою привернути увагу Союзу до регіону Північної Європи. Проект Північного виміру був запропонований Фінляндією на саміті Європейської ради в Люксембурзі в грудні 1997 року. Європейська рада у Відні в грудні 1998 року на підставі підготовленого Комісією доповіді офіційно затвердила Північний вимір як частину політики Європейського союзу.


Після вступу в силу Маастрихтського договору і початку спільної зовнішньої політики і політики безпеки ЄС Європейський союз став не просто інститутом економічного співробітництва, а політичною спільнотою. Напередодні вступу Данії в ЄС в 1973 році основні дебати йшли з питання про те, які наслідки для датської економіки матиме приєднання до митного союзу, яким було тоді ЄЕС. Швеція і Фінляндія, які вступили в ЄС в 1995 році, розглядають його вже як політичний союз і, більш того, як важливий інструмент забезпечення безпеки, а саме як "співтовариство безпеки", чиє розширення означає поширення сфери стабільності. Як зазначив міністр закордонних справ Данії Н. Х. Петерсен, "ЄС являє собою приклад здійснення стратегії" миру через інтеграцію ". Особливу важливість функції Європейського союзу як інструмента забезпечення безпеки надають Швеція і Фінляндія, що не входять в НАТО. Як підкреслив заступник. міністра закордонних справ Фінляндії Й. Бломберг, "міркування безпеки мали велике значення в нашому приєднання до Європейського союзу". А міністр закордонних справ Швеції А. Лінд заявила: "членство в ЄС покращує нашу здатність забезпечувати наші інтереси безпеки". Президент Фінляндії М. Атісаарі в 1996 році відзначив: "Будучи членом Європейського союзу, ми беремо участь в співтоваристві політичної солідарності. І загроза щодо однієї з держав-членів спрямована проти спільноти в цілому ". Це висловлювання ясно вказує, що ЄС сприймається в Фінляндії як інструмент забезпечення безпеки. Це дає зрозуміти, що хоча ЄС і не є оборонним союзом, в разі виникнення загрози його члену, інші країни-члени навряд чи залишаться байдужими.

Позиції Північних країн з питання європейського співробітництва в галузі безпеки і оборони схожі. Північні країни підтримують розвиток і зміцнення Спільної зовнішньої політики і політики безпеки Європейського союзу, але на міжурядовій основі. Вони розглядають ЄС як інструмент вирішення проблем "м'якої" безпеки. Але з різних причин вони стримано ставляться до розвитку оборонного співробітництва в рамках Європейського союзу. Норвегія і Данія побоюються, що це може завдати шкоди "атлантичній солідарності" і підірвати роль НАТО в Європі. Позиція Швеції і Фінляндії обумовлені ​​їх політикою неприєднання. Разом з тим, Північні країни надають особливого розвитку миротворчій ролі Європейського союзу. Фінляндія і Швеція, наприклад, виступили зі спільною ініціативою, спрямованою на посилення ролі Європейського союзу в сфері управління кризами. З їхньої ініціативи управління кризами було включено в Амстердамський договір в якості одного із завдань Європейського союзу. Європейське миротворчість є важливим доповненням трансатлантичного співробітництва для північних країн.


Співпраця Північних країн в області безпеки

Розвиток концепції "всеосяжної безпеки" привели до згладжування відмінностей в підходах до оцінки проблем безпеки про-атлантичних Данії і Норвегії з одного боку і нейтральних Швеції і Фінляндіі- з іншого. Це уможливило розвивати співробітництво між ними не тільки в галузі освіти, охорони навколишнього середовища і соціальної політики (питання, традиційно обговорювалися в рамках Північної ради), але і в області безпеки. Така співпраця розвивається як в рамках існуючих міжнародних організацій, так і на двосторонній основі.

З початку 1990-х років проблеми безпеки стали обговорюватися в рамках Північної ради. У травні 1992 року міністри закордонних справ Північних країн вперше підняли в рамках Ради міністрів Північних країн питання роззброєння і екологічної безпеки. З 1992 року питання зовнішньої політики і безпеки постійно присутні на порядку денному Північної Ради. У листопаді 1994 року на спільній зустрічі прем'єр міністрів Північних країн і Президії Північного ради в Тромсі було прийнято рішення створити спеціальну робочу групу, яка повинна була зробити аналіз перспектив північного співробітництва в світлі майбутніх референдумів про членство Швеції, Фінляндії та Норвегії в ЄС. Доповідь робочої групи "Північне співробітництво в новий час" було розглянуто на сесії Північної ради в Рейк'явіку в лютому-березні 1995 року. В результаті було позначено три напрямки подальшої співпраці Північних країн в рамках Північної ради і Ради міністрів. Крім традиційного Північного співробітництва в галузі культури., освіти, соціальної політики і т. д. В якості окремих "стовпів" були виділені питання співпраці Північних країн з ЄС з метою сприяти розвитку Північного виміру в рамках ЄС, а також питання співпраці Північних країн з " найближчим оточенням "і координація Балтійської політики Північних країн.

За шведської ініціативи влітку 1998 року була підготовлена ​​доповідь про результати співпраці Північних країн в області зовнішньої політики за попередні три роки. Доповідь було розглянуто на зустрічі міністрів закордонних справ північних країн в Вестері в серпні 1998 року. У ньому містилася оцінка співпраці Північних країн в рамках ООН, ЄС, інших міжнародних організаціях, таких як ОБСЄ, Рада Європи, СОТ, ОЕСР, Арктичний рада, а також в області прав людини, безпеки і Балтійської політики. Питання зовнішньої політики і безпеки розглядаються в рамках Північної ради на основі щорічних доповідей міністрів закордонних справ, а починаючи з 1997 року і міністра оборони країни, яка головує в Північній раді. Для координації політики в області безпеки був створений Північний комітет вищих посадових осіб в області безпеки.


 Північні країни співпрацюють також у військовій галузі. Реалізуються спільні практичні заходи військового характеру: шведсько-норвезькі військово-морські навчання восени 1994 року, навчання "Nordic Peace" і "Cooperative Banners" в травні 1997 року, в яких взяли участь війська Данії, Швеції, Фінляндії та Норвегії. Північні країни давно і тісно співпрацюють в ООН в області проведення миротворчих операцій. Як приклад військового співробітництва Північних країн можна назвати спільну участь в миротворчій операції в Боснії в рамках об'єднаної бригади Північних країн і Польщі (Nordic-Polish Brigade), а також створення Балтійського миротворчого батальйону (BALTBAT). Співпраця Північних країн в області миротворчості координується в рамках NORDCAPS (Nordic Coordinated Arrangement for Military Peace Support) - Угоди Північних країн щодо узгодження дій з підтримки миру.

На двосторонній основі тісно розвивається співпраця між Швецією і Фінляндією, інтенсифікована після вступу цих двох країн в ЄС. Набули поширення спільні заяви зовнішньополітичних відомств двох країн з питань зовнішньої політики і безпеки, публікуються спільні статті міністрів закордонних справ Швеції і Фінляндії в таких газетах, як шведська Dagens Nyheter і фінська Hufvudstadbladet.

В офіційних заявах Північних країн підкреслюється, що нове значення і динаміку північній співпраці додав вступ Фінляндії та Швеції в ЄС (таким чином, Данія, Швеція і Фінляндія можуть розвивати співробітництво, спрямоване на ствердження пріоритетів Північних країн в рамках ЄС), а також тісна співпраця з країнами Балтії. Разом з тим багато дослідників інакше оцінюють перспективи північного співробітництва. Лише там, де загальна позиція ЄС не сформульована, з'являється можливість для спільної ініціативи Північних країн. У той же самий час слід зазначити, що Норвегія, яка не є членом ЄС, розглядає Північне співробітництво в якості важливого моста, який зв'язує її з Північними країнами-членами ЄС і таким чином з самим Європейським союзом. На цьому наголосив прем'єр-міністр Норвегії Г. Брундтланд в 1995 році.

Отже, закінчення холодної війни і наявність загальних тенденцій розвитку політики безпеки Північних країн (загальний підхід до проблем безпеки, що включає невійськові аспекти, прагнення до співпраці, підтримка міжнародної миротворчості) зробили можливим розвивати співпрацю Північних країн в цій області. Говорячи про сферу можливої ​​співпраці Північних країн в області безпеки, слід зазначити, що ця співпраця в області "м'якої" безпеки (в рамках ЄС, Північної ради, і т.д.), але також і у військовій області, не зачіпає питань колективної оборони (військово-технічне співробітництво, спільні навчання й участь в миротворчих операціях). Єдиною сферою, де співпраця Північних країн не може розвиватися і де спостерігаються істотні відмінності в позиції Північних країн, успадковані ще з часів холодної війни і обумовлені геополітичними факторами, є сфера колективної оборони.


 Важливо відзначити, що співпраця в області безпеки в регіоні Балтійського моря ніколи не буде відокремленою, а завжди буде здійснюватися в рамках більш широкої системи, з залученням інших країн Європи і США. Малі країни Північної Європи і Балтії зацікавлені в присутності великих держав ззовні в регіоні Балтійського моря для того, щоб збалансувати вплив Росії, в якій вони бачать головне джерело можливої ​​нестабільності в регіоні. Північні країни зацікавлені в створенні регіональних структур, які координують їх співпрацю в області безпеки в рамках більш широких програм, наприклад Партнерства заради миру. Однак вони негативно ставляться до можливості створення таких структур, які мали б тенденцію до "регіоналізації" безпеки в регіоні Балтійського моря. 

Норвегія і Данія вважають, що основним інструментом забезпечення безпеки в Балтійському регіоні є НАТО, Швеція і Фінляндія надають великого значення ролі Європейського союзу як провідника безпеки і стабільності в регіоні.


Підготував Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі