субота, 9 червня 2018 р.

Діалоги про майбутнє


7 червня в Києві відбулася зустріч "Діалоги про майбутнє", в рамках якої американський економіст Андерс Аслунд, прем'єр Володимир Гройсман та СЕО Dragon Capital Томаш Фіала говорили про особливості розвитку пострадянських країн і вивели рецепт економічного успіху України

Модератор зустрічі, головний редактор проекту НВ Віталій Сич.

Україна сьогодні переживає історичний момент, коли майбутнє залежить виключно від дій та рішень влади, які можуть забезпечити або економічний прорив і зростання, або повернення назад і скочування у прірву. Про це сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час міжнародної конференції «Діалоги про майбутнє».

«В багатьох економіках світу багато змін вже позаду. У нас – багато ще попереду. Це виклики, і це можливості», - сказав Володимир Гройсман.

Він наголосив, що внаслідок російської агресії Україна втратила частину економіки. Так само втрати спричинили застарілість систем управління, сировинна орієнтація економіки, її зарегульованість, значний ступінь корупції. «В таких умовах розраховувати на серйозні інвестиції неможливо. Тож зараз треба створювати якісне підгрунтя, аби інвестиції приходили. З огляду на це, хочу відзначити – у нас сьогодні історичний момент. Або йдемо далі, продовжуємо реформи і зміни, укріплюємо довіру всередині держави і зовнішнього світу, або відходимо назад у прірву», - додав прем’єр-міністр.

Він наголосив, що ухвалення закону про Вищий антикорупційний суд конституційною більшістю Парламенту – це шлях в бік реформ. Це фундаментальне рішення, цінність якого зможемо оцінити з часом – коли будуть реальні справи і рішення, наголосив Володимир Гройсман. «Я нагадаю. В цій залі ми запускали оновлений Верховний суд. Коли вітав суддів, казав їм фундаментальну річ. Я сказав: саме у вас є ключ від дверей, за якими справедливість. Зможемо відкрити ці двері - буде змінюватися держава», - зазначив прем’єр-міністр.

Володимир Гройсман підкреслив, що потенціал реалізувати задумане – є. Прогнозований ріст економіки в 5% - це цілком реальний показник, який можна досягти, якщо наполегливо працювати одразу по деяким напрямках.

«Чи є у нас загрози? Є! У вигляді популізму і безвідповідальної політики», - сказав Володимир Гройсман.

Протидією цим загрозам, на його думку, може стати оновлення влади – коли швидко накопичуватиметься критична маса людей, готових до перетворень, і створення повноцінного ринку, де інвестиції будуть працювати, а підприємці – реалізовувати свої можливості.

«Нам треба рухатись у чіткому напрямку економічного розвитку без популізму. План змін є, ми будемо його виконувати», - сказав Володимир Гройсман.

Американський економіст Андерс Аслунд впевнений, що краще рішення для України – це демонополізація. «Олігарх – це людина, яка вміє спілкуватися з урядом так, щоб потім отримувати особливі державні привілеї. Потрібно створити ринок – це і є рішення проблеми », – підкреслив експерт.

Аслунд вважає, що у всіх країн колишнього СРСР є одна загальна, і куди більша проблема – відсутність реального права на приватну власність. «Потенційні іноземні інвестори – не дурні. Вони бачать, що місцеві жителі не зацікавлені інвестувати в свою країну, а тільки виводять з неї гроші. Так чому іноземці повинні бути настільки дурними, щоб вкладати кошти в такі країни?» – говорить економіст.

Він також зазначає, що для нормального росту економіки 25-30% ВВП повинні складати інвестиції, в той же час як в минулому році Україна змогла досягти позначки лише в 16%.

СЕО Dragon Capital Томаш Фіала наголошує, що згідно з опитуваннями, інвестори на першому місці виділяють проблему неефективності боротьби з корупцією.

«Зараз ми знаходимось на рівні десь 20% ВВП Євросоюзу. Якщо корупція залишиться тою ж, то до 2040 року ми виростемо до 28%. Якщо вона опуститься до середнього рівня ЄС, як в Болгарії, – ми опинимося десь в районі 38%, – говорить Фіала. – Але якщо корупція знизиться до рівня найбільш розвинених країн ЄС, то до 2040 року Україна має всі шанси вийти на трохи більше 50% ВВП ЄС ».

Також, за словами, Фіали, податок на виведений капітал більше мотивував би інвесторів вкладати гроші в Україну. До того ж, компанії стали б виходити з тіні. 10% обороту йде «в чорну», – впевнений він.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі