пʼятниця, 11 травня 2018 р.

Стійка Україна. Презентація масштабного естонсько-українського дослідження

10 травня  "Укрінформ"- Стійка Україна: держава, громадянське суспільство та національна безпека. Презентація масштабного естонсько-українського дослідження
Організатор: International Centre for Defense and Security (Міжнародний центр оборони та безпеки).

Спікери:  Дмитро Теперік - виконавчий директор ICDS / Керівник проекту «Стійка Україна»; Олег Покальчук - член правління, Інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД).

Коротко. Протягом 2015-2017 рр. Міжнародний центр оборони та безпеки (ICDS) реалізовував масштабний проект «Стійка Україна|Resilient Ukraine», спрямований на розвиток співпраці між Естонією та Україною у секторі безпеки.

Проект комплексно поєднав у собі як кількісні, так і якісні дослідження, результати яких будуть представлені під час прес-конференції:

Соціологічне дослідження у Харківській, Донецькій та Луганській області (1835 респондентів).

Аналіз публічних записів та дискусій соцмереж (близько 600 млн).

Глибинні інтерв'ю та фокус-групи у Києві, Харкові, Сумах, Маріуполі, Краматорську, Сєвєродонецьку і Лисичанську.

Воркшопи з представниками державного та громадського сектору.

Під час прес-конференції всі дізнались, чому мешканці сходу України схильні довіряти більше недержавним інституціям порівняно з державними та як це позначається на стані безпеки у регіоні; було наочно продемонстровано, як інформаційна агресія Росії поширюється через соціальні мережі та на що робить ставку Москва; стало зрозуміло чому такою важливою є роль громадянського суспільства та як зміцнити безпеку в країні через формування національної стійкості на місцевому рівні - в об'єднаних територіальних громадах.

Проект «Стійка Україна|Resilient Ukraine» є не просто поверховим баченням процесів, що відбуваються в нашій державі. Естонським та українським експертам, які працювали пліч-о-пліч протягом двох років, вдалося дати глибоку та об'єктивну оцінку нинішньому стану справ у секторі безпеки. У результаті роботи було виявлено 5 основних розривів між державою та громадянським суспільством: розриви у цінностях, цілях, можливостях, мотиваціях і комунікаціях, що перешкоджають розвитку ефективної співпраці. Практичні рекомендації, підготовлені проектною командою, дадуть змогу подолати ці перешкоди та домогтися синергії у формуванні національної стійкості в Україні, що є основою протистояння російській гібридній агресії.

Підсумкові матеріали:

Українські та естонські експерти виявили п'ять прогалин у національній стійкості України

Міжнародний центр оборони та безпеки (ICDS)  в рамках естонсько-українського проекту «Стійка Україна|Resilient Ukraine» розробили практичні рекомендації, як на національному та регіональному рівні підвищити національну стійкість України.

Про це заявив на прес-конференції в Укрінформі  на тему: "Стійка Україна: держава, громадянське суспільство та національна безпека" виконавчий директор Міжнародного центру оборони та безпеки (ICDS), керівник проекту "Стійка Україна" Дмитро Теперік, 

"Ми з колегами виявили п'ять основних розривів у національній стійкості України: розриви у цінностях, цілях, можливостях, мотиваціях і комунікаціях, що перешкоджають розвитку ефективної співпраці між державою та громадянським суспільством...  Ми розробили ряд дуже практичних рекомендацій на національному та локальному рівні, які можна втілити в Україні для підвищення національної стійкості. Ці поради є дуже реалістичними, і якщо Естонія змогла це зробити, то я не бачу причин, чому в Україні це неможливо", - сказав Теперік.

Він зазначив, що на національному рівні Рада з питань безпеки і національної оборони могла б запустити так звані курси з оборони і безпеки, які проводяться в Естонії вже понад 20 років.

За словами виконавчого директора ICDS, ідею таких курсів Естонія запозичила у Фінляндії на початку 90-х років, а її запровадження забрало близько року. Відтоді двічі на рік 50-60 представників різних верств суспільства -  учителів, церковних служителів, директорів підприємств, запрошують на тижневий курс з національної оборони і безпеки. Його відкриває президент Естонії, закриває прем'єр-міністр країни, а люди, відповідальні за безпеку країни, упродовж тижня простою мовою пояснюють свою роль в її зміцненні. 

"Ми готові поділитися цим досвідом, щоб синхронізувати поняття існуючих загроз національній безпеці і стійкості між усіма членами суспільства", - зазначив Теперік. 

Він також поінформував, що на  місцевому рівні  українсько-естонські дослідники для зміцнення стійкості України рекомендують  використати реформу децентралізації і по можливості переглянути модель територіальної оборони, зокрема, створити "інкубатори безпеки" на рівні громад. З естонського досвіду в цьому сенсі Теперік розповів, що в його країні люди за допомогою дронів можуть, наприклад, пильнувати кордони. 

Член правління Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) Олег Покальчук у свою чергу поінформував, що практичні рекомендації дослідження будуть надані українському уряду і всім відповідним структурам.

Він уточнив, що в Україні подібні курси для держслужбовців, військовослужбовців, представників Служби безпеки, Сил спеціальних опереацій проводяться з початку війни "достатньо багато і достатньо різні".

"Йдеться про громадянське суспільство, і одна з українських проблем - це легітимізація участі громадянського суспільства у захисті держави,  те, що у країнах Європи на законодавчому рівні давно вже вирішено. У нас стоїть черга з таких людей до державних інституцій з бажанням допомогти, і держава нібито не проти, тільки законодавство говорить: "Ні, це не ваше діло, або ставайте частиною державного офісу, або  не можна". Оце, мені здається,  ключова проблема для України, яку треба вирішувати законодавчо у найближчий час", - вважає експерт. 

Він додав, що в Естонії по факту  кожний член громадсього суспільства,  по суті, інтегрований у державну систему, і "це той взірець, якого нам треба прагнути". 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі