середа, 13 лютого 2019 р.

УКРАЇНА НА 12 МІСЦІ ЗА КІЛЬКІСТЮ ЖІНОК-ВЧЕНИХ У СВІТІ

 
Круглим столом про гендерну рівність у науці МАН як Центр ЮНЕСКО розпочала цикл із 17 заходів, які будуть популяризувати цілі міжнародної організації

2015 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 11 лютого Міжнародним днем жінок і дівчат у науці. Мета такого кроку – досягнути рівного і повного доступу жіноцтва до науки, розширити його права й можливості. Аналітики ЮНЕСКО у щорічному звіті підрахували кількість жінок у різних країнах Європи. І стверджують, що в Україні займаються наукою 45% прекрасної статі. Такий показник забезпечує нашій державі 12 місце в рейтингу серед 41 країни світу.

У рамках відзначення цього дня Мала академія наук зібрала в конференц-залі Президії жінок, що займаються наукою в Україні, за круглий стіл на тему: «Українські жінки в науці». На ньому присутні обговорювали роль та місце жінки в науці, можливості реалізації її потенціалу. Через дискусії дійшли висновку: жінки-науковці вже більше колеги чоловікам, ніж помічниці, вони організованіші і витриваліші у роботі, тому що окрім науки встигають народжувати й виховувати дітей, займатися побутом. А найбільшу роль в успішності жінки-науковця відіграє підтримка родини, колег і суспільства.

Сама МАН – яскравий приклад «фемінізації» науки. Щорічно кількість дівчат, які беруть участь у конкурсах, зростає. Наприклад, за останні три роки число учасниць у відділеннях фізики, математики і астрономії Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН зросло на 10% у кожному відділенні, а у сфері технічних і комп’ютерних наук – на 15%. Така тенденція згодом обов’язково виведе Україну в десятку світового рейтингу, вважає президент Малої академії наук Станіслав Довгий:

– В Україні жінки мають абсолютно такі ж права й можливості в науці, як і чоловіки. Все, що потрібно, – бажання і наполегливість. Вчись, і матимеш результат! У нас дівчаток постійно більшає. Вони проявляють активність не лише в гуманітарних напрямах – філософії, філології, – а й у точних науках.

Наприклад, Єлизавета Лазарова, вихованка Київської МАН, учениця 9 класу Політехнічного ліцею НТУУ «КПІ ім. І. Сікорського» м. Києва працює над підвищенням ККД сонячної батареї, тому що вбачає майбутнє в альтернативній енергетиці:

– МАН як навчальний і науковий заклад допомагає мені втілювати свої ідеї в життя, готуватися до конкурсів і відкриває широкі можливості для реалізації мого наукового потенціалу. Я вже маю патент на свій винахід і планую вдосконалювати цю та інші розробки.

Є чим пишатись українським жінкам-науковцям у світі. Приміром, Марина В’язовська розв’язала завдання упаковки куль у 8-вимірному просторі, над яким вчені думали протягом 300 років, Ольга Броварець – відкрила глибинні структурні механізми нестабільності геному, стала наймолодшим доктором фізико-математичних наук України. І це тільки одиниці зі списку найнайнайкращих в Україні та світі.

Позитивну динаміку збільшення кількості і якості науковців серед дівчаток демонструє і Європейська математична олімпіада для дівчат, яка вперше проводитиметься в Україні. У квітні 2019 року на неї з’їдуться команди з 50 країн, і не лише Європи, а й США, Мексики, Японії, Бразилії тощо. Організатор – Міністерство освіти і науки України спільно з Національним центром «Мала академія наук України». У тому, що українки отримають високі результати і гідно представлять свою країну на світовій арені, немає жодного сумніву. Тож побажаємо їм лише абсолютної перемоги!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі