субота, 9 березня 2019 р.

У Верховній Раді відбулася Одинадцята сесія Парламентської асамблеї України і Республіки Польща

Відкрила засідання сесії Співголова української частини ПА, Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд. На початку виступу Оксана Сироїд зазначила, що напередодні, впродовж двох днів, українські і польські парламентарії отримали досвід, побачили, відчули причини і можливі наслідки війни, яку Росія веде проти України.
Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд в контексті безпеки зазначила, що питання ідентичності напряму пов’язане з готовністю її, цю ідентичність, боронити. "Ми зараз, Україна, є в часі якраз формування своєї національної ідентичності і спроможності інституційної держави для того, щоб себе захищати", - додала О.Сироїд. Вона нагадала про інший факт в контексті безпеки і ролі України і Польщі, зокрема, про фактичні причини, які призвели до влади Гітлера і які спричинилися до величезної трагедії в Україні і в Європі. За її словами, "внаслідок угоди між Сталіном і німецьким промисловцем Круппом, ми отримали голод в Україні, прихід нацистів до влади і Другу Світову війну, яка забрала 70 млн. життів у світі".
Заступник Голови Верховної Ради України зазначила: "те, що сьогодні відбувається у співпраці між Росією і Німеччиною дуже сильно нагадує ту співпрацю, яка відбулася між ними у двадцятих роках минулого століття. І сьогодні, на жаль, є новітні Круппи, так само як і новітній Сталін. І сьогодні замисел є так само насправді той самий - це переділ України і переділ Центрально-Східної Європи. Росія є детермінованою на агресії на Захід, тому що їй потрібний контроль за Балтійським і Чорним морями для того, щоб мати те становище, на яке вона претендує", - наголосила О.Сироїд, додавши, що "Росія сьогодні фактично замикає кільце довкола Центральної і Східної Європи".
Співголова української частини ПА також зазначила, що "Польща і країни Балтії можуть почуватися більш-менш спокійно лише до того часу, поки Росія не убезпечила собі східний і південний фланг, тобто поки Україна стоїть. Як тільки Україна впаде, на жаль, і ми розуміємо, в Європі може початися ефект доміно, який призведе ми не знаємо до яких наслідків".
О.Сироїд наголосила, що безпека Європи, а можливо і світу сьогодні залежить від того, наскільки Україна, Польща і ще декілька країн в Європі, а також Сполучені Штати і Канада і ті, хто усвідомлюють глибину російської загрози, зможуть об’єднатися.
О.Сироїд висловила переконання, що "Польща також має особливу місію для того, щоб усвідомлюючи цю загрозу, виводити європейців, Західну Європи із зони комфорту, там де, на жаль багато європейських країн перебувають".
Співголова Асамблеї подякувала польській парламентській делегації за публічну і масштабну підтримку України. "Ця робота є надзвичайно важливою, бо не дає людям забути про причини та наслідки російської агресії та ставить за мету відновлення суверенітету і територіальної цілісності України", - наголосила Оксана Сироїд.
Співголова польської частини ПА, віце-маршалок Сейму Республіки Польща Р.Терлецький повідомив, що учора польські парламентарії відвідали лінію розмежування між територіями, контрольованими Українською державою, та територію, яка піддана агресії.
У виступі польський парламентарій зазначив: "Ми на власні очі побачили те, про що багато разів чули. Адже зараз триває війна, заморожена і там гинуть люди. І ми про це вчора чули від командувачів військових підрозділів неподалік від Слов’янська. Ми побачили дуже сумну картину, ми побачили військових, які стережуть кордон, життя яких щодня в небезпеці. Ми побачили військових, які їдуть на кордон, щоб захищати цей спокій, цей мир, який ми тут, у Києві, спостерігаємо".
Ришард Терлецький додав, що "цей досвід слід обов’язково розповсюдити серед не лише польських парламентаріїв, але й серед європейських".
Співголова польської частини ПА відзначив, що Україна обрала дипломатично-політичний шлях і намагається зберегти свою територіальну незалежність і жити в мирі.
"Зараз ми повинні виконати наступний крок і ми повинні допомагати Україні. Ця дипломатична робота дуже важлива, і Польща на шляху турботи про міжнародну безпеку, і, звісно, безпосередньо власну безпеку, повинна підтримувати Україну всюди, де це можливо - в ЄС, ООН, в усіх міжнародних організаціях, де ми можемо промовляти, ми повинні згадувати про мир, незалежність і територіальну цілісність нашого східного сусіда", - наголосив Ришард Терлецький.
Українські та польські парламентарії під час сесії взяли участь в обговоренні кількох тем, зокрема, "Парламентський контроль за сектором оборони і співпраця парламентів для посилення сумісності збройних сил", "Роль парламентів у безпековій співпраці в балто-чорноморському регіоні", "Іноземна допомога, спрямована на розвиток та гуманітарні цілі для сходу України та внутрішньо переміщених осіб".
Під час виступів по темі: "Парламентський контроль за сектором оборони і співпраця парламентів для посилення сумісності збройних сил" депутати Національних Зборів Республіки Польща наголошували на важливості функції контролю парламенту, в тому числі, в питаннях оборони, а також розповіли про механізми забезпечення виконання даної функції у Польському Парламенті.
Також вони наголошували на важливості для Польщі досвіду, набутого Україною в ході гібридної війни з Росією.
У свою чергу депутати Верховної Ради України зазначили необхідність продовження реформування українських Збройних сил згідно із стандартами НАТО і важливості парламентського контролю у цьому процесі.
Учасники засідання також провели дискусію на тему: "Роль парламентів у безпековій співпраці в балто-чорноморському регіоні". Обидві сторони наголосили на важливості розширення співпраці країн даного регіону в протистоянні загрозам з боку Російської Федерації.
Під час XI ПА України і Республіки Польща також розглядалися питання гуманітарних наслідків Російської агресії на сході України і в Криму та можливості і напрямки допомоги населенню на окупованих територіях і переміщеним особам.
Обговорюючи тему: "Іноземна допомога, спрямована на розвиток та гуманітарні цілі для сходу України та внутрішньо переміщених осіб", особливу увагу було приділено необхідності розробки заходів із запобігання соціальним проблемам, вкладаючи інвестиції і створюючи робочі місця, а не тільки боротьбі із наслідками.
Депутати, зазначили, що події 2014 року стали наслідком того, що впродовж багатьох років в Україні не проводилася "десовітиізація" системи управління державою. На сході України і в Криму утворилися "культурні капсули", які більше жили в російському просторі, ніж в українському. Виходячи з цього, учасники обговорення закликали приділяти більше уваги молоді, давати їй можливість подорожувати і на власні очі бачити світ, що таке демократія і права людини.
За підсумками засідання XI ухвалено Спільну заяву.
Наступна XII сесія Парламентської асамблеї України і Республіки Польща відбудеться 30 червня 2019 р. у м. Люблін.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі